Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


s3cure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε πάλι με το Ολλανδικό πανεπιστήμιο. Για Ελλάδα μιλάω. Αλλά και πάλι αυτό είναι 1(ένα) πανεπιστήμιο που δεν δέχεται.

 

Τωρα το γραφεις οτι μιλουσες για Ελλαδα και πιστεψε με υπαρχουν αρκετα στο εξωτερικο. Αλλα εσυ ειπες κοιταξα ΟΛΑ οποτε την υπερβολη αλλος τη χρησιμοποιει οχι εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

 Ποιά είναι αυτά τα πανεπιστήμια που δεν τους δέχονται; Αυτή την περίοδο ψάχνω για μεταπτυχιακό και ΟΛΑ τα πανεπιστήμια που έχω κοιτάξει, λένε "δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ των οποίων το γνωστικό αντικείμενο να είναι σχετικό με το μεταπτυχιακό". Αυτό που λές δεν ισχύει.

 

http://mscis.cs.aueb.gr/selection.asp

 

"Στο πρόγραμμα γίνονται δεκτοί απόφοιτοι τμημάτων Πληροφορικής, Επιστήμης Υπολογιστών, Μηχανικών Η.Υ., Οικονομικών, Διοικητικών και Θετικών Επιστημών, Πολυτεχνικών Σχολών και Ανωτάτων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων ή άλλων ισοτίμων σχολών της ημεδαπής ή αλλοδαπής, εφόσον ικανοποιούν τις αναγκαίες προϋποθέσεις για επιτυχή παρακολούθηση των μαθημάτων. Στο πρόγραμμα γίνονται επίσης δεκτοί και απόφοιτοι ΤΕΙ Πληροφορικής."

Στον κανονισμο φυσικα και τους δεχονται.Επι της ουσιας ομως πρωτα επιλεγονται αποφοιτοι των ΑΕΙ ειδικα σε ειδικοτητες που υπαρχουν και σε ΑΕΙ και ΤΕΙ οπως η πληροφορικη.

 

ΥΓ.Το παραπανω δεν ισχυει για ιδρυματα του εξωτερικου οπου υπαρχουν διδακτρα.εκει αποφοιτοι ΤΕΙ Κολοπετινιτσας και αποφοιτοι του ΕΜΠ μπορουν κανονικα (και εχει συμβει αρκετες φορες) να κανουν το ιδιο μεταπτυχιακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ο φίλος ρώτησε ποιες σχολές να δηλώσει και με ποια σειρά.

 

Εφόσον έχει τη δυνατότητα (και την ικανότητα !) να "χτυπήσει" τις καλύτερες σχολές πληροφορικής της χώρας, νομίζω ότι είναι αστείο να του λέτε να ξεχάσει ΟΠΑ, ΕΚΠΑ και ΠΑΠΕΙ και να βάλει πρώτα το ΤΕΙ και τη Χαροκόπειο.

 

Δεν λέω, μπορεί να γίνεται πολύ καλή δουλειά εκεί, όμως τα "ψυχρά" δεδομένα λένε ότι το επίπεδο των φοιτητών στα πρώτα πανεπιστήμια είναι κατά κανόνα υψηλότερο. Και το πρόγραμμα σπουδών προσαρμοσμένο σε αυτό.

Τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι η ζωή.

Καλύτεροι μαθητές, με σωστότερες βάσεις, με μέθοδο και σύστημα διαβάσματος, με υπομονή ήδη από το Γυμνάσιο/Λύκειο.

10 φορές να με ρωτήσεις, 10 φορές θα σου πω ότι το δυναμικό ενός μαθητή του 18-19 είναι υψηλότερο από έναν του 15.

Ακόμα και στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Το ίδιο ισχύει και στους φοιτητές μέσες άκρες.

