Προς το περιεχόμενο

Την Παρασκευή 29 Ιουλίου, το τέλος της δωρεάν αναβάθμισης σε Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ελληνικη συζητηση , αφου αδυνατείς να καταλάβεις το συνομιλητή, κανεις μια υποθεση και του τη χρεωνεις,  Επειδή λοιπον εχω ορεξη σημερα, θα σου απαντησω.

1. ΔΕΝ ειπα η τα 10 ή το χαος.

2. ΔΕΝ μιλησα για τις ανάγκες σου , ΔΕΝ με ενδιαφερουν

3. Δεν με ενδιαφερει αν αναβαθμίσεις η όχι

4. Security test κανεις όταν εισαι με xp και πας να μπαλωσεις τα κενα με 3rd party software (και με τα 7 που είναι δευτερη προτεραιοτητα σε μικροτερο βαθμο, και από του χρονου που θα κοπει η υποστηριξη).

5. Το fact είναι ότι ΔΕΝ είναι σε first priority η υποστιριξη. Οι υπολοιπες υποθεσεις περι αγνοιας επαληθεύονται οντως από τα λεγομενα σου (μαυρα μεσάνυχτα , υποθεσεις, μισολογα και μια πινελιά συνομοσιας).

6. Δικαίωμα σου είναι και τι θα κανεις στο pc σου , δεν ειπαμε το αντιθετο και ΔΕΝ μας ενδιαφερει κιολας

7. Σου εδωσα 2 λογους για ποιο λογο κανεις update ,τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο. Σου δινω μερικους ακομα, γιατι αν και στον κλαδο μας τα παραπανω θεωρούνται αυτονόητα, μαλλον δεν είναι. Η τελικη επιλογή είναι δικη σου και όπως προειπα ΔΕΝ μας νοιαζει.

 

PS. ΕΙΠΑ " Σοβαρα τωρα δεν βρηκες καποιο λογο να βαλεις την τελευταια εκδοση λειτουργικου στο pc σου με αμεσες ενημερώσεις και first priority στο support και από την ms αλλα και από τις υπολοιπες εταιρειες

Μεταφραση -> ΔΕΝ θα δεις security patch για win 7 από του χρονου, ομοιως με την διακοπη υποστηριξης από τα xp. ΔΕΝ θα δεις νεους driver για 7 στο συνολο σχεδων των συσκευών που βγαινουν, θα παιζεις με παροχημενουν , δεν θα δεις frameworks (και ηδη δεν βλέπεις) κατι το οποιο εχει πολλες συνεπειες. Δεν θα παιξεις με dx12 γιατι ΜΑΝΤΕΨΕ , δεν τρεχει στα 7.

PS2. Για το φιλο που του χτυπα η αναβαθμιση, στον κοσμο των ΙΤ η αναβαθμιση είναι καταστροφή, μπορει να δοκιμασει καθαρη εγκατασταση με ΣΩΣΤΟΥΣ driver.

PS3. Η αντισταση στην αλλαγη είναι συνηθες χαρακτηριστικω των ηλικιωμένων....

PS4. Μου θυμιζεις κατι πελατες λογιστες που εχουμε με ξεχασμένα xp, που αναρωτιουνται γιατι οι μισες σελιδες δεν παιζουν (taxis , IKA κλπ) γιατι δεν μπορει να τρεξει μια εφαρμογή (που εχει γραφτει πχ για να παταει σε sql 2012 και τα xp δεχονται μεχρι 2008) και γιατι πρεπει ενιοτε να κανουν και κανα upgrade.

τα 10ρια απλα ειναι χασιμο χρονου προσπαθησε να το καταλαβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φυσικα μπορεις να γυρισεις εντος 30 ημερων

 

Εγω τα εβαλα με το ιδιο σκεπτικο οτι μπορει να γυρισω πισω στα αγαπημενα μου 8.1 ( με Classic Shell)

Προς το παρον μου αρεσουν τα windows 10 μπορει και να μεινω

 

Σ' εμένα αυτό δεν έπαιξε. Βασικά σε 3 laptop :

Laptop1: Γύρισε σε 8.1 κανονικά αλλά δεν έπαιζε τ ασύρματο. Επανεγκατασταση drivers και οκ.

Laptop2: BSOD στην εκκίνηση, ότι και να κανα. Το κανα format

Laptop3: Έμεινε στα 10.Αλλα πήρα image των 7ριων που είχε πριν. Βασικά θα το χα γυρίσει στα 7 εδώ και καιρό αν δεν βαριομουν τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα να συνεχισω την παραπανω ερώτηση,''τεχνικος'' δλδ που ηρθε να φτιαξει το pc του πατερα μου πριν μηνες κ του εγκατεστησε τα win10 απο win7 αυθεντικα τον πηρε χθες τηλ κ του ειπε οτι θα περασει για να του βαλει κατι νεα κλειδια και να τον πληρωσει 70 ευρω λογω της νεας αναβαθμισης τον επιασε ''κοτσο'' κανονικα σωστα???

