Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μητρώο και πρόστιμα φωτιά για ιδιοκτήτες Drone στην Ελλάδα από 1/1/2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πσ θυμαμαι οταν τα πακι πουλουσαν τα λειζερ στυλο και ολοι ειχαμε παρει απο ενα ειχε βρωμισει ο τοπος ξαφνικα ενταχθηκαν στα οπλα και τσαφ εξαφανιστηκαν ολα.... Το δικο μου το πεταξα στον πρωτο καδο που βρηκα μπροστα μου

 

Ούτε που το ήξερα, από πότε ισχύει η απαγόρευση, ισχύει για όλα τα λέιζερ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτάνει μέχρι 100 μέτρα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του. Επαναλαμβάνω, αστειότητες.

 

Εγώ το πήρα για τον χαβαλέ, δεν παίζει να δηλώσω τίποτα. 

 

Αυτός είναι ένας νόμος που σε οδηγεί ξεκάθαρα στην παρανομία.

Ξέχασα να σου πω οτι συμφωνα με τον νόμο εάν τυχόν το πετάξει πάνω από 50 μέτρα (εως 100 δηλαδή που πάει) πρέπει να υποβάλεις ειδική ηλεκτρονική αίτηση και σχέδιο πτήσης στην ΥΠΑ.

 

Επίσης εάν drone σου δεν έχει περιορισμό στο μέγιστο ύψος (120 μέτρα) τότε απαγορεύται και εκεί να το πετάς παραπάνω από 50 μέτρα...

 

Κοινώς πάρε χαρταετό καλύτερα και βάλε κάμερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά είμαι μοντελιστής περί τα 15 χρόνια. Ασχολούμαι με όλα τα είδη RC, αυτοκίνητα, σκαφακια, ελικόπτερα, αεροπλάνα και πάντα τα επισκεύαζα εγώ. Πήρα λοιπόν και ένα phantom 3 advanced να δω τι κάνει και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολύ και είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να το πετάξει ο οποιοσδήποτε... εννοείται ότι το αγοράζεις από μαγαζί μοντελισμου μέχρι και αλυσίδες ηλεκτρονικών !!! Το θέμα μου είναι ότι εγώ φοβάμαι ΠΑΝΤΑ να πετάξω πάνω από κεφάλια και κόσμο γενικά, όπως και οι πτήσεις μου είναι μέχρι 300 μέτρα σε ανοιχτή περιοχή. <br><br>

ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΙ ΕΓΩ για το τον κάθε καγκουρα που παίρνει ένα drone από οπουδήποτε και το πετάει όπου να ναι????? Πού είναι το νομοθετικό πλαίσιο που θα στηρίξει τον μοντελιστή?? Ποιος θα κρίνει αν εγώ είμαι στα καλά μου να πετάω κάτι τέτοιο η όχι??? Πως θα προστατέψω το hobby μου από ανόητες χρεώσεις προς οποιονδήποτε (ειτε κράτος, είτε ασφαλιστικές)?? Γιατί το φακέλωμα στον ερασιτέχνη-χομπιστα??? <br><br>

Φταίω εγώ μετά να τα γράψω όλα στα π@π@ρια μου και να γίνω ο χειρότερος από όλους?? Ας τολμήσει κανένας να έρθει να μου πει πού πετάς, γιατί πετάς, αν είμαι γραμμένος στα νηολογια κλπ. Δικαστήρια θα πάω μόνος μου...

Με την ίδια λογική γιατί να πληρώνω εγώ ασφάλιστρα στο αμάξι που δεν έχω προκαλέσει κανένα ατύχημα; Γιατί πολύ απλά κάποιοι εκεί έξω έχουν προκαλέσει ολικές καταστροφές και θανάτους.

 

Δεν έχω ντρόουν αλλά πχ όταν βλέπω σε συναυλία να πετάνε 3-4 πάνω από το κεφάλι μου, δεν μου αρέσει. Και όχι δεν φοβάμαι μην πέσει στο κεφάλι μου αλλά ο διάολος με την κάμερα να σφυρίζει πάνω από το κεφάλι μου για να κάνει ο άλλος την καυλάντα του... μου έρχεται να το σπάσω.

