Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR Topic [PS VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως από γνώμες που διαβάζω πρόκειται για μοναδική gaming εμπειρία που δεν συγκρίνεται με οποιαδήποτε άλλη είχαν μέχρι τώρα οι gamers. Απ'ότι φαίνεται ήρθε για να μείνει το VR! Ανυπομονώ για την εμπειρία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως από γνώμες που διαβάζω πρόκειται για μοναδική gaming εμπειρία που δεν συγκρίνεται με οποιαδήποτε άλλη είχαν μέχρι τώρα οι gamers. Απ'ότι φαίνεται ήρθε για να μείνει το VR! Ανυπομονώ για την εμπειρία!

Σε αυτα της πρωτης γενιας VR το μονο θεμα ειναι η θολουρα στα γραφικα και η Ναυτια.

 

Οι περισσοτεροι τα ξεχναμε αυτα(η συνηθιζουμε την ναυτια καποια στιγμη) και μενουμε στο immersion που προσφερεται. Ειναι τοσο ξεκαθαρα ο πρωταγωνιστης(το immersion) στα περισσοτερα VR παιχνιδια που δυσκολα θα σταθεις στα οποια αρνητικα της εμβρυακης φασης των VR.

Στο μελλον θα δουμε φανταστικα πραγματα πιστευω καθως περναμε απο γενια σε γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως από γνώμες που διαβάζω πρόκειται για μοναδική gaming εμπειρία που δεν συγκρίνεται με οποιαδήποτε άλλη είχαν μέχρι τώρα οι gamers. Απ'ότι φαίνεται ήρθε για να μείνει το VR! Ανυπομονώ για την εμπειρία!

δεν υπαρχει περιπτωση να παιξω αυτο το παιχνιδι, με το ζορι επαιξα το μισο rush of blood :P

 

ενα αξιοπρεπες open world adventure θελω, κατι σαν το robinson done right, η το tomb raider αλλα να ειναι ολο vr και οχι μονο μερικα κομματια. το batman σε πληρη vr εκδοση επισης θα τα εσπαγε..

 

επισης περιμενω πως και πως αυτο το ρημαδι το ace combat...θα με χασει ο κοσμος αμα βγει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βαζω εδω, ειναι απο το pc section.

Στο console section ονοματα δεν λεμε ο αλλος "ζαλιζοταν" με τα 60fps και προτιμουσε τα 20-30 του playstation, τωρα βεβαια στο psvr παιρνει δραμαμινες και του περασε η ζαλαδα μαλλον.. :P

Για πες μας ποιος εχει γραψει κατι τετοιο και φερε αν θες και το συγκεκριμενο ποστ που καποιος εγραψε οτι ζαλιζεται με τα 60fps η προτιμα τα 30 οταν υπαρχει δυνατοητα για 60. Τα ψεμματα δεν οδηγουν πουθενα.

Επειδη ειμαι απο αυτους που ασχολουνται περισσοτερο με το PSVR, ΑΝ εννοεις εμενα δεν ειναι ωραιο αυτο που κανεις. Ειδικα οταν σπανια μπαινω σε εκεινο το section. Αν εχεις κατι προσωπικο μαζι μου pm η γραφτο εδω. Ειναι πιο τιμιο.

Δεν θυμαμαι να εχω γραψει κατι πισω απο την πλατη σου για σενα, ποσο μαλλον να βγαλω εμπαθεια και να γραψω ψεμματα για σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που να θυμαμαι τωρα εχει περασει καιρος απο τοτε που ειχαμε τα vs topics ανοιχτα και δεν προκειται να κατσω να ψαξω, παντως το "ζαλιζομαι με τα 60fps" το θυμαμαι ξεκαθαρα, τωρα αν το ιδιο μελος εχει psvr η το υποστηρίζει η αγορασε pspro για να παιξει στα 60fps(πιθανο αφου μιλαμε για fanboys επι το πλείστον) η w/e δεν γνωριζω και για πλακα το εγραψα περισσοτερο. Δεν θυμαμαι να εισαι εσυ παντως αλλα και να εισαι και να εκανες embrace το υψηλοτερο frame rate δεν τρεχει τιποτα οι αποψεις καλο ειναι να αλλάζουν προς το καλυτερο. :P

 

Για να ειμαι και on topic τo psvr ειναι το καλυτερο vr συστημα αυτη τη στιγμη παντως, μπορει οχι σαν hardware η future proof αλλα σαν value(αν βαλεις και το κοστος της κονσολας) και σαν τιτλους(re7 αρκει) φτανει για να το κανει το πιο ελκυστικό πακέτο atm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φανηκε οτι μιλησες για μενα για πραγματα που στην πραγματικοτητα δεν τα πιστευω.