Και συνήθως στα ΑΕΙ και σε αυτού του επιπέδου τις σχολές, μπαίνουν φοιτητές από ΕΠΙΛΟΓΗ τους και όχι από ...καραμπόλα η επειδή απλά  δεν τους έφταναν τα μόρια, όπως γίνεται στα περισσότερα ΤΕΙ. Και μην μου πείτε ότι ξέρετε άνθρωπο που, ενώ μπορούσε, άφησε εσκεμμένα π.χ. το ΕΜΠ η το ΟΠΑ για να πάει στο ΤΕΙ Αθήνας. Μην τρελαθούμε τώρα !

 

Κι επειδή κάποιος φίλος ανέφερε παραπάνω το κόμπλεξ ανωτερότητας, να του θυμίσω ότι υπάρχει κάτι χειρότερο, το κόμπλεξ κατωτερότητας. Για να εξηγούμαστε.

 

Σύγκρινε λοιπόν φίλε μου τα προγράμματα σπουδών και δες καταρχήν ποιο σου ταιριάζει. Άλλο προσανατολίζεται μόνο στην πληροφορική, άλλο έχει πολλά γνωστικά αντικείμενα εκτός πληροφορικής (π.χ. ΟΠΑ) που μπορεί να σου αρέσουν και να σου ανοίξουν επιπλέον ορίζοντες στο εργασιακό σου μέλλον.

Στη συνέχεια δες και ρώτα τι αξία έχει το πτυχίο από κάθε πανεπιστήμιο στη αγορά. Τι κύρος έχει στην τελική.

Πόσο μετράει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. 

Αν το ίδιο το ίδρυμα έχει αξιόλογα μεταπτυχιακά προγράμματα.

Ποιοι καθηγητές διδάσκουν, τι ερευνητικά προγράμματα τρέχουν, κλπ.

Ακόμα και λεπτομέρειες όπως π.χ. η ευκολία πρόσβασης, η υλικοτεχνική υποδομή, οι εγκαταστάσεις, όλα παίζουν το ρόλο τους.

 

Για την ιστορία, είμαι απόφοιτος πληροφορικής του ΟΠΑ (πριν πολλά χρόνια !) με μεταπτυχιακό από Αγγλία.

Δουλεύω στο χώρο εδώ και 20 χρόνια, έχοντας περάσει από μεγάλες εταιρείες, ελληνικές και ξένες. Έχω μπει και μπαίνω στους μεγαλύτερους πελάτες της ελληνικής αγοράς. Έχω ζήσει και τα καλά και τα μαύρα χρόνια της πληροφορικής (και της αγοράς γενικότερα).

Ένα πράγμα θα σας πω:

Το χαρτί πάντα μετρούσε και μετράει. Ειδικά σε ΝΕΟ απόφοιτο που ψάχνει την πρώτη του δουλειά. Ειδικά σε περιόδους όπως αυτή που η προσφορά ξεπερνάει τη ζήτηση εργασίας και ΟΛΑ τα προσόντα, τυπικά η όχι, μετρούν. Ένα καλό πτυχίο γεμίζει το κενό της μικρής εργασιακής εμπειρίας. Ένα πτυχίο από γνωστό πανεπιστήμιο αντιμετωπίζεται θετικότερα σε σχέση με ένα "υποδεέστερο".

 

Προφανώς, πόσο αξίζει ο καθένας και τι εμπειρία αποκτά, έχει να κάνει με τη θέλησή του να εξελιχθεί. Να μη μείνει στάσιμος και να μην επαναπαυτεί στο όποιο "χαρτί" πήρε πριν χρόνια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ο φίλος ρώτησε ποιες σχολές να δηλώσει και με ποια σειρά.

 

Εφόσον έχει τη δυνατότητα (και την ικανότητα !) να "χτυπήσει" τις καλύτερες σχολές πληροφορικής της χώρας, νομίζω ότι είναι αστείο να του λέτε να ξεχάσει ΟΠΑ, ΕΚΠΑ και ΠΑΠΕΙ και να βάλει πρώτα το ΤΕΙ και τη Χαροκόπειο.

