Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ζαλαδα παντως φαινεται να ειναι καθαρα θεμα εγκεφαλου και οχι refresh rate η κατι τετοιο. Και με 120fps μπορεις να εχεις την ιδια ζαλαδα οταν η κινηση δεν ειναι fixed σε μια ευθεια(να μπορεις να στριψεις δλδ δεξια αριστερα πανω κτλ.)

Δεν μπορω να φανταστω τροπο που θα μπορεσουν να το λυσουν αυτο σε επομενες γενιες VR. Προς το παρον η μονη λυση ειναι να χτισει καποιος ''VR Legs'' αν θελει ελευθερη καμερα(πχ για το EVE).

Στο Resi7 υπαρχει η ''κοφτη'' σε μοιρες δεξια αριστερα οπου εκει δεν ζαλιζει καθολου(σου εχει και την ελευθερη οπου καποιοι δεν παιρνουν χαμπαρι :P). Και η τελευταια λυση ειναι το teleporting οπου εκει δεν εχεις ποτε θεμα ζαλαδας.

 

Ευτυχως αρκετα παιχνιδια δινουν επιλογες.

 

Επισης στο Vive αν περπατας κανονικα σε μεγαλο χωρο δεν προκειται να ζαλιστεις, αλλα εκει προκυπτουν αλλα θεματα(χωρου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Λύστε μου μία απορία:

 

Στις photos που βλέπω στο internet, όσοι φοράνε το PSVR headset κρατάνε 2 move controllers (χωρίς το navigation δηλαδή). Πώς κινείται ο χαρακτήρας στο game χωρίς αναλογικό μοχλό; Μου διαφεύγει κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγκεκριμενα παιχνιδια που κανουν χρηση των 2 moves ειτε δεν εχουν κινηση στον χωρο καθολου(job simulator), ειτε η κινηση δουλευει με teleporting(batman) ή ειναι roller coasters(Until Dawn: Rush of Blood).

Προς το παρον το navigation controller δεν εχει χρησιμοποιηθει απο κανενα παιχνιδι.

 

Εκτος απο ελαχιστα games δεν ειναι απαραιτητα τα moves. To Resi7 παιζεται κανονικα οπως θα το επαιζες και σε 2d οθονη. Mε χειριστηριο δλδ και δεν τα υποστηριζει καν τα moves.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι το οικονομικοτερο vr αλλα το θεμα ειναι αν θα τρεξει στην αγορα ??? δηλαδη μην το παρω πχ εγω και μου βγαζουν οτι να ναι παιχνιδακια της μιας ωρας... και εκτος αυτου μην βγαλουν αμεσα το version 2 με αναλυση ας πουμε 2k και εκει κατσουμε στον αξονα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μετά από ένα μήνα συγκατοίκησης με το vr κ το ps4 pro...εχοντας παίξει με τις ρυθμίσεις κ σχεδόν όλα τα eye to eye measurement,η θωλουρα στις άκρες της οθόνης παραμένει...έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις θέσεις που μπορεί να μπει το headset στο κεφάλι μου κ πάλι τπτ....

Επίσης τρομερή ζαλάδα με τα περισσότερα παιχνίδια που πρέπει να κινούμαι με το μοχλό...

Το kitchen μπορώ να πω ότι δεν με ζαλισε.εβαλα χθες κ σήμερα το καινούριο demo re7 κ στο 1-1,5 λεπτό απλά πήγα να κάνω εμετό.

Δοκίμασε κ με 30 μοίρες να γυρίζει ή κάμερα κ με smooth...στο smooth νομίζω δεν αντεξα ούτε 5"...

Κάνω κάτι λάθος ή έχω προβλημα???

Αν τις επόμενες μέρες δεν βρω λύση δυστυχώς θα πάει για πούλημα το vr μαζί με το pro...τα πήρα γτ είμαι παλιός gamer κ ήθελα απλά να νιώσω την εμπειρία...

Να πω ότι παίζω world of Warcraft στο PC κ μπορώ να κάτσω 20+ ώρες άνετα χωρίς να κουραστω ή να νιώσω κάτι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Κάνω κάτι λάθος ή έχω προβλημα???

....

Να πω ότι παίζω world of Warcraft στο PC κ μπορώ να κάτσω 20+ ώρες άνετα χωρίς να κουραστω ή να νιώσω κάτι....

Καμία σχέση η οθόνη με το VR. Η αιτία που σου προκαλεί ναυτία είναι η ψευδαίσθηση της κίνησης, ενώ στην ουσία το σώμα σου παραμένει σταθερό. Είσαι από τους άτυχους, που παρουσιάσουν ναυτία, καθότι ο εγκέφαλός σου μπερδεύεται μονίμως. Κάποιοι με μικρότερα προβλήματα, μπορούν σταδιακά να συνηθίσουν, εσύ απ' ότι φαίνεται μετά από τότες δοκιμές όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα!

Μετά από ένα μήνα συγκατοίκησης με το vr κ το ps4 pro...εχοντας παίξει με τις ρυθμίσεις κ σχεδόν όλα τα eye to eye measurement,η θωλουρα στις άκρες της οθόνης παραμένει...έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες τις θέσεις που μπορεί να μπει το headset στο κεφάλι μου κ πάλι τπτ....

Επίσης τρομερή ζαλάδα με τα περισσότερα παιχνίδια που πρέπει να κινούμαι με το μοχλό...

