Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


s3cure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Για να γράψεις ΑΟΔΕ πρέπει να μάθεις απ' έξω 100 σελίδες ή όσες είναι. Αυτό. Δε χρειάζεται ούτε έξυπνος να είσαι, ούτε να "παίρνεις τα γράμματα" ούτε τίποτα. Από το γεγονός λοιπόν ότι εγώ βαριόμουν στα 18 μου να κάτσω να διαβάζω 100 σελίδες μαλακίες για ένα παντελώς άσχετο αντικείμενο, βγαίνει το συμπέρασμα ότι είμαι χαζός και ότι δεν είμαι για πολλά-πολλά.

 

 

Βεβαίως και παίζει: είτε για λόγους κόστους, είτε γιατί δεν βρίσκουν άλλον, είτε γιατί έπεσαν πάνω σε πραγματικό φωστήρα.

Το είπα και πριν, λαμπρές εξαιρέσεις υπάρχουν....

 

Δηλαδή λες ότι από ΤΕΙ βγαίνει η κακόμοιρη δευτεροκλασάτη πλέμπα (εκτός αν είσαι η εξαίρεση, γιατί είναι εξαίρεση να βγαίνει κάποιος καλός από, θου Κύριε, ΤΕΙ) και οι εταιρείες (που για κάποιο λόγο πληρώνουν λιγότερο αυτούς που έχουν βγει από ΤΕΙ) τους επιλέγουν για καμιά χαμαλοδουλειά άμα δε βρουν κάποιον πραγματικό επιστήμονα από ΑΕΙ.

 

Φόρα κασκόλ όταν βγαίνεις έξω, γιατί μπορεί να πάθεις καμιά ψύξη από τον αέρα που έχει εκεί ψηλά στις Ακαδημαϊκές Κορυφές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 φορές να με ρωτήσεις, 10 φορές θα σου πω ότι το δυναμικό ενός μαθητή του 18-19 είναι υψηλότερο από έναν του 15.

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Και εγώ έχω συμφοιτητές που έγραψαν παραπάνω από εμένα στις πανελλήνιες και τώρα θα έλεγα πως είναι στόκοι. Δεν ασχολούνται καθόλου.

 

Και τέλος, μην δίνεις τόση σημασία στις πανελλήνιες. Φυσικά μετράνε και οι ικανότητες των ατόμων, έχω προσωπικά παραδείγματα άλλωστε, αλλά πολύ βασικό ρόλο παίζει και η προετοιμασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θες να μου πεις λοιπόν, ότι ενώ ως μαθητής (και φοιτητής αύριο - μεθαύριο) είχες μια "ατυχία" να το πω, βαριόσουν ίσως, δεν τα 'παιρνες ρε παιδί μου, δεν ξέρω πως να στο πω τεσπα, ξαφνικά μεταμορφώνεσαι σε τέρας μαθήσεως και λαμπρός επιστήμονας;

Οκ είναι μια άποψη...

Και γιατί να μην ισχύει και για κάποιον που έγραψε ΜΗΔΕΝ; Η για κάποιον που δεν κατέβηκε καν στις εξετάσεις;

Και γιατί να σπουδάζουμε στην τελική; Ας τα μάθουμε όλα στο πόδι, στο περίπου, ταιριάζει και με την εποχή μας εξάλλου...

 

Βεβαίως και παίζει: είτε για λόγους κόστους, είτε γιατί δεν βρίσκουν άλλον, είτε γιατί έπεσαν πάνω σε πραγματικό φωστήρα.

Το είπα και πριν, λαμπρές εξαιρέσεις υπάρχουν....

πρωτη φορα αοδε 8 και προγραμματισμο 13 

 

δευτερη φορα 20 και 19.3 αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού λοιπόν εσύ λες ότι η ΑΟΔΕ είναι ένα "παντελώς άσχετο αντικείμενο", ε αυτό δείχνει και το "ταβάνι" που έλεγα...

Με παραξήγησες όμως, δεν είπα ότι είσαι χαζός.

