Προς το περιεχόμενο

Εγγραφή σε μητρώο και πρόστιμα φωτιά για ιδιοκτήτες Drone στην Ελλάδα από 1/1/2017


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά είμαι μοντελιστής περί τα 15 χρόνια. Ασχολούμαι με όλα τα είδη RC, αυτοκίνητα, σκαφακια, ελικόπτερα, αεροπλάνα και πάντα τα επισκεύαζα εγώ. Πήρα λοιπόν και ένα phantom 3 advanced να δω τι κάνει και η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε πολύ και είναι ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ να το πετάξει ο οποιοσδήποτε... εννοείται ότι το αγοράζεις από μαγαζί μοντελισμου μέχρι και αλυσίδες ηλεκτρονικών !!! Το θέμα μου είναι ότι εγώ φοβάμαι ΠΑΝΤΑ να πετάξω πάνω από κεφάλια και κόσμο γενικά, όπως και οι πτήσεις μου είναι μέχρι 300 μέτρα σε ανοιχτή περιοχή. <br><br>

ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΩ ΚΙ ΕΓΩ για το τον κάθε καγκουρα που παίρνει ένα drone από οπουδήποτε και το πετάει όπου να ναι????? Πού είναι το νομοθετικό πλαίσιο που θα στηρίξει τον μοντελιστή?? Ποιος θα κρίνει αν εγώ είμαι στα καλά μου να πετάω κάτι τέτοιο η όχι??? Πως θα προστατέψω το hobby μου από ανόητες χρεώσεις προς οποιονδήποτε (ειτε κράτος, είτε ασφαλιστικές)?? Γιατί το φακέλωμα στον ερασιτέχνη-χομπιστα??? <br><br>

Φταίω εγώ μετά να τα γράψω όλα στα π@π@ρια μου και να γίνω ο χειρότερος από όλους?? Ας τολμήσει κανένας να έρθει να μου πει πού πετάς, γιατί πετάς, αν είμαι γραμμένος στα νηολογια κλπ. Δικαστήρια θα πάω μόνος μου...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε διαβάσει τον τελευταίο καιρό ότι έστελναν ναρκωτικά κινητά και αλλά διαφορά με drones στις φυλακές και αυτό γινόταν για κάποιο διάστημα μέχρι που το κατάλαβαν και πιάσανε ένα drone... Αν λέω αν αυτό ήταν καταχωρημένο σε κάποιον θα μπορούσε η αστυνομία να βρει τους υπεύθυνους... Αλλά όχι!!! Το κάνουν για να πάρουν τα λεφτά μας...

 

Κάνεις ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ λάθος. To drone δεν είναι κάρτα SIM για να μην μπορεί να δουλέψει χωρίς καταχώρηση στην εταιρία κινητής τηλεφωνίας. Μπορείς να αγοράσεις ή ακόμα καλύτερα να φτιάξεις ένα μόνος σου και να το πετάξεις. Εδώ ο άλλος δεν μασάει να πετάξει πάνω από φυλακές με ναρκωτικά ...θα μασήσει για το πρόστιμο της ΥΠΑ για παραβίαση μη καταχώρησης? Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε.

 

 

Το ενδεχόμενο να πέσει ένα drone σε κατοικημένη περιοχή και να υπάρξει κάποιος τραυματισμός ή ακόμη και θάνατος στην χειρότερη περίπτωση δεν παίζει ρόλο? Στην περίπτωση που γίνει όντως αυτό το ατύχημα πως θα μπορέσουν οι αρχές να βρουν τον υπεύθυνο?

 

 

Ποιος διαμαρτύρεται για πτήση επάνω από πλήθος ή κατοικημένη περιοχή? Έχεις διαβάσει τα απίστευτα που απαιτεί ο νόμος; Γύρνα πίσω μία σελίδα τα έχω παραθέσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ άργησαν, τώρα φυσικά ως μπανανία αμφιβάλω εάν εφαρμοστεί κάτι.

