Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


s3cure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το πρώτο κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο. Απλά ξεφεύγει λίγο από τον προγραματισμό και την ασφάλεια.

Για το δεύτερο, ότι έχει μονάδες ects είναι αυτόματα αναγνωρίσιμο σε ΚΑΘΕ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ.

καθόλου δεν ξεφεύγει από τον προγραμματισμό

 

και για του λόγου το αληθές από το delft university of technology

 

1a68b6833aa34d1abd52cb3994375ac5.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καθόλου δεν ξεφεύγει από τον προγραμματισμό

 

και για του λόγου το αληθές από το delft university of technology

 

1a68b6833aa34d1abd52cb3994375ac5.png

 

 

 

Που το βρήκες αυτό το πανεπιστήμιο πρώτη φορά το ακούω. Και επειδή δηλαδή δεν θα τον δεχτεί κάποιο Delft, είναι αυτός λόγος να μην πάει σε ΤΕΙ;; Ότι να ναι...Όπως είπε και ένα παλικάρι πρίν, ειδικά στη πληροφορική τα ΤΕΙ είναι ανταγωνιστικά των ΑΕΙ και πολλές φορές καλύτερα. Και εγώ ΤΕΙ τελείωσα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο το πρόγραμμα σπουδών. Άλλο τώρα αν οι καιροί γενικά είναι δύσκολοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται τα ΤΕΙ να ειναι ανταγωνιστικα των ΑΕΙ, οταν π.χ. Το επίπεδο των φοιτητών ειναι χαμηλότερο; Ας μην τα ισοπεδωνουμε όλα... Στο τέλος θα ακούσουμε και για καμία ΚΟΡΕΛΚΟ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, άμα ακούς το Delft πρώτη φορά, η απάντηση σου θα είναι ανάλογη...

 

 

 

Ξέρω το ΤΕΙ Μασαχουσέτης, το Oxford κλπ αλλά αυτό το πανεπιστήμιο της...Ολλανδίας πρώτη φορά το ακούω.

Πως γινεται τα ΤΕΙ να ειναι ανταγωνιστικα των ΑΕΙ, οταν π.χ. Το επίπεδο των φοιτητών ειναι χαμηλότερο; Ας μην τα ισοπεδωνουμε όλα... Στο τέλος θα ακούσουμε και για καμία ΚΟΡΕΛΚΟ....

 

 

 

Γιατί το επίπεδο είναι χαμηλότερο; Δηλαδή όλοι στα ΑΕΙ είναι διαβαστεροί και φωστήρες; Και μην διαβάσω πάλι την καραμέλα των βάσεων, γιατί η βάσεις είναι συνάρτηση της ζήτησης η οποία επίσης είναι με τη σειρά της συνάρτηση της φήμης, πχ το ΕΜΠ που έχει την λανθασμένη φήμη οτι είναι καλό για σπουδές πληροφορικής ενώ πχ η ΑΣΣΟΕ είναι πολύ καλύτερη, καθώς και συνάρτηση της απόστασης από την Αθήνα.

 

Και μόνο που εξισώνεις τα ΤΕΙ με τα ΙΕΚ καταλαβαίνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γινεται τα ΤΕΙ να ειναι ανταγωνιστικα των ΑΕΙ, οταν π.χ. Το επίπεδο των φοιτητών ειναι χαμηλότερο; Ας μην τα ισοπεδωνουμε όλα... Στο τέλος θα ακούσουμε και για καμία ΚΟΡΕΛΚΟ....

Το επίπεδο πολλών είναι όντως χαμηλότερο. Αλλα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Υπάρχουν πολλά άτομα που δουλεύουν σκληρά. Επίσης υπάρχουν πολλοί γαμάτοι καθηγητές σε ΤΕΙ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μιλάς χωρίς να έχεις δει καν τη δουλειά που γίνεται μέσα σε ένα ΤΕΙ.

Ειδικά στο ΤΕΙ Αθήνας, σε υποδέχονται μαθηματικοί και προγραμματιστές με 40 σελίδες βιογραφικό, έναν τοίχο πτυχία και 30 χρόνια εμπειρία. Αυτός που μας έκανε προγραμματισμό είναι Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου της Minnesota 67 χρονών, έχει ένα βιογραφικό που θές ώρες να το διαβάσεις. Επίσης δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά 8 από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Κίνας, μέσα στα οποία ήταν το πρώτο και το έβδομο, έκαναν συμφωνία με το ΤΕΙ Αθήνας αντί κάποιου άλλου Πανεπιστημίου, για ερευνητικά έργα, ανταλλαγές φοιτητών, και στενή συνεργασία γενικότερα. 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ειδικά στον χώρο της πληροφορικής, προγραμματιστή δεν σε κάνει ένα χαρτί από κάποιο Πανεπιστήμιο, αλλά η δουλειά που κάνεις μόνος σου. 

