Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


s3cure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Συγχωρέστε με που το ποστ δεν ειναι ακριβώς ανάλογο με την κατηγορία αλλα θεωρώ ότι εδώ υπάρχει πιθανότητα να το δουν περισσότεροι απόφοιτοι ή τελειόφοιτοι σχολών πληροφορικής.

Έδωσα πανελλήνιες φέτος και αυτήν την πειριοδο καλούμε να συμπληρώσω το μηχανογραφικό μου το οποίο θα αποτελείται αποκλείστηκα και μονο απο σχολές πληροφορικής. Η απορία μου ειναι με ποια σειρά να δηλώσω τις σχολες(ενδιαφέρομαι μονο για Αθήνα).

Θα βάλω εννοείται το ΕΚΠΑ πρωτο μιας και βολεύει και λόγο απόστασης αλλα και το προγράμμα σπουδών του ειναι ιδιαίτερα ενδιαφέρων. Απο εκει και πέρα ομως; Γι αυτούς που δεν ξέρουν υπάρχει το ΠΑΠΕΙ, η ΑΣΣΟΕ/ΟΠΑ και το Χαροκόπειο.

Τρέφω ιδιαίτερο ενδιαφέρον τοςο για τον προγραμματισμό όσο και για την ασφάλεια αλλα δεν θεωρώ ότι αυτο μπορει να ειναι κριτήριο επιλογής μιας και για τα δυο θέματα θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου αν θες να προοδεύσεις. Ποια ειναι η γνώμη σας;

Ευχαριστώ πολυ!

 

Edit:

 

Οι σχολές λόγο πεδίου περιορίζονται σε ΕΚΠΑ, ΑΣΣΟΕ/ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ και ΤΕΙ Αθηνών.

 

Όσον' αφορά τα μόρια, συγκρητικά με τις βάσεις του 2015 μπαίνω σε:

 

ΑΣΣΟΕ/ΟΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ και ΤΕΙ Αθηνών.

 

Το ΕΚΠΑ θα μπεί σαν πρώτη επιλογή αλλά λογικά δεν θα καταφέρω να το πιάσω, εκτώς αν δούμε τρελά ανεβοκατέσματα στις βάσεις μιας και η χρονιά είναι περιέργη και δεν ισχύουν πράγματα που ίσχυαν πριν.

 

Πληροφοριακά και μόνο, απο φέτος δίνουμε μόνο 4 μαθήματα, δεν ισχύει ο προφορικός βαθμός του σχολείου (600 μόρια max ήταν) και στην κατεύθηνση μου το 78% στα Μαθηματικά έγραψε απο 1 μέχρι 10, που είναι και μάθηματα βαρύτητας.

Επεξ/σία από s3cure
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλώς ήρθες.

 

Αρχικά προτείνω να κοιτάξεις το πρόγραμμα σπουδών από τις σχολές για να δεις ποιό σε τραβάει πιο πολύ.

 

Πχ το ΕΚΠΑ είναι δυνατό τμήμα αλλά και "υποτίθεται" έχει αρκετή θεωρία. Το ΟΠΑ είναι άλλη ιστορία μιας και εκεί είναι Πληροφορική με Οικονομικά οπότε καταλαβαίνεις για να καλυφθούν και τα δύο γίνονται οι όποιες υποχωρήσεις σε μαθήματα αλλά αναλογικά σου ανοίγει και διαφορετικές πόρτες.

 

Για το ΠΑΠΕΙ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μιας και δεν γνωρίζω.

 

Όσο για το χαροκόπειο έχω ακούσει να μένεις μακριά και ότι το επίπεδο δεν συγκρίνεται με τα υπόλοιπα.

 

My 2 cents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να τονίσω πως ειμαι στην κατεύθυνση ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ όπου δεν μου δίνει την δυνατότητα να μπω σε σχολές που χρησιμοποιούν ιδιαίτερα την Φυσική όπως ΕΜΠ Ηλεκτρολόγους. Απο Αθήνα δηλαδη μπορω να μπω μονο σε ΕΚΠΑ, ΠΑΠΕΙ, ΑΣΣΟΕ/ΟΠΑ, ΧΑΡΟΚΟΠΕΙΟ και ΤΕΙ.

 

@nickname για ΑΣΣΟΕ/ΟΠΑ και Χαροκόπειο δεν θα κοιταγες καθόλου; Αν ναι μπορείς να πεις και γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για πoιο λόγο του προτείνετε ΕΜΠ αφού είπε ότι θέλει Πληροφορική; Θα φάει στη μάπα ορισμένα άσχετα μαθήματα εκεί.

 

Θα σου πρότεινα ΕΚΠΑ, ΟΠΑ δύο πρώτες επιλογές. Μετά βάλε ΠΑΠΕΙ ή ΤΕΙ Αθήνας. Έχω γνωστό στο ΤΕΙ Αθήνας και μετράει.

Επεξ/σία από socket
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στο μηχανογραφικο θα εβαζα 

  1. ΕΜΠ
  2. ΕΚΠΑ
  3. ΠΑ.ΠΕΙ
  4. ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ

καλη τυχη!

 

 

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος κόσμος προτείνει το ΕΜΠ για σπουδές πληροφορικής. Κατά βάση από εκεί βγαίνεις ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ. Υπάρχουν σχολές με πολύ καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και ας θέλουν λιγότερα μόρια όπως το ΤΕΙ Αθήνας, τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος κόσμος προτείνει το ΕΜΠ για σπουδές πληροφορικής. Κατά βάση από εκεί βγαίνεις ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ. Υπάρχουν σχολές με πολύ καλύτερο πρόγραμμα σπουδών και ας θέλουν λιγότερα μόρια όπως το ΤΕΙ Αθήνας, τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής.

