Προς το περιεχόμενο

AMD RX 480: Σε διάταξη CrossFire ξεπερνά την GeForce GTX 1080


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πές τα ρε φίλε πολύ σωστός.Άχρηστη εταιρία η πιο δυνατή της κάρτα να κοντράρει προιγούμενης γενιάς TζίForce gtx 980.Και επειδή δεν πιάνει μία προσπαθούν εκεί ρίχνοντας στάχτη στα μάτια στο πανέξυπνο κοινό με cross fire......Ντροπή.

Ποιος σου είπε οτι είναι η πιο δυνατη της κάρτα?

Κανε τον κόπο και δες την παρουσιαση της AMD εκανε λόγο για midrange καρτα σε καλη τιμή και value for money δυνατοτητες.

Η πιο δυνατη θα ερθει στο τελος του χρονου με αρχιτεκτονική Vega και μνήμη HBM2. και μετα η Nvidia θα βγάλει την 1080Ti για να την χτυπήσει. Τυχαίο που η nvidia εχει την Ti στο περιμενε μεχρι το 17?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H nvidia εχει καλυτερους drivers απο την amd και η αποδειξη ειναι οι χιλιαδες χρηστες που φαγαμε στην μαπα τους drivers της amd και δεν θα ξαναπαρουμε amd καρτα ποτε.

Μόνο που πλέον τους drivers ανελαβαν να τους βγαζουν τα studio των παιχνιδιών γιατί η AMD είναι και στο PS4 και στο XBOne. Τους εβαλε κάτω και τους είπε λοιπόν παλικάρια δεν θα μου βγαίνει η παναγία εμένα να βγάζω drivers για κατεστραμενα παιχνίδια λόγο porting (λέγε με Arkam Night). Αν θέλετε να βγάζετε παιχνίδια με άμεσο μερίδιο στην αγορά μέσα απο τις κονσόλες που τρέχουν σε δικές μου APU πάρτε το mantle και ολα τα καλά που σας δίνω και βγάλτε και τους drivers για pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος σου είπε οτι είναι η πιο δυνατη της κάρτα?

Κανε τον κόπο και δες την παρουσιαση της AMD εκανε λόγο για midrange καρτα σε καλη τιμή και value for money δυνατοτητες.

Η πιο δυνατη θα ερθει στο τελος του χρονου με αρχιτεκτονική Vega και μνήμη HBM2. και μετα η Nvidia θα βγάλει την 1080Ti για να την χτυπήσει. Τυχαίο που η nvidia εχει την Ti στο περιμενε μεχρι το 17?

...όταν δεν έχεις καταλάβει πως κάποιος τρολλάρει απλά :P Το έκανα γιατί ήταν λίγο άτοπο το σχόλιο και ο φίλος έχει nick ΤζιForce και απλά κράζει amd xωρίς τίποτα βάσιμο.

Επεξ/σία από Albilosha
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι νάναι καταρχήν οι AMD drivers είναι καλύτεροι απο αυτούς της nvidia απόδειξη πως κάθε κάρτα με το πέρας του καιρού γίνεται καλύτερη ενώ  της nvidia παραμένουν έτσι όπως όταν πρωτοβγήκαν 

 

 

 

 

Απλά δεν ήταν τόσο userfriendly αλλά και αυτό άλλαξε με το Crimson. 

 

Δεν χρειάζεται να περιμένω τα νούμερα μιλάνε απο μόνα τους

 

Και δεν με νοιάζει δεν πα να πέσουν και οι τιμές της nvidia δεν θα φτουρήσουν μια μπροστά στις Vega και τζάμπα να τις δώσουν που λέει ο λόγος δεν λέει να πάρεις nvidia.

 

και στο DX12 απλά θα τις βιάζουν χωρίς οίκτο 

 

 

Και btw Nvidia έχω τώρα αλλά φτάνει τόσο η κοροϊδία... χρεώνουν την μάνα τους και τον πατέρα τους για μεταξωτές κορδέλες. 