 

Δεν λέω, μπορεί να γίνεται πολύ καλή δουλειά εκεί, όμως τα "ψυχρά" δεδομένα λένε ότι το επίπεδο των φοιτητών στα πρώτα πανεπιστήμια είναι κατά κανόνα υψηλότερο. Και το πρόγραμμα σπουδών προσαρμοσμένο σε αυτό.

Τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι η ζωή.

Καλύτεροι μαθητές, με σωστότερες βάσεις, με μέθοδο και σύστημα διαβάσματος, με υπομονή ήδη από το Γυμνάσιο/Λύκειο.

10 φορές να με ρωτήσεις, 10 φορές θα σου πω ότι το δυναμικό ενός μαθητή του 18-19 είναι υψηλότερο από έναν του 15.

Ακόμα και στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Το ίδιο ισχύει και στους φοιτητές μέσες άκρες.

Και συνήθως στα ΑΕΙ και σε αυτού του επιπέδου τις σχολές, μπαίνουν φοιτητές από ΕΠΙΛΟΓΗ τους και όχι από ...καραμπόλα η επειδή απλά  δεν τους έφταναν τα μόρια, όπως γίνεται στα περισσότερα ΤΕΙ. Και μην μου πείτε ότι ξέρετε άνθρωπο που, ενώ μπορούσε, άφησε εσκεμμένα π.χ. το ΕΜΠ η το ΟΠΑ για να πάει στο ΤΕΙ Αθήνας. Μην τρελαθούμε τώρα !

 

Κι επειδή κάποιος φίλος ανέφερε παραπάνω το κόμπλεξ ανωτερότητας, να του θυμίσω ότι υπάρχει κάτι χειρότερο, το κόμπλεξ κατωτερότητας. Για να εξηγούμαστε.

 

Σύγκρινε λοιπόν φίλε μου τα προγράμματα σπουδών και δες καταρχήν ποιο σου ταιριάζει. Άλλο προσανατολίζεται μόνο στην πληροφορική, άλλο έχει πολλά γνωστικά αντικείμενα εκτός πληροφορικής (π.χ. ΟΠΑ) που μπορεί να σου αρέσουν και να σου ανοίξουν επιπλέον ορίζοντες στο εργασιακό σου μέλλον.

Στη συνέχεια δες και ρώτα τι αξία έχει το πτυχίο από κάθε πανεπιστήμιο στη αγορά. Τι κύρος έχει στην τελική.

Πόσο μετράει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. 

Αν το ίδιο το ίδρυμα έχει αξιόλογα μεταπτυχιακά προγράμματα.

Ποιοι καθηγητές διδάσκουν, τι ερευνητικά προγράμματα τρέχουν, κλπ.

Ακόμα και λεπτομέρειες όπως π.χ. η ευκολία πρόσβασης, η υλικοτεχνική υποδομή, οι εγκαταστάσεις, όλα παίζουν το ρόλο τους.

 

Για την ιστορία, είμαι απόφοιτος πληροφορικής του ΟΠΑ (πριν πολλά χρόνια !) με μεταπτυχιακό από Αγγλία.

Δουλεύω στο χώρο εδώ και 20 χρόνια, έχοντας περάσει από μεγάλες εταιρείες, ελληνικές και ξένες. Έχω μπει και μπαίνω στους μεγαλύτερους πελάτες της ελληνικής αγοράς. Έχω ζήσει και τα καλά και τα μαύρα χρόνια της πληροφορικής (και της αγοράς γενικότερα).

Ένα πράγμα θα σας πω:

Το χαρτί πάντα μετρούσε και μετράει. Ειδικά σε ΝΕΟ απόφοιτο που ψάχνει την πρώτη του δουλειά. Ειδικά σε περιόδους όπως αυτή που η προσφορά ξεπερνάει τη ζήτηση εργασίας και ΟΛΑ τα προσόντα, τυπικά η όχι, μετρούν. Ένα καλό πτυχίο γεμίζει το κενό της μικρής εργασιακής εμπειρίας. Ένα πτυχίο από γνωστό πανεπιστήμιο αντιμετωπίζεται θετικότερα σε σχέση με ένα "υποδεέστερο".

