Προς το περιεχόμενο

Γλώσσες προγραμματισμού


Mpampis06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι αδύναμος χαρακτήρας τελικά... Κάθε φορά λέω ότι δεν θα ξανασχοληθώ, αλλά...

 

- Και ποιο είναι τελικά το raison d'être της Μ2000;

- Έχω κάνει blog και ετοιμάζω εγχειρίδιο χρήσης!

 

...

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 291
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν καθορίζω εγώ τη χρήση του προσφερόμενου δωρεάν εργαλείου. Αν ο άλλος δεν το χρησιμοποιεί...δεν με ενδιαφέρει!

Σε σχέση με ένα επί πληρωμή λειτουργικό είναι πατάτα το Linux.  Βασικά παίρνεις ένα Kernel και πάνω σε αυτό χτίζει ο καθένας ότι θέλει, απλά δεν τον επιλέγεις αυτόν τον καθένα. Θα μου πεις και στα Windows δεν επιλέγεις τον άνθρωπο για τις εφαρμογές που βάζεις, πας με εμπιστοσύνη, αλλά το σύστημα δεν πειράζεται με τίποτα. Θα μου πεις ότι στο Linux δεν πειράζεται με τίποτα το σύστημα αν δεν δώσεις το οκ. Ασφαλώς αλλά σε ποιον δίνεις το οκ κάθε φορά που κάνεις αναβάθμιση; Ποιος καθορίζει την ανάπτυξη του Linux; Η αγορά ή μια ομάδα που κάνει ότι γουστάρει;

Πόσο διαφορά έχει αυτή η ομάδα από μένα που κάνω με τη Μ2000 ότι γουστάρω;

Εντάξει δεν έχω πολύ λαό και ούτε επιδιώκω (αν και δεν θα με χάλαγε). Το linux δεν πιάνει ούτε 2% στις εγκαταστάσεις παγκοσμίως, και από αυτό παίζει σε τρέχα γύρευε μηχανήματα. Θα μου πεις και το Android έχει Kernel του Linux, ναι έχει αλλά έχει και Api που σημαίνει ότι αν θες να κάνεις εφαρμογές για android θα δουλέψεις με το προσφερόμενο api.

H Canonical λογικά παίζει το θεματοφύλακα του UBUNTU αλλά αν δεν αποφασίσουν να έχει ΈΝΑ api και όχι για repositories και πακέτα, αλλά έναν window manager, ένα σετ api για όλες τις δουλειές, λειτουργικό δεν γίνεται! Μου αρέσει έτσι όπως είναι γιατί δεν έχω απαιτήσεις από αυτό. Δεν προγραμματίζω ούτε για αστείο σε Linux. Με ποια βιβλιοθήκη; Με την Χ που σε ένα χρόνο θα είναι ανύπαρκτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Title of the thread: Γλώσσες προγραμματισμού.

 

Λίγες σελίδες μετά, Μ2000 γλώσσα και ο χρήστης μ2000 να λέει του γνωστού επιπέδου του γνώμες.

 

 

Πλέον δεν φταίει ο Μ2000 αλλά όσοι του απαντάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ να μην το συνεχίσω άλλο απλά να αναφέρω ότι σύμφωνα με τον M2000 όλοι σχεδόν οι servers του κόσμου τρέχουν το πατατοlinux

 

Υ.Γ. Φίλε M2000 συζήτηση κάνουμε, εγώ τουλάχιστον δεν κάνω επίθεση προσωπικά σε κανέναν, απλά κάποια πράγματα που λές μου ακούγονται υπερβολικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi servers του κόσμου και πιο πατάτα να ήταν θα έτρεχαν. Γιατί; Επειδή εκεί θέλουν το σύστημα όσο πιο γυμνό γίνεται. Να παίζει ένα πρόγραμμα! Μπορεί; Αυτό θέλουν. Και το router μου linux έχει...αλλά ακόμα δεν σκέφτηκα να σηκώσω την python εκεί!

 

Η αλήθεια είναι πάντα ενοχλητική!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ να μην το συνεχίσω άλλο απλά να αναφέρω ότι σύμφωνα με τον M2000 όλοι σχεδόν οι servers του κόσμου τρέχουν το πατατοlinux

 

Υ.Γ. Φίλε M2000 συζήτηση κάνουμε, εγώ τουλάχιστον δεν κάνω επίθεση προσωπικά σε κανέναν, απλά κάποια πράγματα που λές μου ακούγονται υπερβολικά

Μόνο οι σέρβερ; Τα πάντα με linux τρέχουν. Εδώ ο άλλος φτιάχνει autopilot σύστημα και το λογισμικό τρέχει σε linux. 

Ένα ρομπότ που λύνει κύβο του ρούμπικ σε 1> second συνεργάζεται με λογισμικό σε linux. 

Και σιγά σιγά βγαίνουν και μεγάλοι τίτλοι games σε linux, και δεν θα θέλοουμε dual boot. Αν κάνει το βήμα και η adobe να φέρει τη σουίτα της στο linux, τα windows είναι νεκρά. 

Εγώ αναγκαστικά, έχω windows, γιατί έχω και το κανάλι στο YT, έχω και δίαφορα windows only προγράματα, αλλά έχω και το linux μου για dev, σε άλλο δίσκο.

Oi servers του κόσμου και πιο πατάτα να ήταν θα έτρεχαν. Γιατί; Επειδή εκεί θέλουν το σύστημα όσο πιο γυμνό γίνεται. Να παίζει ένα πρόγραμμα! Μπορεί; Αυτό θέλουν. Και το router μου linux έχει...αλλά ακόμα δεν σκέφτηκα να σηκώσω την python εκεί!

