Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού


Mpampis06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μήν ξεκινάς με C.. ξεκίνα με καμιά JavaScript.. καμιά VBΑ.. καμιά Pascal..

 

μήν κοιτάς στις σχολές και τα μεταπτυχιακά που θεωρούν ότι θα μάθεις την C++ και τη Java γρήγορα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγώ το σκεπτικό μου. Καλή, χρυσή και άγια η C. Και θα τη μάθεις αναγκαστικά κάποια στιγμή, αν θέλεις να πεις ότι ξέρεις από προγραμματισμό. Χωρίς C, πουθενά δε πας. Όχι στην αρχή όμως... διότι, τι "γαμάτο" μπορείς να κάνεις στη C που θα σε πωρώσει να το ψάξεις περισσότερο; Να castάρεις δείκτες; Πολύ ενδιαφέρον. Να φτιάξεις καμια λίστα, χωρίς να ξέρεις καν που μπορεί να χρησιμεύσει; Εξίσου ενδιαφέρον. Πολλή θεωρία, πολύ υλικό, πολύ low-level, χωρίς όμως να κάνεις τίποτα πρακτικό! Και που είναι το ωραίο σε αυτό;

 

Ενώ με μια πιο σύγχρονη γλώσσα, περιορίζεσαι μόνο απ'τη φαντασία σου. Θες TCP/IP chat εφαρμογή; Πάμε. Θες γραφικό περιβάλλον; Πάμε. Θες ότι σου 'ρχεται στο κεφάλι; Πάμε πάλι.

 

Αυτο το "προβλημα" αντιμετωπιζω απο τον Οκτωβριο που ξεκινησα τη σχολη. Ειναι βαρετο μεχρι θανατου να φτιαχνεις την πρωτη σου απλα συνδεδεμενη λιστα κι ενω χαρηκες γτ καταλαβες τι νοημα εχει η καθε εντολη κωδικα που εκατσες κι μοχθησες για να μαθεις και υλοποιησες, τελικα σου εμφανιζει 5 νουμερα ταξινομημενα σε αυξουσα σειρα(!) και λες...γι αυτο τελικα ολοι αυτοι οι δεικτες? ολες αυτες οι δομες? η δυναμικη δεσμευση μνημης? γι αυτο γμτ εφαγα τα ματια μου να διαβαζω σημειωσεις μπροστα στο pc για τις συναρτησεις? για 5 νουμερα? στην κονσολα?! και μετα πας δυαδικα δεντρα και λες....γιατι τα κανω ολα αυτα?!

 

Δεν θα σου πω με τι να ξεκινησεις, εγω την αρχη την εκανα με C πριν ενα χρονο(και θα συνεχισω επειδη ειναι η πρωτη μου γκομενα). Ειναι γεγονος ομως οτι ετσι ενιωσα, οπως τα λεει ο φιλος πιο πανω..

 

Δεν εχω ακομα ασχοληθει με τις γλωσσες που "κανουν αυτα τα θαυματα τοσο ευκολα", θελω να πιστευω παντως, οταν ερθει ο καιρος, το πραγμα θα ρολαρει μονο του ομορφα κι ωραια...

 

Η επιλογη ειναι δικη σου τελικα. Αρκετοι προτεινουν Python στην αρχη για να μην εξασθενισει το ενδιαφερον του εντελως αρχαριου...για δες κι απο κει τι παιζει..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω τους παπαροκριτικούς εδώ να τρολλάρουν ασυστόλως. Οι μικρόνοοες λοιπόν ας αντιληφθούν το νόημα του μηνύματός μου που ξανά ποστάρουν έκθαμβοι, δηλώνοντας την ασχετοσύνη τους, ότι ο προγραμματισμός σκεπτόμενοι τον αλγόριθμο δεν είναι οι επιλογές συναρτήσεων, βιβλιοθηκών, api, αλλά για να έχεις αποτέλεσμα μια λύση για το καθένα, χρειάζεται ακριβώς αυτά,να συνδέσεις τον αλγόριθμο με αυτά.

Πχ για να φτιαξεις μια εφαρμογή επεξεργασίας φωτογραφιών,το μέρος του κώδικα που κάνει επεξεργασία είναι μικρό σε σχέση με το μέρος της διεπαφής,των φορμών επιλογής, των μακροεντολών, που συνθέτουν επεξεργασίες σε μία.

Δεν είναι τυχαίο ότι η γλώσσα όπως η javascript στήθηκε πάνω στη χρήση της σε πλοηγούς σελίδων διαδικτύου. Συνδιάζει την λύση, αλγόριθμο, με την διεπαφή, σε σημείο που όλη η λειτουργικότητα αυτή να γίνεται πακέτο, jquery, και οι πρόγραμμαματιστές χρήστες...

 

 

Μιλάς για ασχετοσύνη, την ώρα που πετάς το παρακάτω:

 

...

