Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού


Mpampis06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλιστα..τώρα μάθαμε από τον elorant ότι το λειτουργικό Linux περιορίζεται σε "μη γραφίστες".  Πρέπει να καταλάβω ότι έχω άδικο. Δεν γίνεται διαφορετικά! Τα όποια προβλήματα έχω είναι επειδή δεν φτιάχτηκε το λειτουργικό για βίντεο..και εγώ θέλω το Kdenlive να δουλέψω, επειδή μου αρέσει η ποιότητά του...αν και είναι τρεις φορές πιο αργό..

 

Και ας έρθουμε τώρα στο θέμα του προγραμματισμού. Τι προγραμματισμό θα εξαιρέσεις από το Linux; (έχεις ήδη κάψει τα γραφιστικά)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ Μ2000

 

Λες παραπάνω οτι μετά απο update δεν σήκωνες window manager. Προφανώς δεν είχες χαμπάρι πως να το κάνεις να δουλέψει.

 

Λες οτι η ποιότητα δεν εξασφαλίζεται επειδή είναι ανοικτό και ελεύθερο λογισμικό. Ένα λογισμικο στο οποίο συνεισφέρουν εκατοντάδες άνθρωποι, απ ολη τη γή, για να το κανουν καλύτερο. Που με αυτό το λογισμικό, στηρίζουν μεταφορές, τηλεπικοινωνίες, κάνουν μικροεπεμβάσεις και στην τελική κάνουν και το πιό απλό ,, το χρησιμοποιούν για σερβερ. Δε το χρησιμοποιούν για να σχεδιάζουν παραθυρακια με notepad + VB γιατί δεν τους ενδιαφέρει.

 

Ο Spect~, μπαίνει στον κόπο να σου εξηγήσει τι είναι το λειτουργικό, όπως θα το εξηγούσε στο παιδί του, εξακολουθείς όμως να τον αγνοείς (που το τύπος στην τελική έχει και δυο εφαρμογές στην υπογραφή του που είναι γ@μάτες, δεν είναι χακιές άλλης εφαρμογής)

 

Κάθεσαι και μαλώνεις με groot & Defacer, δυο τυπους που στο SubForum βοηθησαν κόσμο και κοσμάκη και έμπαινες μετα τους ακυρωνες με ένα snippet απο Μ2000 που έκανε concat δυο string ξερω γω.

 

Και σκάς και το κορυφαίο, οτι τρέχουν λινουξ στους σερβερ, επειδή τους θελουν γυμνους. Σκέψου το λίγο, ζωγράφισε το κάπου, ρώτα και κανέναν που ξέρει, γιατί πραγματικά λες μαλακίες. Δε λεω η γνώμη του καθενός είναι σεβαστή, αλλά οταν λες μαλακίες και δεν δεχεσαι διόρθωση, dude αλήθεια κόιτα το. Εχει κόσμο εδω μέσα που ρωτάει για να μάθει, θα σε πιστέψει κανένας και θα καεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@Μ2000

Το θέμα σου ποιο ακριβώς είναι; Για να καταλάβω δηλαδή και τι συζητάμε εδώ μέσα. Πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο. Τη μία σε ενοχλεί ο server που είναι κάτι ξερό όπως το κεφάλι σου. Μετά σε πειράζει που δεν τρέχει το Photoshop στο Linux. Τι ακριβώς προσπαθείς να αποδείξεις με όλα αυτά; Ότι το Linux είναι μια μαλακία; ΟΚ, μην το χρησιμοποιείς τότε ρε άνθρωπε. Τι μας ζαλίζεις τον έρωτα κάθε τρεις και λίγο με την αποψάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έγραψα στο #55 "Εδώ συζητάμε αν είναι πατάτα το Linux σε σχέση με την απόδοσή του σε εφαρμογές" και αυτό είναι θέμα αν κάποιος αποφασίσει να φτιάξει πρόγραμμα - εφαρμογή σε Linux.

