Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μητρώο και πρόστιμα φωτιά για ιδιοκτήτες Drone στην Ελλάδα από 1/1/2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που;Στην Ελλάδα όλα αυτά?ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ εδώ δεν μπορούν να βεβαιώσουν παράβαση σε τυφλό που οδηγει ανάποδα στην εθνική μεθυσμένος και χωρίς δίπλωμα, για το drone θα μου δωσει πρόστιμο? ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Μάλιστα αρχίζει από τα 250 ευρώ εκτός πραγματικότητας τυπική περίπτωση γραφειοκράτη. 

Ποιος βγάζει μάτι αυτός ή το drone;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να ταν μόνο αυτό... Περιορίζουν στα 50 μέτρα την απόσταση πτήσης (ερασιτεχνικά πάντα). Από εκέι και πάνω θες και μέχρι τα 500 μέτρα που είναι ανώτατο όριο  σχέδιο πτήσης!! 

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με drones για να γνωριζω. Αλλά και αυτο λογικο μου φαινεται. Επειδη εσυ θες να παρεις ενα "αεροπλανακι" (που δεν ξερεις αν θα βγαλει βλάβη και θα πεσει στο κεφαλι μου) του βαλεις μια κάμερα και το πετας πανω απο το σπιτι μου εγω δεν θα μπορω να κανω τιποτα; Να υπάρξουν ειδικοί χώροι που θα πηγαινει οποιος θελει και θα το πετάει οπως θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υπάρξουν ειδικοί χώροι που θα πηγαινει οποιος θελει και θα το πετάει οπως θελει

 

μέσα... ας υπαρξουν οι ειδικοι χωροι και μετα βγαζω και αδεια και νηολόγιο και ότι θέλει... χωρις παροχές δε μπορουν να ζητάνε ανταλλαγματα... τουλαχιστον στο αμαξι πληρώνω τελη για τους δρόμους (χαχαχα), εδω απλα ειναι ληστρικα εισπρακτικά μετρα αυτά για το μέσο ερασιτέχνη μοντελιστη (ξαναλεω δε μιλαω για επαγγελματια που το χρησιμοποιεί π.χ. για βιντεολήψεις).

 

Αυτό που βλέπω εγώ ειναι να κλείνουν πάλι μαγαζάκια σε μια πολυ αναπτυσσόμενη αγορά (αισχροκερδούσαν εις βαρος μας με τις τιμες που εχουν, δε λεω, αλλα οχι και να κλείσουν - γιατι τα πιο πολλα θα κλεισουν μετα το νομο)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολυτως λογικη κινηση, ας πουμε και ενα ευχαριστω στην ΕΕ που εβγαλε την οδηγια.

Οσο καταλαβαινω να τα σκαει καποιος ιδιωτης για δυνατη action cam αλλο τοσο δεν καταλαβαινω να τα σκαει για drone. Θα το πεταξεις 5-10 φορες μετα μαλλον θα το βαρεθεις 'η εγω δεν καταλαβα κατι καλα στην ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες καταλαβαινετε τι λετε; τι ληστρικα εισπρακτικα μετρα λετε;;

 

Αν ειναι δυνατον!

 

Εναρμονιση με την ευρωπαική νομοθεσια ειναι! Και πολυ καλα κανουν!

 

Δεν γινεται ο καθενας να μπορει να αγορασει ενα τετοιο και οποιον παρει ο χαρος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες καταλαβαινετε τι λετε; τι ληστρικα εισπρακτικα μετρα λετε;;

 

Αν ειναι δυνατον!

 

Εναρμονιση με την ευρωπαική νομοθεσια ειναι! Και πολυ καλα κανουν!

 

Δεν γινεται ο καθενας να μπορει να αγορασει ενα τετοιο και οποιον παρει ο χαρος.

Έχεις διαβάσει την Ευρωπαική νομοθεσία που βασίζεται κυριως στο βρετανικό και αμερικανικο δίκαιο για τα drones? Μάλλον κακογραμμενη μετάφραση είναι.