Διάβασα για Linux..Αν δεν έχεις Linux δεν μπορείς να δεις  τι πατάτα είναι! Όχι γιατί δεν είναι σταθερό, βράχος είναι, αλλά γιατί ό,τι παίρνεις, το καλύτερο θα είναι μερικώς κακοτεχνία. Το βλέπεις από το πόσες φορές πέφτουν οι εφαρμογές στο Linux. Αγαπάω την πατάτα Linux γιατί αν και "βλαμμένο" λειτουργικό είναι βράχος. Μην κάνεις το λάθος να παίξεις με βιβλιοθήκες. Έχει δυο τρεις φακέλους που θα τα κάνεις σαλάτα, και μετά αν σκεφτείς την λύση των static απλά εκεί κάνεις ακόμα πιο μεγάλη πατάτα, γιατί κολλάς με κάτι που δεν θα ανανεωθεί, έτσι. κολλάς με πατάτα δίχως βελτίωση. Δεν είναι τυχαίο που η χρήση του είναι κάτω από 2%. Τόσο ποσοστό το ανέχεται.

...

 

Σε διάβαζα καιρό, αγνοώντας τι έλεγαν άλλα μέλη εδω μέσα, γιατί θαύμαζα την προσπάθεια σου να χτίσεις μια γλώσσα. Με το παραπάνω ποστ, αποδεικνύεις ποιός είναι ο κακοτέχνης ή απλά ανίδεος.

 

Στη τελική, εσύ ο προγραμματισταράς, ο φωστήρας της VB6, γιατί αραγε δεν κάνεις contribute σε κάποιο community;

 

Γιατί οι "πατατοπαραγωγοί" του linux, θα κλαιγαν απ τα γέλια ισως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν!

Θα μιλήσω από την δική μου εμπειρία. 

Ξεκίνησα με js. Πρώτη μου γλώσσα, τι ωραία λέω, έπαιζα με διάφορα πράγματα, και μου κρατούσε το ενδιαφέρον.

Μετά πήγα C, λόγω σχολής. Είναι η γλώσσα που ακόμα και σήμερα, μετά από σχεδόν ένα χρόνο, με κάνει και αηδιάζω. 

Θα σου πω το απλό. Προσπαθούσα και εγώ σήμερα, να κάνω συναρτήσεις για διαχείριση δυαδικού δένδρου αναζήτησης. Ώρες ατελείωτες, να φτιάξω τη μία συνάρτηση, να κάνω την άλλη, ωπ θέλω και μία τρίτη βοηθητική, ωπ ο pointer δείχνει στο διάολο, και κρασάρει το πρόγραμα, ώπ εκείνο, ωπ το άλλο... Μην το κουράζω, μου έβγαλε την ψυχή.

 

Καταλήγει το πρόγραμμα να κάνει compile τέλεια, ούτε ένα warning ρε αδερφέ, ανοίγει το πρόγραμμα, τσαααακ. Ένα πανέμορφο terminal, με 6 νούμερα, ένα μήνυμα από κάτω που να λέει, deleted, και άλλα 5 νούμερα από κάτω. 

150 lines, για αυτό.

 

Μετά τη C, μπήκα με μία υποτροφία σε μαθήματα για Ruby. ΜΙΛΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ αυτή η γλώσσα. 10 γραμμές κώδικα και μου δίνει λίστα με το billboard, σε real time, με links στα τραγούδια στο YT. Δεν βλέπεις pointers, δεν κάνεις allocate τίποτα, δεν δηλώνεις τύπους, ούτε κάν ένα var μπροστά, όπως στην js. Έχει features που σε κάνουν να γράφεις πολύ λίγο κώδικα και να βγάζεις παπάδες, να μην γράφεις πολλές φορές το ίδιο πράγμα, να να να να. Απλά αγαπώ Ruby, και την αγαπώ ακόμα πιο πολύ από τότε που είδα το άσχημο πράγμα που ακούει στο όνομα, C++. Καλή, χρυσή, αλλά αν δεν καείς στο διάβασμα, ακόμα και το πιο απλό, είναι δύσκολο.

 

Μάθε Ruby, μάθε python, μάθε elixir, erlang, μάθε δυναμικές γλώσσες.

 

Ακόμα και η js, που είναι η πρώτη μου, σαν τη Ruby δεν είναι.

Λες και γράφεις στοιχισμένα αγγλικά είναι ο κώδικας της Ruby, ούτε άγγιστρα, ούτε παρενθέσεις, τίποτα.

Επίσης έχει και το metaprogramming, που κάνει παπάδες, δεν έχεις ιδέα πόσο χρήσιμο.

 

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ακόμα και η Ruby, είναι γραμμένη σε C.

Η C είναι παντοδύναμη, απλά είναι και αυτό που, πρέπει να μισείς λίγο τη ζωή σου για να γράφεις C, ή ακόμα χειρότερα C++.

