Προς το περιεχόμενο

Michigan proficiency ή ielts/toefl?


mgs4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλος μου με μεταπτυχιακό και απόφοιτος σχολης θετικων επιστημων, την εκανε στην Αμερική για διδακτορικο...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν του αναγνώρισαν το ελληνικό μεταπτυχιακό και τώρα θα κάνει 5 χρόνια διδακτορικό. Ουσιαστικά είναι σαν να μην έκανε ποτέ μεταπτυχιακό. :shock:

Και να λεγα ότι είχε κάνα μεταπτυχιακό του πέοντα να πω εντάξει αλλά ο άνθρωπος μεταπτυχιακό στο χημικό της Αθήνας έκανε που θεωρείται το καλύτερο για τα ελληνικά δεδομένα. :-) :-)

Και εσείς τώρα λέτε για Μίσιγκαν που όντως δεν μετράει στο εξωτερικό ζητάνε ielts και με τον ανάλογο βαθμό ξέρω.

Αλλά οκ σαν χαρτί αξίζει να το έχεις σε ΚΑΠΟΙΕΣ δουλειες ειναι προαπαιτούμενο σε άλλες βασικες γνωσεις αγγλικών αρκούν. Για greece πάντα..


Παλιά πάντως το lower θεωρούταν σημαντικό χαρτί, ειδικά αν δεν το έπαιρνες με c! Για το proficiency δεν το συζητώ, καθηγητής! :D

 

Οι κλασσικές ιστορίες στα φροντιστήρια δεκαετία του 90 ότι ο κατοχος lower έχει φοβερή επαγγελματική αποκατάσταση. Ο δε proficiency μεγαλοστελεχος σε πολυεθνική στη χειρότερη των περιπτώσεων...

 

Απο τότε είχε αρχίσει η μάλακυνση εγκεφάλου της ελληνικής κοινωνίας...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος μου με μεταπτυχιακό και απόφοιτος σχολης θετικων επιστημων, την εκανε στην Αμερική για διδακτορικο...

Το πρόβλημα είναι ότι δεν του αναγνώρισαν το ελληνικό μεταπτυχιακό και τώρα θα κάνει 5 χρόνια διδακτορικό. Ουσιαστικά είναι σαν να μην έκανε ποτέ μεταπτυχιακό. :shock:

Και να λεγα ότι είχε κάνα μεταπτυχιακό του πέοντα να πω εντάξει αλλά ο άνθρωπος μεταπτυχιακό στο χημικό της Αθήνας έκανε που θεωρείται το καλύτερο για τα ελληνικά δεδομένα. :-) :-)

Και εσείς τώρα λέτε για Μίσιγκαν που όντως δεν μετράει στο εξωτερικό ζητάνε ielts και με τον ανάλογο βαθμό ξέρω.

Αλλά οκ σαν χαρτί αξίζει να το έχεις σε ΚΑΠΟΙΕΣ δουλειες ειναι προαπαιτούμενο σε άλλες βασικες γνωσεις αγγλικών αρκούν. Για greece πάντα..

 

Οι κλασσικές ιστορίες στα φροντιστήρια δεκαετία του 90 ότι ο κατοχος lower έχει φοβερή επαγγελματική αποκατάσταση. Ο δε proficiency μεγαλοστελεχος σε πολυεθνική στη χειρότερη των περιπτώσεων...

 

Απο τότε είχε αρχίσει η μάλακυνση εγκεφάλου της ελληνικής κοινωνίας...

Κοίτα, τότε δεν λέγανε και ακριβώς ψέματα...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φροντιστήρια ήταν η καλύτερη μπίζνα εκείνες τις εποχές. Μας έκαναν εμπόριο την είσοδο στο πανεπιστήμιο και την απόκτηση πτυχίων/πιστοποιητικών τα οποία σε οδηγούν στον παράδεισο και την αιώνια ζωή.

Και για να μείνουμε οntopic χρειάζεται το πτυχίο αγγλικών έστω σε επίπεδο lower για τα ελληνικά δεδομένα ΑΛΛΑ για το λόγο που το θέλει ο TS δλδ για "αυτοπεποίθηση" και " εξοικείωση" είναι λίγο περισσότερο από άχρηστο :) :)

 

Φυσικά και δεν μηδενίζω τα πτυχία. Έχω αναφερθεί παλιότερα στο θέμα, έχω ήδη αρκετά και εγώ στο βιογραφικό μου έτσι.

Δεν ειμαι ο κλασσικος βολεμενος αποφοιτος λυκειου να πουλάω φιλοσοφία χωρίς να ξέρω από πανεπιστήμια και φροντιστήρια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά πάντως το lower θεωρούταν σημαντικό χαρτί, ειδικά αν δεν το έπαιρνες με c! Για το proficiency δεν το συζητώ, καθηγητής! :D

Παλια το προφισιενσι θεωρουνταν τεραστιο επιτευγμα και το να το παρεις ηταν ζητημα ζωης και θανατου γιατι μετα και καλα δε θα ειχες χρονος πια μεγαλος να το παρεις και χωρις αυτο δε θα μπορουσες να κανεις τιποτα. οτι να ναι δηλαδη. χαχα θυμαμαι οταν το ειχα παρει εγω μου ειχαν κανει κατι πανακριβα δωρα λες και πηγαινα να δουλεψω για τη Νασα :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που από απλή κουβέντα δεν μπορείς να αποκτήσεις πλούσιο και πιο περίπλοκο λεξιλόγιο.

