Προς το περιεχόμενο

Arrival (2016)


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μετρια διαβαζω, με πολλα προβληματα που ειχαν ηδη φανει απο τα τραιλερ. wow. didnt see that coming.  :rolleyes:

 

Ανάλογα τις κριτικές που επιλέγει κανείς...

Δε την έχω δει ακόμα αλλά γενικά φαίνεται να αρέσει αρκετά η ταινία.

 

8,4 στο imdb

81 στο metacritic

93% στο Rotten Tomatoes. https://www.rottentomatoes.com/m/arrival_2016/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τα μετρια δε ξερω που τα ειδατε :P , ειδα και γω τη ταινια εξωτερικο μερικες μερες πριν, ηταν πανω κατω σχεδον αριστουργηματικη, οχι για ολους-οχι σιγουρα για φαν των ταινιων καταστροφης ή περιπετειων ή γενικοτερα φιλων του μεσου μπλοκμπαστερ/δεν ειναι μπλοκμπαστερ, ταινια πιο πολυ ψυχολογικοκοινωνικη με sci-fi φοντο- αλλα για φαν του σκηνοθετη και των προηγουμενων δουλειων του, δλδ αργες, με built up, ενηλικη θεματολογια και πιο ευρωπαικης προσεγγισης στο υφος της και στο character development...

 

Κοινως οσοι θελετε εκρηξεις, εξωγηινους, fast pacing και καγκουριες, μακρυα

 

Πιο κοντα στο υφος του contact, solaris, district 9 στο κοινωνικο κομματι και του close encounters και αντε οριακα να πω το Interstellar-χωρις ομως τα αδυναμα σημεια του, τα μελο κτλ ή τα απο μηχανης θεου υπερβολικα που ειχε ωρες ωρες-

 

 

σιγουρα 100% δν ειναι για ολους, παρολα αυτα φιλοι του sci fi παλαιας κοπης και κυριως του σκεπτομενου sci-fi/χωρις να το λεω προσβλητικα, μια χαρα απολαμβανω το Τ2 και το Σολαρις του Ταρκοφσκυ, θα ενθουσιαστουν, οι υπολοιπο ξερα οχι.-

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, τα μετρια δε ξερω που τα ειδατε :P , ειδα και γω τη ταινια εξωτερικο μερικες μερες πριν, ηταν πανω κατω σχεδον αριστουργηματικη, οχι για ολους-οχι σιγουρα για φαν των ταινιων καταστροφης ή περιπετειων ή γενικοτερα φιλων του μεσου μπλοκμπαστερ/δεν ειναι μπλοκμπαστερ, ταινια πιο πολυ ψυχολογικοκοινωνικη με sci-fi φοντο- αλλα για φαν του σκηνοθετη και των προηγουμενων δουλειων του, δλδ αργες, με built up, ενηλικη θεματολογια και πιο ευρωπαικης προσεγγισης στο υφος της και στο character development...

 

Κοινως οσοι θελετε εκρηξεις, εξωγηινους, fast pacing και καγκουριες, μακρυα

 

Πιο κοντα στο υφος του contact, solaris, district 9 στο κοινωνικο κομματι και του close encounters και αντε οριακα να πω το Interstellar-χωρις ομως τα αδυναμα σημεια του, τα μελο κτλ ή τα απο μηχανης θεου υπερβολικα που ειχε ωρες ωρες-

 

 

σιγουρα 100% δν ειναι για ολους, παρολα αυτα φιλοι του sci fi παλαιας κοπης και κυριως του σκεπτομενου sci-fi/χωρις να το λεω προσβλητικα, μια χαρα απολαμβανω το Τ2 και το Σολαρις του Ταρκοφσκυ, θα ενθουσιαστουν, οι υπολοιπο ξερα οχι.-

 

Εγραψες!!!! Το ειδα κι εγω το εργο εξωτερικο. Απιστευτη ταινια. Προσωπικα μου αφησε παρομοια συναισθηματα με το το Interstellar. Ελπιζω σε πιο πολλεσ τετοιες ταινιες. Το Solaris btw δεν το χω δει. Ελπιζω να ναι καλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας διευκρινίσω άλλη μια φορά καλύτερα, πως με το Interstellar για μένα μοιράστηκε κυρίως το τεχνικό κομμάτι και το wow factor σε πολλές σκηνές + λίγο το ύφος, το κάπως πιο down to earth προσγειωμένο στόρυ

 

από κει και πέρα, στο ουσιαστικό σεναριακό κομμάτι της ταινίας, δεν ήταν interstellar, ήταν λίγο από τα άλλα...