Δεν είναι τα πάντα για να τα βλέπεις. Όπως δεν βλέπεις τα μικρόβια στο σώμα σου, έτσι και δεν πρέπει να βλέπεις τους pointers στην κάθε γλώσσα. Είναι άσχημο, μπερδεύει και τους έμπειρους.

Και τελευταίο, κάνε μία χάρη στον εαυτό σου και βάλε λειτουργικό που δεν παίρνει αποφάσεις μόνο του. Βάλε linux, βάλε Mac, μην βάζεις windows. Τουλάχιστον εκεί ξέρεις πως μετά από το update θα έχεις καλύτερη εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ hate τρώει η C και δεν το περίμενα.

 

Απλά αγαπώ Ruby, και την αγαπώ ακόμα πιο πολύ από τότε που είδα το άσχημο πράγμα που ακούει στο όνομα, C++.

BLASPHEMY :-D

 

 

post-398383-0-21821300-1465328432_thumb.jpg

 

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ hate τρώει η C και δεν το περίμενα.

 

BLASPHEMY :-D

 

 

attachicon.gifcpp.jpg

 

 

Blasphemy είναι αυτό που φωνάζω κάθε φορά που μου λέει conflicting types ο compiler, κάθε φορά που έχω ξεχάσει να βάλω using std::endl, και ρωτάει τι είναι το endl, που πρέπει εγώ να κάνω destructors, που πρέπει να κάνω copy constructors και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blasphemy είναι αυτό που φωνάζω κάθε φορά που μου λέει conflicting types ο compiler, κάθε φορά που έχω ξεχάσει να βάλω using std::endl, και ρωτάει τι είναι το endl, που πρέπει εγώ να κάνω destructors, που πρέπει να κάνω copy constructors και πολλά άλλα.

Chill, just kidding... Όσο γαι το endl, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το using, αν και δεν θεωρείται καλή πρακτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chill, just kidding... Όσο γαι το endl, μπορείς να χρησιμοποιήσεις το using, αν και δεν θεωρείται καλή πρακτική.

Μόλις τελειώσει το εξάμηνο, απλά δεν θα το χρησιμοποιήσω ξανά, όπως και τη γλώσσα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη συγκρίνουμε τώρα τη C με την οποιαδήποτε τυχαία scripting γλώσσα που κυκλοφορεί. Μιλάμε για μια γλώσσα κυριολεκτικά ένα σκαλί πάνω απ' την assembly λογικό είναι να είναι έτσι όπως είναι και ΚΑΛΩΣ είναι έτσι δε φτιάχτηκε για front end development αλλά system programming και αυτό σίγουρα το κάνει αρκετά καλά ακόμα και σήμερα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολύ hate τρώει η C και δεν το περίμενα.

 

BLASPHEMY :-D

 

 

attachicon.gifcpp.jpg

 

 

 

Έχω σταματήσει να κάνω likes εδώ και πάρα πολύ καιρό αλλά πάρε ένα like.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Link.png Site:

 

H C είναι για σοβαρές δουλειές. Την χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες μηχανικοί ανάπτυξης λογισμικού, οι οποίοι φτιάχνουν εφαρμογές στις οποίες η C έχει πλεονέκτημα έναντι άλλων.

 

Εγώ προτείνω να ξεκινήσεις να φτιάχνεις συναρτήσεις στο Excel. Πχ πως μπορούμε να προσθέσουμε δύο ακέραιους αριθμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sundance_kid

 

1. Το περί κακοτεχνίας για το Linux, είναι προσωπική μου άποψη. Το χρησιμοποιώ, αλλά δεν μπορώ να το φτιάξω. Δεν έχω γνώσεις σε τέτοιο βαθμό. Ίσα που το διορθώνω γιατί σε κάθε αναβάθμιση του Kernel.(μπλέκει τα DKMS, με το VirtualBox, και χάνεται το παραθυρικό περιβάλλον, ενώ σε τελευταίες αναβαθμίσεις μπαίνει το filesystem στο read only και το ξαναγυρνάω στο κανονικό).

 

 

2. Δεν μπορώ να αφιερώσω χρόνο σε άλλα προγράμματα, ήδη με απασχολεί πολύ αυτό που φτιάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρωταω τώρα εγώ ο κοινός θνητός. Υπάρχει λόγος, πέρα από χόμπυ, να συνεχίσεις να φτιάχνεις μία γλώσσα που δεν χρησιμοποιείται; Ότι υπάρχει στην Μ2000 προέρχεται από εσένα, δεν υπάρχει community, είσαι το μόνο σημείο αναφοράς, και δεν είναι καλό .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το blog είναι σημείο αναφοράς, ο κώδικας, οι δυνατότητες του. Ετοιμάζω ωραίο εγχειρίδιο χρήσης με πίνακες που δίνει συγκεντρωμένα τις δυνατότητες της γλώσσας. Την έχω κάνει ActiveX και μπορεί να γίνει front end σε άλλη γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...