Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε ας μιλησουν για οτι θέλουν..... ως εδώ οκ. Τωρα σχετικά με καψιματα και "μαγκιες" τέτοιες θα ξεκινήσουν προσαγωγές - συλληψεις για τα περαιτερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@serendipity πρέπει να πιάσει εκεινη την στιγμη κάποιος να πετάει κατω σκουπιδια για να του κανει παρατηρηση ή να του κοψει προστιμο. Δεν γινεται η αρχη να ριξει παραβαση την οποια δεν ειδε ακομα και αν υφίσταται.

 

Αμα δεν υπάρχει φυλαξη πουθενα αυτο θα γινεται. Σε μια ερημωμένη περιοχη ο καθενας μπορει να κανει και να πετάξει οτι γουστάρει και τσιγαρα ακομα σε ενα δασος και να πιάσει πυρκαγια ή να γινουν βανδαλισμοι. Η αστυνομια δεν μπορει να τα κάνει ολα εγω πχ σε μια δικη μου περιοχη θα έβαζα φυλακες οι οποιοι και θα οπλοφορουσαν θα ηταν εκπαιδευμενοι σαν αστυνομικοι σε περιπτωση που δεν προλάβει να έρθει η αστυνομια να επιβάλλουν αυτη την τάξη.

 

Μπαινεις πχ σε μια δασικη περιοχη δεν πρέπει να υπάρχει πυλη και αναγνωριση καθενος που περνάει? μολις γινει η στραβη θα σημάνει συνάγερμος, απο που θα φυγεις? καλα μπήκες. Πως θα φυγεις ομως? θα σκάσουν αρματωμένοι να σε βουτήξουν. Πιστευω οτι ο φοβος που μπορει να προξενήθει σε κάποια άτομα θα λειτουργησει στο τελος υπερ διοτι διοτι θα κάνουν λιγοτερα κακα απο εκεινα που προοριζαν να κάνουν.

DDevil λέω κάτι απλό.Όταν κάποιος έχει ανατροφή/αγωγή/καλούς τροπούς/παιδεία/αρχές και αξίες/μόρφωση (που δεν έχει σχέση με πτυχία-τίτλους κτλ) ΔΕΝ χρειάζονται νόμοι,αστυνομίες και τα ρέστα.

 

ΑΛΛΑ χρειάζονται νόμοι και αστυνόμευση-επιβολή δικαιοσύνης-παροχή προστασίας όταν δεν έχεις τα παραπάνω.

 

Ίσως δεν μπορούμε να αλλάξουμε τον κόσμο.Μπορούμε απλά να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε τους εαυτούς μας και την ζωή μας και την καθημερινότητα μας.Να σεβόμαστε τον εαυτό μας πρώτα από όλα και τον συνάνθρωπό μας και να μην είμαστε παρτάκιδες/ωχαδερφιστές/νεοέλληνες/γύφτοι/μπαστουνόβλαχοι κτλ!

 

Και δεν μιλώ μόνο για το θέμα της ησυχίας σε πολυκατοικίες/γειτονιές.Μιλώ για την γενικότερη συμπεριφορά μας (π.χ. οδηγική συμπεριφορά) για μια καλύτερη ζωή-καθημερινότητα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειται αυτο. Εγω προσωπικά δεν θυμαμαι τα τελευταια χρονια να έχω πετάξει κάτι εκτος αυτοκινητου ή να εχω αφησει σκουπιδια σε παραλιες ή γηπεδάκια. Χθες μάζεψα και 2 μπουκάλια άσχετα απο αλλους ή αλλες έγινα δηλαδη ο καθαριστριούλης τους. Πάλι μια φορα πριν καιρο ειχα μαζεψει κάτι κουτάκια με μπυρες πάνω απο το πεζουλι που ηθελα να κάνω κάμψεις γαμω το σπιτι τους. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστυνομία 2016 καλοκαίρι Ανδρου.

 

Καλώ στο τμήμα για πρώτη φορά και τους λέω ευγενικά οτι ειναι 3 το πρωι και για τρίτο βράδυ χτυπανε μπασα στο αυτί μου.

 

Μου απαντάνε ναι ξέρουμε τους κάναμε παρατήρηση αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο..

