Προς το περιεχόμενο

(SERIES) Stranger Things


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσα και εγώ μόλις τη δεύτερη σεζόν.

Αφού βρίσκομαι ακόμα Αθήνα λόγο δουλειάς είχα ακούσει τόσα για τη σειρά και είδα 2 σεζόν σε 3 μέρες

Αν και δεν είμαι φαν υπερφυσικών ταινιών/σειρών, είπα να δώσω μια ευκαιρία όπως έκανα και με το dark.

 

Στα θετικά σίγουρα το soundtrack ( όχι σημαντικό βέβαια αλλά το αναφέρω), επίσης, η απόδοση των 80s χωρίς να την έχω ζήσει, αλλά σε φέρνει σε παλιά εποχή, ειδικά με τα ρούχα και τα αυτοκινητα.Ωραία ιστορία, τρομεροί χαρακτήρες, ειδικά τα πιτσιρίκια. Αν και  αγαπημένος μου ήταν ο μπάτσος (1312 😂). Η σκηνοθεσία σε μερικά έχανε λίγο, και επίσης το μονστερακι θα μπορούσε να ήταν λίγο καλύτερο.

Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου, ήταν στο ότι από όλη την περιοχή που γινόταν ο χαμουλης, βλέπαμε συνέχεια 10-15 άτομα να ξέρουν για τη φάση.

Δηλαδή ολόκληρη κοινωνία δεν είχε πάρει γραμμή για το τι παιζόταν? 'Η δεν έδινε τόσο σημασία? Υπήρχαν εξαφανίσεις και στην ουσία δεν είδαμε μια κοινωνία να είναι μαζί ή να επηρεάζεται τόσο. Μόνο όταν έψαξαν τον Γουίλ είδαμε να ενώνεται κάπως, αλλά και πάλι, γινόταν ο χαμός του χαμού και φαινόταν ότι μόνο αυτά τα 10 άτομα ηξεραν.

Αυτό δε μου άρεσε λίγο, και επίσης το τέλος όπως και με τις άλλες 2 σειρές του Netflix, που έχω δει μέχρι τώρα. Το Casa και το Dark.

 Γίνεται χαμός στις σεζόν, και ενώ θα μπορούσαν και οι 2 να τελειώσουν εδώ, καθως το τέλος τους είναι ικανοποιητικό και ωραίο,(το Dark ίσως όχι ακόμα), μας αφήνει για μια σεζόν που θα δούμε τι? Πάλι τα ίδια? 

Δε ξέρω πως θα συνεχίσει, αλλά όπως είχα πει και με το Casa, επειδή γίνανε όλα σε λίγα επεισόδια, είδαμε τα πάντα, δε μπορώ να φανταστώ πως θα συνεχιστεί. 

Αν δηλαδή δούμε πάλι τα ίδια, θα κουράσει, δηλαδή να παλεύουν πάλι με τα τερατακια και να γίνονται πάλι ληστείες.

Θα μπορούσαν να τελειώσουν και τα 2 εδώ και να μια χαρά σειρές. 2 σεζόν? Οκ, ας το αφήσουν 2.

Μόνο αυτό δε μου άρεσει με το Νετφλιξ, ως τώρα, ότι πάει να τραβήξει τις σειρές ενώ φαίνεται ότι φτάνει σε αδιέξοδο. Μάλλον λόγο της επιτυχίας που γνώρισαν.

Μένει βέβαια να δούμε πως θα συνεχίσει για να κρίνουμε σωστά. Απλά ελπίζω να μη κουράσει με τα ίδια, γιατί όντως ήταν πολύ καλή σειρά και τα λέει κάποιος που τα υπερφυσικά τα κλείνει στα 5 λεπτά.

 

Επεξ/σία από panossar95
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 726
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνηθως εκει που μια εταιρεια καταλαβαινει οτι οντως δεν τραβαει για παραπανω δεν ειναι τοσο απο το υλικο που εχουν αλλα απο το αν ο κοσμος θελει να δει τις επομενες.Αυτο που λεμε τηλεθεαση κοινως.

Και το Walking dead πχ το εχουν τραβηξει οσο δεν παει και εχει πεσει και σε τηλεθεαση,αλλα βλεπουμε παλι οτι συνολικα τα νουμερα που εχει και αυτο και το Fear του καναλιου αυτου,ειναι με διαφορα παρα πολυ μπροστα και παλι που σημαινει οτι υπαρχει μια αρκετα μεγαλη μεριδια που εξακολουθει και θελει συνεχειες.

Μια απο τα ιδια εν μερη και με το Supernatural.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Δεν κατάλαβα το video με το εμπορικό έχει κάποιο κρυφό νόημα που έχασα;

Η τρίτη σεζόν πότε βγαίνει;

 

Δεν έχει κάποιο κρυφό νόημα. Απλά προφανώς είναι το νέο στοιχείο που προστίθεται στην πόλη και θα είναι λογικά σκηνικό αρκετών καταστάσεων.  Μέσα στο 2019 θα βγει η επομενη σεζόν αλλά δεν υπάρχει ακριβής ημερομηνία ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Too late for the party, ωστόσο...