«Κότσο» δεν το λες.

Απλά θώπευσε ελαφρώς τα οπίσθια του πατέρα σου.:P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα win7 θα εχουν security patches μεχρι το 2019 τουλαχιστον (η το 2020 δεν θυμαμαι ποιο ετος ληγει το extended support).

Το 2017 θα σταματησουν μονο για οσα μηχανηματα τρεχουν 7 με νεους επεξεργαστες που δεν θα "υποστηριζονται" και θα απαιτουν win10. Ουτε καν skylake, απο την επομενη γενια και μετα.

 

Απ'οσο ξερω δεν υπαρχει περιπτωση σημερινο PC με 7 να μην εχει patches για τα επομενα 3 χρονια. Αν εχεις καποιο link για το αντιθετο θα ηθελα να το δω

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

mainstream support εληξε επισημα από τον ιανουαριο και το extended επισημα ιανουαριο 2020 , πρακτικα τελος 19. Λαθος στη διατυπωση εκανα μη με φατε. Είναι επισημα second priority. Επισης δεν εχεις dx12 , δεν εχεις sql 2016 και εννοείτε οτι νεες δυνατότητες επεξεργαστων , framework κλπ δεν θα τα παρεις ή θα τα παρεις κουτσουρεμενα λογο σχεδιασμου λειτουργικου. btw από ολοκληρο το σεντονι, εκει κολλησες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

mainstream support εληξε επισημα από τον ιανουαριο και το extended επισημα ιανουαριο 2020 , πρακτικα τελος 19. Λαθος στη διατυπωση εκανα μη με φατε. Είναι επισημα second priority. Επισης δεν εχεις dx12 , δεν εχεις sql 2016 και εννοείτε οτι νεες δυνατότητες επεξεργαστων , framework κλπ δεν θα τα παρεις ή θα τα παρεις κουτσουρεμενα λογο σχεδιασμου λειτουργικου. btw από ολοκληρο το σεντονι, εκει κολλησες :P

 

Εκει κολλησα γιατι εκει ηταν η ανακριβεια. Στα αλλα συμφωνω :-D

Και εγω τα 10 εχω απο την πρωτη μερα και κανενα λογο να γυρισω πισω. Αλλα προβληματα καποιος με τα 7 δεν θα εχει για τα επομενα 3-4 χρονια, αυτο ειναι δεδομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

mainstream support εληξε επισημα από τον ιανουαριο και το extended επισημα ιανουαριο 2020 , πρακτικα τελος 19. Λαθος στη διατυπωση εκανα μη με φατε. Είναι επισημα second priority. Επισης δεν εχεις dx12 , δεν εχεις sql 2016 και εννοείτε οτι νεες δυνατότητες επεξεργαστων , framework κλπ δεν θα τα παρεις ή θα τα παρεις κουτσουρεμενα λογο σχεδιασμου λειτουργικου. btw από ολοκληρο το σεντονι, εκει κολλησες :P

Όλα όσα ανέφερες είναι προϊόντα της Microsoft. Αλλος ένας τρόπος της να σ "αναγκασει" να βάλεις τα 10ρια.

Υπάρχουν εναλλακτικές κατά πολύ καλύτερες, βασικά ο SQL 2016 είναι η όχι και τόσο καλή εναλλακτική άλλων db :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω τότε στις εταιρειες που βγάζουν παιχνίδια για dx12 να τα βγάλουν για openGL και την εταιρεία μου που βγάζει 11 εφαρμογές που πατανε σε sql να αλλάξουν βάση..,..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικη συζητηση , αφου αδυνατείς να καταλάβεις το συνομιλητή, κανεις μια υποθεση και του τη χρεωνεις,  Επειδή λοιπον εχω ορεξη σημερα, θα σου απαντησω.

1. ΔΕΝ ειπα η τα 10 ή το χαος.

2. ΔΕΝ μιλησα για τις ανάγκες σου , ΔΕΝ με ενδιαφερουν

3. Δεν με ενδιαφερει αν αναβαθμίσεις η όχι

4. Security test κανεις όταν εισαι με xp και πας να μπαλωσεις τα κενα με 3rd party software (και με τα 7 που είναι δευτερη προτεραιοτητα σε μικροτερο βαθμο, και από του χρονου που θα κοπει η υποστηριξη).