 

Η αλήθεια είναι πάντα ενοχλητική!

Ενοχλητική είναι η ασχετοσύνη του άλλου, είδικά όταν δεν παραδέχεται ότι είναι λάθος και προσπαθεί να βγάλει όλους τους άλλους τρελούς. Η Python, από το Linux εξαπλώθηκε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε πάλι νέο μήνυμα από Microsoft

"Η νέα Universal Windows Platform (UWP) παρέχει συμβατότητα για τα παιχνίδια σου σε Windows 10-based συσκευές. Η πλατφόρμα παρέχει κοινό API για τηλέφωνα, PC, και Xbox One, μαζί με εργαλεία και επιλογές για να προσαρμόσεις τα παιχνίδια σου για κάθε συσκευή. "

 

Αυτό το "τα πάντα τρέχουν Linux" μεταφράζεται..."τα πάντα έχουν Kernel του linux"..επειδή είναι τσάμπα και μικρό. Το kernel δεν το κάνει λειτουργικό.

Εγώ έχω το Linux για ότι άλλο εκτός από προγραμματισμό. Γιατί έχει ασφάλεια. Κανείς δεν ασχολείται με ιους για Linux... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα ασχετοσύνης όταν κάποιος όντας χρήστης του Linux υποστηρίζει ότι δεν έχει ποιοτικές εφαρμογές,ότι αυτές που έχει έχουν ένα μάτσο λάθη. Προφανώς επειδή δεν έχουν τεσταριστεί όπως θα έπρεπε αλλά το χειρότερο επειδή παίζουν πολλές εξαρτήσεις και ενδεχομένως να μην γίνεται έλεγχος. Δεν είναι βλάκες στα Windows που έχουν την Registry.

 

Είναι πραγματικότητα, που βιώνω εγώ, δεν αναφέρω κάποιο κανόνα. Ας γράψει κάποιος εδώ ότι είναι ευχαριστημένος από το Linux, αλλά και το γιατί!

 

"Η Python, από το Linux εξαπλώθηκε"

Αυτό μας λέει ότι το Linux είναι οκ; Τίποτα δεν λέει. Και από το Dos φτιάχτηκε το Word, αλλά δεν μείναμε εκεί. 

 

Υπάρχει δουλειά για Linux έξω από data center; Εγώ χρησιμοποιώ το Kdenlive, επειδή μου κάνει. Κάθε φορά θα πέσει δυο τρεις φορές, αλλά δεν πειράζει δεν χάνεται η δουλειά. Κάνει καλή δουλειά, το HD με έξι πυρήνες θέλει περίπου 6 ώρες για μια ώρα. To Vob από HD Mpg2 θέλει 3 ώρες για μια ώρα. Τοπ ποιότητα! Δεν βιάζομαι. Αν βάλω Windows θα πάει πιο γρήγορα αλλά δεν θα έχει τη τοπ ποιότητα, γιατί εκεί πρέπει να την πληρώσεις ακριβά ενώ στο Linux με αλγόριθμο ερασιτεχνικό κάνει δουλειά, απλά αργεί (και αυτό είναι το μείον και είναι δωρεάν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχεις κάνει τάμα να μας ωθήσεις στην αυτοκτονία μ' αυτά που διαβάζουμε έτσι;

 

Θα μπορούσες να έχεις γίνει διάσημος αν είχες πάει στο casting για το καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι desktop εφαρμογή ο διερμηνευτής. Αν θέλει κανείς ας το κάνει ότι θέλει.

@Defacer

Αν δεν δηλώσεις αντιπάθεια δεν μπορείς να βγάλεις το βράδυ σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα που το διορθώνω γιατί σε κάθε αναβάθμιση του Kernel.(μπλέκει τα DKMS, με το VirtualBox, και χάνεται το παραθυρικό περιβάλλον, ενώ σε τελευταίες αναβαθμίσεις μπαίνει το filesystem στο read only και το ξαναγυρνάω στο κανονικό).

wtf ποια διανομή χρησιμοποιείς;;; Σε bare metal ή μέσα σε vm τα έχεις;;;

 

Γενικά ειδικά το δεύτερο που λες, αν δεν έχει κάνει σκόπιμα κάποια χοντρή πατάτα στο στήσιμο άθελα σου, αυτό που λες δεν γίνεται!

 

 

Κατά τα άλλα τα όσα έγραψες για το linux, σορρυ που θα στο πω, αλλά είναι το λιγότερο... ανοησίες. 

 

Προσωπική άποψη είναι το: "Δεν μου αρέσει. Δεν μπορώ να το μάθω. Δεν το θέλω."

 

Προσωπική άποψη δεν είναι το "Είναι πατάτα και κακοτεχνία". Αυτά είναι κριτικές που σηκώνουν με τη σειρά τους κριτική.

 

Και πάνω σε αυτό έχω να σου πω πως -με το συμπάθιο- μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται σε σχέση με το θέμα linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΟΚ πείστηκα, είναι μια πιο συμμαζεμένη εκδοχή του τιτάνα Δελαπόρτα. Δεν ξέρω ποιός είναι μεγαλύτερος αλλά να λέμε την αλήθεια ο Δελαπόρτας δεν είχε καταφέρει ποτέ να με αφήσει με το σαγόνι να κρέμεται...

 

Ο Δελαπόρτας ήταν απλά αεριτζής. Ο Μ2000 είναι εντελώς βλάκας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...