Ενώ στο πρώτο season τσίμπησα με τη νοσταλγία όσον αφορά το καθεαυτό στόρι ήμουν αρκετά meh, στο 2ο ομολογώ απογειώθηκα (εξαίρεση η φόλα E07)

Ειδικά E08 και Ε09 λάτρεψα - συνεκινήθην - επωρώθην

Πάω να λιώσω κάνα σχετικό playlist τώρα

Στις 8/11/2017 στις 12:29 ΜΜ, Tazman_NeW είπε

Η σειρά είναι φοβερή ....Δεν περίμενα η δευτερη σαιζόν να είναι ακόμα καλύτερη ....

My friend, only people who write σαιζόν with αι can understand ;)

 

 

 

Υ.Γ.
Γουαϊνόνα σουίτχαρτ κούρασες

 

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κόκκινα και κουρασμένα μάτια στη δουλειά, (ξεκίνησα για ένα επεισόδιο και ύπνο και είδα 4 να τελειώσω τη δεύτερη σεζόν), ξεκλέβω λίγο χρόνο να γράψω τη δική μου ταπεινή άποψη γι αυτή τη σειράρα.

Σειρά όνειρο. Σειρά ύμνος για το κάθε άνθρωπο που έζησε καλοκαιρινά απογεύματα σε προαύλια, πάρκα, σπίτια, παίζοντας επιτραπέζια, λέγοντας ιστορίες τρόμου,  κάνοντας ασταμάτητα ποδήλατο, η προσπαθώντας να βαφτίσει σπίτια στοιχειωμένα και να τα εξερευνήσει. Είχε τον αέρα μιας εποχής που μάλλον έχει περάσει ανεπιστρεπτί όπου στη δεύτερη σεζόν απλά αποθεώθηκε. 

Η ιστορία, σαν ιστορία ήταν απολαυστικότατη και ευκολοχώνευτη για τον καθένα. Δε δίστασαν να βάλουν λίγα gore στοιχεία όπως

Spoiler

και να σκοτώσουν χαρακτήρες

Το μεγαλύτερο όπλο της όμως κατ εμέ, ήταν οι χαρακτήρες και το interaction που είχαν μεταξύ τους. Απίστευτες σχέσεις μεταξύ όλων με δυνατές σκηνές, μεταξύ ζωής και θανάτου έως κωμικές. (Ανεκτίμητης αξίας οι σκηνές του Ντάστιν και τον δάσκαλό τους "Hello my young man" "Hello my Lord", λιποθυμούσα από τα γέλια)

Μέχρι και character developement είχε, βλέπε Steve, ο οποίος απέκτησε μυθικές διαστάσεις στα τελευταία επεισόδια, με αποκορύφωμα τις συμβουλές για λακ που οδήγησαν ίσως στο καλύτερο φινάλε που έχω δει σε Αμερικάνικη σειρά :P Δεν είναι τυχαίο που οι δημιουργοί δήλωσαν: "Σίγουρα πρόκειται να δούμε περισσότερο Steve Harrington στον τρίτο κύκλο και απλά θα πω ότι δεν πρόκειται να εγκαταλείψουμε τον μαγικό 'μπαμπά Steve'". Και συμπλήρωσε, "Δεν θέλω να πω περισσότερα αλλά κυριολεκτικά νομίζω ότι εκεί που προχωρούσαμε πέσαμε στη φλέβα χρυσού που λέγεται μπαμπάς Steve"

Η σειρά είναι κορυφαία, ζήλεψα τόσο πολύ που δεν έχω γεννηθεί Αμερικανός ηθοποιός να μπορούσα να έχω παίξει και γω εκεί :P

 

YΓ: Όλοι που κράζετε το επεισόδιο 7 είστε φάουλ. Μόλις έπαιξεο Bon Jovi με το Runaway ξεσηκώθηκα και χτυπιόμουν. Μόνο και μόνο γι αυτό, το επεισόδιο ήταν win win.

Αδημονώ για άλλες 18 σεζόν. 

Επεξ/σία από Edel
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εβγαλαν Teaser Trailer με τα ονοματα των επεισοδιων για την 3η σεζον. Δεν νομιζω να βγει το καλοκαιρι... Για την 2η σεζον ειχαν κυκλοφορησει αντιστοιχο τρειλερ 2.5 μηνες πριν. Υπαρχει superbowl στις 3 φεβρουαριου οποτε καπου εκει, αρχες μαρτη. Πριν τον απριλη που βγαινει το game of thrones παντως. Αν την κυκλοφορησουν το καλοκαιρι και μας teasaroun κανα 7μηνο ειναι @@@@@, δεν ειναι και τακτικη τους

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξεκινησα του στυλ να δω 1-2 επεισοδια(μιας κ απεχθανομαι οτιδηποτε sci-fi) να εχω αποψη κ να τη σταματησω..

Ηττηθηκα κατα κρατος λοιπον κ ειμαι ηδη στο 2ο κυκλο.. Παρα πολυ καλη σειρα κ θα περιμενω με αγωνια κ την 3η σεζον.. 

Spoiler

Οταν ξεκινησε ο 2ος κυκλος, εφαγα τρελη ξενερα γιατι ετσι οπως ξεκινησε νομιζα οτι θα εχει αλλο casting.. Ευτυχως παρεμεινε το ιδιο!! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...