 

Συμφωνώ με τον νόμο αλλά για αλλαγή θα πρέπει να εφαρμοστεί. Ίσως θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικός σε μη κατοικημένες περιοχές.. αλλά αν δεν έχει ανθρώπους τριγύρω και δεν ενοχλείς κανέναν, ποιος θα σε καταγγείλει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα έπρεπε να είναι πιο ελαστικός σε μη κατοικημένες περιοχές.. αλλά αν δεν έχει ανθρώπους τριγύρω και δεν ενοχλείς κανέναν, ποιος θα σε καταγγείλει;

Μόλις περιέγραψες το Αγγλικό δίκαιο. Αυτό λέει και δυστυχώς το μεταφράσαν οι δικοί μας λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πετανε πανω απο κόσμο σε εκδηλώσεις, αγώνες δρόμου κλπ και εγω αρρωσταινω...

Το θεωρω εξωφρενικά επικινδυνο και ανουσιο! Αλλα ο νόμος τα τσουβάλιασε όλα...(σχεδόν) το ιδιο και ο επαγγελματιας που παίρνει 250+€ την ωρα για να τραβήξει βιντεο σε εκδήλωση με χιλιαδες άτομα και το ιδιο και εγω που κανω 40-50 χλμ για να παω στα χωράφια να κανω το χομπυ μου μακρυα απο καθε ειδος ανθρωπινης δραστηριοτητας κατα τουλαχιστον 1000 μετρα...

 

ευχαριστούμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεμα και καταλαβα τιποτε απο το νομο (ως γνωστον παλι ειναι τοσο μπερδεμενος που δυσκολα βγαζεις ακρη). Πχ, οι κατηγοριες κατω των 4 κιλων πχ CAT A1, Α2 κλπ, τι ιδιαιτεροτητες εχουν τι δυνατοτητες κλπ. 

Επισης τα drone των 20-30-50 ευρω σε τι κατηγορια εμπιπτουν και τι σκατα θα δηλωσεις απο ενα syma  10-20 εκατοστων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναθεμα και καταλαβα τιποτε απο το νομο (ως γνωστον παλι ειναι τοσο μπερδεμενος που δυσκολα βγαζεις ακρη). Πχ, οι κατηγοριες κατω των 4 κιλων πχ CAT A1, Α2 κλπ, τι ιδιαιτεροτητες εχουν τι δυνατοτητες κλπ. 

Επισης τα drone των 20-30-50 ευρω σε τι κατηγορια εμπιπτουν και τι σκατα θα δηλωσεις απο ενα syma  10-20 εκατοστων;

Κατανοητότατος είναι ο νόμος δυστυχώς.

 

Δεν έχει σχέση η αξία και το μήκος, αλλά τα το βάρος και τα τεχνικά χαρακτηριστικά. 

 

ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΟΙΧΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΊΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΥΠΟΚΑΤΗΓΟΡΊΑΣ ΙΣΧΎΟΥΝ:

