Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κατάλληλης ψύκτρας/κατάλληλου ανεμιστήρα


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 6/10/2018 στις 8:01 ΜΜ, alkis13 είπε

Για 4690k και για overclocking (οχι ταλιμπανιες) σκεφτομαι αυτή.

Όπως   διαβασα    ειναι η εννοια του vfm χωρις να υστερεί σε επιδόσεις.  Έχει κάποιος  να προτείνει κάτι αντίστοιχο-ανώτερο;  

Κουτί Thermaltake armor

-Επεξεργαστή 4690k μητρικη Ζ97Pd3

-Μνήμες high profile

-Budget ~60-80

-Προτίμηση σε αερόψυκτρα ή υδρόψυξη οτι ειναι καλυτερο

-Προτίμηση για απόδοση

Πάρε αεροψηξη κ πάρε την arctic freezer 33 plus !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Νέος κάτοχος Ryzen 2600X με την Wraith Spire επάνω. Ερχόμενος από κουτί με την Dark Rock Pro 3, όπως καταλαβαίνετε με ενοχλεί η φασαρία της Spire, κυρίως ότι συνεχώς ανεβοκατεβαίνει σε ένταση (ή τουλάχιστον έτσι ακούγεται) και θέλω να παω σε κάτι αθόρυβο, το οποίο να υποστηρίζει και ελαφρύ OC, δηλαδή κλειδωμένη την Turbo συχνότητα των 4.2 σε όλους τους πυρηνες, όχι κάτι περισσότερο (αυτό θεωρείται ελαφρύ, σωστά;)

Το κουτί είναι Corsair 100R Midi και αναγράφει max cpu cooler height: 150mm

 

Δε με ενδιαφερουν τα "νερά" γιατι θεωρω οτι δεν τα χρειαζομαι αλλα και λογω περιορισμενου χωρου.

Επεξ/σία από kokoringo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Η Cryorig H7 μοιαζει να ειναι ακριβως αυτό που ψάχνω στα 25 db και με 150 TDP και σχετικά κόμπακτ.

Η απορία μου ειναι μηπως πρεπει να τσεκαρω κατι με την Wraith Spire που κανει τοσο θορυβο; Ειχα διαβασει πολλα reviews οτι ειναι πολυ καλη για στοκ ψυκτρα κτλ. Οκ δε σου παιρνει και το κεφαλι αλλα ακουγεται χαρακτηριστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλυτερη απο τις 3 ειναι η Mugen 

Κ οντως ισως εχεις κανει καποιο λαθος δεν παταει σωστα δεν ξερω αλλα γενικα ειναι σχετικα αθορυβε; ακομα κ στο φουλ οι στοκ ψυκτρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kokoringo είπε

Καλησπέρα,

Νέος κάτοχος Ryzen 2600X με την Wraith Spire επάνω. Ερχόμενος από κουτί με την Dark Rock Pro 3, όπως καταλαβαίνετε με ενοχλεί η φασαρία της Spire, κυρίως ότι συνεχώς ανεβοκατεβαίνει σε ένταση (ή τουλάχιστον έτσι ακούγεται) και θέλω να παω σε κάτι αθόρυβο, το οποίο να υποστηρίζει και ελαφρύ OC, δηλαδή κλειδωμένη την Turbo συχνότητα των 4.2 σε όλους τους πυρηνες, όχι κάτι περισσότερο (αυτό θεωρείται ελαφρύ, σωστά;)

Το κουτί είναι Corsair 100R Midi και αναγράφει max cpu cooler height: 150mm

Δε με ενδιαφερουν τα "νερά" γιατι θεωρω οτι δεν τα χρειαζομαι αλλα και λογω περιορισμενου χωρου.

arctic freezer 33 plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Marios1981 είπε

Η καλυτερη απο τις 3 ειναι η Mugen 

Κ οντως ισως εχεις κανει καποιο λαθος δεν παταει σωστα δεν ξερω αλλα γενικα ειναι σχετικα αθορυβε; ακομα κ στο φουλ οι στοκ ψυκτρες

Το αθόρυβο είναι και σχετικό βέβαια. Εγώ αθόρυβο θεωρω να πρεπει να κολλησω το αυτι μου πανω στο κουτι, σε δωμάτιο με πληρη ησυχια για να καταλαβω αν δουλεύει. Αυτό δεν το κάνει η Spire σιγουρα στη δικη μου περιπτωση, η DR Pro 3 το έκανε. Οπως βλεπω και σε μετρησεις, η Wraith ψυκτρες παιζουν στα 33-35 db σε idle και στα 40+ φορτίο. Οι aftermarket ειναι στα 25db που ειναι μεγαλη διαφορά.

Επεξ/σία από kokoringo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβώς, χρησιμοποιείται το αθόρυβες/silent τελείως λανθασμένα ενώ πρέπει να λέμε ήσυχες και κόσμος που δεν είναι τόσο ευαίσθητος στον θόρυβο τα βγάζει όλα "αθόρυβα". Εμείς οι υπόλοιποι στήνουμε server σε άλλο δωμάτιο για να φύγουν οι μηχανικοί σκληροί από το case και να ησυχάσουν τα αυτιά μας. 😛

Επεξ/σία από mindtrapper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω ανάμεσα σε scythe mugen 5 revb. και cryorig h5 ult/univ ποιο να προτιμήσω; Έχω μπερδευτεί αρκετά, στο φόρουμ του Linus τα έχει σε διαφορετικές κατηγορίες (tier), στο tweaktown έχουν thermal benchmarks που δεν έχουν καμία σχέση με άλλα site, κοίταξα και εδώ να δω τι λέτε για αυτά τα δύο  αλλά ακόμα άκρη δεν έβγαλα. άλλοι λένε για ανώτερο mounting system έχει η cryorig, άλλοι η scythe. Στα λεφτά τα ίδια είναι, έχει κανείς εμπειρίες και από τα δύο; 

ι7 2600 non k έχω και ευελπιστώ η ψήκτρα να συνεχίσει στην επόμενη αναβάθμιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κουτί  CM 690 II (ver.2) coolermaster , μνήμες 4 dimm Kingston HyperX KHX24C11K4, δεν έχουν ψηλή ψήκτρα,, επειδή από χώρο και μνήμες είμαι οκ δεν τα ανέφερα και από λεφτά απο 40 μέχρι 55 για αυτό κοιτάω σε mugen 5 ή cryorig h5,

Επεξ/σία από Skoundouflis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...