Προς το περιεχόμενο

Φαινόμενο Pokemon: κατακτώντας τον κόσμο


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όταν εγώ στο σπίτι μου 1996 είχα Ίντερνετ με μόντεμ όλη η Ελλάδα δεν ήξερε τι σήμαινε η λέξη αυτή .Παρολα αυτά ποτέ δεν ανέβαλα εξόδους διασκέδασης ούτε έχασα τον ύπνο μου κολλημένος σε μια βλακεία.Το Ίντερνετ ήταν και είναι η ενημέρωση μου .Σημερα ένα μεγάλο ποσοστό έχει εθιστεί απο το Ίντερνετ και τα βίντεο games και sosial media και έχουν γίνει γίδια.Αν τους ρωτήσεις βέβαια κανένας δεν θα το παραδεχτεί .

 

είπε ο άνθρωπος που γράφτηκε στο σάιτ πρωτοχρονιά & γέλασε μέχρι και το αστολιστο μου δέντρο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθες ειχα παει παραλια.τελεια μερα τελεια θαλασσα.διπλα μου ηταν 2 γιαπωνεζακια.Απο τις 5 που πηγα μεχρι τις 7 που εφυγα τραβαγαν φωτογραφιες η μια την αλλη απο το iphone στην canon και αντιστροφα και ξανα και ξανα ξανα πρεπει να εχαν τραβηξει τουλαχιστον χιλιες με το ιδιο φοντο παντα πλα αλλαζαν ποζες.Αναρωτηθηκα ποσο καμμενες μπορει να ειναι εχουν κανει χιλιαδες χιλιομετρα να ρθουν εδω και αντι να απολαυσουν τον ηλιο και την θαλασσα καθονται και μ*** με τα κινητα.Ακομη και τα υδραυλικα τους να ηταν χαλασμενα κατσε ρε αδελφε και κανε ηλιοθεραπεια τραβα 10 φωτο και στην ξαπλωστρα σου παλι.....κατι τετοιοι λοιπον ειναι που παιζουν με μανια και τα ποκεμον...

Ο καθένας έχει τα πάθη και τα κολλήματα του αδελφέ. Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακούλι.. Κάποιος είναι κολλήμενος με games,άλλος με μηχανές,άλλος με αυτοκίνητα,μπάλα,γκόμενες και πάει λέγοντας. Δεν είναι δείγμα ηλιθιότητας τα κολλήματα... Το θέμα είναι πόσο μπορούμε να το ελενξουμε.  Χθες επάιξα ένα μισάωρο και ίσως παίξω και σήμερα. στα 20 μου καθόμουν και έλιωνα στο pro ώρες ατελείωτες. Προφανώς και δεν ήταν εποικοδομητικό αλλά γούσταρα να το κάνω με την παρέα μου.Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έκανα κάτι άλλο.Και για μπαλίτσα πήγαινα με τους συμφοιτητες μου και διάβαζα  κάπου κάπου.Αφήστε τον κόσμο να ζει όπως γουστάρει εφόσον δεν το κάνει σε βάρος σας και χωρίς να προσβάλλει κανένα. Δεν είναι όλοι ηλίθιοι,αργόσχολοι και χωρίς γκόμενα. Υπάρχουν και καμμένοι προφανώς αλλά δεν είναι όλοι έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν βρε παιδιά με τις γκομενες και τα ποκεμον και τους nerds. Δλδ και εγώ είμαι gamer κτλ αλλά φυσικά όλα με μέτρο. Και έξω βγαίνω και προσωπική ζωή έχω και με κοπέλες βγαίνω και όλα τα υπόλοιπα. Σταματήστε αυτή την χαζομάρα. Πραγματικά σαν μικρά παιδάκια κάνετε ( χωρίς φυσικά να τι παίζω ιστορία )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλα τα διαθέσιμα pokemon (πόσο καιρό μπορεί να πάρει αυτό;  ). Μετά δεν χρειάζεται να είναι στο δρόμο και τα εκπαιδεύει απλά από το σπίτι του; Ή θα βγαίνουν κι άλλα για να σε κάνουν να βγεις έξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι κάποιος μαζεύει όλα τα διαθέσιμα pokemon (πόσο καιρό μπορεί να πάρει αυτό;  ). Μετά δεν χρειάζεται να είναι στο δρόμο και τα εκπαιδεύει απλά από το σπίτι του; Ή θα βγαίνουν κι άλλα για να σε κάνουν να βγεις έξω;

 

Για να κάνεις όλες τις εξελίξεις πρέπει να μαζέψεις πολλά από το κάθε είδος. Από εκεί και πέρα μπορεί να βάλουν και 2ης και 3ης γενιάς με updates. Δεν θα τελειώσει σύντομα αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα για να πω οτι θα κατσω να παιξω θα θελα να δω pokemon trades, και battles. 

