Προς το περιεχόμενο

Arrival (2016)


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εσύ πάλι γιατί διαβάζεις ένα thread για μια ταινία που ΔΕΝ έχεις δει; Δεν το καταλαβαίνω αυτό το πράγμα.

 

Στο εξήγησε ο Sellers... Μπαίνουμε για να διαβάσουμε απόψεις πχ. αν αξίζει τα χρήματα στον κινηματογράφο, να δούμε τις απόψεις ατόμων με τα οποία γενικά συμφωνούμε, κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

παντως ο Villeneuve φαινεται να ειναι ο νεος Νολαν, απο το γεγονος οτι εχουμε εναν ανερχομενο μη αμερικανο genre σκηνοθετη που κανει τωρα το περασμα του στα blockbusters, με τα fanboys του να μην δεχονται την αξιολογηση των ταινιων του ως οτιδηποτε λιγοτερο απο αριστουργημα.

ειμαι σιγουρος το BR2 του ηδη εχει ξεπερασει το πρωτοτυπο, ε;

Ο Νολαν είναι κατά βάση storyteller. Ο Βιλνεβ νομίζω είναι αποκλειστικά σκηνοθέτης και όχι και σεναριογράφος μαζί όπως ο Νολαν. Επίσης στο οπτικό κομμάτι είναι πραγματικός καλλιτέχνης, από τους λίγους. Θα τον σύγκρινα περισσότερο με τον Φιντσερ παρά με τον Νολαν.

 

Μου άρεσε η ταινία, ίσως όχι όσο παλαιότερες ταινίες του. Δε κατάλαβα πότε πέρασαν οι 2 ώρες πάντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε η ταινία, ίσως όχι όσο παλαιότερες ταινίες του. Δε κατάλαβα πότε πέρασαν οι 2 ώρες πάντως...

 

Μια απο τα ίδια. Χαλαρά άντεχα μια ωρίτσα ακόμα. Πολύ καλή. Μπράβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας γιατι το Contact αναφερεται μαζι με Solaris,SO,κτλ? ειναι μια μετρια ταινια που κατακρεουργησε το βιβλιο του Sagan.

αυτα περι αμερικανοφιλου κοινου δεν βγαζει νοημα. αμερικανικη παραγωγη με αμερικανους σταρς ειναι. επομενως, οτι πρεπει για "αμερικανοφιλο" κοινο. μηπως ηθελες να πεις οτι η ταινια ειναι αρκετα arthouse για να αρεσει στο mainstream κοινο;

αυτο ειναι πλανη, επειδη εβαλες το Arrival στην ιδια προταση με αλλα αριστουργηματα, δεν την κανει αυτοματως καλη.  :-D

 

πλανη.

παντως ο Villeneuve φαινεται να ειναι ο νεος Νολαν, απο το γεγονος οτι εχουμε εναν ανερχομενο μη αμερικανο genre σκηνοθετη που κανει τωρα το περασμα του στα blockbusters, με τα fanboys του να μην δεχονται την αξιολογηση των ταινιων του ως οτιδηποτε λιγοτερο απο αριστουργημα.

ειμαι σιγουρος το BR2 του ηδη εχει ξεπερασει το πρωτοτυπο, ε;

 

oχι πλανάσαι, ότι είναι αμερικάνικο με αμερικανούς ηθοποιούς δεν είνα αυτομάτως και για το αμιγές αμερικάνικο κοινό που υπονοείς

επισης το contact είναι εμφανώς άλλη κατηγορία από Solaris και SO αλλα από την άλλη πιο κοντά στο πιο σκεπτόμενο ύφος της ταινίας-γιαυτό καί αναφέρθηκε...για το βιβλίο δε ξέρω, δε με αφορά κιόλας

