Προς το περιεχόμενο

Michigan proficiency ή ielts/toefl?


mgs4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι τα παιδιά σε έχουν καλύψει και με το παραπάνω με αυτά που έχουν πει,μια ένσταση μόνο.Παρατηρώ μερικούς που λένε πιο proficiency του Michigan,μόνο Cambridge.Παιδιά μην τρελαθούμε,και τα δύο την ίδια ακριβώς βαρύτητα έχουν,σε άλλα κομμάτια στην εξέταση είναι πιο δύσκολο το Κέιμπριτζ και σε άλλα το Μίσιγκαν.

 

Επίσημη αναγνώριση για το Proficiency γενικά υπάρχει μόνο στην Ελλάδα στον δημόσιο τομέα.Στον ιδιωτικό τομέα και στο εξωτερικό είναι ένα σημαντικό συν στο βιογραφικό σου και δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση διαβαθμίσεις π.χ "εσένα με το Κέιμπριτζ σε θέλουμε,εσύ με το Μίσιγκαν δεν μας κάνεις".

 

Σε κάθε περίπτωση στην Ελλάδα είναι ένα πολύ "δυνατό" χαρτί  το proficiency ειδικά αν σκεφτούμε πως είναι η αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι τα παιδιά σε έχουν καλύψει και με το παραπάνω με αυτά που έχουν πει,μια ένσταση μόνο.Παρατηρώ μερικούς που λένε πιο proficiency του Michigan,μόνο Cambridge.Παιδιά μην τρελαθούμε,και τα δύο την ίδια ακριβώς βαρύτητα έχουν,σε άλλα κομμάτια στην εξέταση είναι πιο δύσκολο το Κέιμπριτζ και σε άλλα το Μίσιγκαν.

 

Επίσημη αναγνώριση για το Proficiency γενικά υπάρχει μόνο στην Ελλάδα στον δημόσιο τομέα.Στον ιδιωτικό τομέα και στο εξωτερικό είναι ένα σημαντικό συν στο βιογραφικό σου και δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση διαβαθμίσεις π.χ "εσένα με το Κέιμπριτζ σε θέλουμε,εσύ με το Μίσιγκαν δεν μας κάνεις".

 

Σε κάθε περίπτωση στην Ελλάδα είναι ένα πολύ "δυνατό" χαρτί  το proficiency ειδικά αν σκεφτούμε πως είναι η αγορά εργασίας.

Εγώ νομίζω ότι δεν είναι και τόσο δυνατό χαρτί, ακριβώς γιατί είναι όπως είναι η αγορά εργασίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να μάθεις Αγγλικά, συνέχισε αυτό που κάνεις, διάβασε κανένα βιβλίο, δες ταινίες, κάνε και μάθημα στην τελική αλλά το πτυχίο δεν βοηθάει κάπου νομίζω. Ίσα ίσα σε προετοιμάζει για συγκεκριμένο είδος ασκήσεων που μπορεί να είναι κάτι άλλο από αυτό που θες. Κάποιοι άνθρωποι θέλουν να έχουν ένα στόχο όταν κάνουν κάτι, αλλά και σε αυτή την περίπτβση θα προτιμούσα ένα IELTS που θα σου δείξει που βρίσκεσαι όταν το δώσεις.

 

Όσο για το βιογραφικό, θέλω να πιστεύω ότι κανένας σοβαρός εργοδότης δεν θα πιστέψει ότι κάποιος ξέρει καλύτερα Αγγλικά από κάποιον άλλο λόγω proficiency. Και αλίμονο αν για κάθε skill στο βιογραφικό μας χρειαζόμασταν και μια πιστοποίηση. Προσωπικά έχω Proficiency αλλά δεν το γράφω καν στο cv μου, αλλά μιλάμε για αγγλόφωνες δουλειές που ίσως εννοείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεωρώ αφενός μεν ως ένα τρόπο για εξοικίωση με τη γλώσσα (έστω σε μικρό βαθμό), αφετέρου αυτοπεποίθηση για την κατανόηση και ομιλία γλώσσας (πολύ βασικό για μένα). Από κει και πέρα μπορεί αν τα βρω σκούρα με θέμα δουλειάς εδώ να την κάνω. Πιστεύω θα βοηθήσει για τον δεύτερο λόγο σε αυτή την περίπτωση.

