Προς το περιεχόμενο

Επιλογή σχολής


s3cure

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που ακριβώς ρε μεγάλε έγραψα ότι τα μεταπτυχιακά του ΟΠΑ δεν δέχονται αποφοίτους ΤΕΙ;

Για διάβασε καλύτερα (θα έλεγα κάτι για την προσοχή και το σωστό διάβασμα που προέρχεται από τα μαθητικά μας χρόνια, αλλά δεν το λέω γιατί θα προσβάλλω ορισμένους).

 

Αλλά για πες μου γιατί θεωρείς λογικό να έχω αυτές τις απόψεις ως 44ρης; Για να δούμε η νεολαία πως σκέφτεται τη σήμερον ημέρα...

 

 

 

Το υπονόησες. Όταν μιλάς υποτιμητικά για τα ΤΕΙ ο άλλος αυτό καταλαβαίνει συν τοις άλλοις.

 

Γιατί οι μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι πάντα θεωρούσαν τα ΤΕΙ κατώτερα, εσύ θα αποτελούσες εξαίρεση;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν τελείωσα τη σχολή (και στοιχηματίζω ότι κάποιοι από εσάς μόλις είχαν γεννηθεί εκεί γύρω στο 1995), σιχτίριζα γιατί έπρεπε να φτύσω αίμα να περάσω 4 Λογιστικές, 3 Στατιστικές/Οικονομετρίες, Μακρο/μικρο-οικονομίες και άλλα "εξωτικά" μαθήματα.

[...]

Ως απόφοιτος πληροφορικής ήξερα να διαβάζω (να μην πω να συντάσσω) ισολογισμό εταιρείας. Παράλογο; Μπορεί. Τώρα ευχαριστώ το θεό που το έκανα.

 

Άσχετο με την συζήτησή σας αυτό που θα γράψω αλλά το bold πλέον δε ισχύει στο ΟΠΑ. Θα το πρότεινα μόνο σε όσους θέλουν πληροφορική. Αν θέλουν πληροφορική-οικονομικά υπάρχουν τμήματα που τα συνδυάζουν καλύτερα. Διευκρινίζω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφερόμενος διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κάτι που ξέχασα. Νομίζω ότι έχεις στο μυαλό σου ότι κάποιος πληροφορικάριος θα βγει και θα μπορεί να κάνει μόνο ένα πράγμα. Αν μου λες ότι στη σχολή σου έκανες λογιστικές και οικονομίες, τότε μάλλον η σχολή σου δεν ήταν "πληροφορική", αλλά κάτι σε "πληροφορική με εφαρμογές στην οικονομία" ή κάτι τέτοιο. Γιατί με την ίδια λογική, άμα εγώ αύριο θέλω να πάω στην Adobe και να φτιάχνω το photoshop, πρέπει όλοι στη σχολή να κάνετε γραφικά, φωτογραφίες κλπ επειδή εγώ στο μυαλό μου έχω ότι η πληροφορική είναι να πάω στην Adobe και να φτιάχνω το photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το υπονόησες. Όταν μιλάς υποτιμητικά για τα ΤΕΙ ο άλλος αυτό καταλαβαίνει συν τοις άλλοις.

 

Γιατί οι μεγαλύτερης ηλικίας άνθρωποι πάντα θεωρούσαν τα ΤΕΙ κατώτερα, εσύ θα αποτελούσες εξαίρεση;;

 

Τώρα θες να σου απαντήσω σε κάτι που δεν είπα αλλά εσύ έτσι το εξέλαβες;

Ξεκόλλα λίγο από τη σύγκριση (που είναι φανερό ότι σε "πονάει") και ξαναδιάβασε αυτά που γράφω...

Ως μεγαλύτερός σου έχω μια εμπειρία που δεν την έχεις ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θες να σου απαντήσω σε κάτι που δεν είπα αλλά εσύ έτσι το εξέλαβες;

Ξεκόλλα λίγο από τη σύγκριση (που είναι φανερό ότι σε "πονάει") και ξαναδιάβασε αυτά που γράφω...

Ως μεγαλύτερός σου έχω μια εμπειρία που δεν την έχεις ακόμα.

 

 

 

Ουυυυ πολύ με πονάει...Απλώς με εκνευρίζει να βλέπω άτομα με τέτοιες απόψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενω ΑΕΙ κολοπετινίτσας δεν υπάρχουν εε;; Βασικά σκέφτηκα ένα αλλά δεν το λέω μήπως προσβάλλω κάποιους.