Απλά (και πολύ αναμενόμενα), μειώνεις την αξία πραγμάτων που θα βρεις μπροστά σου.

 

Είχα κάποτε ένα φίλο που μου έλεγε "και γιατί να σπουδάσω γεωπόνος, αφού έχει ο πατέρας μου φυτώριο και ξέρω τη δουλειά".

Με μια μονοκοντυλιά, ως ημιμαθής, διέγραψε μια ολόκληρη (και δύσκολη) σχολή.

Δεξιώσεις γάμων κάνει τώρα.

 

Επαναλαμβάνω είμαι από άλλη γενιά και βλέπω κάποια πράγματα από απόσταση.

Εσύ μπορεί να "φυσάς" τώρα σε κάποιο τομέα, αλλά κάποια στιγμή θα με θυμηθείς.

 

Αυτά που γράφεις για ΤΕΙ/ΑΕΙ δεν τα σχολιάζω, επαναφέρω τη συζήτηση στο αρχικό ερώτημα του άρθρου:

Ο φίλος μπορεί και θέλει να σπουδάσει, οκ; Τι του προτείνεις; Εγώ του προτείνω αυτό που θεωρώ καλύτερο και επιχειρηματολογώ.

Προσωπικά δεν κοιτάω το να βρει άμεσα δουλειά και όπου του κάτσει μαθαίνοντας μια γλώσσα που είναι hot τώρα, κοιτάω το γενικότερο πλαίσιο.

Εύχομαι στο φίλο να σπουδάσει αυτό που του αρέσει, να πάει και εξωτερικό αν μπορεί, να ανοίξει τους ορίζοντές του.

Αυτά, το λήγουμε κάπου εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη, επειδή λες ότι είσαι από άλλη γενιά. Το ΑΟΔΕ ξέρεις τι είναι; Δεν εννοώ τον τίτλο. Για να ξέρουμε και μεις αν θα απαντάμε σοβαρά ή θα τρολάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγώ έκανα την πρότασή μου στην πρώτη σελίδα. Δεν ξέρω κάποιον από ΟΠΑ ή ΕΚΠΑ οπότε δε μπορώ να έχω γνώμη γι' αυτά. Από ΠΑΠΕΙ έχω φίλο στα Ψηφιακά Συστήματα, όχι στην πληροφορική, οπότε ούτε και για την πληροφορική του ΠΑΠΕΙ έχω γνώμη. Έχω πει πολλάκις την άποψή μου για το ΤΕΙ Αθήνας, και long story short είναι μια σχολή την οποία προτείνω σε κάποιον που τον ενδιαφέρει ο κλάδος. Άμα μπει κάποιος από ΠΑΠΕΙ/ΟΠΑ/ΕΚΠΑ μπορεί να πει κι αυτός τη δική του γνώμη για τη σχολή του και στο τέλος ο OP να αποφασίσει με ποια σειρά θέλει να τα βάλει.

Από κει και πέρα, το ότι δε με ενδιαφέρει και δε μ' ενδιέφερε ποτέ η διοίκηση επιχειρήσεων είναι "κακό" για λόγους που μόνο εσύ ξέρεις, συν αυτό που λέει ο Ilias95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το φοβερό είναι το ΑΟΔΕ ρε μεγάλε; Για διαφώτισέ μας.

Μήπως αυτό που εσύ διάβαζες για εξετάσεις, εγώ το βλέπω στη δουλειά εδώ και χρόνια;

Μήπως αυτό που διαβάζεις τώρα, το έγραψε καθηγητής μου στο ΟΠΑ πριν πολλά χρόνια;

 

Εκτός αν μου λες ότι το περιεχόμενο είναι τόσο άχρηστο, όσο λέγαμε κι εμείς στην εποχή μου για την κοινωνιολογία...

Άχρηστο σε τι ακριβώς;

Σκέψου λίγο πριν απαντήσεις: τώρα είσαι ο σούπερ προγραμματιστής. Σε λίγα χρόνια, που θα έχεις κάψει μπιέλες και θα κυνηγάς προαγωγή και καλύτερο μισθό, θα ψάχνεσαι να κάνεις ένα από τα πανάκριβα MBA μπας και αναβαθμιστείς...