 

Πάντως ο Βιλνεβ είναι νομίζω αυτή τη στιγμή και επισήμως ότι καλύτερο υπάρχει απέναντι, μαζι με τον PTA

 

υγ. το Solaris είναι αριστούργημα σαν και αυτά που βγαίνουν σπάνια αλλα σίγουρα μια ταινία όχι για όλους επίσης -όχι και για το κοινό του Arrival επίσης καθεαυτή-, οπότε αν σε ψήνει η φάση, ρίξε μια ματιά τριγύρω για μερικά σχόλια γτ ο Ταρκοφσκυ και ο κινηματογράφος του δεν είναι Αμερικάνικος κινηματογράφος ούτε κατά διάνοια και θέλει μια καλή εισαγωγή και μελέτη-και σίγουρα μην δείς το απαράδεκτο αμερικάνικο remake με τον κλούνεη κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λίγο βγήκα απ'την αίθουσα και νομίζω το πρώτο συναίσθημα που μπορώ να αναγνωρίσω είναι συγκίνηση, για κάποιο λόγο. Και έκπληξη, γιατί στην τελική είναι μια ταινία περισσότερο για τους ανθρώπους και λιγότερο για τους εξωγήινους. Μου άρεσε πάρα πολύ η ατμόσφαιρα που φτιάχνει - χαμηλών τόνων και χωρίς 'πυροτεχνήματα', δε φωνάζει μεσ'τα μούτρα σου αλλά σε τραβάει αργά-αργά και σε περικυκλώνει χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Κι αυτό νομίζω 'σκεπάζει' τα πάντα, από τις ερμηνείες μέχρι τη μουσική. Μου έβγαλε ένα πολύ οικουμενικό αίσθημα - μάλλον εξ'ού και η συγκίνηση -, κι ας παρακολουθούσα την ιστορία 1-2 πρωταγωνιστών. 

 

Δεν είχα καμία προσδοκία σύγκρισης με το Interstellar και ευτυχώς είναι η μέρα με τη νύχτα, όχι μόνο στο θέμα του wow factor, αλλά κυρίως στο τι σου μένει μετά, προσωπικά μιλώντας πάντα: απ'το Interstellar βγήκα και μέχρι να φτάσω σπίτι το είχα σχεδόν ξεχάσει γιατί για'μενα ήταν περισσότερο entertainment. Μ'αυτό εδώ, μια ώρα σχεδόν μετά - και χωρίς να θέλω ν'ακουστώ cheesy αλλά δε μπορώ να το περιγράψω αλλιώς - έχω ένα πολύ περίεργο lingering συναίσθημα, σαν κάτι να μην έχει τελειώσει. Δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά ένιωσα έτσι βγαίνοντας απ'το σινεμά και όπως είπε και κάποιος, ελπίζω κι εγώ σε πολλές τέτοιες ταινίες.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στο box office μέτρια πάει όμως.

Αυτό τώρα τι σχέση έχει; Οι κλασικές sci-fi πάντα μέτρια και πολύ πιο άσχημα πηγαίνανε στα μποξ μπαμ μπουμ ντιγκιντάγκα καμπούμ οφίς. Από το 2001, το ταρκοφσκικό Σολάρις μέχρι το Μπλέηντ Ράνερ και τις Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου, χρειάστηκαν χρόνια να επανεκτιμηθούν και να πάρουν τη θέση που τους αρμόζει. Πάντως θα πάω από βδομάδα να δω το Arrival γιατί οπωσδήποτε με απασχολεί το σκεπτόμενο κομμάτι του sci-fi καθότι μεγάλος φαν βιβλίων τύπου Άρθουρ Κλαρκ μέχρι Στάνισλαβ Λεμ και Μπράντμπερι. Και δεν ονοματίζω τους άλλους "άγνωστους" συγγραφείς ΕΦ γιατί εδώ είμαστε σε κινηματογραφοφιλικό μαρβελοφόρουμ. Ε δεν είναι sci-fi αυτό το ξεφτιλισμένο που κάνουν τα μαρβέλια, σόρι γκάηζς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ειδα προχθες.Ωραια ταινια και ωραια ατμοσφαιρα που σε κραταει καθλοη την διαρκεια της ταινιας.Εχει βεβαια τα θεματακια της η ταινια αλλα οσοι ειναι φαν των scifi θα περασουν μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 και τις Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου

 

 

??? το CE3Κ ηταν τεραστια επιτυχια οταν πρωτοβγηκε..