Πάντως στο εξωτερικό τους έβαλαν χέρι και καλώς, διότι κάθε πικραμένος το είχε πάρει σχοινί κορδόνι με διάφορα "ωραία" σε κατοικημένες περιοχές να συμβαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως στο εξωτερικό τους έβαλαν χέρι και καλώς, διότι κάθε πικραμένος το είχε πάρει σχοινί κορδόνι με διάφορα "ωραία" σε κατοικημένες περιοχές να συμβαίνουν...

Κάνεις λάθος. Το Αγγλικό και Αμερικανικό δίκαιο για τα drones είναι απίστευτα πιο σωστό από την κακή αντιγραφή και μετάφραση του που έκαναν οι δικοί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα και έλεγα να παρω το dji mavic που ειναι κατω απο ενα κιλο... αλλα απο οτι φαινεται η ΥΠΑ τα εχει βαλει με ολους και με ολα .Το να τσουβαλιαζει ολους μαζι ειναι πολυ αδικο ..θα προτιμουσα να καναμε μαθηματα να διναμε εξετασεις για δίπλωμα πτησης drone και αν το περνουσες καλως πληρωνες μια και εισαι ελευθερος να πετας υπο ορισμενους κανονες..Αλλα αυτοι οι οροι που βαζει η ΥΠΑ ειναι απαραδεκτοι να πληρωνουμε για το χομπι μας και να πρεπει να κανω σχεδιο πτησης ακομα και στο κτημα μου που δεν πετα ουτε πουλί...Αν τα καταλαβα καλα βεβαια γιατι τα λεει καπως μπερδεμενα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρέλαβα χθες ένα κινέζικο των 35€ που τραβάει σε 720p της κακιάς ώρα.

 

Θα μπω να το δηλώσω κι εγώ δηλαδή? Αστειότητες, το δίχως άλλο.

 

Καταλαβαίνω τους περιορισμούς πάνω από συγκεντρώσεις χωρίς άδεια. Στην παραλία που θα πάω εγώ και το θέλω για τα τοπία, θα χρειαστεί να υποβάλλω και σχέδιο πτήσης?

 

Δεν την παλεύουν κάστανο οι τύποι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όντως πρέπει να μπει λίγο σε τάξη όλο αυτό το πράγμα με τα drones...και θα πρέπει να υπάρχει ασφάλιση γιατί όντως σκοτώνει είτε με τις έλικες που κόβουν είτε αν πέσει σε κάνα κεφάλι.

 

τώρα για τα μικρά drones μισό-ένα κιλό δεν νομίζω ότι έχουν θέμα αφού ούτε μακριά πάνε και τα δουλεύεις βλέποντας τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα και έλεγα να παρω το dji mavic που ειναι κατω απο ενα κιλο... αλλα απο οτι φαινεται η ΥΠΑ τα εχει βαλει με ολους και με ολα .Το να τσουβαλιαζει ολους μαζι ειναι πολυ αδικο ..θα προτιμουσα να καναμε μαθηματα να διναμε εξετασεις για δίπλωμα πτησης drone και αν το περνουσες καλως πληρωνες μια και εισαι ελευθερος να πετας υπο ορισμενους κανονες..Αλλα αυτοι οι οροι που βαζει η ΥΠΑ ειναι απαραδεκτοι να πληρωνουμε για το χομπι μας και να πρεπει να κανω σχεδιο πτησης ακομα και στο κτημα μου που δεν πετα ουτε πουλί...Αν τα καταλαβα καλα βεβαια γιατι τα λεει καπως μπερδεμενα ..

Όχι απλά σχέδιο πτήσης και καταχώρηση σε μητρώα πρέπει να κάνεις αλλά το DJI MAVIC υπάγεται στην κατηγορία drones με οπτική υποβοήθηση οπότε μεταπηδά σε ειδική ή επαγγελματική κατηγορία KAI ΑΡΑ ΘΕΛΕΙ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΗ. (Αρθρο 19  Παρ 2.2)

 

όντως πρέπει να μπει λίγο σε τάξη όλο αυτό το πράγμα με τα drones...και θα πρέπει να υπάρχει ασφάλιση γιατί όντως σκοτώνει είτε με τις έλικες που κόβουν είτε αν πέσει σε κάνα κεφάλι.

