Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη γειτονειά μου οι δρόμος είναι πολύ στενός που χωράει ακριβώς 2 αυτοκίνητα οπότε οποιοσδήποτε θόρυβος πολλαπλασιάζεται.
Ξαφνικά αρχές καλοκαιριού ακούγεται καρπουζάς από 2 τετράγωνα μακρυά στις 3 το μεσημέρι.
Όταν δεν περνούσε κάτω από το σπίτι μου μπορούσε να διαλύσει πέτρα από νεφρό.

Οκ λέω,κλείνω πόρτες και βάζω το AC σαν πρώτη λύση.
Χμμμ ναι καλά.Σε καθημερινή βάση το ίδιο βιολί και μιας και τα παραπάνω δεν μείωναν το θόρυβο μόλις τον ακούω να έρχεται κατεβαίνω κάτω και τον σταματάω.Τον παρακαλάω ευγενικά να βάλει χαμηλότερα το μεγάφωνο μιας και είναι μεσημέρι(περίμενα να σεβαστεί τουλάχιστον αυτό).
Με ύφος golden boy χρηματιστηριακής μου απαντάει:
Εμένα με ξέρουν όλες οι δυτικές συνοικίες και έτσι πουλάω κι άν σ'αρέσει.
Οκ μάγκα του λέω,επειδή ξέρω πως με την αστυνομία δεν θα βγει άκρη να ξέρεις πως η γλάστρα που θα φάς στο παρπρίζ θα είναι από μένα αλλά δεν θα μπορείς να το αποδείξεις.
Και αν δοκιμάσεις να έρθεις να μου ζητήσεις το λόγο τότε θα περάσεις ακόμη καλύτερα.
Για καμιά βδομάδα δεν φάνηκε μέχρι που ξανάρχισε τα ίδια.Πριν φύγει καμία γλάστρα απλά την επομένη κάλεσα ένα φίλο μου με την καραμπίνα του και βγήκαμε στο μπαλκόνι και την καθαρίζαμε επιδηκτικά την ώρα που περνούσε δοκιμάζοντας και τα σκοπευτικά της.
Το μεγάφωνο χαμήλωσε σε χρόνο ρεκόρ.

Την επομένη κατέβηκα κάτω ενώ τον είχαν σταματήσει για να αγοράσουν καρπούζι.
Τον χαιρετάω ειρωνικά και τον ρωτάω αν του άρεσε η καραμπίνα που "αγόρασα".
Βρήκα την ησυχία μου από τότε τουλάχιστον από δαύτον.
Τι τα θέλετε ρε παιδιά?Από τη στιγμή που έχουμε μάθει να ζούμε σε μία χώρα που δεν εφαρμόζονται οι νόμοι θα συνεχίσουμε για πολλά χρόνια ακόμη να είμαστε δίποδα ζώα.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με λυπη μου διαπιστωνω οτι παντου προβλημα υπαρχει.Εμενα ζευγαρι φιλοι μου οταν τους ελεγα ποσο φασαρια εχει το σπιτι μου με ελεγαν περιεργο.

Μια μερα λοιπον ετυχε να κοιμηθουν σπιτι μου για να τους παω ξημερωματα αεροδρομιο.

Περιττό να σας πω οτι ολη νυχτα δεν κοιμηθηκαν...

Εχω αλλαξει πολλα σπιτια στη ζωη μου μονο σε ενα ειχε ησυχια,καμια φορα περναω απο εξω και μετανιωνω που εφυγα απο κει.

Εχω ξαναγραψει εδω μεσα οτι μονο αν εισαι πολυ πλουσιος η πολυ τυχερος εχεις ησυχία.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή να έχεις βύσμα στο Δήμο που μένεις. στη γειτονιά της νύφης μου είχαν πρόβλημα με το θόρυβο από τα αυτοκίνητα, μέχρι που ένας που δούλευε στο δήμο μονοδρόμησε όλους τους δρόμους εκεί κοντά (έβαλε και το χεράκι της η ενορία) και τώρα η μισή Αθήνα ταλαιπωρείται στην κίνηση στην συγκεκριμένη περιοχή  , για κάποιους λιγοστούς κατοίκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Παιδια αυτο το θεμα υπαρχει σε ολο τον πλανητη.

Γι'αυτο υπαρχουν φθηνες και ακριβες συνοικιες.

Αναφερομαι σε πολεις κυριως.

Είναι και θέμα μονώσεων του σπιτιού βέβαια. Ένα σωστά μονωμένο έχει και καλύτερη ηχομόνωση, πχ τα συρόμενα κουφώματα έχουν χειρότερη ηχομόνωση...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου κάνει ο άλλος αν εσύ δουλεύεις π.χ. ταξί βραδινή βάρδια;

 

Όταν «επιλέγεις» να ασχοληθείς με τέτοια επαγγέλματα, πρέπει να σκέφτεσαι και αυτά.

 

Εν τω μεταξύ αυτό που αναφέρθηκε σχετικά με φθηνές και ακριβές συνοικίες, ψιλοάσχετο νομίζω, ειδικά για Ελλάδα.

Αν είναι να πέσεις σε παπάρες, θα πέσεις, κι ας πας να νοικιάσεις στην Εκάλη. Λες κι εκεί δεν έχει από δαύτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την πόρτα μου έρχεται κάθε φορά να βγω και να αρχίσω τα βρισιδια.

 

Κλείνουν την πόρτα με κλωτσιά μάλλον δεν εξηγείται αλλιώς τόσο δυνατό μπαμ κάθε φορά.