μερακλη μου το  βιντεο εβαλες να το δουμε εμεις χωρις να το δεις εσυ?περαν του οτι ετσι και αλλιως ηταν κοντινα τα result και η nvidia ειχε γενικα ελαφρως καλυτερα min fps η amd του συγκριτικου ηταν ακριβοτερη.Οποτε what are you talking about

Έχεις καταλάβει ότι η κάρτα που συγκρίνουμε ειναι η ΜΕΣΕΑ κάρτα της AMD έτσι; γιατι μιλάς σαν να μην το έχεις καταλάβει... τις μεγάλες τις βγάζουν τον Σεπτέμβριο (VEGA) είναι σαν να λέμε πως 2 960 κερδίζουν μια 1080....  

 

η 1060 θα κλάσει μέντες στην 480 γιατι αν είναι καλύτερη θα πρέπει να ειναι ακριβότερη και αν ειναι ακριβότερη θα είναι φθηνότερη απο την 1070 αλλά κοντά σε επιδόσεις με την 1070 (μιας και θα είναι καλύτερη απο την 480)

 

 με άλλα λόγια θα πατώσει σε πωλήσεις η 1070 αν γίνουν έτσι τα πράματα θα βάλουνε τα χέρια τους να βγάλουν τα μάτια τους; δεν νομίζω 

 

Οπότε αν βγεί 1060 θα πρέπει να ειναι στα ίδια λεφτά με την 480 και να έχει διαφορά απο την 1070 οπότε ή θα ειναι αργότερη  και θα βγαίνει και αυτή στα 200-250  (όπως η 960 τώρα) ή θα είναι το ίδιο γρήγορη περίπου και θα βγαίνει στα 300-350

 

και επαναλαμβάνω όλα αυτά για DX11 που ειναι το παρελθόν DX12 δεν θα μου έκανε εντύπωση αν η 480 τίναζε την πιτυρίδα και στην 1070

γιατι η amd τι εκανε?αυτο δεν σχολιασα πριν?με αυτην την τιμη και αυτα τα bench ολα τα μαγαζια πρεπει να πεταξουν οτι στοκ εχουν.

 

Η 1060 οπως ειναι φυσικο θα εχει κοντινα σπεκ με την 480 εσυ τι λες να ειναι χαζοι εκει στην nvidia?Και συμφωνα με την προτινομενη τιμη πωλησης θα εχουν πολυ μικρη διαφορα στην τιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μακακια εχει φτασει σε αλλα επιπεδα.
Θα ειναι αργη λεει ο αλλος γιατι ειναι σαν GtX980...
 

ΓΙΑ ΤΗΝ 1070 ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΝΕΝΑ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΗ ΠΟΥ ΟΙ 980ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΕΣΣΑΙΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ 980ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ 1070.

Δλδ καλα κανουνε και σας ταιζουνε κουτοχορτο.

 

ΛΟΓΙΚΗ nvidiaκια (πανω κατω σαν του vwακια)
η 480 θα ειναι αργη γιατι τρεχει σαν 980 (Ο_ο)
Η 1070 που ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΑ γρηγοροτερη απο 980τι refference ειναι καρταρα.

 

Λοιπον ΣΗΜΕΡΑ καποιος μπορει να παρει την 980TI hall of fame με 470 ευρω και 20 ευρω στην πορτα του και φυσικα να κανει ΑΛΟΙΦΗ την 1070 ΠΑΝΤΟΥ.(Απο γερμανια)
Αλλα η 1070 ειναι καρταρα ετσι.Τρωει και λιγο ρευμα να ουμε ναι ειναι και πολυ εφισιενντ ρε παιδακι μου.