5. Το fact είναι ότι ΔΕΝ είναι σε first priority η υποστιριξη. Οι υπολοιπες υποθεσεις περι αγνοιας επαληθεύονται οντως από τα λεγομενα σου (μαυρα μεσάνυχτα , υποθεσεις, μισολογα και μια πινελιά συνομοσιας).

6. Δικαίωμα σου είναι και τι θα κανεις στο pc σου , δεν ειπαμε το αντιθετο και ΔΕΝ μας ενδιαφερει κιολας

7. Σου εδωσα 2 λογους για ποιο λογο κανεις update ,τιποτε περισσοτερο, τιποτε λιγοτερο. Σου δινω μερικους ακομα, γιατι αν και στον κλαδο μας τα παραπανω θεωρούνται αυτονόητα, μαλλον δεν είναι. Η τελικη επιλογή είναι δικη σου και όπως προειπα ΔΕΝ μας νοιαζει.

 

PS. ΕΙΠΑ " Σοβαρα τωρα δεν βρηκες καποιο λογο να βαλεις την τελευταια εκδοση λειτουργικου στο pc σου με αμεσες ενημερώσεις και first priority στο support και από την ms αλλα και από τις υπολοιπες εταιρειες

Μεταφραση -> ΔΕΝ θα δεις security patch για win 7 από του χρονου, ομοιως με την διακοπη υποστηριξης από τα xp. ΔΕΝ θα δεις νεους driver για 7 στο συνολο σχεδων των συσκευών που βγαινουν, θα παιζεις με παροχημενουν , δεν θα δεις frameworks (και ηδη δεν βλέπεις) κατι το οποιο εχει πολλες συνεπειες. Δεν θα παιξεις με dx12 γιατι ΜΑΝΤΕΨΕ , δεν τρεχει στα 7.

PS2. Για το φιλο που του χτυπα η αναβαθμιση, στον κοσμο των ΙΤ η αναβαθμιση είναι καταστροφή, μπορει να δοκιμασει καθαρη εγκατασταση με ΣΩΣΤΟΥΣ driver.

PS3. Η αντισταση στην αλλαγη είναι συνηθες χαρακτηριστικω των ηλικιωμένων....

PS4. Μου θυμιζεις κατι πελατες λογιστες που εχουμε με ξεχασμένα xp, που αναρωτιουνται γιατι οι μισες σελιδες δεν παιζουν (taxis , IKA κλπ) γιατι δεν μπορει να τρεξει μια εφαρμογή (που εχει γραφτει πχ για να παταει σε sql 2012 και τα xp δεχονται μεχρι 2008) και γιατι πρεπει ενιοτε να κανουν και κανα upgrade.

1. Δεν το είπες. Το εννόησες. Απ΄τη στιγμή που δεν μπορώ να βρω λόγο να μην πάω σε 10 (κατά τα γραφόμενά σου), τότε θα πρέπει να πάω στα 10. Άρα ή 10 ή χάος.

2. Εγώ γι αυτές έγραφα. Φυσικά και αντιπροσωπεύω ένα μέρος του καταναλωτικού κοινού, αλλά μιλούσα για μένα. Αν δεν καταλαβαίνεις τί γράφω, τότε να μην απαντάς.

3. Μα δε απευθύνθηκα σε σένα για να με πείσεις να αναβαθμίσω. Τί είσαι; Πλασιέ των Windows; Τη γνώμη μου έγραψα για το θέμα. Φυσικά και δε σου πέφτει λόγο τί θα κάνω στο pc μου.

4. Δε βάζεις σε 7 κανένα antispyware; Με το essentials και το firewall των Windows τη βγάζεις; Δικαίωμά σου. Άλλοι βάζουν.

5. Τί σχέση έχει το first priority; Αυτό το εικάζεις, αλλά ακομα κι αν το δεχτώ, έχει να κάνει καθαρά με τη χρήση του υπολογιστή. Εκτός αυτού τα 10 έχουν περισσότερες ατέλειες, που θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν κάποιοι. Τα 7 είναι ποιο ώριμα, έχοντας τόσα χρόνια στην αγορά. Σου ξαναέγραψα: η άγνοιά σου πάνω στις βάσεις δεδομένων και στη χρησιμοτητα συλλογής στοιχείων και δημιουργία καταναλωτικών προφίλ είναι δικό σου πρόβλημα. Υπάρχει και διδάσκεται σε όλες τις σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα και στον κόσμο, που αφορούν τα οικονομικα. Τις χρησιμοποιώ καθημερινά και συγκεντρώνω και στέλνω στοιχεία σε τρίτους. Είναι η δουλειά μου.

6. ΑΝ δε σε ενδιαφέρει, τότε μην απαντάς. Δε ζήτησα τη γνώμη σου. Εσύ μου απαντησες προσωπικά. Αν θέλεις να κάνεις συζήτηση, τότε δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να είσαι λίγο πιο πολιτισμένος. Αν σου είναι δύσκολο, τότε άστο...