 

Είχε πάρα πολύ πλάκα να βλέπω τον πρύτανη του κάθε "μεγάλου πανεπιστημίου" να μπαίνει στο Congress Hall, να τον συνοδεύω στη θέση του, και να παίρνει αυτό το ύφος του "μωρέ μπράβο", να μην πιστεύει ότι βρίσκεται σε ΤΕΙ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το επίπεδο πολλών είναι όντως χαμηλότερο. Αλλα δεν είναι αντιπροσωπευτικό. Υπάρχουν πολλά άτομα που δουλεύουν σκληρά. Επίσης υπάρχουν πολλοί γαμάτοι καθηγητές σε ΤΕΙ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως μιλάς χωρίς να έχεις δει καν τη δουλειά που γίνεται μέσα σε ένα ΤΕΙ.

Ειδικά στο ΤΕΙ Αθήνας, σε υποδέχονται μαθηματικοί και προγραμματιστές με 40 σελίδες βιογραφικό, έναν τοίχο πτυχία και 30 χρόνια εμπειρία. Αυτός που μας έκανε προγραμματισμό είναι Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου της Minnesota 67 χρονών, έχει ένα βιογραφικό που θές ώρες να το διαβάσεις. Επίσης δεν ξέρω αν το άκουσες αλλά 8 από τα καλύτερα πανεπιστήμια της Κίνας, μέσα στα οποία ήταν το πρώτο και το έβδομο, έκαναν συμφωνία με το ΤΕΙ Αθήνας αντί κάποιου άλλου Πανεπιστημίου, για ερευνητικά έργα, ανταλλαγές φοιτητών, και στενή συνεργασία γενικότερα. 

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Ειδικά στον χώρο της πληροφορικής, προγραμματιστή δεν σε κάνει ένα χαρτί από κάποιο Πανεπιστήμιο, αλλά η δουλειά που κάνεις μόνος σου. 

 

 

 

Καλά αυτό βέβαια έχει και όρια του. Δε μπορεί να εμφανίζονται τύποι που δεν έχουν τελειώσει τίποτα και να επαγγέλονται Πληροφορικοί. Επίσης δεν είναι μόνο το ΤΕΙ Αθήνας. Εγώ τελείωσα το ΤΕΙ Ανατολ. Μακεδονίας & Θράκης και στη σχολή μου γίνονταν εξαιρετική δουλειά. Επίσης οι χώροι ήταν καθαροί και προσεγμένοι. Το μόνο παράπονο που είχα είναι οι κάπως παλιοί Η/Υ αλλά και πάλι αυτό είναι λόγω της υποχρηματοδότησης των ΤΕΙ.

 

 

Είχε πάρα πολύ πλάκα να βλέπω τον πρύτανη του κάθε "μεγάλου πανεπιστημίου" να μπαίνει στο Congress Hall, να τον συνοδεύω στη θέση του, και να παίρνει αυτό το ύφος του "μωρέ μπράβο", να μην πιστεύει ότι βρίσκεται σε ΤΕΙ.

 

 

 

Ο κομπλεξισμός φίλε μου είναι διάχυτος παντού. Αλλά δεν είναι μόνο αυτό, δεν τους συμφέρει τα ΤΕΙ να θεωρούνται ισάξια, αν και βάση νόμου είναι ήδη εδώ και αρκετό καιρό. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό βέβαια έχει και όρια του. Δε μπορεί να εμφανίζονται τύποι που δεν έχουν τελειώσει τίποτα και να επαγγέλονται Πληροφορικοί. Επίσης δεν είναι μόνο το ΤΕΙ Αθήνας. Εγώ τελείωσα το ΤΕΙ Ανατολ. Μακεδονίας & Θράκης και στη σχολή μου γίνονταν εξαιρετική δουλειά. Επίσης οι χώροι ήταν καθαροί και προσεγμένοι. Το μόνο παράπονο που είχα είναι οι κάπως παλιοί Η/Υ αλλά και πάλι αυτό είναι λόγω της υποχρηματοδότησης των ΤΕΙ.

Φυσικά και έχει τα όρια του. Αν ασχολείσαι μόνος και έχεις δουλειά να δείξεις, είσαι προγραμματιστής, δεν θες πτυχίο να στο δείξει.

