Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχουν αυτοί που ανέχονται το θόρυβο μια στο τόσο κι αυτοί που δεν τον ανέχονται ποτέ. Δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.

Αν εγώ θέλω να κάνω πάρτυ μια φορά το χρόνο και ανέχομαι τα πάρτυ των άλλων 1-2 φορές το χρόνο, δεν έχω το δικαίωμα; Απλά θα ανακοινώσω ότι την τάδε του μηνός θα κάνω φασαρία κι όποιος θέλει ας έρθει να παρτάρουμε μαζί :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραιο θεμα...Μετα απο χρονια ηρεμιας μετακομισα σε νεο διαμερισμα οπου απο κατω μου εχει ενα καφενειο.Σκεφτηκα καφενειο για γεροντια ειναι σιγα τι θα γινεται...Ο τυπος λοιπον που το εχει το κανει κ σκυλαδικο αρκετες ημερες της εβδομαδας(καθημερινες μουσικη και οπα αλα κ μπαμ μπουμ).Ειπα στον ιδιοκτητη τον ειδοποιησε τιποτα,τον πηρα τηλεφωνο τιποτα,αρχισα να παιρνω το εκατο τιποτα.Η κινησα ματ που εχω κανει ειναι καταγγελια στο δημο,οπου κ πηρα αμεση απαντηση και το θεμα προωθηθηκε στην αστυνομια στην υπηρεσια δομησης του δημου(εχει κ ενα εξαερισμο στη ταρατσα που σκοτωνει)και στο υγιεινομικο(καθε κυριακη ψηνει μπροστα σε σουβλα...).Αναμενω να δω τι θα γινει.Ειλικρινα δεν θα ειχα θεμα αν το εκανε ενα Σαββατο η Παρασκευη και αν μου ειχε πει συγγνωμη εχω μαγαζι σε παρακαλω αν μπορω πσκ να κανω λιγο φασαρια.Αυτα ειπα κ εγω καπου το παραπονο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kitharas είπε

Δικαιολογείται φασαρία από γείτονες "μια στο τόσο" ;

Ε εντάξει αν έχουν καμία γιορτή η τίποτα γενέθλια και έχει πάει 12-1 το βράδυ  και ουρλιάζουν και χορεύουν κάνεις υπομονή κριμα είναι να τους το χαλάσεις τέτοια μέρα.

 

Αλλά αν κάνουν γλέντια κάθε 2-3 μέρες με μουσικές τέρμα μετά τις 12 το βράδυ, ε τότε φεύγει μπινελικι και αστυνομίες.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nyne είπε

Ωραιο θεμα...Μετα απο χρονια ηρεμιας μετακομισα σε νεο διαμερισμα οπου απο κατω μου εχει ενα καφενειο.Σκεφτηκα καφενειο για γεροντια ειναι σιγα τι θα γινεται...Ο τυπος λοιπον που το εχει το κανει κ σκυλαδικο αρκετες ημερες της εβδομαδας(καθημερινες μουσικη και οπα αλα κ μπαμ μπουμ).Ειπα στον ιδιοκτητη τον ειδοποιησε τιποτα,τον πηρα τηλεφωνο τιποτα,αρχισα να παιρνω το εκατο τιποτα.Η κινησα ματ που εχω κανει ειναι καταγγελια στο δημο,οπου κ πηρα αμεση απαντηση και το θεμα προωθηθηκε στην αστυνομια στην υπηρεσια δομησης του δημου(εχει κ ενα εξαερισμο στη ταρατσα που σκοτωνει)και στο υγιεινομικο(καθε κυριακη ψηνει μπροστα σε σουβλα...).Αναμενω να δω τι θα γινει.Ειλικρινα δεν θα ειχα θεμα αν το εκανε ενα Σαββατο η Παρασκευη και αν μου ειχε πει συγγνωμη εχω μαγαζι σε παρακαλω αν μπορω πσκ να κανω λιγο φασαρια.Αυτα ειπα κ εγω καπου το παραπονο μου.