7. Στον κλάδο μου θεωρείται αυτονόητο το: δεν κάνω περιττά έξοδα. Αν χρειαστεί να αναβαθμίσω θα το κάνω αμέσως, αν όχι τότε δεν πληρώνω χρήματα χωρίς λόγο. Σε PC 10ετίας δε βάζεις 10άρια. Δεν παίρνεις την ευθύνη  να δημιουργηθεί πρόβλημα και να μείνει η δουλειά πίσω.

PS Σου απάντησα.

PS2 Αυτό δεν αναφέρεται σε μένα.

PS3 Ή των συνετών. Ο έξυπνος-συνετός αλλάζει όταν χρειάζεται, ο νέος όταν του το "σερβίρουν" και ο ηλικιωμένος ποτέ. Εξάλλου δουλεύω καθημερινά σε PC με XP, 7 και 8.1. Έχω δουλέψει και σε 10 περίπου 15-20 φορές. Από τα χέρια μου έχουν περάσει Win 3.1, Win 95, 98, Me, XP, 7, 8.1 και 10. Τα 95, τα ΧΡ και τα 7 τα έβαλα λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία τους, γιατί έκαναν τη δουλειά μου καλύτερα από τις προηγούμενες εκδόσεις. Τα χρειαζόμουν. Δεν είναι ότι δε θέλω να αναβαθμίσω σε 10, αλλά το ότι ακόμα δε μου χρειάζεται και η MS πρέπει να κάνει κάποιες σωστές κινήσεις με την πολιτική συλλογής προσωπικών δεδομένων (βλ. παρακάτω).

PS4 Σιγά μην υποστήριζα και τα Win95... Για τα Windows 7 μίλησα. Η υποστήριξη των οποίων σταματά το 2020 σύμφωνα με την εταιρεία:

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

Μέχρι τότε μπορεί να έχει πάρει το μάθημα η MS και να βγάλει κάτι καλύτερο ή να αλλάξει την πολιτική της... Ήδη στη Γαλλία πήρε ένα μικρό μάθημα. Εκεί δεν το είδαν "θεωρία συνομωσίας"...

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1500091536

 

Ακόμα, η γαλλική Αρχή αναφέρει ότι η Microsoft δεν ζητάει από τους χρήστες κατά την εγκατάσταση των Windows 10 την συναίνεσή τους για την απόδοση ενός μοναδικού αναγνωριστικού (advertising ID) το οποίο ενεργοποιείται εκ προοιμίου κατά την εγκατάσταση του λειτουργικού συστήματος και επιτρέπει την παρακολούθηση της διαδικτυακής δραστηριότητας του χρήστη στο WWW για την προβολή σχετικών διαφημίσεων.

 

Ακόμα, οι χρήστες των Windows 10 δεν ενημερώνονται και δεν έχουν την επιλογή να αρνηθούν διαφημιστικά cookies στο σύστημά τους.

 

Τέλος, η Αρχή διαπιστώνει ότι η Microsoft συνεχίζει να μεταφέρει δεδομένα Γάλλων στις ΗΠΑ υπό τους όρους του ασφαλούς λιμένα, κάτι που δεν επιτρέπεται πλέον μετά την απόφαση της 6ης Οκτωβρίου 2015 από το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Αυτοί είναι μερικοί από τους λόγους που δε θέλω να εγκαταστήσω τα 10... Εδώ είναι και το προτώτυπο κείμενο από τη γαλλική Αρχή:

https://www.cnil.fr/en/windows-10-cnil-publicly-serves-formal-notice-microsoft-corporation-comply-french-data-protection

H MS το παραδέχτηκε ότι τους παραβίασε και δήλωσε ότι θα συμμορφωθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν το είπες. Το εννόησες. Απ΄τη στιγμή που δεν μπορώ να βρω λόγο να μην πάω σε 10 (κατά τα γραφόμενά σου), τότε θα πρέπει να πάω στα 10. Άρα ή 10 ή χάος.

2. Εγώ γι αυτές έγραφα. Φυσικά και αντιπροσωπεύω ένα μέρος του καταναλωτικού κοινού, αλλά μιλούσα για μένα. Αν δεν καταλαβαίνεις τί γράφω, τότε να μην απαντάς.

3. Μα δε απευθύνθηκα σε σένα για να με πείσεις να αναβαθμίσω. Τί είσαι; Πλασιέ των Windows; Τη γνώμη μου έγραψα για το θέμα. Φυσικά και δε σου πέφτει λόγο τί θα κάνω στο pc μου.

