Προς το περιεχόμενο

Prey [2017]


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 331
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Είμαι κάπου στην μέση και μου έχει πάρει τα μυαλά το game .. Τρομερό level design και gameplay. Και να σκεφτείς αν δεν το είχα βρει στα 10ε δεν θα το είχα πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, >-Nosakos<- είπε

Είμαι κάπου στην μέση και μου έχει πάρει τα μυαλά το game .. Τρομερό level design και gameplay. Και να σκεφτείς αν δεν το είχα βρει στα 10ε δεν θα το είχα πάρει.

€10 βλεπω και γω οτι εχει αλλα δεν με κανει κλικ να το παρω λογο boringthesda. Ειναι οντως τοσο καλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τελείωσα πριν λίγο καιρό. Το παιχνίδι είναι εξαιρετικό. Πολλές επιλογές στο gameplay και o σχεδιασμός του σταθμού όπως είπε και ο φίλος παραπάνω πολύ καλός.

Μου πήρε 25 ώρες και άφησε 3-4 sidequest. Προσπαθήστε να εξερευνήσετε τα πάντα, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να φτάσετε σε κλειστά σημεία και αναβαθμίστε άμεσα το jump. Τα quest είναι επίσης πολύ ενδιαφέροντα και γενικά υπάρχει πολύ backstory. Για το τέλος δε λέω κάτι..

Μικρά αρνητικά για μένα το respawn καθώς και η επανάληψη των εχθρών. Επίσης το stealth πάει περίπατο από ένα σημείο και πέρα, δεν είναι όπως το Dishonored.

Το backtracking δε με χάλασε, άλλωστε ένας σταθμός είναι με συγκεκριμένα μέρη που "ανοίγουν" σταδιακά και ήθελα να τα εξερευνήσω όλα.

Για μένα σίγουρη αγορά, ειδικά σε αυτή τη τιμή.

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσωπικά  το Prey είναι ένα απο τα καλύτερα FPS παιχνίδια όλων των εποχών που έχω παίξει. 

Τι; ειμαι υπερβολικός; 

ΚΑΘΟΛΟΥ

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ειχα ξαναγραψει και πιο παλια ας το ξαναγραψω και τωρα.

Τα forum δεν ειναι για να πεταμε μια ξερη βαθμολογια και να γραφουμε ενα ξερο'απο τα καλυτερα παιχνιδια που εχουν βγει''χωρις επιχειρηματα.

Αν καποιος θελει να δει βαθμολογιες μπορει να παει στο metacritic.

Δηλαδη ωρες ωρες στο εδω forum ειναι τοσο ανοητα τα σχολια που γραφονται που τις περισσοτερες φορες ειναι καλυτερο να παει καποιος στην σελιδα του παιχνιδιου στο steam και να διαβασει τα εκει σχολια των χρηστων.

Εγω παντως πιο πισω(σελιδα 15)εχω αναφερει για ποιο λογο το Prey δεν το θεωρω ως ενα απο τα καλυτερα fps ολων των εποχων.

Προφανως και για την τωρα τιμη του ειναι μια καλη αγορα και εχει καποια πραγματα που θα αρεσουν σε καποιος αλλα απεχει πολυ γενικα σαν παιχνιδι απο αυτο που γραφουν μερικοι ως ''επος''. Εκτος αν γενικα δεν παιζουν πολλα παιχνιδια και εντυπωσιαζονται πολυ ευκολα ή δεν εχουν καποιο σοβαρο μετρο συγκρισης/αξιολογησης των παιχνιδιων που παιζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

΄Νομίζω κάποιος πρέπει να χαλαρώσει.... δεν θα πεις εσύ στους άλλους τι θα γράφουν, ο καθ' ένας γράφει ότι θέλει, αρκεί να είναι μέσα στα πλαίσια των όρων του φόρουμ. 

Οσο για το παιχνίδι, έκλεισα κάμποσες ώρες παραπάνω σήμερα και παρατήρησα αυτό που λέτε παραπάνω... ίδιοι εχθροί, λίγα όπλα και αρκετό backtracking, αλλά παλεύεται.

Επίσης νομίζω το combat focus είναι σχεδόν cheat. Combat focus + καραμπίνα και φεύγουν τα nightmares για πλάκα.. :P

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, >-Nosakos<- είπε

΄Νομίζω κάποιος πρέπει να χαλαρώσει.... δεν θα πεις εσύ στους άλλους τι θα γράφουν, ο καθ' ένας γράφει ότι θέλει, αρκεί να είναι μέσα στα πλαίσια των όρων του φόρουμ. 