 

Η μουσική συνέχισε να βαράει έως το πρωι ξεσηκώνοντας έναν οικοκισμό στο πόδι.. Επειδή κάποιοι ειναι ανεγκέφαλοι και η αστυνομία ειναι διακοσμητική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες το βράδυ σήμερα τα ξημερώματα, βέλαζε ένας μεθυσμένος(?) ακριβώς από κάτω

Στην κυριολεξία, φώναζε ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ ΜΠΕΕΕΕΕΕΕ για κάνα 10λεπτο

 

'Επρεπε να βγει κάποιος γείτονας να φωνάξει Μπεεεε μαλάκα μπεεε, όπως σε ένα παλιό κομικ του Αρκά :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστυνομία 2016 καλοκαίρι Ανδρου.

 

Καλώ στο τμήμα για πρώτη φορά και τους λέω ευγενικά οτι ειναι 3 το πρωι και για τρίτο βράδυ χτυπανε μπασα στο αυτί μου.

 

Μου απαντάνε ναι ξέρουμε τους κάναμε παρατήρηση αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο..

 

Η μουσική συνέχισε να βαράει έως το πρωι ξεσηκώνοντας έναν οικοκισμό στο πόδι.. Επειδή κάποιοι ειναι ανεγκέφαλοι και η αστυνομία ειναι διακοσμητική.

Κανείς δεν πήγε να χτυπήσει πόρτα να τους βάλει χερι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν πήγε να χτυπήσει πόρτα να τους βάλει χερι;

 

Δυστυχώς στην καθημερινότητα μας έχουν προβάδισμα και πάνε μπροστά τα ζώα, οι ηλίθιοι, οι ανεγκέφαλοι, οι χαμηλής παιδείας και ήθους και όλα αυτά γιατί δεν έχουν τη φυσική δυνατότητα αντίληψης και έτσι με αυτά τα λίγα που αντιλαμβάνονται και βλέπουν, αποκτούν αυτοπεποίθηση. 

 

Ε λοιπόν αυτή η αυτοπεποίθηση που λείπει στους υπολοίπους, δυστυχώς έχει πέραση στο γενικό πληθυσμό.... Και κάπως έτσι είμαστε στο 2016....

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην καθημερινότητα μας έχουν προβάδισμα και πάνε μπροστά τα ζώα, οι ηλίθιοι, οι ανεγκέφαλοι, οι χαμηλής παιδείας και ήθους και όλα αυτά γιατί δεν έχουν τη φυσική δυνατότητα αντίληψης και έτσι με αυτά τα λίγα που αντιλαμβάνονται και βλέπουν, αποκτούν αυτοπεποίθηση. 

 

Ε λοιπόν αυτή η αυτοπεποίθηση που λείπει στους υπολοίπους, δυστυχώς έχει πέραση στο γενικό πληθυσμό.... Και κάπως έτσι είμαστε στο 2016....

Αφού αυτό θέλει ο κόσμος.

Δεν γίνεται να πας κόντρα σε 8 εκατομμύρια κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστυνομία 2016 καλοκαίρι Ανδρου.

 

Καλώ στο τμήμα για πρώτη φορά και τους λέω ευγενικά οτι ειναι 3 το πρωι και για τρίτο βράδυ χτυπανε μπασα στο αυτί μου.

 

Μου απαντάνε ναι ξέρουμε τους κάναμε παρατήρηση αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο..

 

Η μουσική συνέχισε να βαράει έως το πρωι ξεσηκώνοντας έναν οικοκισμό στο πόδι.. Επειδή κάποιοι ειναι ανεγκέφαλοι και η αστυνομία ειναι διακοσμητική.

 

Αμα τους πιεζατε λιγο παραπανω θα εκοβαν κανενα προστιμο. Δεν ξερω βεβαια μηπως ειναι απευθειας λουκέτο λογω πολυ δυνατης μουσικης εκτος και αν έχει άδεια για τοσα ντεσιμπέλ ξέρω γω αλλα εκει πρέπει να έχεις ακριβες οργανο να μετρησεις η αστυνομια έχει τέτοιο εξοπλισμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικά χρόνια,σε διπλανή από την δικιά μου πολυκατοικία περί τα μέσα Μαΐου που φτιάχνει ο καιρός και αρχίζουμε να αφήνουμε ανοιχτα παράθυρα,άρχισε να κλαίει ένα σκυλάκι (πρέπει να ήταν μικρό σε ηλικία και μέγεθος αν έκρινα σωστά από το κλάψιμό του) με τις ώρες.Μιλάμε για 8ωρα!Υποθέτω ο ιδιοκτήτης του (που προφανώς ήταν πιο ζώο από το τετράποδό του) αποφάσισε να πάρει σκύλο χωρίς να το σκεφτεί καλά.Το ζωάκι έμενε μόνο του με τις ώρες όταν αυτός έφευγε για την δουλειά του και την πλήρωνε η γειτονιά!Το σκυλάκι απλά δεν είχε ωράριο!Όταν έφευγε αυτός,εκείνο έκλεγε.Τι μεσημέρια,τι βράδυα,τι μεσάνυχτα,τι ξημερώματα τραβήξαμε!

