Προς το περιεχόμενο

AMD RX 480: Σε διάταξη CrossFire ξεπερνά την GeForce GTX 1080


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο computeruniverse εχει 680 την πιο φθηνη 1080.Τιμες για 480 εχουμε καπου ή βασιζομαστε στα οσα λεει η ΑΤΙ?Κανα καταστημα με link (ευρωπαικο) ακομα και preorder εχουμε?

lieferung unbekant Λέει όμως (δηλαδή δεν ξέρουν πότε θα την έχουν διαθέσιμη) και ειναι μάρκας "KFA" τρέχα γύρευε ποιότητα κατασκευής δηλαδή . όλες οι άλλες ειναι πάνω απο 700 + τα μεταφορικά για ελλάδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να δείς την άλλη όψη του νομίσματος ρε φίλε

 

η RX 480 κάνει 200$

 

η GTX 1080 κάνει 700$

 

Δύο RX 480 κάνουν 400$

 

άρα το συμπέρασμα είναι ότι με 400$ έχεις καλύτερες επιδόσεις απότι με 700$!!!!!! άρα τζάμπα θα δώσεις τα 300$ επιπλέον για την επιλογή που κάνει 700$ (gtx 1080)

 

2 GTX 1080 φυσικά θα είναι καλύτερες απο 2 RX 480 (που κάνουν 400$)  αλλά 2 GTX 1080 κοστίζουν 1400$!!!!!!

 

θα δώσεις δηλαδή 1400$ για να έχεις το πολύ 50% με 80% καλύτερες επιδόσεις απο μια λύση με 400$??????

γιατι συγκρινεται την 1080?

Περιμενε να βγει η 1060 σεπτεμβρη,οκτωβρη να κανεις συγκριση, κανεται ακυρα συγκριτικα εως τωρα.

Η 960 σε sli ειχε κοντινες αποδοσεις με 980 αρα θεωρητικα υπαρχει πιθανοτητα η 1060 σε sli να εχει κοντινες αποδοσεις με 1080.

Αν ισχυσει δεν υπαρχει λογος να διαλεξω την 480 εναντι στην 1060.

Περιμενετε και μην βιαζεστε.

Ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις απο αυτο που αγοραζει εγω προτιμω να δωσω λιγα παραπανω αρκει να εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Και τελος τελος η 280Χ cf ξεφτιλιζε την 290Χ και δεν ξερω αν ειναι κοντα στην fury δηλαδη αν ειναι θα λες πωωω πεταμενα λεφτα η fury?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχα!!!! Κλαίωωωω!!!! Χαχαχαχαχα!!!

δεν το είπα για πλάκα το εννοώ αν και ξέρω ότι μοιάζει για αστείο λυπητερό ειναι βασικά γιατι κλέβουν τον κοσμάκη αλλά τεσπα...

 

όσο για το άλλο που είπες φυσικά να μην πάρεις 970 είναι ακριβότερη απο την 480 και πιο αργή....

 

η 1060 αν βγεί πότε θα βγεί δεν ξέρω αλλά δεν παίζει να ανταγωνίζεται άμεσα με την 480 γιατι αν το κάνει αυτό θα έχει μεγαλύτερη τιμή και αν έχει μεγαλύτερη τιμή κόβει πελατεία απο την 1070.... οπότε θα πρέπει να έχει διαφορά στις επιδόσεις με την 1070 για να μπορεί να έχει και μια χαμηλή τιμή... με άλλα λόγια κοντά στην 970 σε επιδόσεις θα ειναι κάπου στα 250 ευρώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να δείς την άλλη όψη του νομίσματος ρε φίλε

 

η RX 480 κάνει 200$

 

η GTX 1080 κάνει 700$

 

Δύο RX 480 κάνουν 400$

 

άρα το συμπέρασμα είναι ότι με 400$ έχεις καλύτερες επιδόσεις απότι με 700$!!!!!! άρα τζάμπα θα δώσεις τα 300$ επιπλέον για την επιλογή που κάνει 700$ (gtx 1080)

 

2 GTX 1080 φυσικά θα είναι καλύτερες απο 2 RX 480 (που κάνουν 400$)  αλλά 2 GTX 1080 κοστίζουν 1400$!!!!!!

 

θα δώσεις δηλαδή 1400$ για να έχεις το πολύ 50% με 80% καλύτερες επιδόσεις απο μια λύση με 400$??????