4. Δε βάζεις σε 7 κανένα antispyware; Με το essentials και το firewall των Windows τη βγάζεις; Δικαίωμά σου. Άλλοι βάζουν.

5. Τί σχέση έχει το first priority; Αυτό το εικάζεις, αλλά ακομα κι αν το δεχτώ, έχει να κάνει καθαρά με τη χρήση του υπολογιστή. Εκτός αυτού τα 10 έχουν περισσότερες ατέλειες, που θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν κάποιοι. Τα 7 είναι ποιο ώριμα, έχοντας τόσα χρόνια στην αγορά. Σου ξαναέγραψα: η άγνοιά σου πάνω στις βάσεις δεδομένων και στη χρησιμοτητα συλλογής στοιχείων και δημιουργία καταναλωτικών προφίλ είναι δικό σου πρόβλημα. Υπάρχει και διδάσκεται σε όλες τις σχολές τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα και στον κόσμο, που αφορούν τα οικονομικα. Τις χρησιμοποιώ καθημερινά και συγκεντρώνω και στέλνω στοιχεία σε τρίτους. Είναι η δουλειά μου.

6. ΑΝ δε σε ενδιαφέρει, τότε μην απαντάς. Δε ζήτησα τη γνώμη σου. Εσύ μου απαντησες προσωπικά. Αν θέλεις να κάνεις συζήτηση, τότε δεν έχω πρόβλημα, αρκεί να είσαι λίγο πιο πολιτισμένος. Αν σου είναι δύσκολο, τότε άστο...

7. Στον κλάδο μου θεωρείται αυτονόητο το: δεν κάνω περιττά έξοδα. Αν χρειαστεί να αναβαθμίσω θα το κάνω αμέσως, αν όχι τότε δεν πληρώνω χρήματα χωρίς λόγο. Σε PC 10ετίας δε βάζεις 10άρια. Δεν παίρνεις την ευθύνη  να δημιουργηθεί πρόβλημα και να μείνει η δουλειά πίσω.

PS Σου απάντησα.

PS2 Αυτό δεν αναφέρεται σε μένα.

PS3 Ή των συνετών. Ο έξυπνος-συνετός αλλάζει όταν χρειάζεται, ο νέος όταν του το "σερβίρουν" και ο ηλικιωμένος ποτέ. Εξάλλου δουλεύω καθημερινά σε PC με XP, 7 και 8.1. Έχω δουλέψει και σε 10 περίπου 15-20 φορές. Από τα χέρια μου έχουν περάσει Win 3.1, Win 95, 98, Me, XP, 7, 8.1 και 10. Τα 95, τα ΧΡ και τα 7 τα έβαλα λίγους μήνες μετά την κυκλοφορία τους, γιατί έκαναν τη δουλειά μου καλύτερα από τις προηγούμενες εκδόσεις. Τα χρειαζόμουν. Δεν είναι ότι δε θέλω να αναβαθμίσω σε 10, αλλά το ότι ακόμα δε μου χρειάζεται και η MS πρέπει να κάνει κάποιες σωστές κινήσεις με την πολιτική συλλογής προσωπικών δεδομένων (βλ. παρακάτω).

PS4 Σιγά μην υποστήριζα και τα Win95... Για τα Windows 7 μίλησα. Η υποστήριξη των οποίων σταματά το 2020 σύμφωνα με την εταιρεία:

https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet

Μέχρι τότε μπορεί να έχει πάρει το μάθημα η MS και να βγάλει κάτι καλύτερο ή να αλλάξει την πολιτική της... Ήδη στη Γαλλία πήρε ένα μικρό μάθημα. Εκεί δεν το είδαν "θεωρία συνομωσίας"...

http://tech.in.gr/news/article/?aid=1500091536

Αυτοί είναι μερικοί από τους λόγους που δε θέλω να εγκαταστήσω τα 10... Εδώ είναι και το προτώτυπο κείμενο από τη γαλλική Αρχή:

https://www.cnil.fr/en/windows-10-cnil-publicly-serves-formal-notice-microsoft-corporation-comply-french-data-protection

H MS το παραδέχτηκε ότι τους παραβίασε και δήλωσε ότι θα συμμορφωθεί...

1. Το μυαλο σου και μια λυρα. Μπορει να είναι συχνο ελληνικο φαινομενο να κανεις διαλογο με υποθεσεις αλλα δεν παυει να είναι γραφικο και παιδαριωδες. Απαντας σε σε κατι που ειπωθηκε όχι σε κατι που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ειπωθεί. simple

2. Απαντησα στον καθενα που εχει το  ιδιο ερωτημα, αλλα για να υπαρχει απαντηση πρεπει να υπαρχει  ερωτηση και η δικη σου ηταν διαθεσιμη. Κατά τα αλλα δεν μας ενδιαφερουν οι προσωπικες επιλογες του καθενος (σε ολους τους τομεις) εφόσον δεν μας επιρεαζουν.