Για το οτι η 480 θα σηκωνει κανα 20%-25% oc δεν υδρωσε το αυτι κανενος ετσι?Η saphire παραδεχτηκε οτι τα 1500mhz τα εχουμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα παρολα αυτα ειναι 1!Μεεεεεεχρι,να ερθει στην ελλαδα η rx 480 και ξερουμε ποσο πλεον θα κανει,μεεεεεεεχρι να δουμε αξιολογησεις και νουμερα πανω στα games,ΔΕΝ υπαρχει νοημα οπιασδηποτες συζητησης.. Μακαρι οντως να ειναι τοσο προσιτη η 480 να εχουμε και ανταγωνισμο...και μην ξεχναμε πως απο την στιγμη που θα βγει η 480,ο κοσμος των gpu θα αλλαξει και λογικα θα πεσουν οι τιμες των παλαιοτερων gpu και μπορει να συμφερει καλυτερα μια 980 απο μια 480.. υπομονη λοιπον να μας ερθει,μην παμε να ζηταμε τα ρεστα χωρις αποδειξεις..

Χαλαρωστε ρε μαγκες, μην γινομαστε εχθροι λογο εταιριων..εμας μας συμφερει η ανταγωνιστικοτητα,αφηστε τις εταιριες να τρωγωνται μεταξυ τους και παιχτε κανα game να ξεδωσετε, η παρτε την γυναικα και βγαλτε το αχτι σας..  ;)

Σκεφτομαι τωρα αν πεσουν οι τιμες μηπως τσιμπησω καμια 970 ακομα,εχω την εξης απορια ομως.. 

2 x gtx970 ή 1 χ gtx1080?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τα φραγκα εγω προσωπικα θα επαιρνα την 1070/1080 σε καλη υλοποιηση...δεν προτιμουσα ποτε τρελα το sli/cf εκτος και αν ειχα καλο Psu και ηταν δελεαστικοτατες τιμες....προσωπικα εγω θα παω μαλλον σε 480 4GB/1060 αν βγει συντομα και ειναι γρηγορη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τα φραγκα εγω προσωπικα θα επαιρνα την 1070/1080 σε καλη υλοποιηση...δεν προτιμουσα ποτε τρελα το sli/cf εκτος και αν ειχα καλο Psu και ηταν δελεαστικοτατες τιμες....προσωπικα εγω θα παω μαλλον σε 480 4GB/1060 αν βγει συντομα και ειναι γρηγορη

Αν είναι να πάει κάποιος σε 1070/80 τότε καλό θα είναι να το κάνει έχοντας υπόψην πως αυτές οι κάρτες θα έχουν αντίπαλο τις 490 & Fury vega.

Το crossfire της 480 απλά είναι μια επισύμανση να δείξει την δύναμη αυτής της value κάρτας και όχι απόλυτα για να κοντράρει 1070/80 , χωρίς φυσικά να σημένει πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατο.Αλλά πιστεύω οι περισσότεροι χρήστες θα είναι υπερικανοποιημένοι με μια 480.

Αργότερα όμως στο μέλλον σε μια πιθανή αναβάθμυση στην ανάλυση και όταν η τιμής θα έχει ''στρώσει'' ίσως το cross fire δεν είναι και άσχημη επιλογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις τα φραγκα εγω προσωπικα θα επαιρνα την 1070/1080 σε καλη υλοποιηση...δεν προτιμουσα ποτε τρελα το sli/cf εκτος και αν ειχα καλο Psu και ηταν δελεαστικοτατες τιμες....προσωπικα εγω θα παω μαλλον σε 480 4GB/1060 αν βγει συντομα και ειναι γρηγορη

με το psu  δεν νομιζω πως θα εχω θεμα, απλως δεν ξερω σε δυναμη σε ενα game τι ειναι καλυτερο σε 1080 η 2χ 970

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το psu  δεν νομιζω πως θα εχω θεμα, απλως δεν ξερω σε δυναμη σε ενα game τι ειναι καλυτερο σε 1080 η 2χ 970

 

 

 

Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι...να μου χαρίσεις την GTX970 και να αγοράσεις την GTX1080. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι...να μου χαρίσεις την GTX970 και να αγοράσεις την GTX1080. :-D

ποσα δινεις για να σου την χαρισω? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...