Προς το περιεχόμενο

(SERIES) Stranger Things


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Well, απ'ολα αυτα που εγραψες μονο το silent hill ξερω και αυτο οχι τοσο καλα :P

 

Στη σειρα δηλαδη εμπνευστηκαν το τερας απο παιχνιδι? (αν καταλαβα καλα)

Ναι, εκτός από όλα τα άλλα, 80's, Elvis Presley πρότυπο (Steve Harrington) κτλ έχει και επιρροές απο το Pen and Paper παιχνίδι φαντασίας Dungeons and Dragons. 

 

Το τέρας το αποκαλούν "Demogorgon" (δεν έχει σχέση με αυτό που αντιμετωπίζουν) αλλα λόγω δύναμης το ονομάζουν έτσι.

 

Το Demogorgon για την ακρίβεια είναι αυτό.

 

 

232demogorgon5e.jpg

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 726
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είδα και εγώ 3 επεισόδια. 

 

Ξεκινάμε με 500 γραμμάρια "Ε.Τ" τα τσιγαρίζουμε σε χαμηλή φωτιά

Ψιλοκόβουμε 200 γραμμάρια "Stand by me" και ανακατεύουμε

Χτυπάμε στο blender 1 φέτα "Alien" με 2 κουταλιές "Species" και προσθέτουμε στο μείγμα.

Προσθέτουμε 1 κύβο "ΙΤ" και δύο φύλα "Beverly hills 90210" για έξτρα γεύση και ψήνουμε στους 150.

 

καλό είναι πάντως 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι "tribute στα 80s" γενικότερα. Δεν έχει καμία σχέση με το Raging Bull, το Die Hard, το Robocop, το Beverly Hills Cop, το Risky Business, η το Karate Kid κτλ. 

 

το στυλ της σειράς ανταποκρίνεται σε ένα συγκεκριμένο είδος ταινιών των 80ς. Μπορείς να το πεις σαν tribute στον Spielberg και τον Stephen King. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχτηκε ηρωικο binge watching χθες. Το σενάριο λίγο βαρετό για τα γούστα μου, αλλά πολύ πιστό σε 80's movies με παρόμοιο ύφος, όπως και όλη η σειρά γενικότερα. Περιμενα να δω μεχρι και αυτες τις γραμμές που εμφανιζόταν παλιά στις βιντεοκασέτες. Καλή overall, αλλά ξεχνιέται εύκολα, δεν ειναι οτι περιμενω πως και πως την δευτερη σεζόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι "tribute στα 80s" γενικότερα. Δεν έχει καμία σχέση με το Raging Bull, το Die Hard, το Robocop, το Beverly Hills Cop, το Risky Business, η το Karate Kid κτλ. 

 

το στυλ της σειράς ανταποκρίνεται σε ένα συγκεκριμένο είδος ταινιών των 80ς. Μπορείς να το πεις σαν tribute στον Spielberg και τον Stephen King. 

 

τιμάς πλήρως την υπογραφή σου :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω πάθει κάτι εδω και χρονια και δε μπορώ να δω ταινία-σειρα οπου πρωταγωνιστούν παιδιά.Ειμαι σίγουρος οτι παλιότερα θα μου άρεσε πολυ η σειρα και θα τα έβλεπα ´ολα σε μια ημερα αλλα τώρα ειμαι για να το παρατήσω απο απο το 2ο επ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αδικεις φιλε ειναι απο τις καλυτερες σειρες των τελευταίων ετων. Μαλιστα το acting των παιδιων ειναι υποδειγματικο, οπως και των υπολοιπων προταγωνιστων.

 

Το θεμα με τα παιδια δεν νομιζω να σε ενοχλησει τοσο, γιατι τα παιδια δεν ειναι το κεντρο της ιστοριας οπως πχ στο et το stand by me η το goonies αλλα το 40% περιπου

 

Τα παιδια ειναι πολυ θετικο στοιχειο στην συγκεκριμενη σειρα. Προσφερουν μια ευκολη, λογικη αλλα και ρεαλιστικη λυση ετσι ωστε να έχουμε χαρακτηρες που πιστευουν ευκολα και γρηγορα το μεταφυσικο στοιχειο απο τα πρωτα επισοδεια και μεσω αυτων να προχωρησει / παρουσιαστει η υποθεση απο αλλη οπτικη. Επισης οι δημιουργοι θελουν να παρουσιάσουν ενα real life adventure (pnp rpg) quest διατηροντας ομως οσο ειναι δυνατον τον ρεαλισμο και την σοβαροτητα της σειρας. Αυτο δεν γινεται με 50ρηδες μπατσους

 

Η ιστορια λοιπον δεν ειναι τα παιδια, ουτε ειναι μια ιστορια για παιδια.

 

(δεν νομιζω οτι ειπα κατι που χρειαζεται spoiler)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιχτηκε ηρωικο binge watching χθες. Το σενάριο λίγο βαρετό για τα γούστα μου, αλλά πολύ πιστό σε 80's movies με παρόμοιο ύφος, όπως και όλη η σειρά γενικότερα. Περιμενα να δω μεχρι και αυτες τις γραμμές που εμφανιζόταν παλιά στις βιντεοκασέτες. Καλή overall, αλλά ξεχνιέται εύκολα, δεν ειναι οτι περιμενω πως και πως την δευτερη σεζόν.

Ε ΌΧΙ! 

δίς ιζ μπλάσφεμι !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...