3. Ισχυει ότι ειπα ποιο πανω και κανεις παλι υποθεσεις. Καταντας γραφικος

4. Γελανε και οι πετρες...εχει γεμισει ο τοπος rasmore και εσυ μου λες για essentials antivirus. Αν το pc είναι για fb τοτε ναι καλυπτεσε....

5. Σοβαρα τωρα ρωτας τι σχεση εχει το first priority? Δεν μπαινω στον κοπο να απαντησω ξανα, εχω αναφερει ποιο πανω περι frameworks , dx12, sql, utils etc, αν δεν ξερεις google it. Η γενικολογη αναφορα σε "βασεις δεδομενων" και "τριτοβαθμια εκπαιδευση" δειχνει το βαθος των γνωσεων σου στο αντικειμενο.. Βασεις δεδομενων και statistic - reports εχει και ο μπακαλης της γειτονιας στο erp του. Μαζι και το taxis , το ika ,ο google και η apple (η τελευταια κραταει και τα βιομετρικα σου δεδομενα online...). ακομα και εσυ στο κινητο σου. Αμα δεν ζεις στον Αρη τοτε εισαι καταχωρημενος σε κάμποσες χιλιαδες από αυτές. Και καποιος σαν και εμενα θα σε ειχε ενταξει σε καποιο report που του ζητηθηκε... Ολος τυχαίος είμαι consultant σε εταιρεια παραγωγης εμπορολογιστικων εφαρμογών...

6. ισχυει ότι ειπα στο 2. Δεν απαντω προσωπικα αλλα στον καθενα που εχει την ιδια απορια , με γνωμονα την ενημερωση και την παραθεση αποψεων. Ξεκολα από το μυαλο σου, κανεις δεν καιγετε για το τι λειτουργικο θα βαλεις.

7. Συμφωνούμε. Ελληνικη φιλοσοφια , θα παρω καινουριο κινητο αλλα το pc με XP μεχρι να παιθανει. Και ας είναι το εργαλειο που βγαζει λευτα. Τα βλεπω κάθε μερα με τους λογιστες που τους δινουμε software. 60% windows xp και μετα απορουν γιατι δεν μπορου ν να μπουν στο taxis.... Και μετα απορουμε γιατι δεν ειμαστε ανταγωνιστικοι.

 

PS: Η γιαγια μου εχει 3310, αφου δουλευει γιατι να παρει άλλο...

ps2: To ειπα ποιο πανω, mainsteam support τελος. Αφου σε χαλαει το τσαμπα, τραβα σε κανα χρονο δυο να το πληρωσεις. Και μη μου μιλησεις για σπασμένα.....

Να το πεις στην εταιρεία σου, κρίμα να πατάει σε 3ο-4ες β.δ

Καποτε ηταν η μονη σοβαρη ΒΔ. Εξακολουθεί να είναι πιστευω αριστη επιλογή σε συνδιασμο με το Azure. Βεβαια εχουμε αρχισει να γραφουμε και για oracle και firebird αλλα η sql είναι αυτή που ξερουν ολοι οι συνεργατες. Σε καμια 5ετια θα δειξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

insomnia αν θελεις παντως να το κανεις και θεμα ,πηγαινοντας εδω https://www.microsoft.com/el-gr/accessibility/windows10upgrade εξακολουθει να ειναι η αναβαθμιση δωρεαν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Το μυαλο σου και μια λυρα. Μπορει να είναι συχνο ελληνικο φαινομενο να κανεις διαλογο με υποθεσεις αλλα δεν παυει να είναι γραφικο και παιδαριωδες. Απαντας σε σε κατι που ειπωθηκε όχι σε κατι που ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ειπωθεί. simple

2. Απαντησα στον καθενα που εχει το  ιδιο ερωτημα, αλλα για να υπαρχει απαντηση πρεπει να υπαρχει  ερωτηση και η δικη σου ηταν διαθεσιμη. Κατά τα αλλα δεν μας ενδιαφερουν οι προσωπικες επιλογες του καθενος (σε ολους τους τομεις) εφόσον δεν μας επιρεαζουν.

3. Ισχυει ότι ειπα ποιο πανω και κανεις παλι υποθεσεις. Καταντας γραφικος

4. Γελανε και οι πετρες...εχει γεμισει ο τοπος rasmore και εσυ μου λες για essentials antivirus. Αν το pc είναι για fb τοτε ναι καλυπτεσε....