AEI Κολοπετινιτσας>ΤΕΙ Κολοπετινιτσας ομως στα ματια της κριτικης επιτροπης που επιλεγει τα ατομα για ενα μεταπτυχιακο.Για να μην παρεξηγηθω δεν λεω πως συμφωνω με αυτην την αντιμετωπιση αλλα οτι δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που ξέχασα. Νομίζω ότι έχεις στο μυαλό σου ότι κάποιος πληροφορικάριος θα βγει και θα μπορεί να κάνει μόνο ένα πράγμα. Αν μου λες ότι στη σχολή σου έκανες λογιστικές και οικονομίες, τότε μάλλον η σχολή σου δεν ήταν "πληροφορική", αλλά κάτι σε "πληροφορική με εφαρμογές στην οικονομία" ή κάτι τέτοιο. Γιατί με την ίδια λογική, άμα εγώ αύριο θέλω να πάω στην Adobe και να φτιάχνω το photoshop, πρέπει όλοι στη σχολή να κάνετε γραφικά, φωτογραφίες κλπ επειδή εγώ στο μυαλό μου έχω ότι η πληροφορική είναι να πάω στην Adobe και να φτιάχνω το photoshop.

 

Δεν σε πολυκατάλαβα, αλλά έτσι ήταν τότε η σχολή, δεν την έφτιαξα εγώ.

Σκέψου ότι 2 χρόνια πριν μπω, το τμήμα ήταν Στατιστική-Πληροφορική (μιλάμε για εποχές που χτιζόταν η βιομηχανία ΙΤ ακόμα).

 

Ο OP ρώτησε συγκεκριμένα πράγματα κι εγώ απλά αναφέρω παραμέτρους και προτάσεις που μπορεί να τον βοηθήσουν στην επιλογή του. Αν θέλει "ατόφια" πληροφορική θα βρει το αντίστοιχο ίδρυμα και πρόγραμμα σπουδών. Αν θέλει να το ανακατέψει με κάτι άλλο, επειδή ποντάρει π.χ. σε περισσότερες ευκαιρίες η εναλλακτικές θέσεις εργασίας, θα αναζητήσει κάτι αντίστοιχο. 

Άσχετο με την συζήτησή σας αυτό που θα γράψω αλλά το bold πλέον δε ισχύει στο ΟΠΑ. Θα το πρότεινα μόνο σε όσους θέλουν πληροφορική. Αν θέλουν πληροφορική-οικονομικά υπάρχουν τμήματα που τα συνδυάζουν καλύτερα. Διευκρινίζω σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφερόμενος διαβάζει.

 

Πολύ σχετικό και σε ευχαριστώ για την επισήμανση !

Συνεπώς πολύ σημαντικό είναι ο φίλος να δει αναλυτικά τα προγράμματα σπουδών και να επιλέξει.

Αυτοί από ΤΕΙ δεν είναι συνάδελφοί σου;;

 

Είπα εγώ ότι δεν είναι; Μάλλον έχεις κάποιο ζήτημα, δεν εξηγείται αλλιώς.

Απλά ανέφερα ότι με εντυπωσίασαν πιο πολύ οι συγκεκριμένοι. Ξεκόλλα.

Δεν ξέρω τι κατάλαβες. Δεν μίλησε κανείς για την Διοίκηση Επιχειρήσεων ούτε για το περιεχόμενο του βιβλίου. Για το μάθημα στα πλαίσια των Πανελληνίων μιλήσαμε. Αν πιστεύεις το ότι έγραψε κάποιος 20 στο ΑΟΔΕ σημαίνει ότι έχει γνώσεις πάνω στην Διοίκηση Επιχειρήσεων, συγγνώμη αλλά γελάω.

 

Ρε φίλε, κάτσε να συνεννοηθούμε:

Κάθε σύστημα έχει τα στραβά του. Όμως ισχύει για όλους. Άλλοι το πάνε, άλλοι όχι.

Εγώ δεν είπα ότι αποκτάς γνώσεις αυτόματα επειδή διάβασες ένα βιβλίο.

Αντίθετα είπα ότι, αν μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο και να γράψεις στις εξετάσεις (όποιες κι αν είναι, αυτές είναι), αυτό κάτι δείχνει για εσένα.

