Προς το περιεχόμενο

Ανάκληση του Galaxy Note 7 από τη Samsung μετά από αναφορές εκρήξεων κατά τη φόρτιση [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραίο, απλό και κατατοπιστικό βίντεο. Δεν είμαι τεχνικός για να ξέρω εάν τα λέει σωστά αλλά μου ακούγεται αρκετά πειστική η εξήγηση που δίνει. Το οποίο σημαίνει ότι πιθανότατα πρόκειται για ένα hardware πρόβλημα όχι στην μπαταρία αυτή καθ'εαυτή αλλά σε κάποιο κύκλωμα υπερφόρτωσης. 

 

Μάλλον ένα quality control τμήμα της Samsung θα βρεθεί σύσσωμο στον πάτο κάποιου ωκεανού... 

 

Είσαι σίγουρος ότι έχουν quality control τμήμα ;

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο, απλό και κατατοπιστικό βίντεο. Δεν είμαι τεχνικός για να ξέρω εάν τα λέει σωστά αλλά μου ακούγεται αρκετά πειστική η εξήγηση που δίνει. Το οποίο σημαίνει ότι πιθανότατα πρόκειται για ένα hardware πρόβλημα όχι στην μπαταρία αυτή καθ'εαυτή αλλά σε κάποιο κύκλωμα υπερφόρτωσης. 

 

Μάλλον ένα quality control τμήμα της Samsung θα βρεθεί σύσσωμο στον πάτο κάποιου ωκεανού... 

Ειδαμε αλλο video ή δεν ξερεις αγγλικα? Το παλικαρι στο video που ειδα εγω ειπε οτι φταιει η μπαταρια. Τι φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μη παει ο συνηδειτοποιημενος αγοραστης s7 / note να παρει iPhone. 

To βασικοτερο ξεχασες, το πιο κλειδωμενο os και store στον κοσμο. Nα μην πω τωρα για contacts, standby screen, keyboards, google photos κλπα. 

What if i told you that.. iOS έχει από τα καλύτερα πληκτρολόγια και υποστηρίζει πληκτρολόγια 3ων τις γνωστές σαπίλες που χρησιμοποιείτε σε Android, επίσης What if i told you.. ότι το iPhone συγχρονίζει άνετα επαφές από Google, Outlook, iCloud και άλλους παρόχους.. What if i told you .. ότι μπορείς άνετα να εγκαταστήσεις Google Photos στο iOS και να ανεβάζεις αυτόματα τις φωτογραφίες. κλπα. Μάλλον ο συνειδητοποιημένος αγοραστής θα πάρει iPhone γιατί θα ξέρει με τι έχει να κάνει σε αντίθεση με εσένα που λες λόγια έτσι για να βρίσκονται δίχως να έχεις γνώσεις. Μάλιστα συγκρίνοντας συσκευή που είναι πιο αργή από ενός χρόνου iPhone και έχει Hardware προβλήματα που έχουν ως αποτέλεσμα τις εκρήξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ειδαμε αλλο video ή δεν ξερεις αγγλικα? Το παλικαρι στο video που ειδα εγω ειπε οτι φταιει η μπαταρια. Τι φαση?

 

 

Αν ακούσεις προσεκτικά, η πρώτη αιτία για την ανάφλεξη αναφέρει το circuit breaker κύκλωμα που προσθέτουν στις μπαταρίες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Samsung Galaxy Note 7 recall projected to cost $1 billion

 

Ένα δις κόστος ανάκλησης συν το στραπάτσο που έχει φάει η μετοχή και οι χρηματιστηριακές απώλειες. Μιλάμε για χοντρή π*****.

 

In other news

 

iPhone 6 series 'touch disease' now accounting for about 11% of Apple Store repairs

 

καμία ανάκληση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What if i told you that.. iOS έχει από τα καλύτερα πληκτρολόγια και υποστηρίζει πληκτρολόγια 3ων τις γνωστές σαπίλες που χρησιμοποιείτε σε Android, 

Το iOS εχει με διαφορα το χειροτερο πληκτρολογιο. Μετριοτατες προβλεψεις, προβληματα με το ελληνικο τελικο σιγμα, δυσκολια εναλλαγης πληκτρολογιων. (η υδρογειος αλλαζει θεση κλπ)

 

To καλο ειναι οτι η apple χρονο με το χρονο ακολουθει τον ανταγωνισμο και βελτιωνει το πληκτρολογιο της. Μεχρι περυσι ακομα δεν αλλαζε το layout αν εγραφες κεφαλαια ή μικρα(!!!) και ετσι ηταν δυσκολο να καταλαβεις με μια ματια αν ο επομενος χαρακτηρας θα ηταν κεφαλαιος ή πεζος. Ειχε και το απαραδεκτο shift, αλλα σιγα-σιγα  βελτιωνεται απο αποψη χρηστικοτητας.