5. Σοβαρα τωρα ρωτας τι σχεση εχει το first priority? Δεν μπαινω στον κοπο να απαντησω ξανα, εχω αναφερει ποιο πανω περι frameworks , dx12, sql, utils etc, αν δεν ξερεις google it. Η γενικολογη αναφορα σε "βασεις δεδομενων" και "τριτοβαθμια εκπαιδευση" δειχνει το βαθος των γνωσεων σου στο αντικειμενο.. Βασεις δεδομενων και statistic - reports εχει και ο μπακαλης της γειτονιας στο erp του. Μαζι και το taxis , το ika ,ο google και η apple (η τελευταια κραταει και τα βιομετρικα σου δεδομενα online...). ακομα και εσυ στο κινητο σου. Αμα δεν ζεις στον Αρη τοτε εισαι καταχωρημενος σε κάμποσες χιλιαδες από αυτές. Και καποιος σαν και εμενα θα σε ειχε ενταξει σε καποιο report που του ζητηθηκε... Ολος τυχαίος είμαι consultant σε εταιρεια παραγωγης εμπορολογιστικων εφαρμογών...

6. ισχυει ότι ειπα στο 2. Δεν απαντω προσωπικα αλλα στον καθενα που εχει την ιδια απορια , με γνωμονα την ενημερωση και την παραθεση αποψεων. Ξεκολα από το μυαλο σου, κανεις δεν καιγετε για το τι λειτουργικο θα βαλεις.

7. Συμφωνούμε. Ελληνικη φιλοσοφια , θα παρω καινουριο κινητο αλλα το pc με XP μεχρι να παιθανει. Και ας είναι το εργαλειο που βγαζει λευτα. Τα βλεπω κάθε μερα με τους λογιστες που τους δινουμε software. 60% windows xp και μετα απορουν γιατι δεν μπορου ν να μπουν στο taxis.... Και μετα απορουμε γιατι δεν ειμαστε ανταγωνιστικοι.

 

PS: Η γιαγια μου εχει 3310, αφου δουλευει γιατι να παρει άλλο...

ps2: To ειπα ποιο πανω, mainsteam support τελος. Αφου σε χαλαει το τσαμπα, τραβα σε κανα χρονο δυο να το πληρωσεις. Και μη μου μιλησεις για σπασμένα.....

Καποτε ηταν η μονη σοβαρη ΒΔ. Εξακολουθεί να είναι πιστευω αριστη επιλογή σε συνδιασμο με το Azure. Βεβαια εχουμε αρχισει να γραφουμε και για oracle και firebird αλλα η sql είναι αυτή που ξερουν ολοι οι συνεργατες. Σε καμια 5ετια θα δειξει.

1. Εξακολουθείς να είσαι αγενής και ανίκανος πολιτισμένης συζήτησης. Αλλο ένα πρόβλημά σου. Όχι δικό μου, πίστεψέ με...

2. Μην κάνεις παράθεση εμένα τότε. Απάντησε γενικά. Οταν παραθέτεις κάποιον, τότε απαντάς σε αυτόν.

3. "Είπε ο γαϊδαρος τον πετεινό κεφάλα"... Αγενής, με έλλειψη γνώσης και επίμονος = νεαρός, ελληνάρας που τα ξέρει όλα...

4. Ένα παράδειγμα έφερα. Ο καθένας χρησιμοποιεί ότι θέλει στο pc του.

5. "Ο μπακάλης της γειτονιάς στο ERP του", τόσες λέξεις άσχετες μεταξύ τους. Αν είσαι τεχνικός, τότε μείνε σε αυτό, λογιστής δεν είσαι και πετάς και "μαργαριτάρια"...

Η άγνοιά σου είναι δικό σου πρόβλημα... Ξεκίνα με αυτό:

http://dide.flo.sch.gr/Plinet/Tutorials/Tutorials-DataBases.html

κοιτα κι αυτό:

Συστήματα Βάσεων Δεδομένων - Η Πλήρης Θεωρία των Βάσεων Δεδομένων -Silberschatz, Korth, Sudarshan - Εκδόσεις Μ.Γκιούρδας (νομίζω ότι είναι στην 6η έκδοση πλεον).

ή αυτό

"Εισαγωγή στις Βάσεις Δεδομένων" Μ. Ξένος, Δ. Χριστοδουλάκης

και πολλά άλλα...

Είναι πανεπιστημιακών εκδόσεων και διδάσκονται σε τριτοβάθμια ιδρύματα στην χώρα μας. Πόσο πιο σαφής να γίνω; Να σου τα αγοράσω και να έρθω σπίτι σου να σου τα εξηγήσω; Δεν είναι δική μου δουλειά. Να είσαι ότι θέλεις, είναι επίσης δικαίωμά σου. Προσωπικά δεν είμαι καταχωρημένος σε καμία από αυτές (εκτός τις κρατικές που δε με νοιάζει). Δεν έχω facebook, χρησιμοποιώ εταιρικό mail, έχω ghostery κτλ. Άλλο πράγμα να έχουν βάση δεδομένων για να βελτιώσουν τα προϊόντα τους ή τις υπηρεσίες απέναντι στους πελάτες τους κι άλλο να τα πουλάνε...