Ρε μεγάλε μήπως σου έχει πουλήσει κανείς γνωστός σου παραμύθια;

 

Σου έχουν πει αρκετά παιδιά ότι έξω δεν τους χρησίμευσε πουθενά το Proficiency και ούτε για την εξοικείωση που θες δεν κάνει.

 

Για κάποιον λόγο επιμένεις ακόμα.

 

Σχετικά με την ομιλία που λες και 3 Proficiency να πάρεις δεν θα τα μιλάς καλά. Η γλώσσα θέλει να την μιλάς. Μόνο έτσι την μαθαίνεις.

 

Υπάρχουν αμέτρητες επιλογές που έχεις που και είναι πολύ καλύτερες και το σημαντικότερο δεν κοστίζουν όσο η προετοιμασία - εξετάσεις του Prof.

 

Μερικές από αυτές...

 

-Πάρε αρκετά Αγγλικά λογοτεχνικά βιβλία και άρχισε να τα διαβάζεις 

-Ότι ταινία-σειρά θα δεις από εδώ και πέρα θα είναι πάντα στα Αγγλικά χωρίς υπότιτλους για να ασκείς την κατανόηση της γλώσσας

-Για το κομμάτι της ομιλίας βρες κάποιον ξένο από κάποιο φορουμ - Video game και μίλα στο Skype. Έτσι έκανε ένας φίλος (μέσο Video game) και βρήκε παιδιά που έπρεπε να τους μιλάει μόνο Αγγλικά. Οπότε αυτομάτως βελτιώθηκε.

 

Αυτές που ανέφερα είναι μερικές λύσεις από εκεί και πέρα αυτοσχεδίασε.

 

Για να μην παρεξηγηθεί το ύφος μου εντελώς φιλικά σου τα λέω. Για να καταλάβεις ότι τζάμπα θα πετάξεις τόσο λεφτά σε μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί αυτά που λέτε είναι επικίνδυνα.Το ότι ακυρώνετε με τις "επιχειρηματάρες" σας πιστοποιητικά γλωσσομάθειας με τεράστιο κύρος και διεθνή αναγνώριση όπως είναι τα Proficiency του Cambridge και του Michigan,δείχνει και την νοοτροπία μας σαν λαός.Όχι ρε σεις είναι κουρελόχαρτα,το ότι σε όλες τις σοβαρές εταιρείες αυτήν την στιγμή θέτουν το Proficiency ως προαπαιτούμενο δεν έχει σημασία.Θα πας στην συνέντευξη και θα πεις "φιλαράκι ξέρω άριστα αγγλικά επειδή παίζω Call of Duty χρόνια,ενώ είμαι diamond και στο LoL".Δεν σοβαρευόμαστε λίγο λέω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί αυτά που λέτε είναι επικίνδυνα.Το ότι ακυρώνετε με τις "επιχειρηματάρες" σας πιστοποιητικά γλωσσομάθειας με τεράστιο κύρος και διεθνή αναγνώριση όπως είναι τα Proficiency του Cambridge και του Michigan,δείχνει και την νοοτροπία μας σαν λαός.Όχι ρε σεις είναι κουρελόχαρτα,το ότι σε όλες τις σοβαρές εταιρείες αυτήν την στιγμή θέτουν το Proficiency ως προαπαιτούμενο δεν έχει σημασία.Θα πας στην συνέντευξη και θα πεις "φιλαράκι ξέρω άριστα αγγλικά επειδή παίζω Call of Duty χρόνια,ενώ είμαι diamond και στο LoL".Δεν σοβαρευόμαστε λίγο λέω εγώ...

Ότι θα πας έξω, με ένα κουρελόχαρτο (γιατί για το εξωτερικό αυτό είναι) και θα τους μιλήσεις Αγγλικά σαν πακιστανός μετανάστης και θα το πάρουν στα σοβαρά το χαρτί που έχεις;

 

Ειδικά έξω (αφήνω το Ελλαδισταν από έξω) όταν θα πας στην συνέντευξη θα πρέπει να μιλήσεις Αγγλικά εκεί θα φανεί ότι ξέρεις. Αν δεν ξέρεις και ένα σωρό πτυχία να πας δεν θα αλλάξει κάτι.