The iOS Shift Key Nightmare - Why Is It a Surprise?

 

14_ios_7_1_shift_key_nightmare_illustrat

 

Αντε να καταλαβει ο χρηστης αν ηταν ενεργο ή οχι το shift:

NEW-ioS-7_thumb800.jpg

 

apple-shift-key.jpg

On the left, shift is on. On the right, shift is off.

This might seem trivial, and that's only because it is. 

But, for Apple which prides itself on design and intuitive user interfaces, it's a bit of an embarrassment. 

 

 

 

 

Ακομα και αυτο το βασικοτατο προβλημα χρηστικοτητας διορθωθηκε μολις περυσι.

Εχει δρομο για να φθασει σε χρηστικοτητα τα ανωτερα πληκτρολογια οπως της google ή τα 3rd party.

 

 

Αλλο χαρακτηριστικο προβλημα ηταν οτι το εικονιδιο της εναλλαγης γλωσσας(η υδρογειος) αλλαζε θεση αναλογα πως κραταγες το κινητο!! 

iOS8-Keyboard-Buttons.png

 

 

 

Ειναι αυτες οι μικρες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα στην χρηστικοτητα ενος πληκτρολογιου και η apple δυστυχως τις παρεβλεπε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι βεβαια και τα χρηματα που εχασαν, αλλα το χειροτερο ειναι η ανασφαλεια που νοιωθει πλεον ο χρηστης.Εγω το S7 Edge το φορτιζω μετα το συμβαν μονο πανω σε ενα μαρμαρινο τραπεζι.Θα μου πειτε αλλο το Note 7 και αλλο το Edge αλλα φυλα τα ρουχα σου να εχεις τα μισα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOS εχει με διαφορα το χειροτερο πληκτρολογιο. Μετριοτατες προβλεψεις, προβληματα με το ελληνικο τελικο σιγμα, δυσκολια εναλλαγης πληκτρολογιων. (η υδρογειος αλλαζει θεση κλπ)

 

To καλο ειναι οτι η apple χρονο με το χρονο ακολουθει τον ανταγωνισμο και βελτιωνει το πληκτρολογιο της. Μεχρι περυσι ακομα δεν αλλαζε το layout αν εγραφες κεφαλαια ή μικρα(!!!) και ετσι ηταν δυσκολο να καταλαβεις με μια ματια αν ο επομενος χαρακτηρας θα ηταν κεφαλαιος ή πεζος. Ειχε και το απαραδεκτο shift, αλλα σιγα-σιγα  βελτιωνεται απο πλευχα χρηστικοτητας.

Έχοντας χρησιμοποιήσει SwiftKey, Google Keyboard και του iOS. Εξακολουθώ να βρίσκω του iOS πολύ πιο χρήσιμο τουλάχιστον για δυτικές γλώσσες που χρησιμοποιώ καθημερινά. Τώρα όσο για τα ελληνικά εκεί ναι είναι μέτριο, αλλά για εμένα δεν είναι ο βασικός παράγοντας αφού γράφω σπάνια στα ελληνικά στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ανάκληση να κάνει 2 χρόνια μετά; Το πολύ πολύ να πουν δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση με refurbished σε όσους εμφανιστεί το πρόβλημα.

 

Καλύτερα να μην κάνουν τίποτα, ούτε επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το iOS εχει με διαφορα το χειροτερο πληκτρολογιο. Μετριοτατες προβλεψεις, προβληματα με το ελληνικο τελικο σιγμα, δυσκολια εναλλαγης πληκτρολογιων. (η υδρογειος αλλαζει θεση κλπ)

 

To καλο ειναι οτι η apple χρονο με το χρονο ακολουθει τον ανταγωνισμο και βελτιωνει το πληκτρολογιο της. Μεχρι περυσι ακομα δεν αλλαζε το layout αν εγραφες κεφαλαια ή μικρα(!!!) και ετσι ηταν δυσκολο να καταλαβεις με μια ματια αν ο επομενος χαρακτηρας θα ηταν κεφαλαιος ή πεζος. Ειχε και το απαραδεκτο shift, αλλα σιγα-σιγα  βελτιωνεται απο αποψη χρηστικοτητας.

