Προς το περιεχόμενο

AMD RX 480: Σε διάταξη CrossFire ξεπερνά την GeForce GTX 1080


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δηλαδή με βάση τα όσα διαβάζουμε υπάρχει περίπτωση να είναι σε επιδόσεις καλύτερα και από την 970 ?

οπου ακους πολλα κερασια κρατα μικρο καλαθι.Μακαρι να ειναι ετσι αλλα δεν φενεται λογικο μια θεωρειτικα mid-range καρτα να εχει τετοιες επιδοσεις-τιμες. σκοτωνουν ολες τους τις παλαιοτερες καρτες ουσιαστικα.

Περιμενω να δω user bench μπας και βγαλουμε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή με βάση τα όσα διαβάζουμε υπάρχει περίπτωση να είναι σε επιδόσεις καλύτερα και από την 970 ?

 

 

 

Και βέβαια αφού λέγεται οτι θα αγγίζει επιδόσεις GTX980.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν πάει για 400 ευρω που αναφέρει το άρθρο ζητώ που καήκαμε απορώ αν ζητάνε για mid range κάρτα πόσο θα πάει μια rx 490

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τις βλέπεις τι επιδόσεις κοντά σε 1070? Εγώ βλέπω ότι η 1070 έχει +50% προβάδισμα...Θα έιναι καλή VFM καρτούλα αλλά τα όνειρα θερινής νυχτός ότι θα φτάνει την 1070 έστω και OCed είναι αρκετά κωμικά...

Μάλλον δεν έχεις ενημερωθεί. Μιλάμε ότι η 480 θα είναι max ένα 30% πίσω από την 1070 και θα κοστίζει σχεδόν 150-200 ευρώ λιγότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάει για 400 ευρω που αναφέρει το άρθρο ζητώ που καήκαμε απορώ αν ζητάνε για mid range κάρτα πόσο θα πάει μια rx 490

Τέλος, η AMD RX 480 (σε μονή διάταξη) φαίνεται πως πλησιάζει αρκετά τις επιδόσεις μίας Radeon R9 390Χ, η λιανική τιμή πώλησης της οποίας - στην ελληνική αγορά - τοποθετείται πάνω από τα €400

 

Προφανός εννοεί ότι η 390Χ αυτή τη στιγμή είναι στα 400 και όχι πως η 480 θα κάνει τόσο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φαίνεται εντυπωσιακή η απόδοση της rx 480, αρε raja τεράστιε έγραψες :D. Τώρα μένει να δούμε κατά πόσο στην πραγματικότητα αποδίδει έτσι, μιας και αυτά είναι μόνο αρχικά νούμερα, είδομεν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Τέλος, η AMD RX 480 (σε μονή διάταξη) φαίνεται πως πλησιάζει αρκετά τις επιδόσεις μίας Radeon R9 390Χ, η λιανική τιμή πώλησης της οποίας - στην ελληνική αγορά - τοποθετείται πάνω από τα €400

 

Προφανός εννοεί ότι η 390Χ αυτή τη στιγμή είναι στα 400 και όχι πως η 480 θα κάνει τόσο.

Όντως λάθος κατάλαβα εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά πρώτα συμπεράσματα: Το ότι σε μετροπρογράμματα η 480 σε CF περνάει έστω και ελάχιστα την 1080, δε μου λέει τίποτα απολύτως, το θέμα είναι τι θα κάνει σε πραγματικές συνθήκες μέσα στα παιχνίδια που σημειωτέων δεν υποστηρίζουν όλα CF ή SLI το ίδιο καλά ή και καθόλου ίσως. Πλέον σιγουρεύτηκα ότι από μόνη της η 480 πιάνει την 980, άρα μάπα το καρπούζι ότι φτάνει μέχρι και την 1070 (όπως το περίμενα). Παρόλα αυτά εξακολουθεί να είναι η πιο VFM midrange κάρτα γραφικών αυτή την στιγμή! Προβλέπεται χαμός όταν ανακοινωθεί η 1060!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως λάθος κατάλαβα εγώ

Cool συμβαίνουν αυτά :P :) η κάρτα φαίνετια πολύ καλό value.

 

Να πω και την προσωπική μου γνώμη όσον αφορά αυτή την αμφιβολία για την απόδοση της απο διάφορα σχόλια που βλέπω.

Δεν νομίζω η εταιρία να διαφημίζει ψευδή specs παιδιά.Είπε εξαρχής για απόδοση μεταξύ 970 και 980.Οπότε είναι σίγουρα τερατάκι για 1080p.Τώρα αν με overclock πλησιάζει και την 980(όπως έκανε και η 970 προς το τέλος της) δεν μου μοιάζει απίθανο.