π.χ δουλειά φοιτητή 3ο έτος(αν θυμάμαι καλά) στο ΤΕΙ Λαμίας. Γραμμένο σε Ruby on Rails. Δεν του την έμαθαν μέσα, αλλά αν ρωτήσεις απόφοιτους του κάθε πανεπιστημίου "τι είναι το RoR και το docker και το GitHub" θα ακούσεις ένα "ε;".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και έχει τα όρια του. Αν ασχολείσαι μόνος και έχεις δουλειά να δείξεις, είσαι προγραμματιστής, δεν θες πτυχίο να στο δείξει.

π.χ δουλειά φοιτητή 3ο έτος(αν θυμάμαι καλά) στο ΤΕΙ Λαμίας. Γραμμένο σε Ruby on Rails. Δεν του την έμαθαν μέσα, αλλά αν ρωτήσεις απόφοιτους του κάθε πανεπιστημίου "τι είναι το RoR και το docker και το GitHub" θα ακούσεις ένα "ε;".

 

 

E καλά δεν μπορείς να τα ξέρεις και όλα. Προσωπικά και εγώ "Ε;;" θα έκανα αλλά δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα καθώς υπάρχουν πολύ πιο σοβαρές και εμπορικές γλώσσες πχ Java, C++, Javascript κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1)ΟΠΑ

2)Χαροκόπειο

3)ΠΑΠΕΙ

 

μην ακούς τίποτα από ανθρώπους που δεν έχουν ιδέα για το χαροκόπειο ότι είναι κακό κτλ. Το βλέπουν σαν ένα μικρό πανεπιστήμιο χωρίς τα ονόματα των υπολοίπων και νομίζουν ότι είναι τα μπάζα. Αυτό δεν ισχύει καθόλου. Έχει φοβερές εγκαταστάσεις, καινούριες, καθαρές, δεν θα βλέπεις το χάλι των άλλων σχολών με τα σκουπίδια, βρώμικους τοίχους, αφίσες και λοιπα. Το πρόγραμμα σπουδών είναι πολύ καλό, ίδιο με τις υπόλοιπες σχολές, εχεί αρκετά εργαστήρια που είναι must για να αποκτήσεις και πρακτική στο αντικείμενο, τα εργαστήρια είναι ολοκαίνουρια, οι καθηγητές πολύ καλοί. Το μόνο που δεν θα πάρεις από το πτυχίο σου είναι το "όνομα", αλλά αυτό λίγη εώς καμία σημασία έχει, μιας και το τι ξέρεις εσύ και πόσο ασχολείσαι είναι αυτό που μετράει και σίγουρα θα πάρεις πολύ καλές βάσεις από εκεί.

 

Αν βέβαια πιάσεις ΟΠΑ, μπορείς να συνδιάσεις όνομα με πολύ καλή σχολή αν αυτό είναι που σε ενδιαφέρει. ΤΕΙ δεν θα σου πρότεινα να επιλέξεις ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ αν πιάνει τα παραπάνω 3 πανεπιστήμια. Επίσης αν σκοπεύεις να βγεις έξω για μεταπτυχιακό μετά, να ξέρεις ότι από πολλά καλά πανεπιστήμια δεν το αναγνωρίζουν το πτυχίο

Συμφωνω ως επι το πλειστον με την διαφορα οτι θεωρω το Χαροκοπειο μακραν καλυτερο απο το ΟΠΑ λογω των υποδομων του.το Χαροκοπειο εχει τις πιο προσεγμενες και καθαρες εγκαταστασεις στην Ελλαδα.στο ΟΠΑ μεχρι κ σκατα θα βλεπεις κυριολεκτικα.Επιπλεον το Χαροκοπειο ειναι το λιγοτερο πολιτικοποιημενο ΑΕΙ στην Ελλαδα.Αυτες τις "παραγκες" που στηνει η καθε παραταξη δεν θα τις δεις εκει.

Επιπλεον ο μυθος οτι τα τα ΤΕΙ=ΑΕΙ ειναι ενα τραγικο ψεμα.Οχι λογω του επιπεδου που οντως πολλες φορες ειναι εξαιρετικο(πχ ΤΕΙ Αθηνας) αλλα λογω της αναγνωρισης.Αναλυω : εχω 3 διαφορετικους γνωστους που παλευουν να πανε σε μεταπτυχιακο και δεν τους δεχονται επειδη εχουν χαρτι ΤΕΙ .Να σημειωσω οτι ολοι εχουν τελειωσει με 8+ και ολοι εργαζονται στο αντικειμενο τους.

Προσωπικα φετος εδωσα πανελλαδικες με το παλιο συστημα(εχω ηδη ενα πτυχιο σε αλλο αντικειμενο) συγκεωτρωσα αρκετα μορια για καθε σχολη πληροφορικης στην Ελλαδα και πρωτη μου επιλογη θα ειναι το Χαροκοπειο.