Αν εσύ κάθεσαι στην απέξω και λες "αυτά είναι βλακείες, δεν αξίζει να τα διαβάσω", ποιος θα σε πάρει αύριο στα σοβαρά;

Είναι δυνατόν να πας σε μια δουλειά και να τους πεις "δεν έχω πτυχίο η δεν σπούδασα γιατί δεν γούσταρα το σύστημα, αλλά είμαι γάτος στη δουλειά μου"; Μπορεί και να είσαι, ποιος θα σε πιστέψει;

 

Εσύ είσαι τυχερός, είχες ΑΟΔΕ. Που να δεις την Κοινωνιολογία που είχα εγώ.

Έστρωσα τον πωπό και διάβασα όμως.

Έγραψα, πέρασα. Τέλος, ούτε κοινωνιολόγος είμαι ούτε κατάλαβα ποτέ περί τίνος έλεγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αγαπητε OP, το ΟΠΑ το ΕΚΠΑ το Παπει και το Χαροκοπειο εχουν αξιολογα τμηματα και το καθενα εχει τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα του.Εγω εχοντας την δυνατοτητα να παω σε ολα τα παραπανω θα επιλεξω το Χαροκοπειο λογω των υποδομων του του αντικειμενου που ασχολειται και επειδη ειναι ενα μικρο και μαζεμενο τμημα.Εσυ μπορει αν εχεις αλλα κριτηρια φυσικα.

Οσον αφορα τα ΤΕΙ, υπαρχουν πολυ καλα ΤΕΙ οπως αυτο των Αθηνων και πολλες φορες αποφοιτοι των ΤΕΙ δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο αποφοιτους των ΑΕΙ .Αυτο ομως δεν ειναι ο κανονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία, συμφωνώ με (σχεδόν) όλα απ' αυτά που έγραψες στο τελευταίο σου post. Η δική μου ένσταση στο όλο θέμα είναι ότι θεωρείς το τι θα γράψει κάποιος σε άσχετα πράγματα στα 18 του ως βαθμό εξυπνάδας/προοπτικών. Αυτό με το οποίο δε συμφωνώ είναι για το "όνομα" του πτυχίου. Πιστεύω ότι όπου και να είσαι (εκτός αν μιλάμε για κάποιο τελείως απαράδεκτο ίδρυμα) το τι και πώς θα βγεις εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό από σένα.

 

Συμφωνώ για το "ανώριμο" της ηλικίας στις εξετάσεις. Αλλά έτσι είναι το σύστημα για όλους.

Όλοι περάσαμε από αυτό, αλλά προετοιμαστήκαμε (άλλος περισσότερο άλλος λιγότερο) αρκετά νωρίτερα.

Οι εξετάσεις όντως δεν δείχνουν βαθμό εξυπνάδας (αλλά απαιτούν άλλες αρετές), όμως είναι μια από τις λίγες ευκαιρίες να αυξήσεις τις μελλοντικές προοπτικές σου μπαίνοντας σε ένα ίδρυμα της επιλογής σου και όχι από σπόντα.

Ακόμα και αυτό είναι μια μορφή εξυπνάδας & προνοητικότητας, δεν συμφωνείς;

Αλλιώς, πόσες φορές ακούμε γύρω μας ανθρώπους να λένε "λάθος που δεν έκανα αυτό τότε, λάθος που δεν σπούδασα, λάθος που δεν έμαθα την τάδε γλώσσα".

 

Εγώ χαίρομαι πραγματικά ανθρώπους που στα 30κάτι τους αποφασίζουν ενσυνείδητα να σπουδάσουν κάτι νέο.

Βασισμένοι στην εμπειρία τους και στα θέλω τους (και όχι π.χ. των γονιών τους).

 

Βεβαίως και η προσωπική αξία μετράει, αλλά in the long run.

Καλώς η κακώς το όνομα του ιδρύματος και οι δυνατότητες που δίνει παίζουν ρόλο, ειδικά σε νέο απόφοιτο που αναζητά δουλειά.

Αν δεν ίσχυε, τότε τα top πανεπιστήμια του πλανήτη δεν θα είχαν καμία διαφορά από εκείνα π.χ. στη μέση της κατάταξης.

Και οι διαφορές είναι πολλές: στη ζήτηση, στο μισθό, στην ευκολία προαγωγής, στις προοπτικές.

Εμένα πια δεν μετράει το πτυχίο. Αλλά έχω κάποια χρόνια δουλειάς πίσω μου, έχω χτίσει κάτι.