Εσύ γράψου σε όσα θέλεις. Το θέμα είναι ότι το "δωρεάν" δεν υπάρχει λογιστικά και οικονομικά. Από κάπου πρέπει η εταιρεία να βγάλει χρήματα. Προτιμώ να μου τα ζητάει εξαρχής, παρά να τα βγάζει από τα προσωπικά μου δεδομένα. Εσύ μπορεί να μη νοιάζεσαι και όλα αυτά να τα θεωρείς υπερβολικά. Γνώμη σου και γνώμη μου.

6. Τότε μην κάνεις παράθεση του δικού μου post. Γραψε την άποψή σου χωρίς παράθεση.

7. Τα XP δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το taxis φίλε μου. Έχω μπει και μπαίνω καθημερινά στο taxis με XP σε pc δουλειάς. Τα αεροδρόμια σε κάποιες ευρωπαϊκές χώρες (πχ Γαλλία) έχουν ακόμα τερματικά με Windows 3.1. Μάλλον είναι μ@λ@κες και ο ελληναράς είναι έξυπνος...

http://www.insomnia.gr/_/articles/%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1/%CE%B1%CF%83%CF%86%CE%AC%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1/%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CF%80%CE%BF%CF%85-%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%B5%CF%87%CE%B5-windows-31-%CE%BF%CF%86%CE%B5%CE%AF%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-r10508

Το πρόβλημά τους είναι να βρουν προσωπικό να τα συντηρήσει και όχι να δουλέψουν σωστά... Δουλευαν και δουλεύουν μια χαρά.

 

PS Επεκτείνω το παράδειγμά σου για να καταλάβεις τι θέλω να σου πω: γιατί το να αγοράσει άλλο θα απαιτούσε χρόνο εκμάθησης, που μια ηλικιωμένη δεν προτείθεται να διαθέσει. Τέλος, αφού θα κάνει απλά τηλέφωνα, τότε γιατί να αγοράσει κινητό τελευταίας τεχνολογίας πληρώνοντας και το ανάλογο αντίτιμο και χάνοντας και την αναμονή 4-5 ημερών που της παρείχε το 3310; Για τη δουλειά που το θέλει, είναι υποβάθμιση και όχι αναβάθμιση.  Αυτό σου είναι δύσκολο να το καταλάβεις; Ο "hacker" εγγονός της θα πάρει το νέο μοντέλο, που θα έχει το χρόνο και τη διάθεση να το μάθει και να το χρησιμοποιήσει. Σε κάθε περίπτωση ακόμα κι αυτός θα έκανε κακή επιλογή αν η βασική του χρήση ήταν τηλέφωνα και μυνήματα. Σε ποιους πχ απευθύνεται αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/3136502/Caterpillar-B25-Dual.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/6957383/Caterpillar-B30-Dual.html

ή

https://www.skroutz.gr/s/4705362/Caterpillar-B100.html

ή ακόμα κι αυτό:

https://www.skroutz.gr/s/7226329/Alcatel-OneTouch-1042.html

Σε καθυστερημένους ή σε άτομα που βλέπουν το κινητό μόνο σαν μέσω επικοινωνίας; Μήπως και εκεί "δε βρίσκεις κανένα λόγο να μην πάρουν το smartphone σε σχέση με το 3310;" Αν η γιαγιά σου μπορούσε να χρησιμοποιήσει το κινητό όπως εσύ, τότε θα μπορούσες να της πάρεις ένα κινητό αναλογο των αναγκών της. Υπάρχουν κι άτομα με διαφορετικές ανάγκες από τις δικές σου. Εσύ να πας να αγοράσεις στην γιαγιά σου το Galaxy S7 να κάνει τη δουλειά της... :D :D :D

 

PS2 Αν δε βγάλει τις επιλογές που προσβάλουν τα ατομικά δικαιώματα των χρηστών, τότε θα περιμένω μέχρι να το κάνει ή μέχρι να βγει αξιόπιστος τρόπος να απενεργοποιηθεί.

Για τα υπόλοιπα που έγραψα δεν είδα κανένα σχόλιο... Για το γεγονός στη Γαλλία τί έχεις να πεις;...

Εδώ παραθέτω και την απάτη του όλου θέματος:

https://www.microsoft.com/el-gr/accessibility/windows10upgrade

Ο μήνας έχει περάσει από 29 και η δωρεάν αναβάθμιση είναι ακόμα δωρεάν...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...