 

60>>>30. Δεν υπαρχει debate σε αυτο και αυτο πιστευα παντα.

Η μονη προτιμηση που μπορει να εκφρασω ειναι οταν μπουν αλλες μεταβλητες στην συγκριση.

Δλδ για μενα Uncharted 4 30fps> Uncharted collection των 60 fps.

Αυτο ειναι προτιμηση εφοσον δεν με ενοχλουν τα 30 fps. Κατι κερδιζω κατι χανω. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι ενα uncharted 4 στα 60 δεν θα ηταν superior.

 

Τωρα οσον αφορα το VR. Τα 60 fps ειναι το minimum για να αποφευχθει discomfort. Ακομα και αυτα μεσα στο VR δεν δειχνουν οπως τα 60 στην TV.

Αν στριψεις αποτομα στο RE7 με την ελευθερη καμερα θα εχεις αισθηση 45 fps ξερω γω και οχι τα 60 της TV. Oποτε και τα 60 δεν ειναι σουπερ smooth.

Τα 90+ fps για VR ειναι το απολυτο κατ'εμε. Δυστυχως για PSVR υπαρχουν λιγα τετοια games.

 

Το PSVR σιγουρα ειναι ελκυστικο σε συγκριση με τα υπολοιπα απο θεμα VFM ,αλλα οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ η Sony δεν εχει καποιον προσανατολισμο οσον αφορα τον χειρισμο.

Τα υπολοιπα PC headsets εχουν ξεκαθαρο προσανατολισμο σε αυτον τον τομεα. Ξερουν τι θελουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μιλησα για εσενα, καποιο μελος ηταν τωρα τι κανει αυτος αν αλλαξε αποψη, εφαγε ban, σταματησε να ασχολειται με τα vs η παραμενει πιστος στα 30fps δεν γνωριζω, παντως θεωρησα το τελευταιο απιθανο με την ελευση του VR και του pspro οποτε το ειπα χιουμοριστικα. :P Να με συγχωρει και ο συγκεκριμενος οποιος και αν ειναι δεν εχω τιποτα μαζι του ενα αστειακι ηταν επειδη θυμομουν το συγκεκριμενο post.. :P

 

Ειναι παντως καλυτερη επιλογη για πρωτο vr αυτο, δηλαδη εχεις ηδη το συστημα(γιατι οκ δεν εχουν ολοι beast pc να τρεξουν occulus και vive) και ειναι σχετικα οικονομικο με βαση τον ανταγωνισμό, τιτλους εχει και θα αποκτησει και αλλους. Εμενα θα με εψηνε εαν αγορασω pro τελικα αν και με φρεναρει το γεγονος οτι δεν μπορω να το χρησιμοποιησω και στο pc, αν μπορουσα θα το ειχα παρει ηδη. Στο θεμα χειρισμου παντως με DS4 η εμπειρια ηταν αθλια οσο το δοκιμασα στο πλασιο, φανταζομαι με motion controls θα ειναι πολυ καλυτερο. Τα pc headsets θελουν καιρο ακομα για να αξιζουν τα υπερβολικα λεφτα που ζητανε τοσο απο το ιδιο το hardware τους τοσο και απο το pc που πρεπει να εχεις. Υπολογιζω next gen 6core i7 και next gen nvidia τυπου 1080 για occulus/vive για να αξιζει πραγματικα imo.