Ο νέος τι άλλο έχει στο χέρι του; Τη φήμη και την υπόσχεση ότι μπορεί να είναι τόσο καλός όσο το χαρτί που δείχνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη στα μισα της 4ης σελιδας βαρεθηκα να διαβαζω, φιλε που ρωτας τι να επιλεξεις θα σου πω το εξης. Πρωτα ομως θελω να καταλαβεις οτι αυτο ειναι απλα η αποψη μου.

 

Αν σου αρεσει η πληροφορική και θες αυριο μεθαυριο να γινεις προγραμματστης και να προσφερεις τις υπηρεσιες σου σε τουτο τον ματαιο κοσμο:

 

1 μπες στη σελιδα καθε σχολης και δες το προγραμμα σπουδων

 

2 μπες σε μια, οποια να ναι(αν μπεις ΤΕΙ θα εχεις και ενα μικρο advantazzzz να κανεις πρακτικη στο τελος)

 

3 ψαξου εξτρα μονος σου. Μην μενεις μονο στα της σχολης.

 

4 αποφοιτησε

 

5 αν εισαι γαματος αποφοιτος και/ή εχεις και κανενα γνωστο θα ειναι πιο ευκολο να πιασεις την πρωτη σου δουλεια.

 

Για την αξια της "σχολης" ως προς το ποσο ευκολο ειναι να βρεις δουλεια, τα εχουμε πει σε αλλο θεμα και πιστευω πως τα εχουμε συμφωνησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κάποιους να προτείνουν το ένα ή το άλλο βάσει των "υποδομών".

Είδα άλλους να λένε πήγαινε εκεί που δεν έχει παρατάξεις.

Ειδα άλλους να στέκονται στο "επίπεδο των φοιτητών" βάσει βαθμών πανελληνίων. Εδώ γελάει το csd της Κρήτης.

 

Σόρρυ αλλά τόση μπαρούφα μαζεμένη καιρό είχα να δω. Αφού δεν ανέφερε κανείς και το αν αξίζουν τα κλαμπάκια γύρω απ' τη σχολή πάλι καλά.

 

Κανείς εδώ πέρα που να τον ενδιαφέρει το επίπεδο των σπουδών και το περιεχόμενό τους υπάρχει; Φίλε TS προσωπικά θα σου πω πως ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ θα βάλεις κάτι στο μηχανογραφικό βεβαιώσου πως θα σου αρέσουν αυτά που θα σου μάθει. Μπες σε κάθε site και κοίτα τα μαθήματα, κοίτα περιγραφές, κοίτα και projects που μπαίνουν και σκέψου, θα μου άρεσε αυτό; Γιατί μπορεί να τις λένε όλες πληροφορικές αλλά στη πράξη ο τρόπος με τον οποίο πολλές αντιμετωπίζουν το αντικείμενο διαφέρουν. Πχ στην ΑΣΟΕΕ εστιάζουν ελάχιστα στο hardware και πολύ περισσότερο στα πληροφοριακά συστήματα. Κάνεις από την αρχή μέχρι το τελος java. Γιατί αυτό πουλάει και αυτό θα σου ζητήσουν. Σου αρέσει αυτή η προσέγγιση; αν ναι καλώς αν όχι αλλού. Επίσης ΑΣΟΕΕ μια που το ανέφερα δεν είναι πληροφορική με οικονομικά τα υποχρεωτικά οικονομικά είναι μόνο 2 απ' τα 38 ξέρω γω μην αναπαράγετε ανακρίβειες.

 

Κάτι άλλο που μπορεί να δει κάποιος είναι το επίπεδο των καθηγητών. Σϊγουρα δεν συνδέεται 100% με το επίπεδο των ίδιων των σπουδών αλλά είναι ένας καλός δείκτης. Προσωπικά το θεωρώ ένα καλό συν μια σχολή το ΔΕΠ της να αποτελείται από καθηγητές που γουστάρουν το αντικείμενό τους, και έχουν δημοσιεύσεις με πολλά citations, που έχουν σπουδάσει έξω και έχουν αναγνώριση από τη διεθνή κοιονότητα. Κι αυτό γιατί πέρα από το τι μπορεί να δείχνει για αυτά που θα σου διδάξουν θα σε βοηθήσει όταν θα χρειαστεί κάποια συστατική και θα θες να μετρήσει.