επίσης οι παραπάνω ταινίες είναι εφάμιλλες με το γενικότερο ύφος και καλλιτεχνικό ρεύμα που ακολουθεί η ταινία, το να τις ανέφερα στην ίδια πρόταση για να δώσω στην ταινία απλά αξία, είναι λογική 16χρονου, δεν ισχύει. Αναφέρθηκαν μόνο για να προιδεάσουν κάποιον σαν και εσένα που έχει πλανηθεί από το marketing- και που για κάποιο λόγο του δίνει αξία σε συνάρτηση με τη ταινία-, να μην δώσει λεφτά και χρόνο σε κάτι που δεν έχει εκρήξεις :)

 

τέλος ο Βιλνέβ δεν πέρασε ποτέ στα μπλοκμπάστερ, το arrival δεν είναι μπλοκμπαστερ τύπου Νολαν, ούτε το επερχόμενο blade runner αποσκοπεί στα ταμεία (ασχετως που λογω του στατους του πρωτοτυπου + cast ισως ανοιχτει λιγο παραπανω-εξακολουθει να ειναι αχρειαστο οπως και ναχει)... + οι ταινίες του ως τωρα δεν εχουν σχεση με μπλοκμπαστερς ουτε τετοιας λογικης και νοοτροπιας ηταν -σε σχεση με τον Νολαν που μου αρεσει μεσες ακρες αλλα ειναι πλεον εδω και πολυ καιρο Pure μπλοκμπαστερας- τα prisoners ή sicario ή enemy που τον εκαναν πιο γνωστο στο αμερικανικο κοινο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα την Πέμπτη να την δω, χωρίς να έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα. Τρέιλερ στα πολύ γρήγορα, και απλά απο κανα μήνα πριν έβλπε ατις βαθμολογίες.
 
Ταινιάρα, τρελάθηκα (επειδή ήταν κάτι πολύ παραπάνω απο αυτό που περίμενα).
 
Αλλά ερώτηση:

 

Εφόσον είπε αυτή οτι όποιος μαθαίνει την γλώσσα των heptapods, σκέφτεται όπως αυτοί, άρα βλέπει τον χρόνο μη γραμμικά. Και στην ουσία αυτό της έμαθαν, και έβλεπε τον χρόνο μη γραμμικά. Και μετά αυτή δίδαξε την γλώσσα στην υπόλοιπη ανθρωπότητα.
Γιατί δεν ήταν κανείς άλλος με την ικανότητα αυτή;
Εκτός αν ως gift της έδωσαν αυτή την ικανότητα, αλλά το είπε καθαρά, οτι αυτό πάει πακέτο με την γλώσσα.

 

 

8,5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος ο Βιλνέβ δεν πέρασε ποτέ στα μπλοκμπάστερ, το arrival δεν είναι μπλοκμπαστερ τύπου Νολαν, ούτε το επερχόμενο blade runner αποσκοπεί στα ταμεία (ασχετως που λογω του στατους του πρωτοτυπου + cast ισως ανοιχτει λιγο παραπανω-εξακολουθει να ειναι αχρειαστο οπως και ναχει)... + οι ταινίες του ως τωρα δεν εχουν σχεση με μπλοκμπαστερς ουτε τετοιας λογικης και νοοτροπιας ηταν -σε σχεση με τον Νολαν που μου αρεσει μεσες ακρες αλλα ειναι πλεον εδω και πολυ καιρο Pure μπλοκμπαστερας- τα prisoners ή sicario ή enemy που τον εκαναν πιο γνωστο στο αμερικανικο κοινο...

 

Συμφωνώ, βρίσκω λίγο άστοχη τη σύγκριση με Νολαν. Ο Βιλνέβ (προς το παρόν τουλάχιστον) σε καμμία ταινία δε προσπαθεί να συβιβάσει τις ιδέες του με αυτές που επιτάσσει το Hollywood. Αν πιάσει στα χέρια του τα budget του Νόλαν πιθανώς να "αναγκαστεί" και να το κάνει. Μέχρι στιγμής νομίζω ότι δημιουργικά περνάει ακριβώς το ύφος που θέλει με το τρόπο που θέλει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις την ειδα,εξαιρετικη ισως οχι το κλασσικο scifi που μας σερβιρουν εδω κ καποια χρονια,αλλα ποιο ανθρωπινο και τολμω να πω κ ποιο ρεαλιστικο απο τα κλασσικα μπαμ μπουμ/δραση/τρομος που εχουμε δει κ σε πολλα του ειδους.Ενα μεγαλο συν το οτι πραγματικα δεν καταλαβαινεις πως περναει η ωρα.8,5 για εμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα την Πέμπτη να την δω, χωρίς να έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα. Τρέιλερ στα πολύ γρήγορα, και απλά απο κανα μήνα πριν έβλπε ατις βαθμολογίες.

