Προς το περιεχόμενο

GWENT: The Witcher Card Game


noFEARgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eννοείται πως τίποτα δεν είναι απόλυτο, τίποτα δεν ισχύει 100%.

 

Πρόσεξε, όμως:

 

Οι Βόρειοι, για να "φέρουν" κάρτες στο παιγνίδι με αυτές που λες, πρέπει να έχουν γεμίσει με κάρτες το deck.

 

Αυτό πολύ απλά σημαίνει πως στο αρχικό draw έχεις μεγάλες πιθανότητες να έχεις ένα σωρό λιγότερο χρήσιμες κάρτες ή να έχεις θυσιάσει special cards για να σου κάθονται αυτές που έχεις φτιάξει τα combos.

 

Στο Skell, αυτό δεν ισχύει, γιατί πολύ απλά, είναι φτιαγμένο να εκμεταλλεύεται το "θάνατο".

 

Παίζεις με ένα πολύ περιορισμένο deck, ώστε να εξασφαλίζεις πως (1) θα έχεις τις κάρτες που ανασταίνουν (και είναι πολλές) και (2) οι κάρτες που θα ανασταίνεις θα έχουν όλες το super πλεονέκτημα των extra πόντων (αφού σχεδόν όλοι παίρνουν bonus ανάστασης).

 

Αντίθετα, στους North ακόμα και η ανάσταση είναι (1) random (εκτός από τη Shani, που είναι μία, gold-aka permadeath, και αν θυμάμαι σωστά δεν μπορεί να αναστήσει κάρτα που ανασταίνει) (2) δεν έχεις ιδιαίτερα bonus (Shani, και πάλι), ενώ οι κάρτες που σηκώνεις δεν έχουν όλα τα + τους (πχ, αν αναστήσεις κάποιον από τους Vesemir κλπ, δεν σου επανεμφανίζει τους νεκρούς άλλους -λογικό. αν όμως αναστήσεις shieldmaidens, τσουπ...σκάνε όλες όπου κι αν βρίσκονται).

 

Ο μόνος τρόπος να κοντράρεις το πλεονέκτημα, είναι να έχεις πολλές και μεγάλες κάρτες στο deck σου (καλή τύχη), να μην σκοτώνεις κάρτες αφού θα σου επιστρέψουν μάλλον όλες+ισχυρότερες (πετάς δηλαδή στο αρχικό τράβηγμα ότι σκοτώνει) και να σου κάτσουν και οι κάρτες πολλαπλασιαστές μπας και...

 

Στην περίπτωση δηλαδή του Skell είναι τακτική (προφανώς κα εμπειρία, και χρόνος που έχεις αφιερώσει), ενώ οι Βόρειοι απλά παρακαλάνε μπας και τους κάτσει.

 

Σου ξαναλέω: Ο τύπος ανέστησε με bonus, κάρτα από άδειο όμως νεκροταφείο (ok, θα το κόψουν προφανώς, αλλά δεν χρωστάω τίποτα να κοιτάζω σα μλκς...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 902
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως εγω μετα απο ωρες παιξιματος (90 για την ακριβεια) εχω ενα deck Northern Realms (απο την αρχη με αυτο παιζω) με το οποιο προφανως και χανω αλλα θεωρω οτι μπορω να τα κανω ολα counter υπο προυποθεσεις φυσικα. Πλεον ουτε τα Monsters με φοβιζουν ουτε με ενοχλει τοσο η λαλακια με το Poor Infrantry, ουτε αυτο που λετε με τα res του Skellige.

Προφανως και πρεπει να σου τυχουν οι καταλληλες καρτες γενικα αλλα νομιζω οτι εχω φτασει σε ενα επιπεδο που παντα ,αν ειναι να χασω, θα χασω με αξιοπρεπεια :P

 

Ετσι για την ιστορια ειμαι Rank 5 και 199 - 180 στα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα κλειδί για την Beta, μου είχε έρθει 22/12 και είχε πάει στα spam.

 

Γράψτε όσοι το θέλετε και θα επιλέξω random αύριο το βράδυ έναν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοείται πως τίποτα δεν είναι απόλυτο, τίποτα δεν ισχύει 100%.

 

Πρόσεξε, όμως:

 

Οι Βόρειοι, για να "φέρουν" κάρτες στο παιγνίδι με αυτές που λες, πρέπει να έχουν γεμίσει με κάρτες το deck.

 

Αυτό πολύ απλά σημαίνει πως στο αρχικό draw έχεις μεγάλες πιθανότητες να έχεις ένα σωρό λιγότερο χρήσιμες κάρτες ή να έχεις θυσιάσει special cards για να σου κάθονται αυτές που έχεις φτιάξει τα combos.

 

Στο Skell, αυτό δεν ισχύει, γιατί πολύ απλά, είναι φτιαγμένο να εκμεταλλεύεται το "θάνατο".