 

Το psvr δεν ειναι και το μονο που εχει 120hz support οχι μονο 90 η κανω καπου λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ sorry απο εμενα, γιατι νομιζοντας οτι με αφορουσε το εβαλα εδω το ποστ σου. Ισως καποιοι πιστευουν οτι ειναι ανωτερα τα 30 τι να πω, εδω προσπαθουν να το περασουν τα ιδια τα studio(οπως ποσταρε ενα μελος στο αλλο section)...

 

Νομιζω κατι εχουν κανει με hacking και υποστηριζεται το PSVR σε pc, αλλα δεν το εχω ψαξει.

Με τα Move controls ειναι καλυτερα απο το χειριστηριο αλλα δεν μπορεις να εχεις κινηση(τουλαχιστον με αυτα που κτλβαινω εγω) στον χωρο γιατι δεν εχουν μοχλακια οπως εχουν τα χειριστηρια των pc vrs.

Οποτε εχουν κανει μια τρυπα στο νερο. Ναι μεν immersion με τα moves αλλα χωρις κινηση τι να το κανεις.

 

Ναι εχει 120hz support για το reprojection των 60fps σε 120fps.

 

Προσωπικα με εντυπωσιαζει η τεχνολογια και ο λογος που μπηκα στο pc thread ηταν να δω για τις VR συζητησεις εκει. Απο οτι κτλβ δεν εχουν αγορασει πολλοι VR headset ακομα. Oχι οτι γινεται χαμος εδω απο κατοχους. Πρεπει να πεσουν οι τιμες σε ολα για να δουμε περισσοτερα ΑΑΑ για ολους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοι devs εχουν δικαιολογησει τα 30fps παντως, θυμαμαι και στο the order https://www.vg247.com/2014/05/29/the-order-1886-ps4-60fps-why-it-has-to-run-at-30/  (που αντε εκει το καταπινω).

 

Αλλα και στο bloodborne, το οποιο αν ισχυουν αυτα που ειπε ειναι απαραδεκτα imo.

 

 

Yamagiwa noted that while they “haven’t made an official announcement yet but they will probably go for 30fps since that’s what they found to be the best fps (frames-per-second) to play action games.”

 

Yamagiwa added that from the beginning, “they weren’t targeting 60fps because it’s not first-person shooting, it’s an action game.”

http://www.playstationlifestyle.net/2014/10/27/bloodborne-frame-rate-targeting-30fps-since-its-the-best-for-action-games-claims-producer/#/slide/1

 

Νομιζω το καλυτερο απο πλευρας controls πρεπει να ειναι με διαφορα το vive, αλλα για εμενα ειναι πολυ νωρις να κανω το βημα για VR, για αυτο θα με βολευε το PSVR, μια σχετικα φτηνη καλη entry level πρόταση στην κατηγορία. Αν πεσει λιγο η τιμη του θα το σκεφτω σοβαρα παντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα και το άλλο το ωραίο, ότι τα 60 fps είναι για peasants (βλ. RE7), ενώ η MR το παίζει σε 200 fps. 

 

ΟΚ ρε μάγκες, αλλά και 200 fps να έπιαναν οι κονσόλες (αχρείαστο, αλλά ΟΚ), τα PC θα έπιαναν 400 fps και ξανά μανά τα ίδια... δεν νομίζω ότι θα βγει άκρη ποτέ σε αυτό το θέμα, ο homo sapiens είναι ανικανοποίητο ον. :P


Αρκετοι devs εχουν δικαιολογησει τα 30fps παντως, θυμαμαι και στο the order https://www.vg247.com/2014/05/29/the-order-1886-ps4-60fps-why-it-has-to-run-at-30/  (που αντε εκει το καταπινω).

 

Αλλα και στο bloodborne, το οποιο αν ισχυουν αυτα που ειπε ειναι απαραδεκτα imo.

 

http://www.playstationlifestyle.net/2014/10/27/bloodborne-frame-rate-targeting-30fps-since-its-the-best-for-action-games-claims-producer/#/slide/1

 

Νομιζω το καλυτερο απο πλευρας controls πρεπει να ειναι με διαφορα το vive, αλλα για εμενα ειναι πολυ νωρις να κανω το βημα για VR, για αυτο θα με βολευε το PSVR, μια σχετικα φτηνη καλη entry level πρόταση στην κατηγορία. Αν πεσει λιγο η τιμη του θα το σκεφτω σοβαρα παντως. 