Τώρα αν μας κάνουν και την χάρη και είναι κοντά στο msrp τότε όλα καλά.Λογικά θα έχει μια απόκλειση όσο και η 380/380Χ όπου είχαν msrp 199 και 249 δολλαρια αντίστοιχα και τις είδαμε στην χώρα μας 250-300 ευρώ.Βέβαια έχουμε και μια αυξηση ΦΠΑ αλλά δεν νομίζω να ξεφύγουν.

 

Δυστοιχός το ράδιο αρβύλα έχει οδηγήσει μερικούς στο να πιστεύουν πως θα έχει επιδόσεις κοντά σε 1070.Δεν ξέρω πως άρχησε αυτό αλλά αράξτε παιδιά.η 490 θα είναι ο αντίπαλος της 1070.

η 480 δεν θα έρθει για αυτό.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cool συμβαίνουν αυτά :P :) η κάρτα φαίνετια πολύ καλό value.

 

Να πω και την προσωπική μου γνώμη όσον αφορά αυτή την αμφιβολία για την απόδοση της απο διάφορα σχόλια που βλέπω.

Δεν νομίζω η εταιρία να διαφημίζει ψευδή specs παιδιά.Είπε εξαρχής για απόδοση μεταξύ 970 και 980.Οπότε είναι σίγουρα τερατάκι για 1080p.Τώρα αν με overclock πλησιάζει και την 980(όπως έκανε και η 970 προς το τέλος της) δεν μου μοιάζει απίθανο.

Τώρα αν μας κάνουν και την χάρη και είναι κοντά στο msrp τότε όλα καλά.Λογικά θα έχει μια απόκλειση όσο και η 380/380Χ όπου είχαν msrp 199 και 249 δολλαρια αντίστοιχα και τις είδαμε στην χώρα μας 250-300 ευρώ.Βέβαια έχουμε και μια αυξηση ΦΠΑ αλλά δεν νομίζω να ξεφύγουν.

Το καλό που τους θέλω να μη ξεφύγουν. Παρόλα αυτά θα περιμένω και την 1060 και μετά αποφασίζω! Αν και πάλι πιστεύω ότι θα είναι πιο ακριβή από την RX480.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλό που τους θέλω να μη ξεφύγουν. Παρόλα αυτά θα περιμένω και την 1060 και μετά αποφασίζω! Αν και πάλι πιστεύω ότι θα είναι πιο ακριβή από την RX480.

Πολύ πιθανό να δούμε το ίδιο σενάριο με 960/380.Δηλαδή καλύτερη η 480 σε δύναμη, καλύτερη σε κατανάλωση η 1060.Βέβαια όταν έχει 150W η 480 εγώ προσωπικά δεν το λαμβάνω κάν υπόψην το θέμα κατανάλωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατσε να δουμε ποσο θα κανει η 480 γιατι πολλλλα ακουμε αλλα τιμες δεν βλεπουμε.

 

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα παει τελικα καπου στα 300 ευρω οποτε δεν θα ειναι προσφορα.

 

Παντως τα μοντελα Fury της Ati πηγαν απατα και μεχρι ακομα βασιζετε στα 390 - 390x που ειναι καρτες 2 χρονων αφου ουσιαστικα ειναι 290 - 290x με περισσοτερη μνημη.Ελπιζω να αλλαξει λογικη το μαρκετινγκ και να κοστιζουν οσο λενε οι 480 με τις επιδοσεις που υποσχονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω αλλά γιατί μόνο μια σύγκριση σε CF και με μία μονή κάρτα. Γιατί να μην δούμε και την άλλη όψη του νομίσματος;

Τι να δείς την άλλη όψη του νομίσματος ρε φίλε

 

η RX 480 κάνει 200$

 

η GTX 1080 κάνει 700$

 

Δύο RX 480 κάνουν 400$

 

άρα το συμπέρασμα είναι ότι με 400$ έχεις καλύτερες επιδόσεις απότι με 700$!!!!!! άρα τζάμπα θα δώσεις τα 300$ επιπλέον για την επιλογή που κάνει 700$ (gtx 1080)

 

2 GTX 1080 φυσικά θα είναι καλύτερες απο 2 RX 480 (που κάνουν 400$)  αλλά 2 GTX 1080 κοστίζουν 1400$!!!!!!

 

θα δώσεις δηλαδή 1400$ για να έχεις το πολύ 50% με 80% καλύτερες επιδόσεις απο μια λύση με 400$??????

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...