 

Παίζεις με ένα πολύ περιορισμένο deck, ώστε να εξασφαλίζεις πως (1) θα έχεις τις κάρτες που ανασταίνουν (και είναι πολλές) και (2) οι κάρτες που θα ανασταίνεις θα έχουν όλες το super πλεονέκτημα των extra πόντων (αφού σχεδόν όλοι παίρνουν bonus ανάστασης).

 

Αντίθετα, στους North ακόμα και η ανάσταση είναι (1) random (εκτός από τη Shani, που είναι μία, gold-aka permadeath, και αν θυμάμαι σωστά δεν μπορεί να αναστήσει κάρτα που ανασταίνει) (2) δεν έχεις ιδιαίτερα bonus (Shani, και πάλι), ενώ οι κάρτες που σηκώνεις δεν έχουν όλα τα + τους (πχ, αν αναστήσεις κάποιον από τους Vesemir κλπ, δεν σου επανεμφανίζει τους νεκρούς άλλους -λογικό. αν όμως αναστήσεις shieldmaidens, τσουπ...σκάνε όλες όπου κι αν βρίσκονται).

 

Ο μόνος τρόπος να κοντράρεις το πλεονέκτημα, είναι να έχεις πολλές και μεγάλες κάρτες στο deck σου (καλή τύχη), να μην σκοτώνεις κάρτες αφού θα σου επιστρέψουν μάλλον όλες+ισχυρότερες (πετάς δηλαδή στο αρχικό τράβηγμα ότι σκοτώνει) και να σου κάτσουν και οι κάρτες πολλαπλασιαστές μπας και...

 

Στην περίπτωση δηλαδή του Skell είναι τακτική (προφανώς κα εμπειρία, και χρόνος που έχεις αφιερώσει), ενώ οι Βόρειοι απλά παρακαλάνε μπας και τους κάτσει.

 

Σου ξαναλέω: Ο τύπος ανέστησε με bonus, κάρτα από άδειο όμως νεκροταφείο (ok, θα το κόψουν προφανώς, αλλά δεν χρωστάω τίποτα να κοιτάζω σα μλκς...).

Βέβαια γιατι κάπως και οι Skellige έπρεπε να είναι ανταγωνιστικοί όπου με self damage και ressurections. Οι Northern kingdom έχουν κάρτες που δίνουν πολλά bonus και επίσης γίνονται και χρυσές με ακόμα περισσότερα, αν μπορέσω θα σου πάρω screenshot να δεις τι κατεβάζουν.κάθε φυλή έχει τα δικά της αλλα όχι και op οι skellige, νομίζω είναι οι πιο underrated. Το Deck ου έφτιαξα είναι πολύ δυνατό θεωρώ όσο δυνατό μπορεί να είναι για τους Skellige. Συνδυάζω 2 combo, ressurections και discards. Επίσης υπάρχει και self damage αλλα εκει είναι άλλο, μπορώ να σου φτιάξω και ενα τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω εκανα την μαλακια και εκανα mill τις καρτες μου προκειμενου να φιταξω ενα ισχυρο deck με βαση τις καλυτερες που ηδη ειχα σε monster deck και προτου ranked και τελευταιου update εχανα εξαιρετικα δυσκολα.

 

Απο εκει και περα το monster+weather ειναι το πιο ευκολα αντιμετωπισιμο deck στο παιχνιδι και καπου διαβασα οτι θα buffαρουν γενικα monsters στο εποmeno update..

 

Πλεον εχω και scoiatel αλλα χρειαζονται συγκεκριμενες καρτες για να δουλεψουν που δυστυχως δεν τις εχω ολες..

 

Level 20 με καμια 15αρια αρνητικο προσημο σε νικες/ηττες και rank 4!

 

Υ.Γ Νησιωτες και βορειοι μαμιεστε με τα ressurect :D :P

Επεξ/σία από ultrobyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εκανα την μαλακια και εκανα mill τις καρτες μου προκειμενου να φιταξω ενα ισχυρο deck με βαση τις καλυτερες που ηδη ειχα σε monster deck και προτου ranked και τελευταιου update εχανα εξαιρετικα δυσκολα.

 

Απο εκει και περα το monster+weather ειναι το πιο ευκολα αντιμετωπισιμο deck στο παιχνιδι και καπου διαβασα οτι θα buffαρουν γενικα monsters στο εποmeno update..

 

Πλεον εχω και scoiatel αλλα χρειαζονται συγκεκριμενες καρτες για να δουλεψουν που δυστυχως δεν τις εχω ολες..

 

Level 20 με καμια 15αρια αρνητικο προσημο σε νικες/ηττες και rank 4!

 

Υ.Γ Νησιωτες και βορειοι μαμιεστε με τα ressurect :D :P

 

Dwarf deck είναι το επόμενο που θα κάνω. Περιμένω και εναγωνίως Nilfguard 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω με ενα πολύ δυνατό deck ου έφτιαξα, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά, ρίξτε και ενα +1 

 

Επίσης πείτε μου αν σας άρεσε.

 

HEMLAR Skellige Deck

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...