Προς το περιεχόμενο

90s Αγαπημένη Περίοδος


ronaldofenomeno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το "κορίτσι" μου (μου ορμούσε να τη φιλήσω και στα πάρτυ μου έλεγε χούφτωσε αν θες δεν έχω θέμα) στην 6η δημοτικού το '95-'96 μου είχε κάνει δώρο το unplugged του mtv σε κασέτα :lol:

Ααα ήταν πολύ μπροστά το παιδάκι χαχαχαχα

 

Τώρα που λες για κασέτα, αυτά ήταν τα στάνταρντ δώρα τους τότε και συνοδεύονταν απο το αντίστοιχο αρωματισμένο γράμμα.

Πολύ ξενέρα φίλους είχες για να ακούς Sandra μέσα 90...

Τελειόφοιτη το '92 εδώ και ξέρω πάρα πολύ καλά τι ακούγονταν εκείνη την εποχή.

Ναι το 'πα, είμασταν πολύ ξενέρωτοι και καλά παιδιά, σκέψου πως όποιους δεν μας χώνευαν τους κερνούσαμε(ξέρεις τι) :-)

<3 <3 <3

 

imis18.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 399
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ στα '90s δεν άκουγα Diana Ross και Sandra. Και τα έζησα τα 90's. Όχι σαν 10χρονο βέβαια, δεν ξέρω τι τραγούδια άκουγαν στα πάρτυ της πρώτης δημοτικού τότε...αντιθέτως στα δικά μου 10-12 χρόνια, ακούγαμε συνέχεια Μαρία Μαγκνταλένα και τα επόμενά της. Αλλά αυτό δεν ήταν στα 90's φυσικά που είχαν αλλάξει τα γούστα μας.

 

Καλα και στα 90's μπορει να ακουγες Sandra (και Michel Cretu) απλα να μην το ηξερες :-D. Δηλαδη να ακουγες αυτα:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα που λες για κασέτα, αυτά ήταν τα στάνταρντ δώρα τους τότε και συνοδεύονταν απο το αντίστοιχο αρωματισμένο γράμμα.

 

+ αρωματισμένο αρκουδάκι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και στα 90's μπορει να ακουγες Sandra (και Michel Cretu) απλα να μην το ηξερες :-D. Δηλαδη να ακουγες αυτα:

 

https://www.youtube.com/watch?v=4F9DxYhqmKw

 

https://www.youtube.com/watch?v=Rk_sAHh9s08

Γνωστό από τότε πως ήταν ο Cretu από πίσω, μάλιστα θυμάμαι να επιμένω πως φωνητικά είχε την Sandra αλλά φίλοι να λένε αποκλείεται, τελικά αποδείχθηκα σωστή. Ιδίως στο Sadness κάνει μπαμ πως είναι η Σάντρα από πίσω.

Το return to innocence πρέπει να είναι το καλύτερο κομμάτι του ever (και από τα ελάχιστά του που άξιζαν) αν και πρόκειται για διασκευή βασικά και όχι αποκλειστικά δική του έμπνευση. Δεν θυμάμαι τι παίχθηκε δικαστικά τελικά.

Ρε 'συ διάβαζε τα post, αρχές γράφω.

Καλά, μας έπεισες, Heat of the night κτλ αρχές '90...

Είτε μπερδεύεις εποχές/χρονιές είτε ήσασταν άλλα αντ'άλλων και ενδιάμεσα βάζατε να παίζουν και τα "παπάκια" και σκασουσου

 

https://www.youtube.com/watch?v=E1kKJims654

 

https://www.youtube.com/watch?v=biKVLV7GpTo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, μας έπεισες, Heat of the night κτλ αρχές '90...

Είτε μπερδεύεις εποχές/χρονιές είτε ήσασταν άλλα αντ'άλλων και ενδιάμεσα βάζατε να παίζουν και τα "παπάκια" και σκασουσου

 

https://www.youtube.com/watch?v=E1kKJims654

 

https://www.youtube.com/watch?v=biKVLV7GpTo

Ποιόν να πείσω, γιατί; Κουβέντα κάνουμε.

Είναι σαν να μου λες πως έπρεπε να βγάζουμε άδεια για ν' ακούμε τραγούδια πέντε ετών απο την κυκλοφορία τους... αυτά μας άρεσε ν' ακούμε, αυτά ακούγαμε.

 

Τα παπάκια και τα σκα σκα τα ακούγαμε στο δημοτικό 84 με 90. (ή είναι κι αυτό ακατανόητο; :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιόν να πείσω, γιατί; Κουβέντα κάνουμε.

Είναι σαν να μου λες πως έπρεπε να βγάζουμε άδεια για ν' ακούμε τραγούδια πέντε ετών απο την κυκλοφορία τους... αυτά μας άρεσε ν' ακούμε, αυτά ακούγαμε.

Τα παπάκια και τα σκα σκα τα ακούγαμε στο δημοτικό 84 με 90. (ή είναι κι αυτό ακατανόητο; :P)

Τα παπάκια και τα σκασκα και η σάντρα και κάτι άλλα ξενέρωτα παίζαν ακόμη και στα 90s σε κάτι πάρτυ που κάναν μεσημεριοαπογευματιάτικα παιδιά δημοτικού σε μαγαζιά.