 

Προφανώς, πόσο αξίζει ο καθένας και τι εμπειρία αποκτά, έχει να κάνει με τη θέλησή του να εξελιχθεί. Να μη μείνει στάσιμος και να μην επαναπαυτεί στο όποιο "χαρτί" πήρε πριν χρόνια...

Δηλαδή αν πάω εγώ όταν αποφοιτήσω, με μία ντουζίνα δικά μου projects και πάει και απόφοιτος του ΕΚΠΑ με 3-4 projects, θα προτιμήσουν τον απόφοιτο του ΕΚΠΑ; Είχε δουλειές μωρέ το παιδί και δεν προλάβαινε, ας πάρουμε του ΕΚΠΑ μόνο για το όνομα, και ας είναι αμφίβολο το πως γράφει κώδικα και πως συντηρεί τις δουλειές του. 

Στο μεταξύ προσλαμβάνονται άτομα χωρίς πτυχίο σε εταιρίες όπως Workable, για senior θέσεις... 

Δεν είναι τα πάντα στον τίτλο σπουδών...

 

Φυσικά και δεν λέω να μην δηλώσει τα πανεπιστήμια, αλλά να έχει υπόψιν του πως ένα μεγάλο πανεπιστήμιο δεν σου προσφέρει αυτόματα και μεγαλύτερες πιθανότητες για καλές δουλειές, καλά μεταπτυχιακά κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συνήθως στα ΑΕΙ και σε αυτού του επιπέδου τις σχολές, μπαίνουν φοιτητές από ΕΠΙΛΟΓΗ τους και όχι από ...καραμπόλα η επειδή απλά  δεν τους έφταναν τα μόρια, όπως γίνεται στα περισσότερα ΤΕΙ.

Ναι καλά. Ελάχιστοι είναι συνειδητοποιημένοι όταν επιλέγουν σχολή. Επίσης πολλοί μπαίνουν σε σχολές για τις οποίες δεν τρελαίνονται, επειδή έγραψαν καλύτερα απ' ότι περίμεναν και δεν θέλουν να "χαραμίσουν" τα μόρια (κλάμα).

 

Το μηχανογραφικών πολλών μαθητών με υψηλή συγκέντρωση μορίων είναι κάπως έτσι: "1. ΗΜΜΥ 2. Πολυτεχνείο ότι να 'ναι 3. Πολυτεχνείο ότι να 'ναι 4. Πολυτεχνείο ότι να 'ναι 5. Πολυτεχνείο ότι να 'ναι 6. Πληροφορική ή Μαθηματικό ή Φυσικό".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κανονισμο φυσικα και τους δεχονται.Επι της ουσιας ομως πρωτα επιλεγονται αποφοιτοι των ΑΕΙ ειδικα σε ειδικοτητες που υπαρχουν και σε ΑΕΙ και ΤΕΙ οπως η πληροφορικη.

 

ΥΓ.Το παραπανω δεν ισχυει για ιδρυματα του εξωτερικου οπου υπαρχουν διδακτρα.εκει αποφοιτοι ΤΕΙ Κολοπετινιτσας και αποφοιτοι του ΕΜΠ μπορουν κανονικα (και εχει συμβει αρκετες φορες) να κανουν το ιδιο μεταπτυχιακο

 

 

 