Νομίζω ήταν λάθος που δεν παρακολούθησες το μαγαζί μερικές μέρες και διαφορετικές ώρες πριν κλείσεις το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχεις κ δικιο,αλλα τι να εκανα να καθομουν Δευτερα 11:30 το βραδυ απ'εξω?Που να φανταστω...Δεν πειραζει ομως πισω εχει η αχλαδα την ουρα,θα την φαει κ θα κλαιει στο τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί με καφενεία κάνουν τα αισχη

Φασαρίες από τύπους που παίζουν χαρτιά και τσακώνονται,μουσικές τέρμα και ψησίματα μέρα παρά μέρα και αλλα τέτοια όμορφα 

 

Πάντως δεν είναι να μπλέξεις με τέτοιους γιατι στα καφενεία συχναζουν κάθε λογής άτομα.....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ε εντάξει αν έχουν καμία γιορτή η τίποτα γενέθλια και έχει πάει 12-1 το βράδυ  και ουρλιάζουν και χορεύουν κάνεις υπομονή κριμα είναι να τους το χαλάσεις τέτοια μέρα.

Αλλά αν κάνουν γλέντια κάθε 2-3 μέρες με μουσικές τέρμα μετά τις 12 το βράδυ, ε τότε φεύγει μπινελικι και αστυνομίες.

Αν βλέπουν την πρόκριση του ολυμπιακού;;; 😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mεγάλωσα σε ένα σπίτι στην Κηφισιά με απόλυτη - νεκρική ησυχία από πάνω και κάτω. Ακουγόταν μόνο ένας ελαφρύς βόμβος από την Εθνική Οδό, κυρίως τα καλοκαίρια.

Από το 2005 και μετά άρχισε να γεμίζει με μπούγιο και κάθε καρυδιάς καρύδι η περιοχή, με αποτέλεσμα από τότε ως το 2012 να έχω αδιάκοπα έργα σε κάποιο γειτονικό οικόπεδο. Από εκεί που ήταν το σπίτι μου και γύρω γύρω 3 μονοκατοικίες με πεύκα και 2 πευκώνες, έχω βρεθεί με 1 μονοκατοικία και 5 τρίπατα-τετράπατα. Ευτυχώς έσκασε η κρίση, γιατί θα είχαμε 10όροφα.

Σα να μην έφθανε αυτό, στον πάνω όροφο και στον κάτω έφυγαν οι ηλικιωμένοι και ήρθαν νέοι αγοραστές (οικογένεια) και παιδιά με εγγόνια. Ειδικά του πάνω, είναι τέρμα ανάγωγα και ουρλιάζουν - κλαίνε - πετάνε πράματα όλη μέρα. Τις ώρες ησυχίας δεν ενοχλούν, αλλά τι να το κάνω, άμα τα σαββατοκύριακα δε μπορείς να κοιμηθείς ως τις 10-11 το πρωί σαν άνθρωπος; 

Τουλάχιστον δεν υπάρχει η φασαρία του κέντρου από τα αυτοκίνητα. Αυτό έλειπε κιόλας, αν ήταν να έχουμε όλα τα κακά του κέντρου και την απομάκρυνση από αυτό που υφιστάμεθα, θα έπρεπε να πουλήσουμε το σπίτι και να κινηθούμε προς κάνα Ψυχικό κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kitharas είπε

Αν βλέπουν την πρόκριση του ολυμπιακού;;; 😋

Αν είσαι παναθηναΐκών αισθημάτων και την αστυνομία θα πάρεις και ντου θα κάνεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Αυτό έλειπε κιόλας, αν ήταν να έχουμε όλα τα κακά του κέντρου και την απομάκρυνση από αυτό που υφιστάμεθα, θα έπρεπε να πουλήσουμε το σπίτι και να κινηθούμε προς κάνα Ψυχικό κλπ...

