Προς το περιεχόμενο

eMarketer: Ο κύκλος αντικατάστασης των smartphones επιμηκύνεται


Rubenstilchkin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με δημοσίευμα της αμερικανικής εταιρείας ερευνών eMarketer, ο κύκλος αντικατάστασης των smartphones επιμηκύνεται σταδιακά, καθώς όλο και περισσότεροι χρήστες κρατούν τις συσκευές τους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα.

Στα πλαίσια έρευνας, η οποία διεξήχθη στις ΗΠΑ, ένα ποσοστό της τάξεως του 42% απάντησε ότι κρατά τη συσκευή του για τρία έτη ή και περισσότερο, ένα 30% ότι κρατά τη συσκευή για χρονικό διάστημα δύο ετών (όσο δηλαδή διαρκεί ένα συμβόλαιο στις ΗΠΑ), ενώ μόλις 19% δηλώνει ότι αντικαθιστά τη συσκευή του ανά τρία έτη. Μάλιστα πολλοί από τους χρήστες δήλωσαν ότι δεν είναι πρόθυμοι να αντικαταστήσουν το smartphone τους, παρά μόνο αν αυτό αχρηστευθεί εντελώς.

 

Χωρίζοντας τους ερωτηθέντες ανά φύλο, ένα 41% των γυναικών δήλωσε ότι δεν σκέφτεται να αναβαθμίσει τη συσκευή του μέσα στο επόμενο έτος, ενώ ένα 27% δήλωσε ότι αναβαθμίζει τη συσκευή του σε ετήσια βάση. Τα ποσοστά των ανδρών άγγιξαν αντίστοιχα το 43% και 29%.

 

Όσον αφορά τις αναβαθμίσεις, οι κάτοχοι iPhone συσκευών (σε ποσοστό 49%) είπαν ότι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αντικαταστήσουν τη συσκευή τους μέσα στον επόμενο ένα χρόνο, ωστόσο, μόνο το 30% προχωρά σε αντικατάσταση της σε ετήσιο κύκλο. Όσον αφορά τους κατόχους Android συσκευών, ένα ποσοστό της τάξεως του 45% σχεδιάζει να αντικαταστήσει τη συσκευή του μέσα στους επόμενους 12 μήνες, αλλά μόλις το 31% εξ' αυτών δηλώνει ότι αγοράζει νέο smartphone κάθε ένα χρόνο.

 

Τα στοιχεία της eMarketer έρχεται να συμπληρώσει και η έρευνα της αμερικανικής Gallup, η οποία υποδεικνύει ότι η πλειοψηφία των χρηστών - σε ποσοστό 54% - δεν προχωρά σε αντικατάσταση των συσκευών, προτού αυτές τεθούν κυριολεκτικά εκτός λειτουργίας, ενώ το 44% δήλωσε ότι είναι πρόθυμο να προβεί σε αναβάθμιση όταν το επιτρέψει ο πάροχος τους (επιδότηση συσκευής).

 

Απίστευτα μικρό είναι το ποσοστό εκείνων που αντικαθιστούν τη συσκευή τους άμεσα, με την κυκλοφορία ενός νέου μοντέλου, αγγίζοντας μόλις το 2%.

 

Link.png Site: eΜarketer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Έχω το LG G Pro και θα το χρησιμοποιώ μέχρι που να διαλυθεί τελείως!!!

 

μαλλον πρωτα θα διαλυθουν τα νεύρα σου... παρα το τηλεφωνο.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι παει.. την εταιρια δεν την ενδιαφερει εαν ενα ποσοστο καταναλωτων δεν εχουν λεφτα καμια εταιρια δεν θελει να περνεις μια σησκευη και να την κρατας ουτε αυτοκινητο πχ βλεπε apple την ιδια καραμελα καθε χρονο με το νεο ios οτι ειναι πιο σταθερο και το ενα και το αλλο... στην ουσια ενα iphone ειναι γρηγορο με το ios που κυκλοφορει τον ιδιο χρονο και σταδιακα με αναβαθμισεις το πεθαινουν επιτιδες για να παρεις το επομενο μοντελο, την ιδια ταχυτητα ειχε το 4s με το ιος που βγηκε και την ιδια τωρα με το ιος 9??

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον πρωτα θα διαλυθουν τα νεύρα σου... παρα το τηλεφωνο.

 

Φίλος το έχω περίπου 2 χρόνια και μέχρι στιγμής τα νεύρα μου δόξα τω Θεώ είναι μια χαρά ακόμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δωσουν την δυνατοτητα να αλλαζεις τηλεφωνο χωρις να ξαναπερνάς παλι ολα τα προγραμματα απο την αρχη τοτε ναι, θα αλλάξω κι εγω μετα απο 4 χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meaz αυτο ακριβως γινεται και με το Android.Σε αναγκαζουν να αλλαξεις συσκευη ακομα και ναυαρχιδα μεσα σε ενα χρονο καθυστεροντας εκνευριστικα να δωσουν αναβαθμισεις ή δινουν με πετσοκομενα στοιχει και φτανει κινητο με φοβερα χαρακτηριστικα να γονατιζει και να νμζεις οτι θελει αλλαγη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε φτάσει σε σημείο που το hardware τρέχει τόσο μπροστά από το software που απλά δεν υπάρχει νόημα αντικατάστασης συσκευής από το μέσο χρήστη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι κάνω και με το ασύρματο dect που έχω σπίτι μου. Κάθε τρία χρόνια λαγκαρει και αναγκάζομαι να πάρω το καινούριο panasonic.

 

Ε ρε παντόφλα που σας χρειάζεται εταιρείες....

Παίρνεις μία συσκευή και κάθε εβδομάδα το playstore σε μαμαει στις αναβαθμίσεις, μέχρι να γίνει η εσωτερική μνήμη κιμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που η ram έγινε 2 gb και σταμάτησα να αλλάζω συσκευή ανά δίμηνο με στόχο να πετύχω συσκευή που να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου απροβληματιστα.. Δεν μπορώ να βρω κανένα λόγο να αλλάξω την συσκευή μου.. Επιλογές όπως 6gb ram και 4k δεν είναι λόγοι για αλλαγή.. Ίσως το ενδεχόμενο μεγαλύτερης αυτονομίας να με επειθε να αλλάξω συσκευή πριν την εκπνοη της εγγύησης.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον αν έχεις ένα κινητό με 5" οθόνη και με 2gb ram και σχετικά καλή μπαταρία και επεξεργαστή,πιστεύω το 80% αυτών που χρησιμοποιούν κινητα είναι κομπλε για 2-3 χρόνια δεν έχει λόγο να αλλάξει κινητό.

Οι υπόλοιποι πάντα θα ψάχνουν το ανώτερο με 6-16-76 gb ram και ας μην χρειάζεται απλά γ να πουν έχω το τελευταίο μοντέλο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μία συσκευή και κάθε εβδομάδα το playstore σε μαμαει στις αναβαθμίσεις, μέχρι να γίνει η εσωτερική μνήμη κιμάς.

 

Το απενεργοποιεις, δεν είναι τίποτα. Κι εγώ απενεργοποιημενο το έχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...