Ενω ΑΕΙ κολοπετινίτσας δεν υπάρχουν εε;; Βασικά σκέφτηκα ένα αλλά δεν το λέω μήπως προσβάλλω κάποιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πρότεινα το ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ, για μένα είναι ποιο κοντά στην αγορά εργασίας , σε βάζει από πολύ νωρίς στο programming και στο software engineering και ταυτόχρονα παίρνεις αρκετές γνώσεις γύρω από το cs. Αυτό με το όνομα ισχυει μόνο σε graduates που δεν έχουν φτιάξει ούτε ένα project και ούτε έχουν επαγγελματικη εμπειρία και πάλι ελάχιστα, οι περισσότεροι εργοδότες θέλουν πρακτικές γνώσεις. Εγώ στην θέση σου θα έβαζα το τει αν με ενδιέφερε καθαρά η  πληροφορική η το όπα που έχεις και μια δόση οικονομικών μέσα. Εχώ γνωστούς και στα 2 ιδρύματα και μόνο καλά λογία ακούω,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, ο φίλος ρώτησε ποιες σχολές να δηλώσει και με ποια σειρά.

 

Εφόσον έχει τη δυνατότητα (και την ικανότητα !) να "χτυπήσει" τις καλύτερες σχολές πληροφορικής της χώρας, νομίζω ότι είναι αστείο να του λέτε να ξεχάσει ΟΠΑ, ΕΚΠΑ και ΠΑΠΕΙ και να βάλει πρώτα το ΤΕΙ και τη Χαροκόπειο.

 

Δεν λέω, μπορεί να γίνεται πολύ καλή δουλειά εκεί, όμως τα "ψυχρά" δεδομένα λένε ότι το επίπεδο των φοιτητών στα πρώτα πανεπιστήμια είναι κατά κανόνα υψηλότερο. Και το πρόγραμμα σπουδών προσαρμοσμένο σε αυτό.

Τι να κάνουμε τώρα, έτσι είναι η ζωή.

Καλύτεροι μαθητές, με σωστότερες βάσεις, με μέθοδο και σύστημα διαβάσματος, με υπομονή ήδη από το Γυμνάσιο/Λύκειο.

10 φορές να με ρωτήσεις, 10 φορές θα σου πω ότι το δυναμικό ενός μαθητή του 18-19 είναι υψηλότερο από έναν του 15.

Ακόμα και στο ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα.

 

Το ίδιο ισχύει και στους φοιτητές μέσες άκρες.

Και συνήθως στα ΑΕΙ και σε αυτού του επιπέδου τις σχολές, μπαίνουν φοιτητές από ΕΠΙΛΟΓΗ τους και όχι από ...καραμπόλα η επειδή απλά  δεν τους έφταναν τα μόρια, όπως γίνεται στα περισσότερα ΤΕΙ. Και μην μου πείτε ότι ξέρετε άνθρωπο που, ενώ μπορούσε, άφησε εσκεμμένα π.χ. το ΕΜΠ η το ΟΠΑ για να πάει στο ΤΕΙ Αθήνας. Μην τρελαθούμε τώρα !

 

Κι επειδή κάποιος φίλος ανέφερε παραπάνω το κόμπλεξ ανωτερότητας, να του θυμίσω ότι υπάρχει κάτι χειρότερο, το κόμπλεξ κατωτερότητας. Για να εξηγούμαστε.

 

Σύγκρινε λοιπόν φίλε μου τα προγράμματα σπουδών και δες καταρχήν ποιο σου ταιριάζει. Άλλο προσανατολίζεται μόνο στην πληροφορική, άλλο έχει πολλά γνωστικά αντικείμενα εκτός πληροφορικής (π.χ. ΟΠΑ) που μπορεί να σου αρέσουν και να σου ανοίξουν επιπλέον ορίζοντες στο εργασιακό σου μέλλον.

Στη συνέχεια δες και ρώτα τι αξία έχει το πτυχίο από κάθε πανεπιστήμιο στη αγορά. Τι κύρος έχει στην τελική.

Πόσο μετράει για μεταπτυχιακά στο εξωτερικό. 

Αν το ίδιο το ίδρυμα έχει αξιόλογα μεταπτυχιακά προγράμματα.

Ποιοι καθηγητές διδάσκουν, τι ερευνητικά προγράμματα τρέχουν, κλπ.