  • Έχει δυνατότητα να πετάξει μακρύτερα από 50 μέτρα?Υποχρεωτική καταχώρηση σε μητρώο και σχέδιο πτήσης για πάνω από 50 μέτρα ΑΣΧΕΤΑ αν εσύ το πετάς τόσο καθώς και πινακίδα στο drone  με τα στοιχεία σου.
  • Δεν έχει ηλεκτρονικό περιοριμό για ύψος στα 120. Απαγόρευση πτήσης πάνω από ύψος 50 μέτρων.
  • Εχει οπτική υποβοήθηση (να μην το βλέπεις αλλά να το πετάς μέσω οθόνης δικής του ή κάποιου κινητού)? Μεταπήδηση σε ειδική ή επαγγελματική κατήγορία με Ασφάλιση, Άδεια, σχετικά Παράβολα.
  • Έχει άλλο άνθρωπο από κάτω εκτός από εσένα?Απαγορεύται να το πετάξεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλουν να κάνουν το χόμπι τους ας πάνε σε ερημικη τοποθεσία να τραβάνε τσακαλια και ηλιοβασιεματα. Έχει δεν πρόκειται να τους ενοχλήσει κανείς, ούτε να τους επιβάλει πρόστιμο. Οι υπόλοιποι που το πήραν για να το πετάνε σε πλατείες και σε κατοικημενες περιοχές τώρα ξέρουν που θα το βάλουν... Δεν τσουβαλιζαζει ο νόμος τίποτα. Γνωστός μου επαγγελματίας εικονοληπτης όταν καλύπτει εκδηλώσεις για επαγγελματική χρήση εκδίδει άδεια εναεριας κυκλοφορίας από αστυνομία και έχει επαγγελματικό drone με 3-4 δικλειδες ασφαλείας σε περίπτωση εμπλοκής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλουν να κάνουν το χόμπι τους ας πάνε σε ερημικη τοποθεσία να τραβάνε τσακαλια και ηλιοβασιεματα. 

Και πάλι βάση νόμου εισαι παράνομος αν τα τσακάλια τα γράφεις σε απόσταση μεγαλύτερη των 50 μέτρων :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος μου το πε -> http://wiki.dji.com/en/index.php/Phantom_3_Professional-_Flight_Limits_and_No-Fly_Zones

Aσε που τα χω δει με τα ματια μου οταν πετουσα το drone..

 

Τραβα πετα πρωτα drone , και μετα βγαλε αποψη , μου γινατε ολοι ειδικοι...

 

Η προταση σου ειναι ανισορροπη... το θεμα δεν ειναι απο που θα το ξεκινησεις το drone..απο τα 3χλμ ή απο το μισο μετρο απο το αεροδρομιο..

 

Το drone  ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ..σου βγαζει μηνυμα γυρω στο 1χλμ οτι μπαινεις σε no-fly-zone και αν συνεχισεις να το πετας ,απλα σβηνει και προσγειωνεται.

Αν εισαι εντος του no-fly-zone απλα δεν ξεκιναει...

 

Τι δεν καταλαβαινεις?

 

ΕDIT: δες και τα no-fly-zones στην ελλαδα http://www.dji.com/flysafe/no-fly

δεν ξέρω τι λέτε παιδιά αλλά στην Μύκονο πάντως το σηκώσαμε ελενχόμενα γύρο στα 30-40 μέτρα δοκιμαστικά σε μια αλάνα σχεδόν δίπλα απο το αεροδρόμιο. με dji go όλα κομπλέ κανένα μήνυμα δεν εμφάνισε και κανένα θέμα warning η τίποτα σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι θέλουν να κάνουν το χόμπι τους ας πάνε σε ερημικη τοποθεσία να τραβάνε τσακαλια και ηλιοβασιεματα. Έχει δεν πρόκειται να τους ενοχλήσει κανείς, ούτε να τους επιβάλει πρόστιμο. Οι υπόλοιποι που το πήραν για να το πετάνε σε πλατείες και σε κατοικημενες περιοχές τώρα ξέρουν που θα το βάλουν... Δεν τσουβαλιζαζει ο νόμος τίποτα. Γνωστός μου επαγγελματίας εικονοληπτης όταν καλύπτει εκδηλώσεις για επαγγελματική χρήση εκδίδει άδεια εναεριας κυκλοφορίας από αστυνομία και έχει επαγγελματικό drone με 3-4 δικλειδες ασφαλείας σε περίπτωση εμπλοκής.