The iOS Shift Key Nightmare - Why Is It a Surprise?

 

14_ios_7_1_shift_key_nightmare_illustrat

 

Αντε να καταλαβει ο χρηστης αν ηταν ενεργο ή οχι το shift:

NEW-ioS-7_thumb800.jpg

 

apple-shift-key.jpg

 

 

 

 

Ακομα και αυτο το βασικοτατο προβλημα χρηστικοτητας διορθωθηκε μολις περυσι.

Εχει δρομο για να φθασει σε χρηστικοτητα τα ανωτερα πληκτρολογια οπως της google ή τα 3rd party.

 

 

Αλλο χαρακτηριστικο προβλημα ηταν οτι το εικονιδιο της εναλλαγης γλωσσας(η υδρογειος) αλλαζε θεση αναλογα πως κραταγες το κινητο!! 

iOS8-Keyboard-Buttons.png

 

 

 

Ειναι αυτες οι μικρες λεπτομερειες που κανουν την διαφορα στην χρηστικοτητα ενος πληκτρολογιου και η apple δυστυχως τις παρεβλεπε.

Μπράβο και τι τώρα; Εμένα εξακολουθεί να είναι πιο εύκολο στην χρήση ειδικά για δυτικές γλώσσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και τι τώρα; Εμένα εξακολουθεί να είναι πιο εύκολο στην χρήση ειδικά για δυτικές γλώσσες. 

Εσενα προσωπικα μπορει να σε βολευει, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι το apple keyboard ειχε και εχει προβληματα χρηστικοτητας γιατι η apple δεν δινει προσοχη στις λεπτομερειες οπως δινει η google με το keyboard της .

Ενδεικτικο ηταν οτι μεχρι προσφατα δεν ξεχωριζες τα κεφαλαια απο τα πεζα και οτι το εικονιδιο της αλλαγης γλωσσας αλλαζε θεση:

apple-shift-key.jpg

 

On the left, shift is on. On the right, shift is off.

This might seem trivial, and that's only because it is. 

But, for Apple which prides itself on design and intuitive user interfaces, it's a bit of an embarrassment. 

 

iOS8-Keyboard-Buttons.png

 

 

Το θετικο ειναι οτι η apple φαινεται να ακολουθει τον ανταγωνισμο και να βελτιωνει το πληκτρολογιο της εστω και καθυστερημενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα προσωπικα μπορει να σε βολευει, αλλα αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι το apple keyboard ειχε και εχει προβληματα χρηστικοτητας γιατι η apple δεν δινει προσοχη στις λεπτομερειες οπως δινει η google με το keyboard της .

Ενδεικτικο ηταν οτι μεχρι προσφατα δεν ξεχωριζες τα κεφαλαια απο τα πεζα και οτι το εικονιδιο της αλλαγης γλωσσας αλλαζε θεση:

apple-shift-key.jpg

 

 

iOS8-Keyboard-Buttons.png

 

 

Το θετικο ειναι οτι η apple φαινεται να ακολουθει τον ανταγωνισμο και να βελτιωνει το πληκτρολογιο της εστω και καθυστερημενα.

Εγώ όσο καιρό είχα Android με το 6.0 πληκτρολόγιο αναγκάστηκα να βάλω SwiftKey γιατί δεν μπορούσα να γράψω γρήγορα αφού πατούσα πολλές φορές λάθους χαρακτήρες, κάτι που δεν αντιμετωπίζω με το πληκτρολόγιο του iOS, επίσης το Autocorrect που μου παρέχει είναι κλάσης ανώτερο από αυτό της Google.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι η Apple δε δίνει προσοχή στις λεπτομέρειες όπως η Google και κόντεψα να πνιγώ με το νερό που έπινα. Ας προσπαθήσω τώρα να βρω στο Google search μια επαφή χωρίς να βάλω τόνο. Γενικώς ας προσπαθήσω να βρω οτιδήποτε στο Google search.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Είμαι επίσης στα όριά μου χρησιμοποιώντας τους τελευταίους μήνες το πληκτρολόγιο της google στο s7 edge... :/ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...