αχχχ δύσμοιρε ας κανει 200 η rx 480 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα? Παιδια ο ΦΠΑ ειναι στο 24% το χετε παρει χαμπαρι??Θα ναι λογικο να ναι λιγο κατω απο 300.Ξυπνηστε επιτελους!

αν μπει μόνο 24% φπα θα κοστίζει 214 ευρώ(γιατι 1$ δεν ειναι ίσο με ενα ευρώ... 200$ = 176 ευρώ) 

 

και επίσης τι σημασία έχει αφου ΟΛΕΣ οι κάρτες έχουν το καπέλο του ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπει μόνο 24% φπα θα κοστίζει 214 ευρώ(γιατι 1$ δεν ειναι ίσο με ενα ευρώ... 200$ = 176 ευρώ) 

 

και επίσης τι σημασία έχει αφου ΟΛΕΣ οι κάρτες έχουν το καπέλο του ΦΠΑ

σχεδον παντα ερχονται 1 προς 1 οποτε λογικα θα ερθει 200ευρω+φπα+οτι καπελο φαει

 

Παρε παραδειγμα οτι σμαρτ κυκλοφορει παντα ερχονται σε 1 προς 1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να καταλάβω γιατι όλοι βλέπετε μονοδιάστατα το θέμα... η rx 480 θα κοστίζει παραπάνω στην ελλάδα οι άλλες κάρτες(πχ 1070/1080) δεν θα κοστίζουν παραπάνω; 

 

ΠΑΛΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ δεν λέει ψέματα η amd 200$ θα την πουλάνε στην Αμερική απο εκει και πέρα στην ελλάδα κλασικά θα κάνει παραπάνω ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ στην ελλάδα όχι μόνο η 480...

 

οπότε θα έχει την ίδια διαφορά με τις άλλες πάλι φθηνότερη θα ειναι... 

ναι ρε φιλε δεν αντιλέγω συμφωνω αλλα λενε ολοι με 400 ευρω καλυτερες επιδόσεις απο 1080 στην μιση τιμη 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το είπα για πλάκα το εννοώ αν και ξέρω ότι μοιάζει για αστείο λυπητερό ειναι βασικά γιατι κλέβουν τον κοσμάκη αλλά τεσπα...

 

όσο για το άλλο που είπες φυσικά να μην πάρεις 970 είναι ακριβότερη απο την 480 και πιο αργή....

 

η 1060 αν βγεί πότε θα βγεί δεν ξέρω αλλά δεν παίζει να ανταγωνίζεται άμεσα με την 480 γιατι αν το κάνει αυτό θα έχει μεγαλύτερη τιμή και αν έχει μεγαλύτερη τιμή κόβει πελατεία απο την 1070.... οπότε θα πρέπει να έχει διαφορά στις επιδόσεις με την 1070 για να μπορεί να έχει και μια χαμηλή τιμή... με άλλα λόγια κοντά στην 970 σε επιδόσεις θα ειναι κάπου στα 250 ευρώ 

Οπότε περιμένω και βλέπω. Αν και δε θέλω να βάλω AMD (έχω να βάλω εδώ και 6 χρόνια μπορεί και παραπάνω) και αυτό γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στους drivers της, είχα προβλήματα τότε, παρόλα αυτά γλυκοκοιτάζω και πολύ μάλιστα την 480. Θα περιμένω αν είναι και την 1060 και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φιλε δεν αντιλέγω συμφωνω αλλα λενε ολοι με 400 ευρω καλυτερες επιδόσεις απο 1080 στην μιση τιμη 

ε συμφωνείς αλλά πάλι μετράς πιθανή τιμή ελλάδας τις amd και τιμή αμερικής την 1080...