Μπορείς να πάρεις όμως μερικά πολύ ωραία Αγγλικά λογοτεχνικά βιβλία.

 

Σίγουρα καλύτερη δουλειά θα κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να πάρεις όμως μερικά πολύ ωραία Αγγλικά λογοτεχνικά βιβλία.

 

Σίγουρα καλύτερη δουλειά θα κάνουν.

Ναι αλλα θα είσαι με ένα λεξικό στο χέρι γιατί το να διαβάσεις λογοτεχνία σε ξένη γλώσσα δεν είναι απλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλα θα είσαι με ένα λεξικό στο χέρι γιατί το να διαβάσεις λογοτεχνία σε ξένη γλώσσα δεν είναι απλό.

Αυτο θα το κανεις ανεξαρτητα με το επιπεδο σου. Εδω στην μητρικη σου γλωσσα το χρειαζεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει τι ισχύει τελικά με τις δουλειές έξω. Μετράει το χαρτί ή τι ξέρεις; Πχ τώρα για τα αγγλικά που λέμε. Γιατί πότε διαβάζουμε το ένα και πότε το άλλο.

κοντευω ενα μισι χρονο uk δεν μου ζήτησαν σε καμια δουλειά αν εχω πιστοποίηση στην γλώσσα. Το ielts κ τ λοιπα παλι δεν λενε τπτ (για αγορα εργασιας παντα) γιατί κ δω κάνουν μεταπτυχιακά γαλλοι, ισπανοι ιταλοι κτλπ που έχουν την πιστοποίηση αλλα τα αγγλικα τους ειναι μαυρα χαλια. Οποτε γραψεις ενα professional level ή fluent αν το χεις κ τελιωσε ουτε πιστοποιήσεις ουτε τπτ.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο θα το κανεις ανεξαρτητα με το επιπεδο σου. Εδω στην μητρικη σου γλωσσα το χρειαζεσαι.

Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής και δεν θεωρώ ότι διαβάζω απλά βιβλία. Απλώς είναι λίγο εκνευριστικό αν το επίπεδο σου είναι χαμηλό να είσαι με ένα λεξικό για να διαβάζεις, χάνεις την απόλαυση του διαβάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής και δεν θεωρώ ότι διαβάζω απλά βιβλία. Απλώς είναι λίγο εκνευριστικό αν το επίπεδο σου είναι χαμηλό να είσαι με ένα λεξικό για να διαβάζεις, χάνεις την απόλαυση του διαβάσματος.

Στα ελληνικά ή στα αγγλικά εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελληνικά ή στα αγγλικά εννοείς;

Σε καμία από τις δύο.

Αλλά σε άλλες που είμαι beginner π.χ κινέζικα δεν έχω πιάσει καν βιβλίο, δεν βρίσκω το νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικά δεν έχω χρειαστεί μέχρι στιγμής και δεν θεωρώ ότι διαβάζω απλά βιβλία. Απλώς είναι λίγο εκνευριστικό αν το επίπεδο σου είναι χαμηλό να είσαι με ένα λεξικό για να διαβάζεις, χάνεις την απόλαυση του διαβάσματος.

Τι να σου πω αναλογα και τι βιβλια διαβαζεις παντα αργα ή γρηγορα θα χρειαστεις (εκτος αν βγαζεις ακρη με το νοημα και για αυτο δεν κοιτας )

 

Σε καμία από τις δύο.

Αλλά σε άλλες που είμαι beginner π.χ κινέζικα δεν έχω πιάσει καν βιβλίο, δεν βρίσκω το νόημα.

Το νοημα του να διαβασεις βιβλιο ειναι ακριβως αυτο να μαθεις νεες λεξεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω αναλογα και τι βιβλια διαβαζεις παντα αργα ή γρηγορα θα χρειαστεις (εκτος αν βγαζεις ακρη με το νοημα και για αυτο δεν κοιτας )

 

Το νοημα του να διαβασεις βιβλιο ειναι ακριβως αυτο να μαθεις νεες λεξεις

Μέχρι και μεσαιωνική ποίηση έχω διαβάσει και δεν το χρειάστηκα το λεξικό.

 

Μόνο που δεν πρόκειται να θυμάσαι πολύ δύσκολες λέξεις από ένα βιβλίο που θα διαβάσεις μια φορά. Αντιθέτως θεωρώ ποιο χρήσιμο να διαβάζεις το ίδιο το λεξικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δεν πρόκειται να θυμάσαι πολύ δύσκολες λέξεις από ένα βιβλίο που θα διαβάσεις μια φορά. Αντιθέτως θεωρώ ποιο χρήσιμο να διαβάζεις το ίδιο το λεξικό.

 

Μα από το λεξικό θα διαβάζεις όσες λέξεις βρίσκεις και δε γνωρίζεις στο εκάστοτε βιβλίο

Αλλιώς πώς χρησιμοποιείς το λεξικό, ξεκινάς από το A και διαβάζεις μία μία τις λέξεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...