Εξηγείται! Απλά με τον καιρό η πόρτα κλείνει όλο και πιο δύσκολα και αντί να βάλουν λίγο λαδάκι στη γλώσσα της κλειδαριάς προτιμούν να κοπανάνε την πόρτα όλο και πιο δυνατά για να κλείσει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως ειναι δυσκολο να βρεις ησυχο σπιτι,ειδικα σε πολυκατοικια. τι να πω ομως κι εγω που εχω δικο μου σπιτι διωροφο και δεν μπορω να διωξω τα πιθηκια που εχω πανω απο το κεφαλι μου απο τοτε που επεστρεψα γιατι ποιος θα μου πληρωνει το ενφια... αν δεν ηταν αυτο το θεμα μια χαρα ησυχια θα ειχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αυτο το θεμα υπαρχει σε ολο τον πλανητη.

Γι'αυτο υπαρχουν φθηνες και ακριβες συνοικιες.

Αναφερομαι σε πολεις κυριως.

Μπα... ακριβές ή φθηνές δεν έχει σημασία. Η παιδεία κι η νοοτροπία έχουν, καθώς κι η καλή κατασκευή του σπιτιού. Εχω μείνει φιλοξενούμενη σε καλή γειτονιά με ακριβές μονοκατοικίες, δίπλα σε σπίτι τριώροφο με εσωτερική πισίνα, όπου το παιδί των ιδιοκτητών μάζευε τα καλοκαιρινά βράδια την παρέα του, μετά τη μία το βράδυ επί τουλάχιστον μία βδομαδα που ήμουν εκεί και φωνάζαν/ γελούσαν/ ουρλιαζαν / τραγουδουσαν στον κήπο.Απίστευτη φασαρία, σηκωναν μια ολόκληρη (ακριβή) γειτονιά στο πόδι, κι όταν τους έγινε παρατήρηση απάντησαν ότι "η πίσινα είναι εσωτερική κι έχει ζέστη, δε βολεύει". 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζουσα σε πολυκατοικία και περνούσα τα ιδια οι απο πάνω ΖΩΑ στην κυριολεξία θόρυβο απο το πρωι μεχρι το βράδυ επιπλα να κουνιούνται μουσικες τερμα , μια μερα μαζεύτηκαν οι φιλοι του γιου 17 χρονον και παίζανε μπαλα μεσα στο διαμέρισμα! !!! Εφυγα πηγα στο πατρικό μου στο χωριό ησυχία τωρα, απλα οι δυο γείτονες εχουν και οι δυο κότες και ειναι διπλα στην αυλή μου πολλες κότες, βαρεθηκα να ειμαι ανεκτικός με τα δίποδα ζωα και εται απλα θα καλέσω υγειονομικό καταγγελία, αφου δεν σέβονται θα φανε την παπαρα και θα στρώσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Οποιος δουλεύει βραδινά βαριότανε και δεν είχε τι να κάνει. Όχι ότι δεν μπορεί να βρει κάτι καλύτερο.

Τι να μου κάνει ο άλλος? Να μπει στο γ@μημένο το σπίτι να μιλήσει. Έχει ήλιο κάθεται έξω. Βρέχει έξω. Χιονίζει έξω. Με την ώρα που μένει μέσα το πληρώνει το ενοίκιο? Και εν το μεταξύ, έχει και μια δεύτερη βεράντα πίσω από το σπίτι. Μπορεί να πάει και εκεί αλλα όταν ο άλλος είναι γάιδαρος και σε γραφει στα @ρχίδια του, τι να κανεις.

 

Φίλε μου, αν και πραγματικά καταλαβαίνω το πρόβλημά σου και τον θυμό σου, στην πράξη δεν έχεις δίκιο.

Καλώς ή κακώς κάποιοι κανόνες, όπως οι ώρες κοινής ησυχίας, έχουν θεσμοθετηθεί με βάση τον τρόπο ζωής των πολλών και άρα κάποιοι με διαφορετικό ωράριο μοιραία ταλαιπωρούνται. Με εξαίρεση τον extreme δυνατό θόρυβο, όλα τα υπόλοιπα είναι επιτρεπτά τις υπόλοιπες ώρες.

Μπορεί εσένα να σε ενοχλεί που ο άλλος μιλάει, γκαρίζει αν προτιμάς, στο τηλέφωνο από το μπαλκόνι του αλλά είναι δικαίωμά του.

Μακάρι να καταλάβαινε μετά από συζήτηση και να το σταματούσε. Αλλά αν δεν γουστάρει δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

(από το post σου δεν φαίνεται να το έχετε συζητήσει το θέμα, εκτός αν εγώ δεν το κατάλαβα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξηγείται! Απλά με τον καιρό η πόρτα κλείνει όλο και πιο δύσκολα και αντί να βάλουν λίγο λαδάκι στη γλώσσα της κλειδαριάς προτιμούν να κοπανάνε την πόρτα όλο και πιο δυνατά για να κλείσει :)

 

 

Ισχύει... Τι ΗΛΙΘΙΑ που είναι αυτά τα άτομα ρε γαμώτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το αλλο,που φορανε τακουνια και πανε πανω κατω στο σπιτι καμια ωρα; υπαρχει καποια εξηγηση σε αυτο ; που να πεσουν και να τσακιστουν :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να φοράει η άλλη τακούνια και να κυνηγιέται μέσα στο σπίτι με τον φίλο της το βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...