Και όχι ΑΟΔΕ των 100 σελίδων, χίλιες φορές πιο "άχρηστα" (όπως λες) και θεωρητικά μαθήματα θα πρέπει να χωνέψεις.

 

Το έχω δει το έργο τόσες και τόσες φορές, είναι κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το φοβερό είναι το ΑΟΔΕ ρε μεγάλε; Για διαφώτισέ μας.

Μήπως αυτό που εσύ διάβαζες για εξετάσεις, εγώ το βλέπω στη δουλειά εδώ και χρόνια;

Μήπως αυτό που διαβάζεις τώρα, το έγραψε καθηγητής μου στο ΟΠΑ πριν πολλά χρόνια;

 

Εκτός αν μου λες ότι το περιεχόμενο είναι τόσο άχρηστο, όσο λέγαμε κι εμείς στην εποχή μου για την κοινωνιολογία...

Άχρηστο σε τι ακριβώς;

Σκέψου λίγο πριν απαντήσεις: τώρα είσαι ο σούπερ προγραμματιστής. Σε λίγα χρόνια, που θα έχεις κάψει μπιέλες και θα κυνηγάς προαγωγή και καλύτερο μισθό, θα ψάχνεσαι να κάνεις ένα από τα πανάκριβα MBA μπας και αναβαθμιστείς...

Και όχι ΑΟΔΕ των 100 σελίδων, χίλιες φορές πιο "άχρηστα" (όπως λες) και θεωρητικά μαθήματα θα πρέπει να χωνέψεις.

 

Το έχω δει το έργο τόσες και τόσες φορές, είναι κρίμα...

 

 

 

Εσύ τι έχεις σπουδάσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το πού είμαι τώρα και ειδικά το τι θα κάνω/επιδιώκω σε λίγα χρόνια άσε να το ξέρω καλύτερα εγώ. Προφανώς δεν είμαι σούπερ προγραμματιστής και δε βλέπω τον εαυτό μου να λέει ποτέ "είμαι σούπερ προγραμματιστής", ακόμα και μετά από 20 χρόνια. Όχι γιατί είμαι χαζός, μάλλον το αντίθετο.

 

Το ΑΟΔΕ, λοιπόν, είναι ένα μάθημα που διδάσκεται με πολύ κακό τρόπο κι έχει ένα ακόμη χειρότερο βιβλίο (όχι για τα περιεχόμενά του, τα οποία δε μπορώ να κρίνω, αλλά για τον τρόπο που χρησιμοποιείται). Αυτά που κάνεις εσύ στη δουλειά σου δεν έχουν καμία σχέση με το μάθημα ΑΟΔΕ. Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις για να γράψεις καλά είναι να παπαγαλίζεις αυτές τις 100 σελίδες που είναι στην ύλη. Ούτε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, ούτε να κρίνεις αυτά που διαβάζεις. Εξήγησέ μου τώρα εσύ πώς ακριβώς η παπαγαλία 100 σελίδων σε κάνει καλύτερο επιστήμονα. Δεν αντιλέγω ότι το επιστημονικό πεδίο της οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων είναι σημαντικό, και ενδιαφέρον για πολλούς (εμού μη συμπεριλαμβανομένου). Είναι όμως άλλο πράγμα αυτό και άλλο πράγμα το μάθημα στο οποίο εξετάζονται πανελλαδικώς οι μαθητές.

 

Btw, ο καθηγητής σου ποιος ήταν; Αυτός που ζήτησε δημοσίως συγγνώμη για το βιβλίο ή κάποιος από τους άλλους 3;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ τι έχεις σπουδάσει;;

 

Το έχω γράψει νωρίτερα, πληροφορική ΟΠΑ και μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

Και με 20 χρόνια εργασίας, έχω μάθει να εκτιμώ κάποια πράγματα περισσότερο...