 

Αυτά είναι τα πιο σημαντικά για μένα. Μπορεί για κάποιον να μη μετράνε να κοιτά αν η σχολή του έχει καθαρές τουαλέτες ό,τι θέλει ο καθένας. Προσωπικά είμαι στο ΕΚΠΑ και έχω ως επί το πλείστον καλά λόγια να πω για τη σχολή μου, απ' ό,τι λες μάλιστα σου άρεσαν και τα μαθήματα οπότε θα σου πρότεινα να τη δηλώσεις. Αν θες να μάθεις κάτι πιο συγκεκριμένο μπορει να με ρωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ο καθενας εχει τα κριτηρια του.ειμαι 26 χρονων εχω σπουδασει στην Ελβετια κ θεωρω πως η κατασταση των υποδομων ,απο τα σκουπιδια μεχρι τις βρωμικες τουαλετες που λες αντικατοπτριζει τον σεβασμο των φοιτητων και των καθηγητων προς το ιδρυμα.Προφανως αυτη ειναι η αποψη μου και σιγουρα δεν περιμενω να συμφωνουν ολοι με αυτη

Οταν λοιπον σου αρεσουν εξισου 2 τμηματα ως προς το προγραμμα σπουδων ( που λιγο πολυ ειναι το ιδιο μεταξυ παρομοιων τμηματων) γιατι να μην επηρεαστει η τελικη σου αποφαση απ τις υποδομες που παιζουν μαλιστα ρολο σε μια σχολη πληροφορικης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας , τελιωσα και εγω με τις πανελλαδικες φετος και εβγαλα μπολικα μορια  . Εδω και αρκετες μερες ψαχνω περισσοτερες πληροφοριες για σχολες του πεδιου μου για να συμπληρωσω μηχανογραφικο . Προσωπικα ειμαι πολυ πορωμενος με την προροφορικη και ακομα περισσοτερο με τον προγραμματισμο οποτε εχω αποφασισει εδω και καιρο οτι μπω σε καποιο ΑΕΙ πληροφορικης και μετα μεταπτυχιακο και μετα βλεπουμε. Θα ηθελα τις γνωμες σας στα παρακατω τμηματα : ΕΚΠΑ πληρορικης και τηλεπικοινωνιων , πληροφορικη ΟΠΑ , πληροφορικη ΠΑΠΕΙ , πληροφορικη ΑΠΘ , πληροφορικη ΙΩΑΝΝΙΝΑ , πληροφορικη οπου αλλού εχετε να που προτεινετε. Συμφωνα με τις περσινες βασεις τα μορια μου επαρκουν για να μπω σε ολες τις σχολες που προανεφερα , επισης εδωσα με το νεο συστημα και δεν μπορω να μπω σε πολυτεχνικες σχολες και επισης δεν μπορω να μπω στο cs ηρακλειου κρητης γιατι δεν ειναι στο πεδιο μου ( δεν εχω ιδεα πως εγινε αυτο ) . Εχω κοιταξει τα προγραμματα των σχολων και στις περισσοτερες τα μαθηματα ειναι κατα το 90% ιδια , οποτε δεν μπορω να κρινω , εκτος απο το ΕΚΠΑ που εχει πολλες τηλεπικοινωνιες και δικτυα οπως και το ΟΠΑ που εχει μονο ενα - δυο υποχρεωτικα οικονομικα - λογιστικα μαθηματα . 

 

Note : θα ηθελα να ασχοληθω περισσοτερο με software development και λιγοτερο με hardware , επισης ξερω οτι προγραμματιστης δεν γινεσε απο το πανεπιστημιο αλλα με προσωπικη δουλεια.

 

 

Οff-topic : ξερετε κανενα καλο βιβλιο για C  να μου προτεινετε ? Διαβασα οτι το  C primer plus ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

https://www.edx.org 

https://www.udacity.com/courses/all

https://www.udemy.com

https://www.codecademy.com

Οτι θες θα το βρεις στα παραπανω

Οσο για το πιο τμημα να επιλεξεις αφοτου διαβασεις forum προγραμματα σπουδων κτλ κτλ κτλ μπες εδω:

 

http://www.opencourses.gr/universities.xhtml;jsessionid=CD69A834B186F0386D0CB1634A5AB0F3?ln=el

 

διαλεξε ΑΕΙ /τμημα/μαθημα και παρακολουθησε το και δες ποιο ΑΕΙ σε τραβαει περισσοτερο.

 

επελεξε καποιο μαθημα με βιντεο ωστε να δεις πως γινεται το μαθημα τις αιθουσες κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...