Πόσοι έχουν γράψει από εδώ εφαρμογή σε Linux;

Πόσοi σε Windows;

 

 

Αυτό "Εχει κόσμο εδω μέσα που ρωτάει για να μάθει, θα σε πιστέψει κανένας και θα καεί." δεν το καταλαβαίνω! Έχω "καθοδηγήσει" κανέναν και δεν το ξέρω; 

Ο Elorant, έλεγε για δουλειά. Μάλιστα. Δηλαδή τι παίζει εδώ; Αγορά πελατείας; Οπότε οι αντιπαραθέσεις είναι αντιπαραγωγικές;

 

 

...............Είδα και τις εφαρμογές του spect...πώς είπες ότι είναι...sundance_kid; :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο έγραψα στο #55 "Εδώ συζητάμε αν είναι πατάτα το Linux σε σχέση με την απόδοσή του σε εφαρμογές" και αυτό είναι θέμα αν κάποιος αποφασίσει να φτιάξει πρόγραμμα - εφαρμογή σε Linux.

Πόσοι έχουν γράψει από εδώ εφαρμογή σε Linux;

Πόσοi σε Windows;

 

 

Αυτό "Εχει κόσμο εδω μέσα που ρωτάει για να μάθει, θα σε πιστέψει κανένας και θα καεί." δεν το καταλαβαίνω! Έχω "καθοδηγήσει" κανέναν και δεν το ξέρω; 

Ο Elorant, έλεγε για δουλειά. Μάλιστα. Δηλαδή τι παίζει εδώ; Αγορά πελατείας; Οπότε οι αντιπαραθέσεις είναι αντιπαραγωγικές;

 

Μαλλον δεν διαβασες τι γραφω ε;

 

Κάθεσαι και μαλώνεις με groot & Defacer, δυο τυπους που στο SubForum βοηθησαν κόσμο και κοσμάκη και έμπαινες μετα τους ακυρωνες με ένα snippet απο Μ2000 που έκανε concat δυο string ξερω γω.
 
edit: Μην ξεχνάμε και το κορυφαίο...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν θα κάτσουμε εδώ τώρα να κάνουμε συζήτηση αν το Linux είναι σοβαρό σε σχέση με την απόδοση του σε εφαρμογές, οτιδήποτε κι αν σημαίνει αυτή η μαλακία. Αυτό το θέμα έχει λυθεί και λύνεται κάθε φορά κατά περίσταση. Όποιος έχει μια συγκεκριμένη ανάγκη κάνει συγκριτικές δοκιμές μια με το ένα σύστημα και μια με το άλλο. Οι πλατφόρμες εξελίσσονται, δεν είναι όλα στατικά όπως στο κεφάλι σου που επί μια εικοσαετία χρησιμοποιείς τα ίδια εργαλεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πριν 2 βδομαδες τελειωσα μια εφαρμογη για P2P chat με PGP encyrption + AES encryption και στα Windows δεν δουλευε γιατι δεν δουλευε η GNUpg library. Τα Windows ειναι μουφα.

 

Και επειδη αναφερεσαι σε εφαρμογες οπως σου ειπα και πριν Moloch + Bro παιζουν μονο σε Linux οπως και πολλες αλλες. Δεν ειναι τυχαιο που αναλογα το τι θες να κανεις κοιτας και την αναλογη πλατφορμα και να εξηγησω τι εννοω για να μην παρερμηνευσεις ναι σε Linux μπορεις να κανεις γραφιστικη αλλα σε Mac/Windows θα το κανεις καλυτερα για τον α ή β λογο. Μπορεις να στησεις Windows server αλλα ενας Linux based Server θα ειναι πολυ καλυτερος. Καταληγουμε οτι στο καθε λειτουργικο εχει θετικα εχει και αρνητικα. Τωρα αν εσυ επειδη εχεις κολλησει σε κατι ή ειχες καποιο προβλημα δεν βγαζει ακυρο λειτουργικο ενα λειτουργικο το οποιο υποστηριζεται απο ολοκληρη την IT κοινοτητα παγκοσμιως και ειδικα σε key points.

 

Btw τα windows 10 2 φορες χωρις λογο εβγαλαν προβλημα με τις προεγκατεστημενες εφαρμογες και ανακαστηκα για φορματ στην δευτερη φορα και σε μια φιλη μου δεν δουλευε η γραμμη εργασιων, δεν μπορουσε να ανοιξει το μενου και οταν εφτιαξα αυτο μετα το Start menu της ηταν αδειο. Αρα τα Windows ειναι μουφα ξανα λεω!