Το πού είμαι τώρα και ειδικά το τι θα κάνω/επιδιώκω σε λίγα χρόνια άσε να το ξέρω καλύτερα εγώ. Προφανώς δεν είμαι σούπερ προγραμματιστής και δε βλέπω τον εαυτό μου να λέει ποτέ "είμαι σούπερ προγραμματιστής", ακόμα και μετά από 20 χρόνια. Όχι γιατί είμαι χαζός, μάλλον το αντίθετο.

 

Το ΑΟΔΕ, λοιπόν, είναι ένα μάθημα που διδάσκεται με πολύ κακό τρόπο κι έχει ένα ακόμη χειρότερο βιβλίο (όχι για τα περιεχόμενά του, τα οποία δε μπορώ να κρίνω, αλλά για τον τρόπο που χρησιμοποιείται). Αυτά που κάνεις εσύ στη δουλειά σου δεν έχουν καμία σχέση με το μάθημα ΑΟΔΕ. Όπως είπα και παραπάνω, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις για να γράψεις καλά είναι να παπαγαλίζεις αυτές τις 100 σελίδες που είναι στην ύλη. Ούτε να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, ούτε να κρίνεις αυτά που διαβάζεις. Εξήγησέ μου τώρα εσύ πώς ακριβώς η παπαγαλία 100 σελίδων σε κάνει καλύτερο επιστήμονα. Δεν αντιλέγω ότι το επιστημονικό πεδίο της οργάνωσης και διοίκησης επιχειρήσεων είναι σημαντικό, και ενδιαφέρον για πολλούς (εμού μη συμπεριλαμβανομένου). Είναι όμως άλλο πράγμα αυτό και άλλο πράγμα το μάθημα στο οποίο εξετάζονται πανελλαδικώς οι μαθητές.

 

Btw, ο καθηγητής σου ποιος ήταν; Αυτός που ζήτησε δημοσίως συγγνώμη για το βιβλίο ή κάποιος από τους άλλους 3;

 

Φίλε εγώ πάντως σου εύχομαι το καλύτερο.

Το point μου είναι να έχεις ανοικτό πνεύμα. Ακόμα και κάτι που σου φαίνεται άχρηστο τώρα, μπορεί αργότερα να το δεις διαφορετικά.

Η εργασία δεν τελειώνει στα 30, ούτε στη Ruby on Rails. Ούτε όλοι θα φτιάξουν startups και θα χεστούν στο τάληρο.

Οι τεχνολογίες έρχονται και παρέρχονται, οι (σωστές) βάσεις μένουν.

 

Όταν τελείωσα τη σχολή (και στοιχηματίζω ότι κάποιοι από εσάς μόλις είχαν γεννηθεί εκεί γύρω στο 1995), σιχτίριζα γιατί έπρεπε να φτύσω αίμα να περάσω 4 Λογιστικές, 3 Στατιστικές/Οικονομετρίες, Μακρο/μικρο-οικονομίες και άλλα "εξωτικά" μαθήματα.

Εξάλλου, τότε της μόδας ήταν η φοβερή Pascal (για OO ούτε λόγος), η Cobol και το Clipper (τι σας λέω τώρα...). 

Στην πορεία είδα ότι όλα χρησίμεψαν. Η γνώση δεν χάνεται, εξελίσσεται.

Ως απόφοιτος πληροφορικής ήξερα να διαβάζω (να μην πω να συντάσσω) ισολογισμό εταιρείας. Παράλογο; Μπορεί. Τώρα ευχαριστώ το θεό που το έκανα.

Ξέρετε πόσοι συμφοιτητές μου δουλεύουν σε τράπεζες στην πληροφορική; Ξέρετε π.χ. πόσοι έγιναν IT Auditors σε μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες; Δεν πουλάω μούρη, απεναντίας προσπαθώ να σας πω ότι ένα καλό πτυχίο σημαίνει πολλά πράγματα και ανοίγει πολλές πόρτες.

