Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού


Mpampis06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@moukoublen

η κριτική όπως και να το δεις είναι προσωπική, από βίωμα, δεν στηρίζεται σε κάποια διεξοδική μελέτη.

 

Ανοησίες είναι να κάνεις κριτική πως ο άλλος δεν πρέπει να κάνει κριτική!

Μόνο οι θετικές κριτικές είναι κριτικές!!!!!! :-D

 

Τα προβλήματα του Linux μάλλον τα βλέπω εγώ γιατί μάλλον διάλεξα την χάλια έκδοση.  Με δυο μάλλον και ένα χάλια γλιτώνω, την πυρά;

 

 

Ε! δεν είναι έτσι τα πράγματα.

@elorant

Καλά κρασιά. Αν είμαι εντελώς βλάκας εσύ τι πρέπει να είσαι που ασχολείσαι μαζί μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

@elorant

Καλά κρασιά. Αν είμαι εντελώς βλάκας εσύ τι πρέπει να είσαι που ασχολείσαι μαζί μου;

 

Ελεήμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Oi servers του κόσμου και πιο πατάτα να ήταν θα έτρεχαν. Γιατί; Επειδή εκεί θέλουν το σύστημα όσο πιο γυμνό γίνεται. Να παίζει ένα πρόγραμμα! Μπορεί; Αυτό θέλουν. Και το router μου linux έχει...αλλά ακόμα δεν σκέφτηκα να σηκώσω την python εκεί!

 

Η αλήθεια είναι πάντα ενοχλητική!

https://www.microsoft.com/en-us/Openness/Linux

http://www.wired.com/2015/09/microsoft-using-linux-run-cloud/

http://arstechnica.com/business/2012/05/skype-replaces-p2p-supernodes-with-linux-boxes-hosted-by-microsoft/

 

Δεν ειναι η αληθεια ενοχλητικη αλλα η βλακεια. Μονο και μονο αν σκεφτεις οτι ασφαλεια=Linux καταλαβαινεις οτι αυτο που λες περι Linux δεν ισχυει. Και δεν ειναι ασφαλες γιατι δεν υπαρχουν Ιοι αλλα για το τι μπορεις να κανεις με αυτο. Δεν ειναι τυχαιο που firewalls etc ειναι ολα στημένα σε Linux.

 

Οσο για κατι αλλο που ειπες περι ποιος εχει γραψει το Linux και δεν ξερεις κτλ διβασε το quote και πριν γραψεις το επομενο ακυρο επιχειρημα κατανοησε τι διαβασες

 

But Linux also is different from other operating systems in many important ways. First, and perhaps most importantly, Linux is open source software. The code used to create Linux is free and available to the public to view, edit, and—for users with the appropriate skills—to contribute to.

 

 

Companies and individuals choose Linux for their servers because it is secure, and you can receive excellent support from a large community of users, in addition to companies like Canonical, SUSE, and Red Hat, which offer commercial support.

 

https://opensource.com/resources/what-is-linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για το λόγο της ασφάλειας έχω linux. Βάζεις επιχείρημα, αυτό που συμφωνώ και εγώ, αλλά δεν λέει για την ποιότητα των εφαρμογών, την απουσία ενός κεντρικού api, που μεν θα περιορίζει στις επιλογές αλλά θα έχει απόδοση, λίγα και άριστα. Η ποιότητα δεν εξασφαλίζεται επειδή είναι ανοικτό και ελεύθερο λογισμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το αν είναι καλό λειτουργικό Δεν το κάνει η ποιότητα/ποσότητα εφαρμογών.

 

Είναι σαν να μου λες Εγώ φεραρι για να πηγαίνω γρήγορα αλλά στο χώμα Δεν πάει καλά οπότε είναι πατάτα.

 

Το να συγκρίνεις ένα λειτουργικό με κριτήριο την λογική που έχει φτιαχτεί ένα άλλο είναι άκυρο. Είναι σαν να προσπαθείς να μετρήσεις το πόσο καλός είναι ένας μαθηματικός εξετάζοντας τον στα αρχαία ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς δεν το κάνει η ποιότητα των εφαρμογών, καλό ή πατάτα; Το λογισμικό χτίζεται πάνω στο λειτουργικό. Είναι σαν πυραμίδα. Μάλλον λογισμικό εννοείς μια βιβλιοθήκη γενικής χρήσης. Εδώ δεν συζητάμε κάτι τέτοιο. Μια εφαρμογή δεν είναι γενικής χρήσης, φτιάχνεται για ένα λειτουργικό. Άρα πώς δεν παίζει ρόλο το για που φτιάχνεται κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν αναφέρθηκα σε λογισμικό πουθενά.