Πιο κοντα στο υφος του contact, solaris, district 9 στο κοινωνικο κομματι και του close encounters και αντε οριακα να πω το Interstellar-χωρις ομως τα αδυναμα σημεια του, τα μελο κτλ ή τα απο μηχανης θεου υπερβολικα που ειχε ωρες ωρες-

 

 

 
επομενως μετρια ταινια.. εντωμεταξυ το μισο D9 ηταν μπαμ μπουμ...

Ανάλογα τις κριτικές που επιλέγει κανείς...

Δε την έχω δει ακόμα αλλά γενικά φαίνεται να αρέσει αρκετά η ταινία.

 

8,4 στο imdb

81 στο metacritic

93% στο Rotten Tomatoes. https://www.rottentomatoes.com/m/arrival_2016/

 

ξερα νουμερα δεν λενε απολυτως τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μετρια αν σαρεσουν αμερικανικες σαβουρες με εφε και εξωγηινους και απλοικες γραμμες καλοι κακο, ποζεριες, χαρτινοι χαρακτηρες κτλ κτλ... Κακη μη πω... Αν σαρεσουν ταινιες οπως το solaris (original), contact, close encounters, space odyssey, d9 ναι, και αυτη σε αυτη τηη κλικα ειναι....

 

Γνκ δν ειναι ταινια για αμερικανοφιλο κοινο, οπως και σχεδον καμια ως τωρα τ ιδιου σκηνοθετη...

 

Τωρα αν τα παραπανω τα θεωρεις μετρια, μην δοκιμασεις καν εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την είδα χτες κι εγώ. Πολύ ωραία ταινία αλλά δε ξετρελάθηκα ίσως γιατί οι προσδοκίες μου ήταν πάρα πολύ μεγάλες (περίμενα ότι μπορεί να είναι το νέο σημείο αναφοράς στο εγκεφαλικό sci fi) και γιατί είχα σποιλεριαστεί για το σημαντικότερο μυστικό της ταινίας από τα σχόλια σε ένα κωλοsite (όχι εδώ). Ατμόσφαιρα, ερμηνείες, μουσική, σκηνοθεσία σε πολύ υψηλό επίπεδο. Μακάρι ο Βιλνεβ να τα καταφέρει εξισου καλά και στο νεο Blade Runner. H ταινία έχει κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες (σχετικά με το πως αντιλαμβανόμαστε το χρόνο, ελευθερη βούληση, χρονική γραμμικότητα κτλ) που μπορούμε να τις συζητήσουμε αν θέλετε.

 

7,6

 

Νομίζω η ταινία υποννοεί ξεκάθαρα ότι

 

 

Ο χρόνος δεν είναι γραμμικός, Γεγονότα που βλέπει η Louise στα flash forwards έχουν ήδη συμβεί. Δε νομίζω ότι επείδη τα "βλέπει" υπάρχει πλέον ζήτημα ελεύθερης βούλησης να τα αλλάξει, τα έχει ήδη επιλέξει.

Αν έχω καταλάβει καλά, αυτή η "ικανότητα" της Louise προέκυψε μαθαίνοντας την γλώσσα των Heptapods. Σε κάποια φάση ανέφερε η ίδια σαν hint, ότι υπάρχει μια θεωρία ότι ανάλογα τη γλώσσα που μαθαίνουμε και χρησιμοποιούμε αλλάζει και ο τρόπος που αντιλαμβάνόμαστε τα πράγματα. Συνεπώς αυτό ηταν και το όπλο στην ανθρωπότητα. Η γνώση της γλώσσας των Heptapods σαν εργαλείο διαφορετικής αντίληψης του χρόνου.

Η θεωρία αυτή θα πει κάποιος οτι αναιρεί τελείως την ελευθερη βούληση. Θα πω πως όχι, ελευθερη βούληση υπάρχει. Απο τη στιγμή που βλέπει τα "μελλοντικά οράματα' όμως σημαίνει ότι έχει κάνει ήδη επιλογή. Σίγουρα σκεπτόμενοι το χρόνο γραμμικά κάτι τέτοιο μοιάζει λίγο παράδοξο.

 

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις πάντως το βιβλίο (το διάβασα πρόσφατα και δεν έχω δει την ταινία) λέει ξεκάθαρα ότι ελεύθερη βούληση δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...