Προς το περιεχόμενο

Prey [2017]


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω, από τη μία η φωνή του Garret ως Corvo, από την άλλη το steampunk στοιχείο μου φέρνουν πιο πολύ σε Thief. Δεν διαφωνώ μαζί σου καθώς είναι υποκειμενικό το τι βλέπει ο καθένας. Η ουσία είναι ότι η Arkane βασίζεται σε συνταγές της L.G. (και Ion Storm και Irrational) και αυτό μόνο καλό είναι κατά την γνώμη μου. 

 

Ναι φυσικά αν και το steampunk ως χαρακτηριστικό δεν έχει να κάνει με τα Thief γιατί είναι medieval fantasy ενώ το steampunk είναι science fantasy περισσότερο , εγώ απλά λέω ως gameplay είναι ίδιο με την διαφορα ότι το ένα βασίζεται περισσότερο σε melee σε σχέση με το άλλο ;)

Στο Thief η φωνή tou Russell τα έσπαγε, στο Skyrim και DH2 δεν έλεγε και πολλά tbh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετά καλό παιχνίδι, μία μίξη Bioshock, Deus Ex, Dishonored. 

Πολύ ωραίο σκηνικό,  ωραία υπόθεση, gameplay που θέλει σκέψη, γραφικά απαιτητικά και μία-δυό γενιές πίσω. Εκεί που, κυρίως,  χάνει πάρα πολύ για εμένα είναι στο ατσούμπαλο σύστημα μάχης και στο μέτριο stealth στοιχείο.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλό παιχνίδι, μία μίξη Bioshock, Deus Ex, Dishonored. 

Πολύ ωραίο σκηνικό,  ωραία υπόθεση, gameplay που θέλει σκέψη, γραφικά απαιτητικά για μία-δυό γενιές πίσω. Εκεί που, κυρίως,  χάνει πάρα πολύ για εμένα είναι στο ατσούμπαλο σύστημα μάχης και στο μέτριο stealth στοιχείο.

 

fixed ;)

 

Το gameplay γιατί θεωρείς ότι θέλει σκέψη? Επίσης το combat system τι έχει? Μιλάμε για masters του melee. Μέτριο stealth τι εννοείς? Μέτριο AI ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fixed ;)

 

Το gameplay γιατί θεωρείς ότι θέλει σκέψη? Επίσης το combat system τι έχει? Μιλάμε για masters του melee. Μέτριο stealth τι εννοείς? Μέτριο AI ok.

 

 

Σωστή η διόρθωση!

Το gameplay θεωρώ ότι θέλει σκέψη, ώστε να πετύχεις τα καλύτερα αποτελέσματα με το μικρότερο κόστος, τα medikits και τα πολεμοφόδια δεν είναι πολλά και-για την ώρα-φοβάμαι να δημιουργήσω πολλά μόνος μου στον fabricator, δεν ξέρω πόσα materials θα χρειαστώ παρακάτω.

Το combat system το θεωρώ άσχημο, γιατί αν δεν στήσεις σωστά τις παγίδες, οι εχθροί πολύ γρήγορα σε πλησιάζουν, χοροπηδάνε υπερβολικά και καταλήγω σε μία κλωτσοπατινάδα που δεν μου αρέσει. Θα τους ήθελα λιγότερο "χοροπηδηχτούς".

Το stealth δεν μου αρέσει γενικότερα σαν μηχανισμός, αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν νοιώθω ότι έχω αρκετό feedback για την κατάσταση γύρω μου. Δεν έχω καταλάβει πότε με βλέπουν οι αντίπαλοι (μου έχει τύχει να μου είναι με την πλάτη τους γυρισμένη και να με αντιληφθούν αμέσως), κάποιες φορές με χάνουν πανεύκολα, κάποιες πολύ δύσκολα. 

