Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή φορου 2016


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το λινκ αυτο δεν λεει κατι το διαφορετικο απο αυτο που δειχνει και η φορολογικη σου δηλωση

Η αδερφή μου έχει επιστροφή φόρου. Μπαίνω στο E1 και δεν λέει πότε θα πάρει την επιστροφή, αλλά σε αυτό το λινκ αν βάλω το ΑΦΜ της τότε βγάζει ημερομηνία. Οπότε λέει κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 407
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ποτε εκανε την δηλωση? επισης τι γραφει στο εκκαθαριστικο της κατω αριστερα?

 

17 Ιουνίου έκανε την δήλωση. Κάτω αριστερά στο εκκαθαριστικό γράφει:

 

Π ρ ο σ ο χ ή
 
Η <<Ταυτότητα Οφειλής>> (Τ.Ο.) ακολουθεί την οφειλή μέχρι την εξόφλησή της.
Μπορείτε να πληρώνετε μέρος ή το σύνολο αυτής, κάνοντας χρήση των τρόπων
πληρωμής που διαθέτουν οι συνεργαζόμενες με το Υπουργείο Οικονομικών
τράπεζες και τα ΕΛ.ΤΑ.
 
Τα 9 πρώτα ψηφία της Τ.Ο. αντιστοιχούν στον Α.Φ.Μ. σας. Για την αποφυγή
λαθών, παρακαλούμε να ελέγχετε την απόδειξη πληρωμής που λαμβάνετε από
την Τράπεζα ή τα ΕΛ.ΤΑ., ως προς την αναγραφή της ορθής Τ.Ο.
 

 

Στην ειδοποίηση πληρωμής φόρου δεν γράφει τίποτα και επιπλέον η αδερφή μου δεν έχει χρέη (ΕΝΦΙΑ κλπ) στην εφορία, οπότε δεν θα γίνει κάποιος συμψηφισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι  ρε λεβέντη σε εσενα θα γινει αυτο επειδη εχεις ενφια. Εγω δεν εχω τιποτα... Καθαρή επιστροφή. 

 

Καλά ρε παλικάρι, το λέω και για άλλους που έχουν ενφια να ξέρουν να μην περιμένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

17 Ιουνίου έκανε την δήλωση. Κάτω αριστερά στο εκκαθαριστικό γράφει:

 

Στην ειδοποίηση πληρωμής φόρου δεν γράφει τίποτα και επιπλέον η αδερφή μου δεν έχει χρέη (ΕΝΦΙΑ κλπ) στην εφορία, οπότε δεν θα γίνει κάποιος συμψηφισμός.

 

εγω την εκανα στις 18 και ακομα δεν γραφει τιποτα! ισως επειδη εχω ενφια και περιμενουν να γινει συμψηφισμος να υποθεσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω την εκανα στις 18 και ακομα δεν γραφει τιποτα! ισως επειδη εχω ενφια και περιμενουν να γινει συμψηφισμος να υποθεσω?

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αλλά δεν αποκλείεται να είναι αυτό που λες. Εξάλλου το αναγράφει και πάνω στο εκκαθαριστικό για τον συμψηφισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το λινκ που ανεβασε το παιδι εμενα βγαζει αυτο

 

Μετά την ολοκλήρωση των ελέγχων θα ενημερωθείτε με ηλεκτρονικό μήνυμα για την επιστροφή του φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λινκ πως το βρήκες; Είναι κάπου χωμένο στην ιστοσελίδα της εφορίας; Δηλαδή μπαίνω στην σελίδα της εφορίας, από κει πως το βρίσκω; Θέλω να το εξηγήσω σε κάποιον τηλεφωνικώς και δεν μπορώ να στείλω το λινκ, για αυτό ρωτάω.

 

Από το επίσημο site πας υπηρεσίες προς πολίτες και περίπου στη μέση πατάς το ενημέρωση εκκαθάρισης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανεις ποτε θα ξεκίνησει να δίνεται ? 

 

Δεν δίδεται. Κατ αρχήν θα κάνει συμψηφισμό με όλα τα άλλα χρέη προς το δημόσιο, και θα τα βάλουν στον τραπεζικό λογαριασμό από όπου πλήρωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6.45 ευρω επιστροφη στην κορη μου χωρις ΕΝΦΙΑ κλπ αλλα δεν εχουν μπει αν και αλλα λεει η ειδοποιηση .

 

Την ιδια μερα ειχα κανει και του γιου μου και ηταν μηδενικη αλλα ακομα δεν εχει εκκαθαριστει .

 

Διορθωση: Εχουν μπει αλλα τοσο  μεγαλο ποσο ξεχασε να μου το πει !!!!

post-40980-0-07189300-1468148013_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιαννη η εκκαθαριση δεν γινεται αυτοματα αμεσως με την υποβολη?

 

Ετσι ειναι αλλα αλλα λεει το link .Διορθωσα οτι τα 6,45 μπηκαν στην κορη μου .

 

Περυσι στο ενα παιδι ειχαν μπει και το αλλο (ο γιος)  πηγε στην εφορια να τα παρει .Μιλαμε για 50-70 ευρω επιστροφες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε ολους,

σημερα,επειδη δεν εβλεπα προκοπή, πηγα στην εφορία με το εκκαθαριστικο μου στις "επιστροφές". 

Αφού έλεγξε η υπάλληλος οτι δεν εχω άλλες οφειλές προς το δημοσίο έκανε κατι κολπα στο pc και μου λέει, τα λεφτά φύγαν για την τράπεζα της Ελλάδος και απο εκεί θα μπουν στο λογαριασμό iban της alpha που είχε δηλώσει οταν έκανα τη φορολογική δηλωση.

Την ρωτάω σε πόσο καιρό θα μπουν και μου λέει σε κανα μήνα, Την ρωτάω αμα δεν μπουν τι κάνω ? Και μου απαντάει δεν μπορει να κανει κανεις τιποτα :D  

Δηλαδη αν εγω επικοινωνήσω με τη τραπεζα Ελλάδος δεν θα ξέρουν κατι ?

Άσχετο μηπως εννοουσε εθνική τραπεζα Ελλαδος ? :D :D :D :D 

 

**Επειδη εκατσα στην ουρα και ειδα 2-3 ακομα σαν εμένα, αυτοί που είχαν μικρή επιστροφή τα έπαιρναν αμέσως απο ταμείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα στο περιστερι οταν τη ρωτησα ποτε θα μπουν μου εδειξε ενα πακο με φορολογικες δηλωσεις που "πρεπει" "καποτε" να ελενθουν απο τους "ιδιους" ωστε να ξεκινησει η διαδικασια.

Οποτε μαλλον παιζει και ποσο πληθυσμο εχει ο καθε δημος, και ποσο δουλευουν οι υπαλληλοι της εφοριας.

Το τελευταιο διοτι, μου απαντησε ειρωνικα οτι καποιοι δημοτες, απο περυσι ακομα δεν πηραν τις επιστροφες που δικαιουνταν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...