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου με drones για να γνωριζω. Αλλά και αυτο λογικο μου φαινεται. Επειδη εσυ θες να παρεις ενα "αεροπλανακι" (που δεν ξερεις αν θα βγαλει βλάβη και θα πεσει στο κεφαλι μου) του βαλεις μια κάμερα και το πετας πανω απο το σπιτι μου εγω δεν θα μπορω να κανω τιποτα; Να υπάρξουν ειδικοί χώροι που θα πηγαινει οποιος θελει και θα το πετάει οπως θελει

Δεν κατάλαβες...Ο νόμος δεν λέει να μόνο για "σπίτια" και για "κεφάλια". Εκεί διαφωνώ. Συμφωνείς ουσιαστικά δηλαδή μαζί μου. Θέλω να μπορώ στην ΕΡΗΜΙΑ να το πετάω νόμιμα στα 500 μέτρα ακριβώς όπως προβλέπει και το βρετανικό δίκαιο. Αλλά τι λέω ξέχασα σε ποια χώρα βρίσκομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οκ, οκ... Υπάλληλος που να ξέρει την διαδικασία της εγγραφής για drone υπάρχει...;

Κάτσε να μπει το 2017 και βλέπουμε, φεεεέτταα... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες καταλαβαινετε τι λετε; τι ληστρικα εισπρακτικα μετρα λετε;;

 

Αν ειναι δυνατον!

 

Εναρμονιση με την ευρωπαική νομοθεσια ειναι! Και πολυ καλα κανουν!

 

Δεν γινεται ο καθενας να μπορει να αγορασει ενα τετοιο και οποιον παρει ο χαρος.

 

τόλμησες να διαβασεις την οδηγία; Μπα...απλα κατηγορουμε!

Λοιπον στην Ελλάδα μεταφράστηκε οπως να ναι και με μόνο σκοπο να οδηγήσει περισσότερους στην αδεια/νηολόγιο/ασφαλεια που σημαίνει λεφτα λεφτα λεφτα (ή στην εγκαταλειψη του χομπυ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λέω καλυτερα αντι για το νέο κανονισμό, μητρώα και βλακιες να να φέρουμε καμια δεκαρια Ιάπωνες σαν κ αυτον στο βίντεο να τριγυριζουν στην Αθήνα:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Yt_62UpJs5s

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει τωρα, καταλαβαινω τον θυμο αυτων που το εχουν χομπυ αλλα απο 2-3000 ατομα που χρησιμοποιουν drones δεν θα σωθει το ασφαλιστικο. Υπερβαλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι το κράτος μας σαν κράτος κοιτάει να μαζέψει λεφτά μέσο φόρων-προστίμων από παντού αλλά εδώ δεν μιλάμε για το δικό μας κράτος μόνο μιλάμε για ευρωπαϊκή οδηγία και νομοθεσία των ΗΠΑ

Εγώ απλά βλέπω ότι προσπαθούν δημιουργήσουν μια λίστα και όχι άδικα αυτούς που έχουν κάποιο drone είτε για ερασιτεχνικό λόγο είτε επαγγελματικό. Και να θέσουν κάποιους περιορισμούς ασφαλείας σε περιπτώσεις που γίνονται πτήσεις σε κατοικημένες περιοχές...

 

 

Κάποιοι εδώ στο forum γκρινιάζουν για την παρακολούθηση και συλλογή πληροφοριών που κάνει η Google,Microsoft,Apple και λοιποί και ξαφνικά δεν τον ενοχλεί ότι κάποιος με ένα drone και μια κάμερα μπορεί να τον βιντεοσκοπεί - παρακολουθεί σε προσωπικές στιγμές ή ακόμη να δει κάποια προσωπικά σου στοιχεία (κωδικούς e-bank, αριθμούς πιστωτικής κάρτας και δεν ξέρω τι άλλο ακόμα )

 

 

Έχουμε διαβάσει τον τελευταίο καιρό ότι έστελναν ναρκωτικά κινητά και αλλά διαφορά με drones στις φυλακές και αυτό γινόταν για κάποιο διάστημα μέχρι που το κατάλαβαν και πιάσανε ένα drone... Αν λέω αν αυτό ήταν καταχωρημένο σε κάποιον θα μπορούσε η αστυνομία να βρει τους υπεύθυνους... Αλλά όχι!!! Το κάνουν για να πάρουν τα λεφτά μας...

 

 

Το ενδεχόμενο να πέσει ένα drone σε κατοικημένη περιοχή και να υπάρξει κάποιος τραυματισμός ή ακόμη και θάνατος στην χειρότερη περίπτωση δεν παίζει ρόλο? Στην περίπτωση που γίνει όντως αυτό το ατύχημα πως θα μπορέσουν οι αρχές να βρουν τον υπεύθυνο?

 

 

Αν ποτέ γίνει κάτι από όλα αυτά εδώ στην Ελλάδα πάλι θα μαζευτούμε στο φόρουμ και θα γράφουμε για το ποσό άχρηστο κράτος είμαστε και το ότι το κράτος δεν ενδιαφέρεται για τίποτα άλλο από το να μαζεύει φόρους...

 

 

Ίσως το τράβηξα πολύ συγνώμη για το σεντόνι και καλημέρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...