Ίσως να φταίει κιόλας που εγώ δεν συνήθισα ακόμη το παιχνίδι, είμαι στην αρχή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν όντως όλα αυτά που λες, προσωπικά αν και παίζω πάντα stealth το βρήκα χαζό να stealth around freakin aliens, το χρησιμοποιώ μονο για το bonus dmg της πρώτης επίθεσης. Το melee είναι μια χαρά άμα το πιάσεις λίγο, σκέψου έχει και finisher ;) Παίζε μονο heavy attacks (θα δεις έχει pattern, φάση αυτοματοποιημένο Dark Messiah ) όσο είναι όρθιοι και βάρα light όταν είναι κάτω ώστε να μην χάνεις το focus ;) Το AI είναι σίγουρα όχι το καλύτερο αλλα και πότε ήταν στα games τους (still not an excuse)?! Απορώ που δεν έχει melee όταν κρατάς όπλα...i mean...wtf?!

 

p.s. συμβουλή μου είναι να χρησιμοποιείς τον fabricator περισσότερο για upgrades ειδικά άμα έχεις σκοπό να ρήξεις πόντους στο alien tree (έχει αντίκτυπο αυτό btw ;)), εάν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς τότε μην μασάς κανε ότι γουστάρεις fabricate.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν όντως όλα αυτά που λες, προσωπικά αν και παίζω πάντα stealth το βρήκα χαζό να stealth around freakin aliens, το χρησιμοποιώ μονο για το bonus dmg της πρώτης επίθεσης. Το melee είναι μια χαρά άμα το πιάσεις λίγο, σκέψου έχει και finisher ;) Παίζε μονο heavy attacks (θα δεις έχει pattern, φάση αυτοματοποιημένο Dark Messiah ) όσο είναι όρθιοι και βάρα light όταν είναι κάτω ώστε να μην χάνεις το focus ;) Το AI είναι σίγουρα όχι το καλύτερο αλλα και πότε ήταν στα games τους (still not an excuse)?! Απορώ που δεν έχει melee όταν κρατάς όπλα...i mean...wtf?!

 

p.s. συμβουλή μου είναι να χρησιμοποιείς τον fabricator περισσότερο για upgrades ειδικά άμα έχεις σκοπό να ρήξεις πόντους στο alien tree (έχει αντίκτυπο αυτό btw ;)), εάν δεν έχεις σκοπό να ασχοληθείς τότε μην μασάς κανε ότι γουστάρεις fabricate.

 

 

Ναι, δεν σκοπεύω να το παραξηλώσω με τον εξωγήινο στοιχείο στον οργανισμό μου!

Το setting και η ατμόσφαιρα είναι πάρα πολύ καλά, οπότε μπορώ να συγχωρήσω αρκετά εύκολα αυτά τα ψεγάδια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικά αν και το steampunk ως χαρακτηριστικό δεν έχει να κάνει με τα Thief γιατί είναι medieval fantasy ενώ το steampunk είναι science fantasy περισσότερο , εγώ απλά λέω ως gameplay είναι ίδιο με την διαφορα ότι το ένα βασίζεται περισσότερο σε melee σε σχέση με το άλλο ;)

Στο Thief η φωνή tou Russell τα έσπαγε, στο Skyrim και DH2 δεν έλεγε και πολλά tbh.

 

 

 

Που να ακούσεις και τη φωνή του Garret στα προηγούμενα Thief.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο το προχωρώ, τόσο το βαριέμαι ρε γαμώτο.  Half Life wannabe χωρίς επιτυχία. Χαοτικό και αργό .

Αυτό παθαίνεις όταν πιάνεις πολλά παιχνίδια μαζί και δεν κάνεις focus σε ένα ;)

 

Εγώ αντιθέτως, όσο περνούσε η ώρα τόσο το απολάμβανα και περισσότερο. Half-life wannabe δεν το λες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό το παιχνίδι. Μου αρέσει το όλο theme το story κορυφή τα γραφικά μια χαρα ναι γενικά όλη η ατμόσφαιρα μαζί με τη μουσική σε βάζει στο παιχνίδι 100%. Το έπαιξα πρώτη φορά με ακουστικά και απόλυτο σκοτάδι και τα χρειάστηκα λίγο σε αρκετές φάσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...