Κύριε έχετε μπει σε λάθος φόρουμ.

Στο forbes θέλατε να μπείτε αλλά είστε στο ινσομνια.

Επεξ/σία από green gordon
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, kitharas είπε

Δικαιολογείται φασαρία από γείτονες "μια στο τόσο" ;

Οχι εκτός και αν συντρέχει σοβαρός λόγος και εξαρτάται και απο την φασαρία. το εχω ξαναγράψει αλλά το συστημα παιδείας αντι να βγάζει παπαγάλους να ξεκινήσει να βγάζει σωστούς ανθρώπους που να σέβονται τον εαυτο τους και τους συνανθρώπους τους .

Σίγουρα οταν μένεις σε μια πολυκατοικία θα ακους κάποιους θορύβους που και που ανθρώπινο είναι. Πχ μπορεί να πέσει στον απο πάνω μου ενα πιάτο και να σπάσει τι να κάνουμε τώρα.

Αλλά να παίζουν μπάλα τα κακομαθημένα πάνω απο το κεφάλι σου μεσημέρι .. να τρέχουν μεσα στο σπίτι , να ουρλιάζουνε , να σε ξυπνάνε με σκουπα Κυριακή πρωί 8 ( και ας μην είναι ωρα κοινή ησυχίας ) ε είναι πολύ άσχημο .

Δεν το κάνουν απαραίτητα κακές οικογένειες . Ισα ισα αν τους γνωρίσεις στην πλειοψηφία τους ειναι καλοί άνθρωποι απλά δεν βάζουν το μυαλό τους να σκεφτεί τα βασικά και εχουν σοβαρά κενά παιδείας και αντίληψης τα οποία μεταφέρονται στα παιδιά τους. Επειτα έχουμε ενα φαυλο κύκλο ..

Αυτο που προτείνω απο την εμπειρία μου είναι να τους παίρνετε με το καλό και να τους γνωρίζετε . Δεν χρειαζονται φασαρίες σε πρώτη φαση .90% των περιπτώσεων θα δείξει κατανόηση και θα περιορίσει κατα πολύ τα κακώς κείμενα. 

Αυτα απο το μικρή εμπειρία μου σε πολυκατοικία.

Επεξ/σία από Prof_Chaos
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφατα πηγα στην εισαγγελεας ανηλικων για ενα προβλημα κοινης ησυχιας με τον νεο ενοικο απο επανω, ειδα μεχρι στιγμης αλλαγη στην κατασταση που ειχε δημιουργηθει.

Ειμαι βεβαια διατεθημενος να κανω χρηση ολων των νομιμων δικαιωματων σε περιπτωση υποτροπης γιατι το συγκεκριμμενο ζητημα το θεωρω ιδιαιτερα σοβαρο οταν διαταρασσεται η οικογενιακη γαληνη και ηρεμια, αυτο που λενε σπιτι διαλεγεις αλλα οχι και γειτονα αποδυκνειεται ιδιαιτερα σοφο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ελατε να μεινετε λιγο στο Κουκάκι να δειτε την γλυκα...

Ολο το καλοκαιρι οι τουριστες με τις βαλιτσες και τα παρτυ τους γιατι νομιζουν οτι τα διαμερισματα airbnb ειναι ξενοδοχειο στην Μυκονο..

Και το χειμωνα να εχεις 2-3 διαμερισματα στην γειτονια να κανουν ανακαινιση για να γινουν και αυτα airbnb....

Εχω ξυπνησει με κρουστικο τρυπανι Κυριακη πρωι στις 8 το πρωι..

Εγινε της μουρλης... Γιατι μου ειπε ο τεχνιτης οτι δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας.

Οποτε το πηγαμε σε αλλο επιπεδο ...  Ζητησα αδεια οικοδομικων εργασιων ....αλλιως κλειδωνεται και  τον  π...λο μεχρι να βγαλετε...

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...