Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Ευτυχώς εγώ στο κέντρο της αθήνας (παγκράτι) στην πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων του 1960) που μένω (5ος) τα πράγματα είναι ήσυχα σέβεται ο ένας τον άλλον το ίδιο ισχύει και στην γειτονιά έτσι δεν αντιμετωπίζουμε κανένα θέμα αν τυχόν εισέλθει κάποιος περίεργος είναι ζήτημα ωρών να μαζεύει τα μπογαλάκια του και να φεύγει όπως ήρθε η ησυχία και η κοινωνική ειρήνη που επικρατεί στην γειτονιά μας δεν σπάει για κανέναν λόγο.

υπόψιν και τα γλέντια (πάρτι) γίνονται σε γενέθλια/γιορτές/γάμους/βαφτίσια.

και ψήνουμε στην βεράντα μας ή στο μπαλκόνι μας 

και μουσική ακούμε

και μπάλα παρακολουθούμε

αλλά σε όλα προηγείται ο σεβασμός στον άλλον (γείτονα μας) 

έκανα πάρα πολύ καλή επιλογή αγοράς σπιτιού...

Υ.Σ. επειδή τώρα ασχολούμαι με το δικό μου σπίτι θέλω τις συμβουλές σας γύρω από κάτι θέματα?

θέλω να βάλω κάμερα στο ματάκι της πόρτας που να καταγράφει 180-360 βέβαια αντί για κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα σκέφτομαι και κουδούνι με κάμερα.

αλλιώς κάμερα ασφαλείας έξω από την πόρτα εισόδου του διαμερίσματος και εξωτερική κάμερα ασφαλείας στην βεράντα.

και εσωτερικές κάμερες ασφαλείας

 

Άσχετο, αλλά αυτό μου θύμισε τον κλασσικό 1ο στις πανελλήνιες που έβγαλε 19.999 του παίρνουν συνέντευξη, και αρχίζει: "Όχι μόνο διάβασμα! και τις βόλτες μου έκανα, και πλειστέσιον έπαιζα, και τσάμπιονσ λιγκ έβλεπα, απ'όλα!" 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vaggooss είπε

Γιατί αν μετακομίσεις λόγω προβληματικού γείτονα δεν θα χαλςσεις ένα χιλιάρικο?

Οι κάμερες δεν επιτρέπεται να τραβάνε σε δημόσια θέα. Δεν το θυμάμαι σίγουρα αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να βάλεις έξω από την πόρτα σου εφόσον είναι κονοχτρηστος χώρος,διότι τα σκαλιά μπορεί να τα χρησιμοποιήσει και άλλος άρα δεν έχεις δικαίωμα να τον βιντεσοσκοπεις. Στην βεράντα βαλε άφοβα αλλά να τραβάει προς την μεριά του σπιτιού σού.

προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι θέλω

η πολυκατοικία στην οποία μένω και ήμουν ένας από τους πιο μακροβιότερους διαχειριστές της έχει κλειστό κύκλωμα ασφαλείας με κάμερες εσωτερικά και εξωτερικά σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους με καταγραφή/αποθήκευση και άδεια από την αρμόδια αρχή.

τώρα όμως θέλω για το δικό μου διαμέρισμα κάμερα

σίγουρα θα βάλω κάμερα στο μάτι της πόρτας η οποία θα καταγράφει όποιον είναι μπροστά της απλά δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω έξω από την πόρτα μου κάμερα ή βάλω απλά κουδούνι με κάμερα

όπως και η εξωτερική θα τραβάει τον δικό μου χώρο (δεν με νοιάζει ο δρόμος ή πεζοδρόμιο ή έξω από τις σκάλες/ανελκυστήρα αυτά τα καταγράφει άλλωστε το καταγραφικό της πολυκατοικίας.

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

Βαλε οποια κάμερα σε βολεύει η αντέχεις οικονομικά. Φρόντισε να βάλεις επιγραφή στην πόρτα πως ο χώρος καταγράφεται. Η κάμερα να αποθηκεύει μόνο εικόνα και όχι ήχο. Για τυχόν άδειες από ΑΠΔ ρώτα δικηγόρο. 