 

Από τον Μάιο έως τα τέλη Σεπτεμβρίου πήρα 4-5 φορές τηλέφωνο στην αστυνομία και 4-5 φορές τηλέφωνο σε όσες φιλοζωικές μπόρεσα.Αποτέλεσμα;Μηδέν!

 

Πιθανολογώ πως ο ιδιοκτήτης του θα ένιωθε και καλός άνθρωπος και φιλόζωος χωρίς ίσως να σκεφτεί πως αυτό που έκανε στις πολιτισμένες χώρες θεωρείται animal cruelty.

 

Απορώ πως το ανέχτηκαν από την δική του πολυκατοικία...

 

Γενικότερα πιστεύω πως αυτό το βιντεάκι εξηγεί αρκετά καλά πως έγινε η κοινωνία έτσι:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι , εδώ δεν τους βλέπει καλα καλα το σπιτι έρχονται βράδυ με οικογενεια και 2 παιδια τα σκυλια τους μάραναν. Αφου είναι βλαμμένος ο κοσμος τι ψάχνεις να βρεις τωρα. Και η αστυνομια αμα έχει πιο σοβαρα θέματα να ασχοληθεί δεν θα έρθει από την γειτονια για αυτό το θεμα κακά τα ψέμματα.

 

Εχω έναν φιλο αστυνομικο μου τα ελεγε την άλλη φορα και γέλαγα λεει ρε μλκα ημουν στην υπηρεσια ειχα ένα καρο σοβαρες υποθεσεις και με παιρνουν και για καταγγελιες σκυλου ... τωρα δηλαδή εγω με τι θα ασχοληθώ πρωτα? με τα σοβαρα θεματα ή με τα σκυλιά και τα γατιά του καθενος? χαχχαα ακομα το θυμαμαι και γελαω ρε πουστη μου ηταν κορυφαιος ο τροπος που το ειπε με απογνωση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από μερικά χρόνια,σε διπλανή από την δικιά μου πολυκατοικία περί τα μέσα Μαΐου που φτιάχνει ο καιρός και αρχίζουμε να αφήνουμε ανοιχτα παράθυρα,άρχισε να κλαίει ένα σκυλάκι (πρέπει να ήταν μικρό σε ηλικία και μέγεθος αν έκρινα σωστά από το κλάψιμό του) με τις ώρες.Μιλάμε για 8ωρα!Υποθέτω ο ιδιοκτήτης του (που προφανώς ήταν πιο ζώο από το τετράποδό του) αποφάσισε να πάρει σκύλο χωρίς να το σκεφτεί καλά.Το ζωάκι έμενε μόνο του με τις ώρες όταν αυτός έφευγε για την δουλειά του και την πλήρωνε η γειτονιά!Το σκυλάκι απλά δεν είχε ωράριο!Όταν έφευγε αυτός,εκείνο έκλεγε.Τι μεσημέρια,τι βράδυα,τι μεσάνυχτα,τι ξημερώματα τραβήξαμε!

 

Από τον Μάιο έως τα τέλη Σεπτεμβρίου πήρα 4-5 φορές τηλέφωνο στην αστυνομία και 4-5 φορές τηλέφωνο σε όσες φιλοζωικές μπόρεσα.Αποτέλεσμα;Μηδέν!

 

Πιθανολογώ πως ο ιδιοκτήτης του θα ένιωθε και καλός άνθρωπος και φιλόζωος χωρίς ίσως να σκεφτεί πως αυτό που έκανε στις πολιτισμένες χώρες θεωρείται animal cruelty.

 

Απορώ πως το ανέχτηκαν από την δική του πολυκατοικία...

 

Γενικότερα πιστεύω πως αυτό το βιντεάκι εξηγεί αρκετά καλά πως έγινε η κοινωνία έτσι:

 

 

Το να ανέχεσαι κάποιος να ζει εις βάρος σου λέγεται ραγιαδισμός.