 

Το The Order άντε πες έχει γραφικάρες, αλλά αυτά που λέει για το Bloodborne είναι PR πίπες. Λίγη κοινή λογική δηλαδή, μην το κάνετε παντιέρα (σαν τα cinematic 24 fps) τι λέει ο κάθε PRτζής...

 

Ο λόγος που τα Bloodborne/DS3 δεν πιάνουν 60 fps στις κονσόλες (αλλά και σε AMD PC) είναι η πεπαλαιωμένη single-threaded engine τους:

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4f04fp/dark_souls_3_is_there_really_any_hope_for_people/d254fyo/
http://www.dsogaming.com/pc-performance-analyses/dark-souls-iii-pc-performance-analysis/

 

Εξάλλου υπάρχουν τα Doom & RE7 σε 1080p60 με αρκετά εντυπωσιακά γραφικά (για τα δεδομένα των 60 fps σε κονσόλα)...

 

Γι' αυτό γίνεται όλη η φασαρία με τα low-level APIs που είναι φτιαγμένα για να μαξάρουν όλα τα cores, ενώ με DX11 φορτώνουν μόνο το CPU0... κάτι που βέβαια δεν είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα σε Intel/Nvidia PCs.

 

Τα ίδια χάλια είναι και το Forza Horizon 3 σε PC... θες 6 GHz CPU για να πιάσεις σταθερά 60 fps.

 

Πολλοί βρίζουν τον octa-core Jaguar βλέποντας μισοάδειο το ποτήρι, ενώ αν το έβλεπαν μισογεμάτο θα καταλάβαιναν ότι μερικές φορές κάνει καλό η σκληραγώγηση και το λέω με την έννοια ότι οι devs είναι υποχρεωμένοι να εκμεταλλευτούν όλα τα διαθέσιμα (έως 7) cores για το βέλτιστο δυνατό αποτέλεσμα.

 

Γι' αυτό στα νεότερα παιχνίδια με τις νέες engines βλέπεις maxάρισμα όλων των cores, κάτι που ωφελεί ΚΑΙ τους PCάδες με τους σαφέστατα δυνατότερους (αλλά και ακριβότερους) i5/i7. Από το PS5 και μετά έτσι κι αλλιώς θα πάμε σε Zen, οπότε φανταστείτε τι έχουμε να δούμε το 2020+ με octa-core Zen. H «σκληραγώγηση» όμως θα έχει γίνει πάνω στον ταπεινό Jaguar. :)

 

 

Τυχόν τρολλίστικες απαντήσεις από αυτοαποκαλούμενους system warriors (δεν μιλάω για σένα ADHD) θα αγνοηθούν. Τεχνικές συζητήσεις μόνο σε βάση επιχειρημάτων και όχι με ουγκ.

 

 

/OT

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιεργεια ποιος ειπε οτι παιζει RE σε 200fps?? Εγω 60 με vsync ειπα οτι το παιζω και ειναι τελειο δεν θα ηθελα κατι παραπανω ακομα και αν το τραβαγε το pc μου, βασικα τοσο slow paced που ειναι μπορει και 30 κολλημενα να μην ειχα προβλημα.. Στο the order δεν φαινοταν τα 30fps οντως αλλα το bloodborne ειχε αρκετο θεμα και με frame pacing και stuttering.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είσαι "γνώστης" το psvr παίζει στο pc και χωρίς την ανάγκη να υπαρχει το ps4, με συγκεκριμένο τρόπο σύνδεσης και κάποια προγράμματα 

στο ut υπάρχουν video που δείχνουν τον τρόπο

απλά πρέπει να το κατεχεις το άθλημα :P

 

 

 

Σε εμας τους PC Peasants η μονη ελπιδα για να το παιξουμε VR φετος ειναι να υπαρχει η επιλογη στον κωδικα και καποιο γατονι να το ξεκλειδωσει, οπως ειχε γινει με το Alien: Isolation.