 

τώρα για τα μικρά drones μισό-ένα κιλό δεν νομίζω ότι έχουν θέμα αφού ούτε μακριά πάνε και τα δουλεύεις βλέποντας τα.

Kαι το ποδήλατο μπορεί να προκαλέσει σοβαρότατο θανατηφόρο ατύχημα... να το ασφαλίσουμε και αυτό; Και ο πεζός που περνά απρόσεχτα τον δρόμο μπορεί να προκαλέσει θανατηφόρο καραμπόλα σε διερχόμενα αυτοκίνητα να ασφαλιστεί και αυτός; Να ασφαλίσουμε ότι κινείται λέω εγώ.... Έλεος...ας σοβαρευτούμε!

 

Εγώ παρέλαβα χθες ένα κινέζικο των 35€ που τραβάει σε 720p της κακιάς ώρα.

 

Θα μπω να το δηλώσω κι εγώ δηλαδή? Αστειότητες, το δίχως άλλο.

 

Δεν την παλεύουν κάστανο οι τύποι. 

 

Ναι θα πρέπει να το δηλώσεις αν το πετάς πάνω 50 μέτρα απόσταση ή έχει προδιαγραφές να το κάνει άσχετα με αν εσύ θέλεις να το πετάξεις. Ότι να ναι δηλαδή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει τύχει να βρείτε αδέσποτο σκυλάκι και να το πάτε σε κτηνίατρο να ελεγχθεί το μικροτσίπ του.
​Ναι, αυτό το οποίο είναι υποχρεωτικό και η μη καταγραφή του επιφέρει και πρόστιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος μου το πε -> http://wiki.dji.com/en/index.php/Phantom_3_Professional-_Flight_Limits_and_No-Fly_Zones

Aσε που τα χω δει με τα ματια μου οταν πετουσα το drone..

 

Τραβα πετα πρωτα drone , και μετα βγαλε αποψη , μου γινατε ολοι ειδικοι...

 

Η προταση σου ειναι ανισορροπη... το θεμα δεν ειναι απο που θα το ξεκινησεις το drone..απο τα 3χλμ ή απο το μισο μετρο απο το αεροδρομιο..

 

Το drone  ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ..σου βγαζει μηνυμα γυρω στο 1χλμ οτι μπαινεις σε no-fly-zone και αν συνεχισεις να το πετας ,απλα σβηνει και προσγειωνεται.

Αν εισαι εντος του no-fly-zone απλα δεν ξεκιναει...

 

Τι δεν καταλαβαινεις?

 

ΕDIT: δες και τα no-fly-zones στην ελλαδα http://www.dji.com/flysafe/no-fly

Μπήχτη χαλαρωσε λίγο, εχεις κολλησει με τη dji, υπάρχουν τοσα controllers που δεν εχουν τετοιους περιορισμους , υπάρχουν και diy drones...κι οχι ΕΤΟΙΜΑΤΖΙΔΙΚΑ  για να τραβας γαμοπανηγυρια....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πρέπει να το δηλώσεις αν το πετάς πάνω 50 μέτρα απόσταση ή έχει προδιαγραφές να το κάνει άσχετα με αν εσύ θέλεις να το πετάξεις. Ότι να ναι δηλαδή.

 

Φτάνει μέχρι 100 μέτρα σύμφωνα με τις προδιαγραφές του. Επαναλαμβάνω, αστειότητες.

 

Εγώ το πήρα για τον χαβαλέ, δεν παίζει να δηλώσω τίποτα. 

 

Αυτός είναι ένας νόμος που σε οδηγεί ξεκάθαρα στην παρανομία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...