 

Δεν ξέρω για ποιον καθηγητή λες ότι ζήτησε συγνώμη (λες και έχει κανένα νόημα), ξέρω όμως 2 τζιμάνια καθηγητές στο ΟΠΑ, νέους σχετικά, που κάνουν φοβερή δουλειά. Ξέρω επίσης ότι το ΟΠΑ έχει 2-3 καθηγητές-φίρμες που "ρουφάνε" τα ερευνητικά και ευρωπαϊκά προγράμματα με το μπουρί. Ξέρω ότι έχει τουλάχιστον 2 κορυφαία μεταπτυχιακά προγράμματα, όπου φτασμένα στελέχη της αγοράς κάνουν ουρά για να πάνε. Ξέρω ότι έχει πολύ καλή υλικοτεχνική υποδομή.

Για το ΕΚΠΑ πάλι, από συναδέλφους που γνώρισα στα χρόνια εργασίας, πιστεύω ότι είναι πολύ δυνατό.

Οι συνάδελφοι από ΕΜΠ και Πάτρα/Κρήτη πολύ δυνατοί επίσης, άλλο επίπεδο κατά περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω γράψει νωρίτερα, πληροφορική ΟΠΑ και μεταπτυχιακό στην Αγγλία.

Και με 20 χρόνια εργασίας, έχω μάθει να εκτιμώ κάποια πράγματα περισσότερο...

 

 

 

Λογικά θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι στα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ δέχονται και αποφοίτους ΤΕΙ. Η υπεροψία πάντως δεν είναι καλό πράγμα. Αλλά τι λέω, έχω δεί υπερόπτη προγραμματιστή και ξερόλα και δεν είχε τελειώσει ούτε καν ΙΕΚ. Δεν ήξερα οτι ήσουν 44 χρονών. Οπότε λογικό μου φαίνεται να έχεις αυτές τις απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι κατάλαβες. Δεν μίλησε κανείς για την Διοίκηση Επιχειρήσεων ούτε για το περιεχόμενο του βιβλίου. Για το μάθημα στα πλαίσια των Πανελληνίων μιλήσαμε. Αν πιστεύεις το ότι έγραψε κάποιος 20 στο ΑΟΔΕ σημαίνει ότι έχει γνώσεις πάνω στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, συγγνώμη αλλά γελάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα έπρεπε να γνωρίζεις οτι στα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ δέχονται και αποφοίτους ΤΕΙ. Η υπεροψία πάντως δεν είναι καλό πράγμα. Αλλά τι λέω, έχω δεί υπερόπτη προγραμματιστή και ξερόλα και δεν είχε τελειώσει ούτε καν ΙΕΚ. Δεν ήξερα οτι ήσουν 44 χρονών. Οπότε λογικό μου φαίνεται να έχεις αυτές τις απόψεις.

 

Και που ακριβώς ρε μεγάλε έγραψα ότι τα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ δεν δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ;

Για διάβασε καλύτερα (θα έλεγα κάτι για την προσοχή και το σωστό διάβασμα που προέρχεται από τα μαθητικά μας χρόνια, αλλά δεν το λέω γιατί θα προσβάλλω ορισμένους).

 

Αλλά για πες μου γιατί θεωρείς λογικό να έχω αυτές τις απόψεις ως 44ρης; Για να δούμε η νεολαία πως σκέφτεται τη σήμερον ημέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οι συνάδελφοι από ΕΜΠ και Πάτρα/Κρήτη πολύ δυνατοί επίσης, άλλο επίπεδο κατά περιπτώσεις.

 

 

Αυτοί από ΤΕΙ δεν είναι συνάδελφοί σου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Πολύ ωραία, συμφωνώ με (σχεδόν) όλα απ' αυτά που έγραψες στο τελευταίο σου post. Η δική μου ένσταση στο όλο θέμα είναι ότι θεωρείς το τι θα γράψει κάποιος σε άσχετα πράγματα στα 18 του ως βαθμό εξυπνάδας/προοπτικών. Αυτό με το οποίο δε συμφωνώ είναι για το "όνομα" του πτυχίου. Πιστεύω ότι όπου και να είσαι (εκτός αν μιλάμε για κάποιο τελείως απαράδεκτο ίδρυμα) το τι και πώς θα βγεις εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό από σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...