Το kitchen μπορώ να πω ότι δεν με ζαλισε.εβαλα χθες κ σήμερα το καινούριο demo re7 κ στο 1-1,5 λεπτό απλά πήγα να κάνω εμετό.

Δοκίμασε κ με 30 μοίρες να γυρίζει ή κάμερα κ με smooth...στο smooth νομίζω δεν αντεξα ούτε 5"...

Κάνω κάτι λάθος ή έχω προβλημα???

Αν τις επόμενες μέρες δεν βρω λύση δυστυχώς θα πάει για πούλημα το vr μαζί με το pro...τα πήρα γτ είμαι παλιός gamer κ ήθελα απλά να νιώσω την εμπειρία...

Να πω ότι παίζω world of Warcraft στο PC κ μπορώ να κάτσω 20+ ώρες άνετα χωρίς να κουραστω ή να νιώσω κάτι....

Ειναι στον ανθρωπο...δεν εχω psvr αλλα στο rift που εχω ο κολλητος μου δεν αντεχει δευτερολεπτα ακομα και σε racing με 90+fps,αντιθετα εγω δε καταλαβαινω χριστο,παιζω fps με μοχλο κανονικα που ολοι το αποφευγουν σαν τον διαολο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το vr σαν ιδέα είναι εκπληκτική,δε τη βλέπω να προχωράει και ο λόγος είναι η ζαλάδα που έχουν οι περισσότεροι.Δε ξέρω τι μπορεί να γινει για αυτό αλλά είναι κρίμα γιατί πραγματικά το vr το θεωρώ επανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά με όλο αυτό χωμένο στην μούρη σου πάνω από λίγη ώρα δεν αντέχεις

 

Εγώ προσωπικά λίγο που το φορεσα σε φίλο μου που το έχει ζαλίστηκα παρα πολυ και ο ίδιος σκέφτεται να το πουλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ανεφερα...Καλο αλλα ακομη στην αρχη του....θελει δουλεια η τεχνολογια, και ΕΑΝ δουλευετε συχνα οθονη το ΒΡ δεν παιζει με το μυαλο. (για να μην σας το καμω τεχνικο, εναι ο λογος που και στην αεροπορια το HUD λειτουργει προαιρετικα, και ΠΡΕΠΕΙ να βλεπεις μεσα απο την προσωπίδα για να διατηρεις συνεχως την αισθηση βαθους).

Το πραγματικο προβλημα πηγαζει απο την μικροδιαχειρηση μυωπιας Α/Δ ματιου, τον αστιγματισμο, την μη πραγματικη ευθυγραμμιση 2 ματιων κλπ κλπ κλπ.

Λυση 1, κοιταξτε και εστιαστε ΜΑΚΡΙΑ για 20 λεπτα ΠΡΙΝ παιξετε ΒΡ.

Λυση 2, πουληστε το και περιμενετε κατι αλλο.

Εαν δουλευει απροβληματιστα...πειτε το εαν πηγαινετε αεροπορια και δεν ειστε για καψιμι/γραφείο/σκοπια/Καλλιόπη...

Τα drones της μελλοντικης EUROFORCE του 2028 ισως να σας δωσουν δουλεια (Εαν συμμετέχει η χωρα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αλλά εμείς κάνα game της προκοπής θέλουμε να παίξουμε 

απλά πράγματα δηλαδή 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΒΡ ΤΗΣ προκοπης (κολλησε το κουμπι σορρυ/το υπουργειο μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΒΡ ΤΗΣ προκοπης (κολλησε το κουμπι σορρυ/το υπουργειο μου)

Σε PS4 μιλας μονο η και σε PC? Γιατι σε PC μπορω να σου αναφερω αρκετα. Για PSVR οταν με το καλο παρω θα εχω αποψη.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε PS4 μιλας μονο η και σε PC? Γιατι σε PC μπορω να σου αναφερω αρκετα. Για PSVR οταν με το καλο παρω θα εχω αποψη.. :)

 PS4 οπως πραγματοποιηθηκε εως τωρα

 

Παίζει να πέρασε κανά δίλεπτο μέχρι να καταλάβω τι σημαίνει «ΒΡ». Προς στιγμήν νόμισα ότι μιλάτε για βενζινάδικα.

βαριομουν να αλλαξω γραματοσειρα, σορρυ.

 

Τα συγκεκριμενα παιχνιδια που κανουν χρηση των 2 moves ειτε δεν εχουν κινηση στον χωρο καθολου(job simulator), ειτε η κινηση δουλευει με teleporting(batman) ή ειναι roller coasters(Until Dawn: Rush of Blood).

Προς το παρον το navigation controller δεν εχει χρησιμοποιηθει απο κανενα παιχνιδι.

 

Εκτος απο ελαχιστα games δεν ειναι απαραιτητα τα moves. To Resi7 παιζεται κανονικα οπως θα το επαιζες και σε 2d οθονη. Mε χειριστηριο δλδ και δεν τα υποστηριζει καν τα moves.

ιδια παρατηρηση...η τεχνολογια στην κονσολα ΔΕΝ εχει ακομα να επιδείξει κατι καινουργιο στο gameplay. (Λ.χ. να φυλας τα νωτα σου και να αφουγκραζεσαι τι συμβαινει πισω σου / πανω σου...κλπ) .

Δεν βρισκω ακομη λογο αγορας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...