Να υπενθυμισω οτι βρισκομαστε σε forum και οχι στο metacritic,γιατι σχολια οπως το παραπανω για εκει μου κανουν.

Οταν λοιπον εισαι σε ενα forum ο σκοπος ειναι η κουβεντα και ανταλλαγη γνωμεων και αποψεων.Για να γινει λοιπον αυτο στην πραξη πρεπει ο αλλος να πει την γνωμη του για να στηριξει την αποψη του για το παιχνιδι(τα λεγομενα επιχειρηματα).

Κουβεντα λοιπον και διαλογος(ή για να καταλαβει και ενας 3ος που ρωταει για αγορα)δεν γινεται με σχολια οπως το παραπανω.

Δεν ειπα εγω στους αλλους τι ακριβως θα γραψουν,παρατηρηση εκανα και απολυτα λογικη κιολας.

Ενα παραδειγμα αυτων που λεω γινεται στην διπλα ενοτητα των ταινιων.

1. ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΑΠΛΑ ΠΟΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ΕΙΔΑΤΕ, ΑΛΛΑ ΠΕΙΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ 2-3 ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ.

Φαντασου στα video games που υπαρχει το gameplay για να σχολιασει καποιος,η συνολικη διαρκεια,το επιπεδο δυσκολιας,η μουσικη,τα γραφικα και ο τεχνικος τομεας γενικα και παει λεγοντας.

Οταν λοιπον διαβαζω σχολιο του τυπου''ενα απο τα καλυτερα παιχνιδια ολων των εποχων'' χωρις να διαβασω το γιατι,ε προφανως και δεν προκειται να παρω την γνωμη του αλλου στα σοβαρα.

Και δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στο παραπανω σχολιο του συμφορουμιτη αλλα γενικα σε αναλογες περιπτωσεις.

Σε καποιον 3ο τετοια σχολια μπορει να του δωσουν την εντυπωση οτι ο αλλος παιζει ουτε το παιχνιδι να μην εχει παιξει και απλα να αναπαραγει οτι διαβαζει δεξια και αριστερα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Σιγά που θα φοβόμαστε να πούμε και την γνώμη μας τώρα. 

Γνωμη ειναι,ολοκληρωμενη δεν ειναι.Εχει διαφορα το ενα με το αλλο :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Γνωμη ειναι,ολοκληρωμενη δεν ειναι.Εχει διαφορα το ενα με το αλλο :)

Το λάθος μου ήταν που δνε έγραψα μια λέξη. Θα κάνω edit 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Το λάθος μου ήταν που δνε έγραψα μια λέξη. Θα κάνω edit 

Αν δεν μπορεις να καταλαβεις την διαφορα απο το ενα με το αλλο δεν μπορω να κανω κατι για αυτο.

Τωρα αν ο αλλος(γενικα μιλωντας) βαριεται να γραψει 2-3λογια(οπως ο συμφορουμιτης που το παιζει τωρα)για το παιχνιδι που παιζει,εν μερη απορω γιατι σχολιαζει και σε forum αλλα τελος παντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Συμφωνώ με αυτό που γράφεις Fulgore. Θα πρέπει να στηρίζεται η ανταλλαγή απόψεων με συν και πλην επιχειρήματα.  Αλλα το να επιβάλλεται  μου ακούγεται κάπως αυστηρό (αρα αν για οποιοδήποτε λόγο κάποιος δεν έχει χρόνο να αναλύσει την άποψή του, να μην γράψει τίποτα?). Και ειδικά σε ένα φόρουμ που έχει μικρή κινητικότητα.

Βέβαια, το απο πάνω, το έγραψα  πιο πολύ για αυτό εδώ, που δεν μου άρεσε: 

2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Δηλαδη ωρες ωρες στο εδω forum ειναι τοσο ανοητα τα σχολια που γραφονται που τις περισσοτερες φορες ειναι καλυτερο να παει καποιος στην σελιδα του παιχνιδιου στο steam και να διαβασει τα εκει σχολια των χρηστων.

Οπως και να έχει, εγώ θα προτιμήσω την άποψη μερικών εδω μέσα, παρά τα σχόλια του steam/metacritic. Απο δω διάβασα καλά λόγια και πήρα και το Prey :P

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...