Από γυμνάσιο και μετά αλλάζαν τα γούστα με τραγούδια house που ήταν πολύ της μόδας από τέλη 88-89 και μετά, rock, hard rock, no doubt, ice of base, spice girls, sinead o connor, madonna εποχής vogue, γαρμπή/αντύπας/πανταζής από ελληνικά, nirvana, mariah carey, mc hammer, metallica, whitney houston εποχής bodyguard, κτλ κτλ

και εσύ μας αναφέρεις τραγούδια που παίζονταν τουλάχιστον 6 χρόνια πριν.

 

Να το ξαναπούμε, είτε μπερδεύεσαι, είτε ήσασταν πολύ ξενέρα και αντί να ακούτε τα τραγούδια που άκουγαν τα παιδιά της ηλικίας σας είχατε μείνει στην εποχή των 10.

Τα δύο συγκεκριμένα που ανέφερες απλά δεν τα παίζαμε από 1986 και μετά που ήδη είχαν αρχίσει να βγαίνουν καλύτερα και να ψιλοαλλάζουν τα γούστα. Κάτι μικρά τα παίζαν ακόμα, οπότε αν σύχναζες σε πάρτυ δημοτικού πάω πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 είμαι αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το τι ακούγαμε στα πάρτυ νομίζω.

Στα 2000 που είχα πάρε δώσε με φοιτητικά πάρτυ στον Σαρακάκη, Boney M έβαζαν για να γίνει τζέρτζελο και έκλειναν με λεγόμενα μπλούζ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να μην εχετε την ιδια ηλικια εν τω μεταξυ ε. Απλα το αφηνω στο τραπεζι.

 

Αυτό που επίσης παίζει και είναι πολύ ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου, είναι η συγκλονιστική άποψη: «Όποιος δεν ακούει τη μουσική που είναι τής ...μοδός(!) στην κάθε χρονική περίοδο, είναι ξενέρωτος»... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παπάκια και τα σκασκα και η σάντρα και κάτι άλλα ξενέρωτα παίζαν ακόμη και στα 90s σε κάτι πάρτυ που κάναν μεσημεριοαπογευματιάτικα παιδιά δημοτικού σε μαγαζιά.

Από γυμνάσιο και μετά αλλάζαν τα γούστα με τραγούδια house που ήταν πολύ της μόδας από τέλη 88-89 και μετά, rock, hard rock, no doubt, ice of base, spice girls, sinead o connor, madonna εποχής vogue, γαρμπή/αντύπας/πανταζής από ελληνικά, nirvana, mariah carey, mc hammer, metallica, whitney houston εποχής bodyguard, κτλ κτλ

και εσύ μας αναφέρεις τραγούδια που παίζονταν τουλάχιστον 6 χρόνια πριν.

 

Να το ξαναπούμε, είτε μπερδεύεσαι, είτε ήσασταν πολύ ξενέρα και αντί να ακούτε τα τραγούδια που άκουγαν τα παιδιά της ηλικίας σας είχατε μείνει στην εποχή των 10.

Τα δύο συγκεκριμένα που ανέφερες απλά δεν τα παίζαμε από 1986 και μετά που ήδη είχαν αρχίσει να βγαίνουν καλύτερα και να ψιλοαλλάζουν τα γούστα. Κάτι μικρά τα παίζαν ακόμα, οπότε αν σύχναζες σε πάρτυ δημοτικού πάω πάσο.

Ρε τα 'παμε, είμασταν ξενέρωτοι. Τί θες, να το φωνάξω; ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΞΕΝΕΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΑΠΟΠΛΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ-ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΩΜΑ-ΜΕ ΝΤΑΪΑΝΕΣ ΡΟΣ ΚΑΙ ΟΛΙΒΙΕΣ ΝΙΟΥΤΟΟΝ! Κομπλέ; :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να μην εχετε την ιδια ηλικια εν τω μεταξυ ε. Απλα το αφηνω στο τραπεζι.

 

 

4 χρόνια μεγαλύτερή του το λες συνομήλικοι.

 

 

Αυτό που επίσης παίζει και είναι πολύ ενδιαφέρον κατά τη γνώμη μου, είναι η συγκλονιστική άποψη: «Όποιος δεν ακούει τη μουσική που είναι τής ...μοδός(!) στην κάθε χρονική περίοδο, είναι ξενέρωτος»...

 

 

 

Κανείς δεν ισχυρίστηκε κάτι τέτοιο.

Ισχυρίστηκα ότι στα πάρτυ των '90s δεν έπαιζε η σαντρούλα που την θεωρούσαμε για τα παιδάκια δημοτικού μαζί με τα παπάκια που τα παίζαν .

 

 

Ρε τα 'παμε, είμασταν ξενέρωτοι. Τί θες, να το φωνάξω; ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΞΕΝΕΡΩΤΟΙ ΠΟΥ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΑΠΟΠΛΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ-ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΩΜΑ-ΜΕ ΝΤΑΪΑΝΕΣ ΡΟΣ ΚΑΙ ΟΛΙΒΙΕΣ ΝΙΟΥΤΟΟΝ! Κομπλέ; :-)

Τρελές χυλόπιτες έτσι;

Πες μας τώρα πως πέφταν και οι γκόμενες με σάντρα, να μιλάμε για παράλληλο σύμπαν δηλαδή...

ε ρε τι θα ακούσουμε ακόμα, λες και μιλά σε 25χρονα που δεν ζήσαν καθόλου τότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...