με vorpx παίζει στο pc κάποιοι έχουν ανεβάσει video στο ut με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνεις για να δουλέψει  

 

https://www.youtube.com/watch?v=_UetPZFe7JA&feature=youtu.be

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παίδες ώρα για εντυπώσεις από RE7 vr. σαφώς έχει γίνει downgrade στην VR έκδοση όπως ήταν αναμενόμενο μιας και είναι πολύ σημαντικό το frame rate. Aλλα οφείλω να παραδεχτώ πως η εμπειρία είναι πρωτόγνωρη - ανεπανάληπτη.... καταρχάς το game είναι πολύ πιο resident evil από τα re4 re5 re6 (είμαι fun των OLD SCHOOL re1 re 2 re3 nemesis). safe heavens, inventory management, κλειστοφοβικό mansion...απλά άλλαξε η προοπτική σε 1st PERSON...και ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ!!!! πρώτη φορά μετά από το 1996 όπου ασχολήθηκα και με την σειρά έμεινα να κοιτώ μια μισανοιχτη πορτα...και να σκύβω για να δώ αν μου την παραμονεύει κανένας baker στην στροφή :P μόνο και μόνο απο το εν λόγω game αξίζει κανείς να πάρει VR....ένα must buy game για όλους του ps4 gamers....

 

Υ.Γ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ZOMBIES ΘΑ ΠΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ RESIDENT EVIL..... LET HATERS HATE ΘΑ ΠΩ ΕΓΩ..ΤΟ GAME ΣΠΕΡΝΕΙ!!!!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ σημερα θα επισκεφτώ Sony center να το τσιμπήσω το VR. Τι με έψησε; Το resident.

 

Συμφωνω με τα σχόλια πιο πάνω, ότι για μια "είσοδο" στον κόσμο του VR gaming, το PSVR είναι μια προσιτή λύση συγκριτικα με Oculus.

 

Γνωρίζω φυσικά ότι παίρνω ρίσκο, γιατί ουσιαστικά παίρνεις μια κονσόλα στα χρήματα αυτά (ps4 pro) και θα πληρώσεις αλλά τόσα για games. Λογικό. Είναι πρώιμο ακόμα το VR και όχι μόνο για το συγκεκριμενο headset.

 

Εδώ θα εκφράσω τον "φόβο" μου που δεν είναι άλλος από το πόσο θα υποστηρίξει η Sony το VR της. Μην έχουμε δηλαδή ένα φαινόμενο PS Vita.. Δεν ξέρουμε πόσο θα τραβήξει, αν τραβήξει, εγώ βάζω και αυτο το ενδεχόμενο.

 

Παίζει ρόλο imo και πόσο θα το αγκαλιάσει το όποιο content έχει atm o κόσμος.

 

Χθες βράδυ άρχισα να κατεβάζω οτι υπάρχει free στο section του VR στο PS store. Γνώμη μου, θα έπρεπε να εχει πιο πολλά games και κάποια να τα εδιναν free έστω για τους PS plus members. Δεν λέω να δώσουν το Resident Evil δωρεάν προφανώς, αλλά να υπάρχει ένα είδους discount λόγω του VR+ps plus για τους AAΑ τίτλους.

 

Θα ήθελα πιο πολύ content, κάτι το οποίο θεωρώ ότι δεν θα ήταν και πολύ δύσκολο γιατί πολλά games που βλέπαμε ανα καιρους στο Oculus, είναι μεν μέτρια επί το πλείστον αλλά εχουν μεγάλο αριθμό. Θα έπρεπε να είχαν φροντίσει να τα έχουν και αυτά. Να φαίνεται πιο γεμάτο τουλάχιστον το section του. Είναι και θεμα image.

 

Γενικά δεν βλέπω κίνηση εκεί, απο τον Δεκέμβριο το παρακολουθώ, και αυτό με προβληματίζει.

Επεξ/σία από Alex21121988
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ περιμένω να δω σε μεγάλο ελληνικό κατάστημα bundle με κάμερα και άλλο ένα σοβαρό ΑΑΑ παιχνίδι και τότε θα το πάρω. Ανησυχώ κι εγώ για την υποστήριξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...