Φίλε Βασίλη εννοείται η επιγραφή για την ύπαρξη κάμερας (εικόνα με ενδιαφέρει) και του διαμερίσματος μου (ιδιωτικός χώρος) δεν με νοιάζει ο κοινόχρηστος (έχω ρωτήσει πρόσφατα την ΑΠΔ για τον ιδιωτικό μου χώρο και ανάφεραν ότι δεν χρειάζεται άδεια αρκεί να υπάρχει η επιγραφή)

άλλωστε με την είσοδο σου στην πολυκατοικία αποδέχεσαι την καταγραφή καθώς η πολυκατοικία διαθέτει εξωτερικές/εσωτερικές κάμερες με καταγραφικό και αποθήκευση με άδεια από την ΑΠΔ και την διαχείριση του υλικού να γίνεται από τις αρμόδιες δικαστικές/αστυνομικές αρχές.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ikorolis είπε

προφανώς δεν έχεις καταλάβει τι θέλω

η πολυκατοικία στην οποία μένω και ήμουν ένας από τους πιο μακροβιότερους διαχειριστές της έχει κλειστό κύκλωμα ασφαλείας με κάμερες εσωτερικά και εξωτερικά σε όλους τους κοινόχρηστους χώρους με καταγραφή/αποθήκευση και άδεια από την αρμόδια αρχή.

τώρα όμως θέλω για το δικό μου διαμέρισμα κάμερα

σίγουρα θα βάλω κάμερα στο μάτι της πόρτας η οποία θα καταγράφει όποιον είναι μπροστά της απλά δεν έχω αποφασίσει αν θα βάλω έξω από την πόρτα μου κάμερα ή βάλω απλά κουδούνι με κάμερα

όπως και η εξωτερική θα τραβάει τον δικό μου χώρο (δεν με νοιάζει ο δρόμος ή πεζοδρόμιο ή έξω από τις σκάλες/ανελκυστήρα αυτά τα καταγράφει άλλωστε το καταγραφικό της πολυκατοικίας.

Φίλε Βασίλη εννοείται η επιγραφή για την ύπαρξη κάμερας (εικόνα με ενδιαφέρει) και του διαμερίσματος μου (ιδιωτικός χώρος) δεν με νοιάζει ο κοινόχρηστος (έχω ρωτήσει πρόσφατα την ΑΠΔ για τον ιδιωτικό μου χώρο και ανάφεραν ότι δεν χρειάζεται άδεια αρκεί να υπάρχει η επιγραφή)

άλλωστε με την είσοδο σου στην πολυκατοικία αποδέχεσαι την καταγραφή καθώς η πολυκατοικία διαθέτει εξωτερικές/εσωτερικές κάμερες με καταγραφικό και αποθήκευση με άδεια από την ΑΠΔ και την διαχείριση του υλικού να γίνεται από τις αρμόδιες δικαστικές/αστυνομικές αρχές.

Το σύστημα της πολυκατοικίας σας καταγραφεί δηλαδή και τους χώρους του κάθε ορόφου στο κλιμακοστασιο; Αφού δεν υπάρχει θέμα με την ΑΠΔ, ήξερα ότι θέλει άδεια για κάθε σύστημα ξεχωριστά ακόμα και για την πόρτα, τότε δεν έχεις θέμα. 

Η έξω από την πόρτα κάμερα νομίζω πως έχει καλύτερη οπτική γωνία λήψης, με το κουδούνι περιορίζεσαι. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Το σύστημα της πολυκατοικίας σας καταγραφεί δηλαδή και τους χώρους του κάθε ορόφου στο κλιμακοστασιο; Αφού δεν υπάρχει θέμα με την ΑΠΔ, ήξερα ότι θέλει άδεια για κάθε σύστημα ξεχωριστά ακόμα και για την πόρτα, τότε δεν έχεις θέμα. 

Η έξω από την πόρτα κάμερα νομίζω πως έχει καλύτερη οπτική γωνία λήψης, με το κουδούνι περιορίζεσαι. 

το σύστημα της πολυκατοικίας το οποίο έχει άδεια από την ΑΠΔ αλλά την διαχείριση του υλικού (για αυτό είναι σε προστατευμένο χώρο) την έχουν οι δικαστικές/αστυνομικές αρχές καταγράφει κάθε κοινόχρηστο χώρο εξωτερικά από αυτήν και εσωτερικά όπως είσοδο - σκάλες ανελκυστήρα - κλιμακοστάσιο - λεβητοστάσιο - ταράτσα.

ναι εγώ σκέφτομαι για την κάμερα έξω από την πόρτα μου και την κάμερα στο μάτι της πόρτας

εσωτερικά του διαμερίσματος και εξωτερικά στην βεράντα ξέρω που θα τις βάλω

ναι έτσι μου είπαν από την ΑΠΔ για το διαμέρισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...