 

Θα γουσταρα τρελα να μπορω να κανω challenge σε battle καποιον που συνανταω στο δρομο ενω παιζουμε και οι δυο ποκεμον. 

 

Επιπλεον αμα κανανε τις μαχες λιγο καλυτερες και οχι ενα σπαμαρισμα απο left & right swipes θα ηταν τελειο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα απο τα ποστ που διαβαζω υπαρχουν 2 ειδη αποψεων που ειναι και οι 2 αποψεις τα 2 ακρα.Ειτε σε πετανε στην πυρα γιατι παιζεις ενα παιχνιδι που ειναι καινοτομο και σε βαζει σε διαδικασια να περπατησεις και να δεις μερη που ισως δεν τα περπατουσες και την δυνατοτητα να συναναστραφεις με κοσμο που ισως να μην γνωριζες ποτε αν δεν υπηρχε αυτο.Απο την αλλη μερια εχουμε αυτους που υποστηριζουν το ποκεμον και βριζουν αυτους που το κραζουν με οτι συνεπαγεται με αυτο.

Αποψη μου ολοι εχετε δικιο εν μερη.Για μενα ισχυει οτι κανεις στην ζωη να υπαρχει μετρο δεν ειναι τυχαια η κουβεντα που λεγανε απο παλια "παν μετρον αριστον"

Προσωπικα δουλευω οπως ειπα σε περιπτερο καθε μερα συναναστρεφομαι με αγνωστους και κλεινω 10ωρα καθε μερα εκτος κυριακης.Μετα παω σπιτι φαγητο ξεξουραση και το απογευματακι για μπασκετ στο γηπεδο της γειτονιας.Δυστυχως για μενα βαριεμαι το περπατημα-τρεξιμο(σολο) χωρις λογο τι στιγμη που δεν μου προσφερει καποιου ειδους διασκεδασης για αυτο και πηγαινω για μπασκετ αλλωστε.Τωρα ερχεται ενα παιχνιδι που σιγουρα δεν θα καω αλλα αν τυχει θα παρω τους δρομους ωστε και θα περασω καλα και θα περπατησω και ισως γνωρισω κοσμο.

Σορρυ που μπηκα στην διαδικασια να πω μια τυχαια καθημερινη μου ρουτινα το ειπα καθαρα για να δειξω οτι κανεις εδω μεσα δεν μπορει να ξερει πως περναει ο αλλος τις μερες του και γενικα τι κανει στη ζωη του οποτε μην πετατε βλακειες ειτε η μια μερια ειτε η αλλη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχολουμαστε παντα με τα καμενα...

...ευχομαι φετος να μην εχουμε και αλλες φωτιες ...ολο και καποιος θα παιζει ποκεμον στο δασος εεε θα την δει!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά πάντως θα ακολουθήσουν πολλά παιχνίδια με τέτοιου είδους gameplay.

 

Υπάρχει το Ingress εδώ και χρόνια που είναι αρκετά πιο πολύπλοκο από το Pokemon Go το οποίο δημιούργησε η ίδια εταιρεία. Μάλιστα συνεχίζει να έχει ενεργή κοινότητα παγκοσμίως. Σε αυτό το παιχνίδι προσπαθείς να ενώσεις τρία σημεία (portals) αφού πρώτα μπορέσεις να πάρεις τα ΄΄κλειδιά΄΄ τους. Ενώνοντας τα τρία σημεία με links δημιουργείται ένα enegry field που δίνει πόντους στην ομάδα σου. Όσο μεγαλύτερο είναι το energy field, τόσο περισσότερα field points κερδίζεις. Για να συνειδητοποιήσει κανείς το μέγεθος ορισμένων energy fields υπάρχουν ΄΄τρίγωνα΄΄ που μπορεί να ενώνουν την Αττάλεια με την Ιεράπετρα και την Αλεξάνδρεια έως ΄΄τρίγωνο΄΄ που καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος της... Σιβηρίας! 

 

Σε αυτό το παιχνίδι βασίστηκε και το Pokemon Go, η μαγιά υπήρχε. Δεν είναι εύκολο να δημιουργηθεί ένα τέτοιο παιχνίδι. Στο Ingress μάλιστα υπάρχει και ΄΄άμυνα΄΄ για τα portals, χρησιμοποιείς διάφορα αντικείμενα που δεν έχει νόημα να τα αναλύσω εδώ και γι αυτό έγραψα ότι είναι ένα πιο πολύπλοκο παιχνίδι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα χαρω αρκετα αν ακολουθησουν και αλλα παιχνιδια με την ιδια φιλοσοφια και ιδιαιτερα αν στο μελλον δουμε καποιο Adventure game με απαιτητικο και διαδραστικο περιεχομενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...