Ακόμα και λεπτομέρειες όπως π.χ. η ευκολία πρόσβασης, η υλικοτεχνική υποδομή, οι εγκαταστάσεις, όλα παίζουν το ρόλο τους.

 

Για την ιστορία, είμαι απόφοιτος πληροφορικής του ΟΠΑ (πριν πολλά χρόνια !) με μεταπτυχιακό από Αγγλία.

Δουλεύω στο χώρο εδώ και 20 χρόνια, έχοντας περάσει από μεγάλες εταιρείες, ελληνικές και ξένες. Έχω μπει και μπαίνω στους μεγαλύτερους πελάτες της ελληνικής αγοράς. Έχω ζήσει και τα καλά και τα μαύρα χρόνια της πληροφορικής (και της αγοράς γενικότερα).

Ένα πράγμα θα σας πω:

Το χαρτί πάντα μετρούσε και μετράει. Ειδικά σε ΝΕΟ απόφοιτο που ψάχνει την πρώτη του δουλειά. Ειδικά σε περιόδους όπως αυτή που η προσφορά ξεπερνάει τη ζήτηση εργασίας και ΟΛΑ τα προσόντα, τυπικά η όχι, μετρούν. Ένα καλό πτυχίο γεμίζει το κενό της μικρής εργασιακής εμπειρίας. Ένα πτυχίο από γνωστό πανεπιστήμιο αντιμετωπίζεται θετικότερα σε σχέση με ένα "υποδεέστερο".

 

Προφανώς, πόσο αξίζει ο καθένας και τι εμπειρία αποκτά, έχει να κάνει με τη θέλησή του να εξελιχθεί. Να μη μείνει στάσιμος και να μην επαναπαυτεί στο όποιο "χαρτί" πήρε πριν χρόνια...

 

 

 

Το ποιος έχει κόμπλεξ και τι είδους ας το αφήσουμε καλύτερα. Κατά τα άλλα, ότι ναι ναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dinos_12345,

Δεν ξέρω αν εργάζεσαι ήδη ή ακόμα σπουδάζεις, αλλά έγραψα αυτό που απλά παρατηρώ εδώ και χρόνια.

Προφανώς ο καλός και έμπειρος θα βρει το δρόμο του. Πόσοι όμως νέοι 20-23 χρονών είναι τόσο έτοιμοι; 

Ο νέος απόφοιτος θέλει και κάτι παραπάνω στη φαρέτρα του. Είναι καθαρά προσωπική άποψη, ανήκω σε μεγαλύτερη γενιά εξάλλου.

Μια εταιρεία που λέει ότι "θα πάρω απόφοιτο ΤΕΙ" το κάνει για λόγους κόστους κυρίως και όχι αξίας (καλώς η κακώς).

Αυτό βέβαια κυρίως συνέβαινε προ κρίσης που υπήρχε και μισθολογική διαφορά, τώρα έχουν όλα σχεδόν εξομοιωθεί προς τα κάτω.

 

@Ilias95,

Ισχύει αυτό, το 30% των συμφοιτητών μου τα παράτησαν.

Εξάλλου πληροφορική χωρίς να σου αρέσει και χωρίς να επενδύσεις χρόνο, δεν βγαίνει εύκολα.

Σκέψου λοιπόν τι συμβαίνει στα ΤΕΙ, εκεί η σύγχυση είναι στο δεκαπλάσιο...

 

@_Theo_

Το ξέρεις ότι τα εισαγωγικά έχουν ένα συγκεκριμένο νόημα, έτσι;

Ας μην αγνοούμε τους κανόνες που ισχύουν σε όλο τον κόσμο όσον αφορά το ranking, το κύρος και την αξία των πανεπιστημίων.

Δεν είναι όλα θέμα μόστρας η marketing, υπάρχει και ουσία από πίσω...