Θεωρώ ότι το φαινόμενο έχει κορυφωθεί τις τελευταίες δεκαετίες και δεν θα έχουμε καλή κατάληξη (δεν βγαίνουν τα νούμερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ναι , εδώ δεν τους βλέπει καλα καλα το σπιτι έρχονται βράδυ με οικογενεια και 2 παιδια τα σκυλια τους μάραναν. Αφου είναι βλαμμένος ο κοσμος τι ψάχνεις να βρεις τωρα. Και η αστυνομια αμα έχει πιο σοβαρα θέματα να ασχοληθεί δεν θα έρθει από την γειτονια για αυτό το θεμα κακά τα ψέμματα.

 

Εχω έναν φιλο αστυνομικο μου τα ελεγε την άλλη φορα και γέλαγα λεει ρε μλκα ημουν στην υπηρεσια ειχα ένα καρο σοβαρες υποθεσεις και με παιρνουν και για καταγγελιες σκυλου ... τωρα δηλαδή εγω με τι θα ασχοληθώ πρωτα? με τα σοβαρα θεματα ή με τα σκυλιά και τα γατιά του καθενος? χαχχαα ακομα το θυμαμαι και γελαω ρε πουστη μου ηταν κορυφαιος ο τροπος που το ειπε με απογνωση!

Θεωρητικά να καταλάβω αυτό που λέει ο φίλος σου (που και πως να τα προλάβουν όλα) αλλά γνωρίζοντας λίγο πολύ όπως όλοι μας τι σημαίνει Ελληνική αστυνομία δυσκολεύομαι να το δεχτώ.Εδώ για πιο σοβαρά πράγματα αν τους φωνάξεις δύσκολα θα έρθουν και από την άλλη και να έρθουν δεν μπορούν να κάνουν και πολλά.Αν π.χ. ο νόμος καθορίζει τις ώρες κοινής ησυχίας ως έχουν σήμερα,και στο τέρμα να έχει ο άλλος την μουσική ή να ενοχλεί πολύ με άλλους θορύβους,ο αστυνόμος και να έρθει στην ουσία δεν μπορεί να κάνει κάτι πέρα από παρατηρήσεις/συστάσεις.

 

Πιάσε το αυγό και κούρευτο που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν πήγε να χτυπήσει πόρτα να τους βάλει χερι;

ενα beachobaro ειναι το οποίο τα προηγούμενα καλοκαίρια εβαζε την μουσική σε ανεκτά επίπεδα και προσωπικά δεν είχα πρόβλημα.

 

Φέτος την είδε με trance φουλ μπάσο και διαπασών.

 

3 το πρωί δεν είχα κανένα κουράγιο να πάω παραλία .. Εχει και μια απόσταση μην φανταστείς οτι ειναι και δίπλα..

Επίσης και να πήγαινα σιγά μην την έκλειναν. Εδώ δεν φοβουνται αστυνομία..

 

Αμα τους πιεζατε λιγο παραπανω θα εκοβαν κανενα προστιμο. Δεν ξερω βεβαια μηπως ειναι απευθειας λουκέτο λογω πολυ δυνατης μουσικης εκτος και αν έχει άδεια για τοσα ντεσιμπέλ ξέρω γω αλλα εκει πρέπει να έχεις ακριβες οργανο να μετρησεις η αστυνομια έχει τέτοιο εξοπλισμο?

Οταν τους κάλεσα με την τσίμπλα στο μάτι ειπαν οτι εχει γίνει μήνυση απο κάποιους και οτι θα μπεί λουκέτο .. Αλλά θεώρησα οτι το είπε για να αποφύγει την περιπολία και να μου το κλείσει.Βέβαια λουκέτο δεν μπήκε εκτός και αν συμβεί απο την επόμενη σεζόν.

 

Αδεια για πολλά ντεσιμπέλ σε κατοικημένη περιοχή και μάλιστα σε beachobaro που δεν εχει τοιχους - ηχομόνωση κτλ δεν προβλεπεται απο τον νόμο.

 

Επίσης εχω διαβάσει και ας μας το διευκρυνήσει κάποιος που το γνωρίζει σίγουρα , οτι τα DB τα μετράνε οχι για παράδειγμα απο το διαμέρισμα που παράγει τον θόρυβο αλλά στο διαμέρισμα που λαμβάνει την ηχορύπανση.

 

Δεν ξέρω αν υφίσταται και κατα πόσο ειναι ακριβές.

 

Εψαχνα για τα επιτρεπόμενα DB σε ώρες μη κοινής ησυχίας γιατι θέλω να ειμαι απόλυτα τυπικός και να μην ενοχλώ κανένα αλλά δεν ειναι και πολύ ξεκάθαρα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί μερικοί έχουν πρόβλημα με την αλήθεια.