 

Ό,τι έχει κομπιούτορες είναι πληροφορική.

 

OP εγώ θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στα προγράμματα σπουδών των σχολών. ΤΕΙ Αθήνας πάντως δίνει βάση στο software, και από τα 40 μαθήματα γύρω στα 35 έχουν εργαστήρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή είναι προτιμότερο να κινηθώ πρός το Τ.Ε.Ι και να απορήψω τον τίτλο του Α.Ε.Ι;  

 

Αν και θεωρώ πως στην Πληροφορική δεν διαδραματίζει ιδιαίτερο ρόλο το επίπεδο του πτυχίου μιας και η διαφορά θα φανεί απο την ατομική προσπάθεια/έρευνα του καθενός, φοβάμαι μην το μετανιώσω μελλοντικά

 

Για Χαροκόπειο κάποια άλλη γνώμη;

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 Για ΤΕΙ Αθήνας, μην σε επηρεάζει ο τίτλος, είναι ισάξιο, ή/και καλύτερο από πάρα πολλά ΑΕΙ. Αν δεν είσαι ήδη ψαγμένος σε πάει βήμα βήμα στον προγραμματισμό. Έχουμε λίγους βλαμμένους καθηγητές από άποψη του τι διδάσκουν, και τι μπαίνει στο τέλος, αλλά είναι μετρημένοι. 

Εγώ αν έκανα μηχανογραφικό πάλι θα έβαζα ΟΠΑ μετά ΤΕΙ Αθήνας και μετά τίποτα από Αθήνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)ΟΠΑ

2)Χαροκόπειο

3)ΠΑΠΕΙ

 

μην ακούς τίποτα από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το χαροκόπειο ότι είναι κακό κτλ. Το βλέπουν σαν ένα μικρό πανεπιστήμιο χωρίς τα ονόματα των υπολοίπων και νομίζουν ότι είναι τα μπάζα. Αυτό δεν ισχύει καθόλου. Έχει φοβερές εγκαταστάσεις, καινούριες, καθαρές, δεν θα βλέπεις το χάλι των άλλων σχολών με τα σκουπίδια, βρώμικους τοίχους, αφίσες και λοιπα. Το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύ καλό, ίδιο με τις υπόλοιπες σχολές, εχεί αρκετά εργαστήρια που είναι must για να αποκτήσεις και πρακτική στο αντικείμενο, τα εργαστήρια είναι ολοκαίνουρια, οι καθηγητές πολύ καλοί. Το μόνο που δεν θα πάρεις από το πτυχίο σου είναι το "όνομα", αλλά αυτό λίγη εώς καμία σημασία έχει, μιας και το τι ξέρεις εσύ και πόσο ασχολείσαι είναι αυτό που μετράει και σίγουρα θα πάρεις πολύ καλές βάσεις από εκεί.

 

Αν βέβαια πιάσεις ΟΠΑ, μπορείς να συνδιάσεις όνομα με πολύ καλή σχολή αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει. ΤΕΙ δεν θα σου πρότεινα να επιλέξεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αν πιάνει τα παραπάνω 3 πανεπιστήμια. Επίσης αν σκοπεύεις να βγεις έξω για μεταπτυχιακό μετά, να ξέρεις ότι από πολλά καλά πανεπιστήμια δεν το αναγνωρίζουν το πτυχίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ακούς τίποτα από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το χαροκόπειο ότι είναι κακό κτλ. Το βλέπουν σαν ένα μικρό πανεπιστήμιο χωρίς τα ονόματα των υπολοίπων και νομίζουν ότι είναι τα μπάζα. Αυτό δεν ισχύει καθόλου.  

Επίσης αν σκοπεύεις να βγεις έξω για μεταπτυχιακό μετά, να ξέρεις ότι από πολλά καλά πανεπιστήμια δεν το αναγνωρίζουν το πτυχίο

Για το πρώτο κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Απλά ξεφεύγει λίγο από τον προγραματισμό και την ασφάλεια.

Για το δεύτερο, ότι έχει μονάδες ects είναι αυτόματα αναγνωρίσιμο σε ΚΑΘΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά όπως πολλοί έχουν πει, αν είσαι καλός και ασχοληθείς δεν θα μετράει μετά από μερικά χρόνια. Στην Ελλάδα δεν έχουν τόσο μεγάλες διαφορές τα πανεπιστήμια. Προσωπικά θα τα έβαζα με τη σειρά που είναι οι βάσεις αυτή τη στιγμή καθώς είναι πιθανότερο να γνωρίσεις καλύτερους φοιτητές και πιο σχετικούς σε σχέση με άτομα που περάσαν στο Χαροκόπειο π.χ. κατά τύχη επειδή ήταν η επόμενη σχολή που δηλώσαν. Με καλύτερους φοιτητές θα γίνεται και καλύτερο μάθημα κοκ.

 

Αν και τώρα που το σκέφτομαι σε υψηλόβαθμη Πληροφορική ήμουν και είχε πολλούς που δεν ασχοληθήκαν ποτέ πραγματικά με το αντικείμενο (εμού συμπεριλαμβανομένου μέχρι πολύ αργότερα), οπότε δεν είναι απόλυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...