 

εγώ σου λέω 300 θα κάνουν στην ελλάδα (δεν πιστεύω έστω όμως 300) με 600 ευρώ θα έχεις ίδιες επιδόσεις με την 1080 που στην Ελλάδα έχει 830ευρώ!! σε χαλάει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από επιδόσεις χαμηλά τη βλέπω την καρτούλα, λίγο κάτω από 980, με άλλα λόγια μια γενιά πίσω. Για 1080 είναι οκ, βέβαια οκ είναι και οτιδήποτε από 970 και πάνω, για μεγαλύτερες (1440p + ) αρχίζουμε και πλησιάζουμε αρκέτά τα 30fps σε ορισμένους τίτλους.

 

Τουλάχιστο να έχει καμιά καλή τιμούλα μήπως και πέσουνε οι 1070/1080 αλλά τις είδαμε και τις τιμές που έρχονται στο Ελλάντα, τις 1080 τις λέγανε για $600 αν θυμάμαι καλά και τις βλέπουμε τώρα πόσο παίζουνε (800+ euros)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι συγκρινεται την 1080?

Περιμενε να βγει η 1060 σεπτεμβρη,οκτωβρη να κανεις συγκριση, κανεται ακυρα συγκριτικα εως τωρα.

Η 960 σε sli ειχε κοντινες αποδοσεις με 980 αρα θεωρητικα υπαρχει πιθανοτητα η 1060 σε sli να εχει κοντινες αποδοσεις με 1080.

Αν ισχυσει δεν υπαρχει λογος να διαλεξω την 480 εναντι στην 1060.

Περιμενετε και μην βιαζεστε.

Ο καθενας εχει διαφορετικες απαιτησεις απο αυτο που αγοραζει εγω προτιμω να δωσω λιγα παραπανω αρκει να εχει χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

 

Και τελος τελος η 280Χ cf ξεφτιλιζε την 290Χ και δεν ξερω αν ειναι κοντα στην fury δηλαδη αν ειναι θα λες πωωω πεταμενα λεφτα η fury?

είσαι σίγουρος πως έβαλες κάτω τα νούμερα;

 

εγώ σου λέω ότι έστω 1060 σε SLi θα έχουν ίδιες επιδόσεις με την 1080... 

 

Σκέφτηκες όμως πόσο θα κοστίζουν;

 

πχ η 960 έχει την μισή τιμή της 980...  άρα αν συνεχίσει αυτό μιλάμε για κόστος! ~350$ για την 1060 που θα έχει παρόμοιες επιδόσεις με την 480 που κάνει 200$ Μιλάμε για 150 ευρώ διαφορά και 0 ή μηδαμινή διαφορά στις επιδόσεις...

 

τέλος η 480 θα είναι πεντάψυχρή 150 watt max και στα 14nm δεν παίζει να ανεβάζει θερμοκρασίες... (όχι ότι έχει σημασία πολύ αυτό αλλά μιας και το ανέφερες.)

 

Και ακόμη πιο τέλος... μιλάμε για DX11 τόση ώρα στο DX12 πιστεύω θα τα πάνε οι κάρτες της amd ΠΟΛΥ καλύτερα μπορεί η 480 ν φτάνει κοντά την 1070

Από επιδόσεις χαμηλά τη βλέπω την καρτούλα, λίγο κάτω από 980, με άλλα λόγια μια γενιά πίσω. Για 1080 είναι οκ, βέβαια οκ είναι και οτιδήποτε από 970 και πάνω, για μεγαλύτερες (1440p + ) αρχίζουμε και πλησιάζουμε αρκέτά τα 30fps σε ορισμένους τίτλους.

 

Τουλάχιστο να έχει καμιά καλή τιμούλα μήπως και πέσουνε οι 1070/1080 αλλά τις είδαμε και τις τιμές που έρχονται στο Ελλάντα, τις 1080 τις λέγανε για $600 αν θυμάμαι καλά και τις βλέπουμε τώρα πόσο παίζουνε (800+ euros)...

την παλεύεις ρε φίλε 200$  κάρτα και έχει παρόμοιες επιδόσεις με 400$ και δεν ειναι κάν η ναυαρχίδα της σειράς είναι η μεσαία κάρτα. με άλλα λόγια 2 γενιές μπροστά (και όλα αυτά σε DX11 στο DX12 θα τις γονατίζει) και με 8GB άνετα θα παίζει 1440p στα 60 FPS

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...