 

 

Επειδή κάποιοι επιμένετε στο ότι το επίπεδο των φοιτητών δεν μετράει τόσο, θα σας πω κάτι ακόμα:

Είχα την τύχη να γνωρίσω 2 συναδέλφους που σταδιοδρομούν σε μεγάλη πολυεθνική εταιρεία (σε τεχνικές θέσεις για να εξηγούμαστε, όχι "managers" και παραμύθια) ενώ το πτυχίο τους ήταν άσχετο με την πληροφορική (φυσικός ΕΚΠΑ και χημικός ΕΜΠ αντίστοιχα).

Μιλάμε για παιδιά τζιμάνια που κάλυψαν την όποια διαφορά ταχύτατα. Αυτό κάτι δείχνει για το επίπεδό τους.

Σας στενοχωρώ το ξέρω, αλλά τα πράγματα να λέγονται με το όνομά τους. Είναι διαφορετικό το "ταβάνι" και οι ικανότητες του καθενός και ένας καλός δείκτης είναι το επίπεδό του ως μαθητής και φοιτητής.

Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν (λαμπρές μάλιστα !), αλλά μάλλον επιβεβαιώνουν έναν άτυπο κανόνα...

 

Και κάτι τελευταίο: δεν είναι τυχαίο που πολλοί επαγγελματίες, οι οποίες δεν είχαν την "τύχη" να σπουδάσουν πληροφορική, επιλέγουν το Ανοικτό Πανεπιστήμιο για να κατοχυρώσουν τις γνώσεις τους. Το πτυχίο μετράει, ακόμα και στις περιπτώσεις που έχεις ήδη δουλειά, για χρόνια, είσαι σε θέση ευθύνης, αλλά θες να πας παρακάτω στον εργασιακό σου βίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρεία που λέει ότι "θα πάρω απόφοιτο ΤΕΙ" το κάνει για λόγους κόστους κυρίως και όχι αξίας (καλώς η κακώς).

Δεν ξέρω σε τι κόσμο ζεις αδερφέ. Απλά δεν ισχύει αυτό το πράγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είναι διαφορετικό το "ταβάνι" και οι ικανότητες του καθενός και ένας καλός δείκτης είναι το επίπεδό του ως μαθητής

 

Είχα γράψει 12.7 ΑΟΔΕ. Πες μου λίγο για το επίπεδό μου ως μαθητής και τον λόγο για τον οποίο είμαι χειρότερος στον τομέα μου από κάποιον που έγραψε 20.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα γράψει 12.7 ΑΟΔΕ. Πες μου λίγο για το επίπεδό μου ως μαθητής και τον λόγο για τον οποίο είμαι χειρότερος στον τομέα μου από κάποιον που έγραψε 20.

 

Θες να μου πεις λοιπόν, ότι ενώ ως μαθητής (και φοιτητής αύριο - μεθαύριο) είχες μια "ατυχία" να το πω, βαριόσουν ίσως, δεν τα 'παιρνες ρε παιδί μου, δεν ξέρω πως να στο πω τεσπα, ξαφνικά μεταμορφώνεσαι σε τέρας μαθήσεως και λαμπρός επιστήμονας;

Οκ είναι μια άποψη...

Και γιατί να μην ισχύει και για κάποιον που έγραψε ΜΗΔΕΝ; Η για κάποιον που δεν κατέβηκε καν στις εξετάσεις;

Και γιατί να σπουδάζουμε στην τελική; Ας τα μάθουμε όλα στο πόδι, στο περίπου, ταιριάζει και με την εποχή μας εξάλλου...

Το να παίρνουν κάποιον που τους κάνει ανεξαρτήτως σχολής που τελείωσε δεν παίζει;

 

Βεβαίως και παίζει: είτε για λόγους κόστους, είτε γιατί δεν βρίσκουν άλλον, είτε γιατί έπεσαν πάνω σε πραγματικό φωστήρα.

Το είπα και πριν, λαμπρές εξαιρέσεις υπάρχουν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...