 

Κάθε λειτουργικό έχει τα δικά του. Με τη λογική σου θα σου πω ότι τα Windows είναι πατάτα Γιατί δεν έχουν Πρόγραμματα που έχουν τα λίνουξ όπως Moloch & Bro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να αναφερθείς. Εδώ συζητάμε αν είναι πατάτα το Linux σε σχέση με την απόδοσή του σε εφαρμογές. Αν κάποιος στήσει στο linux μια εφαρμογή, π.χ. έναν server, και εκτελεί εντός ορίων το πρόγραμμά του, δεν έχει κανένα θέμα να πει ότι του κάνει το λειτουργικό.Αν όμως κάποιος έχει πρόβλημα με εφαρμογές που πέφτουν συνέχεια, με αδυναμία σωστής λειτουργίας άμεσης μετά από αναβάθμιση έχει θέμα. Δηλαδή μόνο σε μένα έχει συμβεί να κάνει αναβάθμιση το Linux και να μην ξεκινάει το γραφικό περιβάλλον;

 

(και αφού βάζεις παραδείγματα με Ferrari, να βάλω και εγώ με γυναίκα...Είναι σαν να έχεις μια άσχημη γυναίκα και να μου λες ότι περνάς θαυμάσια, γιατί είναι εχέμυθη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια γρήγορη απάντηση "Ναι μόνο εσύ".

 

Το ότι μπορεί να μην έχεις στήσει εσύ σωστά κάτι δε. Παίζει Ε;

 

Επίσης Όταν σχεδόν όλοι στον επαγγελματικό κλάδο στήνουν ολόκληρη την επιχείρηση τους σε λίνουξ μάλλον κάτι ξέρουν πάρα πάνω.

 

Ένας σέρβερ είναι απλά μια εφαρμογή, οκ. Να ξέρεις ξεφτυλιζεσαι με αυτά που γραφεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφτιλίζομαι; Μάλλον θα το ήθελες για να ικανοποιηθείς ψυχολογικά! Μια εφαρμογή είναι ο Server και πάνω σε αυτήν μπαίνουν και άλλες. Και το λειτουργικό ΜΙΑ εφαρμογή είναι και σε αυτό μπαίνουν πρόσθετα, οδηγοί και άλλα. Το ότι μιλάμε για famework για να βάζεις πρόσθετα, δεν κάνει κάτι μια βιβλιοθήκη...ρουτινών.

 

(λέμε Server και το μηχάνημα αλλά δεν μιλάμε για την ονομασία βάσει χρήσης, αλλά για το τι είναι αυτό που δίνει την χρήση, και αυτό είναι το λογισμικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΛΣ είναι για την ακρίβεια ένα σύνολο εφαρμογών το οποίο λειτουργεί σαν διεπαφή μεταξύ hardware/χρήστη.

 

Και έστω ότι ο σέρβερ είναι μια εφαρμογή που πάνω της μπαίνουν άλλες αυτό που ανέφερες νωρίτερα ότι τρέχουν απλά ένα σέρβερ ακυρώνει αυτό που λες τώρα Γιατί όπως καταλαβαίνεις πάνω στο σέρβερ έχουν και αλλά πόσα καλούδια για την δουλειά τους.

 

Το ότι δεν ξέρω και γω πόσα διαφορετικά άτομα σου λένε τα ίδια πράγματα χωρίς να επιτίθενται(οκ κάποιοι είναι μαλακές)αλλά εσύ συνεχίζεις να πιστεύεις ότι όλα περιστρέφονται γύρω σου και όλοι τα έχουν μαζί σου και ότι έχεις πάντα δίκιο να το κοιτάξεις. Ξέρεις το να παραδεχτεί κάποιος ότι ήταν λάθος Δεν είναι κακό και αντίθετος δείχνει ότι έχει @@ να παραδεχτεί το λάθος του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ότι μιλάμε για famework για να βάζεις πρόσθετα, δεν κάνει κάτι μια βιβλιοθήκη...ρουτινών.

 

(λέμε Server και το μηχάνημα αλλά δεν μιλάμε για την ονομασία βάσει χρήσης, αλλά για το τι είναι αυτό που δίνει την χρήση, και αυτό είναι το λογισμικό)

 

Ειλικρινής απορία χωρίς την παραμικρή διάθεση τρολαρίσματος. Υπάρχει κανείς που καταλαβαίνει τι εννοεί ο ποιητής με το παραπάνω; Τι στον πέοντα είναι η "βιβλιοθήκη ρουτινών"; Τι διαφορά έχει ο Server από το λογισμικό; Τι είναι το framework που βάζεις πρόσθετα;

 

Πως γίνεται αυτός ο άνθρωπος να γράφει διαρκώς ακατάλυπτα πράγματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...