 

Ταινιάρα, τρελάθηκα (επειδή ήταν κάτι πολύ παραπάνω απο αυτό που περίμενα).

 

Αλλά ερώτηση:

 

Εφόσον είπε αυτή οτι όποιος μαθαίνει την γλώσσα των heptapods, σκέφτεται όπως αυτοί, άρα βλέπει τον χρόνο μη γραμμικά. Και στην ουσία αυτό της έμαθαν, και έβλεπε τον χρόνο μη γραμμικά. Και μετά αυτή δίδαξε την γλώσσα στην υπόλοιπη ανθρωπότητα.

Γιατί δεν ήταν κανείς άλλος με την ικανότητα αυτή;

Εκτός αν ως gift της έδωσαν αυτή την ικανότητα, αλλά το είπε καθαρά, οτι αυτό πάει πακέτο με την γλώσσα.

 

 

8,5/10

 

 

Γιατι θεωρείς ότι κανείς άλλος δεν ειχε την ικανότητα; Μην κρινεις απο τις σκηνες που την παρατησε ο φυσικός επειδη έλεγε ότι έχει την ικανότητα. Θυμήσου οτι το κορίτσι ηταν μικρό τότε, και παιζει να ηταν αρκετα συντομα μετα τα γεγονότα, πριν προλάβει να αναπτυξει θεωρια που να μπορεσει την διδάξει, ή να ''πείσει'' κόσμο ότι προβλεπεται το μέλλον με αυτην την γλωσσα. Στο ''τώρα'', (αφου πεθανε η κορη κλπ), την βλεπουμε να διδασκει την γλωσσα σε κόσμο, οποτε φανταζομαι οτι ο κοσμος μαθαινει να την χειριζεται.

Μπορει να λεω και μαλακίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ έχει ένα άρθρο του τύπου που έγραψε το σενάριο για την ταινία (όχι το μυθιστόρημα, αλλά το σενάριο):

http://thetalkhouse.com/how-i-wrote-arrival/

 

Κι εδώ ορισμένες συζητήσεις για το βιβλίο και την ταινία:

https://news.ycombinator.com/item?id=13097103

https://news.ycombinator.com/item?id=12957302

 

Αν τα διαβάσετε θα καταλάβετε πολλά σε σχέση με τις απορίες που έχετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατι θεωρείς ότι κανείς άλλος δεν ειχε την ικανότητα; Μην κρινεις απο τις σκηνες που την παρατησε ο φυσικός επειδη έλεγε ότι έχει την ικανότητα. Θυμήσου οτι το κορίτσι ηταν μικρό τότε, και παιζει να ηταν αρκετα συντομα μετα τα γεγονότα, πριν προλάβει να αναπτυξει θεωρια που να μπορεσει την διδάξει, ή να ''πείσει'' κόσμο ότι προβλεπεται το μέλλον με αυτην την γλωσσα. Στο ''τώρα'', (αφου πεθανε η κορη κλπ), την βλεπουμε να διδασκει την γλωσσα σε κόσμο, οποτε φανταζομαι οτι ο κοσμος μαθαινει να την χειριζεται.

Μπορει να λεω και μαλακίες.

 

 

Ναι αλλά ο φυσικός έπρεπε να τα ξέρει όλα ήδη. Θα μάθαινε αργότερα την γλώσσα και θα τα ήξερε στο τώρα. Δεν φαίνεται κάτι τετοιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...