 

By the way θα ήθελα μερικές αγγελίες που να έχουν ως προαπαιτούμενο το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Φυσικά όχι για θέσεις που μπορεί να απαιτούν τέτοια χαρτιά για να διαχωρίσουν τους υποψήφιους (Γραμματέας παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουρελοχαρτο δεν ειναι το προφισιενσι. Ασε τι λενε μερικοι τωρα,παντα καποιοι θα βρεθουν να πουν τα δικα τους για προσωπικους λογους προφανως. Οπως και να εχει ομως,οσα πτυχια κι αν εχεις στα χαρτια δεν αρκουν για να αποδειξεις οτι ξερεις καλα τα αγγλικα. Σιγουρα μπορει αν στειλεις το βιογραφικο να σε καλεσουν σε  συνεντευξη αλλα πιο πολυ θα κριθεις οταν θα πρεπει να τα μιλησεις. Τωρα για Ελλαδα δε χρειαζεται αυτο φυσικα στις περισσοτερες περιπτωσεις,εκει μετραει μονο το χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα.Κολλητός μου που σπουδάζει εμπορικό ναυτικό,του έχουν πει άπειρες φορές ότι εργασία σε ναυτιλιακή εταιρεία χωρίς Proficiency απλά δεν γίνεται.Για το εξωτερικό που λες αυτό ισχύει μόνο στα πανεπιστήμια,και ακόμα και εκεί με εξαιρέσεις.

 

Δηλαδή όντως η πλειοψηφία των πανεπιστημίων δεν ενδιαφέρεται για το proficiency,θέλουν τα IELTS/TOEFL tests αλλά υπάρχουν και ιδρύματα που το δέχονται και απλά σου ζητάνε να κάνεις μια περαιτέρω εξέταση εντός του πανεπιστημίου.Τώρα για την αναζήτηση εργασίας κάνεις τεράστιο λάθος αν νομίζεις ότι οποιοδήποτε πιστοποιητικό γλωσσομάθειας επιπέδου C2 είναι άχρηστο.

 

Καλά αυτό που μου λες ότι μπορεί να πας στην συνέντευξη και να μιλάς πακιστανικά αγγλικά,ε σε αυτό δεν φταίει η επάρκεια του proficiency ρε φίλε,φταις εσύ ο ίδιος!Είναι σαν να μου λες ότι το πτυχίο ιατρικής είναι άχρηστο επειδή κάποιος που το έχει μπορεί να μην ξέρει να χειρουργήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω ότι τα παιδιά σε έχουν καλύψει και με το παραπάνω με αυτά που έχουν πει,μια ένσταση μόνο.Παρατηρώ μερικούς που λένε πιο proficiency του Michigan,μόνο Cambridge.Παιδιά μην τρελαθούμε,και τα δύο την ίδια ακριβώς βαρύτητα έχουν,σε άλλα κομμάτια στην εξέταση είναι πιο δύσκολο το Κέιμπριτζ και σε άλλα το Μίσιγκαν.

 

Επίσημη αναγνώριση για το Proficiency γενικά υπάρχει μόνο στην Ελλάδα στον δημόσιο τομέα.Στον ιδιωτικό τομέα και στο εξωτερικό είναι ένα σημαντικό συν στο βιογραφικό σου και δεν υπάρχουν σε καμία περίπτωση διαβαθμίσεις π.χ "εσένα με το Κέιμπριτζ σε θέλουμε,εσύ με το Μίσιγκαν δεν μας κάνεις".

 

Σε κάθε περίπτωση στην Ελλάδα είναι ένα πολύ "δυνατό" χαρτί  το proficiency ειδικά αν σκεφτούμε πως είναι η αγορά εργασίας.