ΥΓ: Χρησιμοποιω 10 και δεν τα θεωρω μουφα αντιθέτως, απλα σου δειχνω το συλλογισμο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κατέβασα μια τρίμηνη έκδοση των 10 για VirtualBox και δεν μου άρεσε το θέαμα. Αλλά αυτό δεν ήταν τελικό προϊόν. Το θέμα με το Linux είναι ότι δεν είναι ποτέ τελικό προϊόν! 

 

Εδώ μας νοιάζει από άποψη προγραμματιστική. Να φτιάξεις ένα πρόγραμμα και να το δώσεις για εκμετάλλευση. Μπορείς να το κάνεις; Θα πρέπει ο κατασκευαστής να ρυθμίζει και το μηχάνημα του χρήστη;

 

(είδα τις εφαρμογές σου, εικόνες και σχόλια, εδώ δεν έχω android αλλά μια και συζητήθηκε θα τις κοιτάξω αργότερα)


@sundance_kid

Θα τις κοιτάξω τις εφαρμογές.

Προφανώς λες για το πρόγραμμα σε Μ2000 που καλεί τον gcc φτιάχνει ένα dll και το τρέχει όλα σε ένα! Αυτό που δεν είδες ίσως είναι ότι δίνει έναν πίνακα με long στη συνάρτηση που έχει φορτώσει με το dll που εφτιαξε και τον γεμίζει άμεσα...(έτσι δεν χρειάζεται να φτιάξω assembler, αν και βρήκα μερικούς έτοιμους, θα έπρεπε να τους τσεκάρω, μια δουλειά μηνών δηλαδή)

 

Και που να δεις ότι η Μ2000 είναι ΑctiveX και εκτός του ότι μπορείς να την τρέξεις μέσα από άλλη γλώσσα, μπορείς και από την Μ2000 να τρέξεις python, vbscript, javascript, και να ανταλλάσσεις δεδομένα. Έχω φτιάξει και τρόπο να παίρνω τα events από ActiveX και να βγαίνουν στο script της Μ2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ κατέβασα μια τρίμηνη έκδοση των 10 για VirtualBox και δεν μου άρεσε το θέαμα. Αλλά αυτό δεν ήταν τελικό προϊόν. Το θέμα με το Linux είναι ότι δεν είναι ποτέ τελικό προϊόν! 

 

Εδώ μας νοιάζει από άποψη προγραμματιστική. Να φτιάξεις ένα πρόγραμμα και να το δώσεις για εκμετάλλευση. Μπορείς να το κάνεις; Θα πρέπει ο κατασκευαστής να ρυθμίζει και το μηχάνημα του χρήστη;

Το Linux είναι open source. Που σημαίνει ότι μπορεί κάποιος με γνώσεις να βοηθήσει να βελτιωθεί.

Η Ruby η γλώσσα, είναι και αυτή open source, όπως και το rails framework. 

Πάει να πει ότι η Ruby δεν είναι τελικό προιόν; Όχι σε ακούω να λες;

Τότε γιατί το Linux να μην είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ας πούμε στη Ruby υπάρχει περίπτωση βελτίωσης σίγουρα, αλλά αν προσθέσουν μια μόνο εντολή τότε δεν αλλάζει η έκδοσή της; Αν όμως διορθώσουν ένα bug αλλάζει το build όχι η έκδοση.

Το Linux δεν βελτιώνεται σε build....αλλάζουν πράγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και ναι, γι άλλη μια φορά το thread κατέληξε στο πως δουλεύει η M2000. Clap, clap, clap.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε και τα λιγμενα.

 

Ο Elorant, έλεγε για δουλειά. Μάλιστα. Δηλαδή τι παίζει εδώ; Αγορά πελατείας; Οπότε οι αντιπαραθέσεις είναι αντιπαραγωγικές

 

Περίμενα να μου πείτε ένα "σαν δε ντρέπεσαι που μας έχεις για τέτοιους...να γράφουμε εδώ για πελατεία..."
Αλλά μυστηριωδώς..η αναφορά στη Μ2000 είναι το πρόβλημα, το παραπάνω ΔΕΝ  ΕΙΝΑΙ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...