οι περισσότεροι τα έχουν πάρει για πλάκα φίλε και γιαυτό τους τσούζει...εγώ που το έχω πάρει πχ για συγκεκριμένο λόγο δεν έχω κανένα θέμα γιατί δεν με ενδιαφέρει άλλωστε να σηκώσω drone πάνω απο την γειτονιά μου να τραβάω τι..??? τις πολυκατοικίες και τα αυτοκίνητα..??? δλδ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο να πάει να δώσει κάποιος 600-700 ευρώ να πάρει drone και να τραβάει βίντεο η φωτογραφίες τις ταράτσες και τα σπίτια. τι δλδ για μαγκιά ότι έχεις drone και κάτι έγινε....ας πάει σε κανένα βουνό η σε καμία παραλία που δεν έχει κόσμο και να κάνει ότι θέλει...κανείς δεν θα ασχοληθεί μαζί του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σκοπο να πάρω DJI MAVIC. Αν ειναι η εταιρια να μου λεει το που θα πετάω το μηχανημα δικής μου ιδιοκτησίας δε με ενδιαφέρει να το πάρω. Το μηχανημα πρεπει να υπακουει στις δικες μου επιταγες και οχι σε καποιου τριτου... πολλω δε μαλλον οταν αυτο ειναι το ελληνικο κράτος που μπορει απο την μια στιγμη στην αλλη με οποιαδηποτε προφαση να κυρηξει την χωρα σε no flying zone.

 

Οποτε Κινα & custom built και ασε τους μαμακες να σφυριζουν περι κανονισμων, ασφαλειών και δεν ξερω γω τι αλλο. Λες και τις προηγουμενες δεκαετιες που δεν ειχαμε σκοτωνονταν ανθρωποι κατα δεκαδες.

 

Η προσπαθεια του κράτους να ελεγξει τα πάντα  καταντα κουραστικη και μη ρεαλιστικη.

 

Τελος τελος... επειδη ειπωθηκαν διαφορα... τα drones που πετά ο μεσος hobbyistas (που πλεον θα πρεπει να δηλωνει επαγγελματιας πιλοτος) δεν μπορουν να θεσουν σε κινδυνο καμια πτήση, και το ιδιο ισχύει και για τα laser χειρος που μερικοι ασχετοι ισχυριζονται πως η αστεια ισχυ που βγαζουν μπορει να προκαλεσει οποιοδηποτε προβληματα στους πιλοτους. Φυσικα το οτι δεν μπορουν να προκαλεσουν προβλημα στην ασφαλεια, δεν σημαινει οτι μπορουν να κοβουν βολτες εκει.

 

Παντως οσοι ισχυριζονται οτι καλως γίνεται... τοτε απαιτω να γινει το ιδιο και με αλλα πράγματα. Για αρχη να χρειαζεται άδεια απο την αστυνομια για κατοχη και χρηση υπολογιστη και συνδεσης ιντερνετ. Που ξερω γω οτι αυριο μεθαυριο δεν θα επιτεθεις στις υποδομες του κρατους εστω και αθελα σου ως bot? 

Επισης τα αμαξια, να αποκτησουν no drive zone, να μην μπορειτε να πατε σε χωματοδρομο. Να μπει κοφτης σε ολα στα 130χλμ αφου αυτο ειναι το ανωτατο οριο ταχυτητας.

Και τελος να καταργηθουν και τα ζαχαροπλαστεια αφου εγγυημενα βλαπτουν την δημοσια υγεια και επιβαρυνουν με μερικα δις τις δαπανες των νοσοκομειων.

 

Μπορω να φανταστω και αλλους τρελους κανονισμους "για το καλο μας".

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι περισσότεροι τα έχουν πάρει για πλάκα φίλε και γιαυτό τους τσούζει...εγώ που το έχω πάρει πχ για συγκεκριμένο λόγο δεν έχω κανένα θέμα γιατί δεν με ενδιαφέρει άλλωστε να σηκώσω drone πάνω απο την γειτονιά μου να τραβάω τι..??? 

Και ποιος ειναι ο δικός σου σοβαρός (αλλά μη επαγγελματικός ) λόγος? Όλους αφορά και πλήγει.

 

Στην Αγγλία υπάρχουν πολλά περισσότερα drones και όμως εκεί είναι πιο σωστό το νομοθετικό πλαίσιο. Παρόλο που φοβούνται περισσότερο για τρομοκρατικές επιθέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...