Δεν ισχυει 2 χρονια πριν που κοιτουσα μεταπτυχιακα εξω δεχοντουσαν IELTS/TOEFL και καποια Proficiency Cambridge μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι ισχύει τελικά με τις δουλειές έξω. Μετράει το χαρτί ή τι ξέρεις; Πχ τώρα για τα αγγλικά που λέμε. Γιατί πότε διαβάζουμε το ένα και πότε το άλλο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει όλη αυτή η βιομηχανία φροντιστηρίων και πιστοποιήσεων για ξένες γλώσσες στις περισσότερες χώρες, οπότε και οι εργοδότες δεν περιμένουν να δουν κάτι τέτοιο. Απλά γράφεις το επίπεδο σου στο βιογραφικό όπως θα έγραφες και για C++ πχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει 2 χρονια πριν που κοιτουσα μεταπτυχιακα εξω δεχοντουσαν IELTS/TOEFL και καποια Proficiency Cambridge μονο

Αν κοίταζες για Αγγλία δεν αποκλείω κάποια να λαμβάνουν υπόψη μόνο το Proficiency του Cambridge.Πριν μήνες και εμένα είχε πέσει το μάτι μου σε ένα Αμερικάνικο Πανεπιστήμιο που ζητούσαν το Proficiency του Michigan και φυσικά τα IELTS/TOEFL.Εξαιρέσεις σαφέστατα και υπάρχουν ανά ίδρυμα.

 

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι ισχύει τελικά με τις δουλειές έξω. Μετράει το χαρτί ή τι ξέρεις; Πχ τώρα για τα αγγλικά που λέμε. Γιατί πότε διαβάζουμε το ένα και πότε το άλλο.  

 

Φυσικά και μετράει το χαρτί και μάλιστα αρκετά,το θέμα είναι όμως να ξέρεις να χειρίζεσαι και την γλώσσα καλά.Που από την στιγμή που έχει πάρει κανείς το proficiency ε δεν γίνεται να μην ξέρει καλά Αγγλικά εκτός αν το έχει πάρει 3η γυμνασίου και είναι τώρα 25 χρονών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι θα πας έξω, με ένα κουρελόχαρτο (γιατί για το εξωτερικό αυτό είναι) και θα τους μιλήσεις Αγγλικά σαν πακιστανός μετανάστης και θα το πάρουν στα σοβαρά το χαρτί που έχεις;

 

Ειδικά έξω (αφήνω το Ελλαδισταν από έξω) όταν θα πας στην συνέντευξη θα πρέπει να μιλήσεις Αγγλικά εκεί θα φανεί ότι ξέρεις. Αν δεν ξέρεις και ένα σωρό πτυχία να πας δεν θα αλλάξει κάτι.

 

By the way θα ήθελα μερικές αγγελίες που να έχουν ως προαπαιτούμενο το συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Φυσικά όχι για θέσεις που μπορεί να απαιτούν τέτοια χαρτιά για να διαχωρίσουν τους υποψήφιους (Γραμματέας παράδειγμα).

Μόνο που από απλή κουβέντα δεν μπορείς να αποκτήσεις πλούσιο και πιο περίπλοκο λεξιλόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικό πρόβλημα με το proficiency δεν έχω γιατί ήμουν τυχερός που τα "σκάσανε" οι γονείς μου για να πάρω lower (1η λυκείου) και proficiency (2α λυκείου).

Ναι σαφέστατα μαθαίνεις αγγλικά, ναι σαφέστατα το έχω βάλει στο βιογραφικό μου, ναι μου το ζήτησαν από την σχολή αλλά άτομο στο εξωτερικό (συνάδελφοι κυρίως) που να ξέρει για proficiency δεν έχω πετύχει ακόμα (ίσως δεν είναι διαδεδομένο όσο άλλα? Μήπως το επίπεδο θεωρείτε standard? Δεν ξέρω) .

Σχολές έξω ζητάνε κυρίως TOEFL/IELTS (δεν ξέρω τι ποσοστό δέχεται proficiency για να πω), αλλά θεωρώ γεγονός πως αρκετοί πατήσανε όλα αυτά τα χρόνια για να κάνουν το συγκεκριμένο πτυχίο ανάγκη και μέρος της ελληνικής αγοράς εργασίας (πχ κόπηκες για 1-2-3% και ξαναδίνεις για να το πάρεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...