Κατι τελευταιο : το παιδι εδωσε με το νεο συστημα δεν μπορει να δηλωσει πολυτεχνικη σχολη ακομα και να ηθελε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω ως επι το πλειστον με την διαφορα οτι θεωρω το Χαροκοπειο μακραν καλυτερο απο το ΟΠΑ λογω των υποδομων του.το Χαροκοπειο εχει τις πιο προσεγμενες και καθαρες εγκαταστασεις στην Ελλαδα.στο ΟΠΑ μεχρι κ σκατα θα βλεπεις κυριολεκτικα.Επιπλεον το Χαροκοπειο ειναι το λιγοτερο πολιτικοποιημενο ΑΕΙ στην Ελλαδα.Αυτες τις "παραγκες" που στηνει η καθε παραταξη δεν θα τις δεις εκει.

Επιπλεον ο μυθος οτι τα τα ΤΕΙ=ΑΕΙ ειναι ενα τραγικο ψεμα.Οχι λογω του επιπεδου που οντως πολλες φορες ειναι εξαιρετικο(πχ ΤΕΙ Αθηνας) αλλα λογω της αναγνωρισης.Αναλυω : εχω 3 διαφορετικους γνωστους που παλευουν να πανε σε μεταπτυχιακο και δεν τους δεχονται επειδη εχουν χαρτι ΤΕΙ .Να σημειωσω οτι ολοι εχουν τελειωσει με 8+ και ολοι εργαζονται στο αντικειμενο τους.

Προσωπικα φετος εδωσα πανελλαδικες με το παλιο συστημα(εχω ηδη ενα πτυχιο σε αλλο αντικειμενο) συγκεωτρωσα αρκετα μορια για καθε σχολη πληροφορικης στην Ελλαδα και πρωτη μου επιλογη θα ειναι το Χαροκοπειο.

Κατι τελευταιο : το παιδι εδωσε με το νεο συστημα δεν μπορει να δηλωσει πολυτεχνικη σχολη ακομα και να ηθελε. 

 

 

 

 Ποιά είναι αυτά τα πανεπιστήμια που δεν τους δέχονται; Αυτή την περίοδο ψάχνω για μεταπτυχιακό και ΟΛΑ τα πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει, λένε "δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ των οποίων το γνωστικό αντικείμενο να είναι σχετικό με το μεταπτυχιακό". Αυτό που λές δεν ισχύει.

 

http://mscis.cs.aueb.gr/selection.asp

 

"Στο πρόγραμμα γίνονται δεκτοί απόφοιτοι τμημάτων Πληροφορικής, Επιστήμης Υπολογιστών, Μηχανικών Η.Υ., Οικονομικών, Διοικητικών και Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνικών Σχολών και Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ή άλλων ισοτίμων σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον ικανοποιούν τις αναγκαίες προϋποθέσεις για επιτυχή παρακολούθηση των μαθημάτων. Στο πρόγραμμα γίνονται επίσης δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ Πληροφορικής."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δε γνωρίζω πολλά για το θέμα των μεταπτυχιακών, αλλά νομίζω εξαρτάται από την κάθε σχολή. Έχω φίλη που τελείωσε Χαροκόπειο και πήγε για μεταπτυχιακό στο ΕΜΠ και λίγο-πολύ της είπαν δε σε παίρνουμε γιατί δεν ξέρεις μαθηματικά και φυσική και δε θα την παλέψεις (με βάση το πρόγραμμα σπουδών της σχολής της. Η σχολή που τελείωσε και το μεταπτυχιακό που ήθελε να πάει δεν έχουν σχέση με πληροφορική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιά είναι αυτά τα πανεπιστήμια που δεν τους δέχονται; Αυτή την περίοδο ψάχνω για μεταπτυχιακό και ΟΛΑ τα πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει, λένε "δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ των οποίων το γνωστικό αντικείμενο να είναι σχετικό με το μεταπτυχιακό". Αυτό που λές δεν ισχύει.

 

http://www.insomnia.gr/topic/613347-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82/page-2?do=findComment&comment=54950411

 

Γραφονται φοβερες ανακριβειες και απο τις 2 μεριες αλλα τι να πεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/613347-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CF%87%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82/page-2?do=findComment&comment=54950411

 

Γραφονται φοβερες ανακριβειες και απο τις 2 μεριες αλλα τι να πεις

 

 

 

Άντε πάλι με το Ολλανδικό πανεπιστήμιο. Για Ελλάδα μιλάω. Αλλά και πάλι αυτό είναι 1(ένα) πανεπιστήμιο που δεν δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...