Υπάρχουν κάποια δίποδα ζώα (ανεξαρτήτου χρώματος του δέρματος) στην συγκεκριμένη περίπτωση οι γύφτοι,οι οποιοι φέρονται με ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ τρόπο (όχι μόνο προς τους...μπαλαμούς,αλλά και προς τα ίδια τους τα παιδιά) εδώ και δεκαετίες! Και βγαίνουν κάποιοι και τους υπερασπίζονται και με ευκολία πετούν τα γνωστά 'είσαι ρατσιστής,φασίστας κτλ'! No hope λέμε,no hope!

 

Γύφτος μπορεί να είναι κάποιος ασχέτως του χρωματός του.Η λέξη πλέον περιγράφει συμπεριφορά κι όχι κάτι άλλο.Εδώ και δεκαετίες λέμε κάποιον 'πόντιο' γιατί κάνει/λέει κάτι χαζό (είμαι Πόντιος και ξέρω).Είναι και αυτό ρατσισμός;Είναι τα ποντιακά ανέκδοτα ρατσιστικά;

Συνέλθετε εσείς οι δήθεν ανθρωπιστές και προοδευτικούληδες επιτέλους και σταματήστε αυτή την α-νόητη/παράλογη συμπεριφορά,η οποία είναι στην ουσία φασιστική!Φτάνει πια με την... πολιτική ορθότητα!

 

Ζήστε με γύφτο (έναν όχι πολλούς) στην γειτονιά σας και μετά ελάτε να μας πείτε πόσο τους συμπαθείτε!

 

Eιπαμε, δεν ειναι το θεμα η παραβατικη συμπεριφορα. Αυτη χρησιμοποιειται ως καλυμμα, ως φερετζες. Και να μην τα κανανε ολα αυτα παλι γυφτους θα τους ελεγες...

 

Φυσικα και "βγαινουν καποιοι και υπερασπιζονται" καθε ευπαθη κοινωνικη ομαδα που γινεται στοχος ρατσιστικων επιθεσεων(τσιγγανοι, ομοφυλοφιλοι, μαυροι, μουσουλμανοι κλπ). Προφανως εσυ θα εχεις καποιο  "λογο" για να βριζεις ολες τις μειονοτητες, σωστα? Δε φταις εσυ, αυτοι φταινε που ειναι ετσι, τα κλασσικα :lol:

 

Προσωπικα δεν ειμαι ουτε "δηθεν ανθρωπιστης", ουτε "προοδευτικουλης" (ουτε αριστερος, αν αυτο εννοεις).

 

Όχι , κάνεις λάθος , δεν μπορείς να είσαι ρατσιστής με ένα ρατσιστή, οι γύφτοι μόνοι τους επιλέγουν να συμπεριφέρονται όπως συμπεριφέρονται και καλά να πάθουν.

 

 

Μαλλον εσεις οι υβριστες παθαινετε, αν διαβασεις τα ποστς με τα παραπονα που αναφερθηκαν.

 

Iσα ισα που το παιζουν και θυματα, οσο υπαρχει αντιμετωπιση σα τη δικη σου.

 

 

 

Δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να έχουν έξτρα προνόμια σε σχέση με τον οποιοδήποτε πολίτη στο θέμα της τιμωρίας , αν κάποιος άλλος κάνει τα ίδια (κλεψιές , διακίνηση ναρκωτικών , επίθεση κατα πωλητών , τραμπουκισμούς πωλητών , παρενόχληση πωλητών γενικότερα) θα μπει φυλακή και θα θεωρείται σκουπίδι για τις πράξεις του  :rolleyes: 

 

 

μάλλον δεν θυμάται την εποχή που έπιαναν γύφτισσες να ζητιανεύουν κρατώντας στην αγκαλιά τους μωρά (καμια φορά δεν ήταν δικά τους) που τους είχαν χορηγηθεί ναρκωτικά για να είναι ήσυχα και να μην κλαίνε ή που ήταν καμια φορά και νεκρά. Θυμάμαι μια στην Πάτρα , χρόνια πριν την έπιασαν λίγα τετράγωνα απο τα δικαστήρια και είχε βαρέσει ένεση ηρωίνης στο μωρό που κρατούσε 

 

Yπαρχει κανεις απο δω που ζητησε εξτρα προνομια ή ανοχη στην παραβατικη συμπεριφορα των τσιγγανων?

 

Μόνο οι... γυφτισσες βαρανε ηρωινες?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...