Προς το περιεχόμενο

Αγορες απο Amazon. Τι παιζει ?


KnightRider1996

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, isay είπε

Πολύς κοσμος που δεν εχει λογαριασμο amazon δίνει το link και ρωτά τα μεταφορικά, απο αυτους που εχουν. 

Αν εσύ το πήρες για ανεκδοτο, δικό σου προβλημα. 

Απλά θα σου πω ότι είναι λίγο ανούσιο να ψάχνει κάποιος από μαγαζί που δεν μπορεί ο ίδιος να παραγγείλει τίποτα.

Και μην μου το πεις το κλασικό θα βάλει κάποιον που έχει να του το παραγγείλει γιατί αν ήταν έτσι τότε θα κοίταγε ότι ήθελε με αυτόν που έχει το λογαριασμό στο amazon.

Καλό θα ήταν να μην το συνεχίσουμε γιατί την σοβαρή απάντηση που ήθελα την έλαβα από το άτομο που ποσταρε ποιο πάνω από το δικό σου ποστ ένα απλό και σταράτο όχι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν κανει καποιος λογαριασμο στο amazon.com ο λογαριασμος ειναι και για τα υπολοιπα της ευρωπης? πως παει με τους λογαριασμους? πρεπει να εχεις διαφορετικο στο καθενα? πχ 1 στο αγγλικο ,ενα γερμανικο κοκ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάγκες απορία. Θέλω να παραγγείλω μια Gpu από αμαζον. Δεν έχω ξαναπαραγγειλει ποτέ γενικά από αμαζον. Είχα κάνει προ πολλού ένα λογαριασμό ονομαστικό . 

Κάπου διάβασα ότι αν είμαι επιχείρηση έχω διάφορες μικρό εκπτώσεις. Πως το κάνω αυτό? Τι στοιχειά χρειάζεται να δηλώσω από την επιχειρηση?και επίσης πρέπει να μετατρέψω τον υπάρχον λογαριασμό σε επιχείρησης ή να φτιάξω νέο? 

(ένα μικρό παντοπωλείο έχουμε αν παίζει ρόλο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα σου είναι πολύ γενικό και δεν αναλύεται με λίγα λόγια σε ένα post.

Είναι άλλο θέμα η αγορά από την αμερικάνικη αμαζόνα και άλλο από τα ευρωπαικά καταστήματά της.

Στο θέμα της αγοράς για λογαριασμό της επιχείρησης πρέπει να συμβουλευτείς πρώτα το λογιστή σου και να γνωρίζεις ότι οι αγορές σου πρέπει να είναι σχετικές με την επιχείρηση.

Μπορείς να ενημερωθείς για τα θέματα αυτά από τον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσουμε να μάθουμε πόσα θα είναι τα έξοδα αποστολής για κάποιο προϊόν χωρίς να χρειάζεται να φτάσουμε στο προτελευταίο βήμα πριν την ολοκλήρωση της κάθε παραγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσουμε να μάθουμε πόσα θα είναι τα έξοδα αποστολής για κάποιο προϊόν χωρίς να χρειάζεται να φτάσουμε στο προτελευταίο βήμα πριν την ολοκλήρωση της κάθε παραγγελίας.

Το ιδιο ΑΚΡΙΒΩΣ ρώτησες στην προηγουμενη σελιδα και πήρες απαντησεις. Δεν εχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι απολυτα σιγουρος οτι τους το εχουν αναφερει πολλες φορες (απευθειας γιατι δε διαβαζουν insomnia) και προφανώς εχουν τους λογους τους να μην το κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα συγνώμη έχω άδικο?

Δεν είναι τρομερά μη πρακτικό αυτό που έχουν κάνει και πρέπει να φτάσεις ένα βήμα πριν το τέλος της κάθε παραγγελίας για να μάθεις τα έξοδα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασία αν έχεις δικιο ή άδικο, ουτε αν συμφωνω ή διαφωνω, ουτε αν ειναι πρακτικό ή μη πρακτικό. Το αν εσυ, εγω, ο Χ δεν ξέρουμε ή δεν κατανοουμε τους πραγματικους λογους δεν θα αλλάξει κάτι γιατί η amazon επιλεγει αυτό που ειναι άμεσα ή έμμεσα πιο κερδοφορο για αυτήν. Tip : Είναι θέμα marketing

Μπορεις βέβαια να στειλεις και τη διαφωνια σου απευθείας και στην εταιρεία.

Απο τη δική μου οπτική, η έλλειψη υποστηριξης paypal είναι πολύ μεγαλύτερο μειον, παρολο το πολύ καλό cs που εχει η αμαζονα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να υποστηρίζει το paypal αλλά έχει πολύ καλό support αν έχεις πρόβλημα και όλα τα άλλα που συζητάμε είναι πιο πολύ πρακτικά για το site.

Δεν μπορώ σε κάθε προϊόν που ψάχνω να το φτάνω ένα βήμα πριν το τέλος της παραγγελίας για να δω πόσα είναι τα έξοδα αποστολής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω λιγο ωμά γιατί συνεχίζεις να θες να βλέπεις μονο τη δική σου οπτική.

Το amazon σε θελει σαν πελάτη αν εισαι διατεθειμένος να εχεις λογαριασμο και να φτάνεις στο τελευταίο βήμα για να δεις τα ακριβή μεταφορικά για τη διευθυνση σου. Αν ένα απο τα 2 δεν το θες (για δικους σου λογους), απλώς δεν σε θελει για πελάτη. Κατάσταση take it or leave it. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνεις καν τι εννοώ.

Και αν εγώ ψάχνω να αγοράσω κάτι και δεν ξέρω από ποιον πωλητή να το πάρω γιατί πρέπει κάθε φορά να κάνω παραγγελία και να την ακυρώνω ένα βήμα πριν το τέλος της για να μάθω απλά τα μεταφορικά?

 

Δεν τα έχω μαζί σου προσθεου με το amazon τα έχω και την πολιτική τους να σου δείχνει τα μεταφορικά στο τέλος της κάθε παραγγελίας.

Δεν κοιτάει όλα τα αλλά παγκόσμια online μαγαζιά και μη π.χ. ebay ή ποιο παγκόσμια που ξέρεις τα έξοδα αποστολής για τη χώρα σου πριν καν ξεκινήσεις την όποια παραγγελία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...