Προς το περιεχόμενο

Michigan proficiency ή ielts/toefl?


mgs4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το είχα πάντα απορία όμως. Μήπως Lower, Advanced & Proficiency είναι απλά κάτι που αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, ώστε να δουλεύουν οι "περιττοί" καθηγητές (παρόμοιο σύστημα με των πανελληνίων, που προσφέρει δουλειά στα φροντιστήρια) και απλά έχει παιχτεί συμφωνία για να φέρει το χαρτί υπογραφή από Michigan/Cambridge (ή άλλα 3α) που απλά κρατάνε ένα ποσοστό από τα εξέταστρα?

Κοίτα δεν αναγνωρίζεται μόνο στην Ελλάδα. Αλλά γενικά η αξία είναι μικρή.

 

Αλλά τα Φροντιστήρια γενικά έχουν πλουτίσει από την άγνοια των γονιών κτλ.

 

Ακόμα θυμάμαι στο Φροντιστήριο μου που μας τα είχαν κάνει μπάλες, ότι χωρίς Prof. δεν θα βρούμε καλή δουλειά και την γνωστό μαλακο παράδειγμα "Αν πάτε σε μια δουλειά και ο ένας έχει Prof. και ο άλλος απλό Lower ποιον θα πάρουν;"

 

Για να μην αναφερθώ στο γεγονός ότι ξέρω καλύτερα Αγγλικά από τους παλιούς συμμαθητές μου που πήραν το τρομερό και φοβερό Proficiency.

 

Πρόκειται για μια μπούρδα για να πλουτίζουν τα Φροντιστήρια όπως πολύ σωστά είπες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα προσφατο prof και οταν εκανα αιτηση για το msc στο uk δεν ηξεραν καν τι ειναι 

 

Μονο για το ελληνικο δημοσιο ειναι το michigan prof και αν

Λογικο να μη τα ξέρουν καν, μίας και είναι πιο πολύ για Ελλάδα πάρα για αλλού...Για παράδειγμα αν πάρεις πτυχίο στα 17 και δε τα μιλάς ποτέ και φτάσεις 28 μπορεί να μη θυμάσαι και τίποτα οπότε και για αυτούς έξω δε τους εξασφαλίζει ότι ξέρεις αγγλικά και μπορείς να καταλάβεις όρους και έννοιες, εκτός αν πας για Pizza boy. Για αυτό και ζητάνε ielts/toef.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα προσφατο prof και οταν εκανα αιτηση για το msc στο uk δεν ηξεραν καν τι ειναι 

 

Μονο για το ελληνικο δημοσιο ειναι το michigan prof και αν

Λογικό να μην το αναγνωρίσουν. Είναι αμερικάνικη πιστοποίηση, ενω οι Άγγλοι προωθούν το δικό τους προϊόν, δηλ. το Cambridge
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Κάποιες παρατηρήσεις:

 

-Κοιτάω κυρίως για Ελλάδα δουλειά, προς το παρόν καθόλου εξωτερικό αν σκάσει κάτι στο μέλλον ασυζητητί θα δωσω για ielts...

 

-Δεν με ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό/σπουδές στο εξωτερικό. Είμαι κατοχος msc ελληνικού πανεπιστημίου στο οποίο το lower ήταν αρκετό για την επιλογή.

 

Oπότε με όλα αυτά γυρνάω πάλι προς το ECPE (Michigan) και θα ήθελα να εστιάσουμε εκεί τη συζήτηση γύρω από προετοιμασία, εξετάσεις και κόστος για την εξέταση. Κυρίως από κάποιον που το έδωσε ή γνωρίζει..

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης δεν ειναι μονο το cambridge και το michigan υπαρχει και το esb αν θες που εδωσε η κοπελα μου και ειναι ισαξιο με τα αλλα 2! εγω σε αυτο θα παω ή στο michigan παντως.. checkαρε το

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε δεν θα σου χρησιμεύσει ούτε στην Ελλάδα εκτός αν κοιτάς για Δημόσιο.

 

Τώρα αν θες ένα χαρτί έτσι για την κορνίζα είναι άλλο θέμα.

 

Βρες ένα σωστό καθηγητή ιδιαίτερου πάρε και ρώτα πόσο καιρό προετοιμασίας θα θες για να δώσεις.

 

Υπάρχουν και μερικά φροντιστήρια ταχείας εκμάθησης που σε 9 μήνες περίπου σε προετοιμάζουν. Ένας φίλος πήγε εκεί για το Lower. Κανα 1000αρι θελουν αυτοί.

 

επίσης τα ίδια φροντιστήρια έχουν και μαθήματα σε 5 μήνες αν νομίζεις ότι το έχεις με την γλώσσα και θες-μπορείς να δώσεις σύντομα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου παει πανω απο χιλιαρικο μαζι με εξετασεις βιβλια σιγουρα , εγω δεν θα εμπενα δε αυτον τον κοπο, υπαρχουν και αλλοι τροποι να μαθει κανεις αγγλικα

 

Εγω με οτι ειχα μαθει απο μονος μου εδωσα, ουτε καν βιβλια δεν πηρα , κατι past papers ειδα μονο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χρόνο και εγώ κάπως έτσι το έχω στο μυαλό μου δλδ 5-9 μήνες προετοιμασία.

Δε λέμε να ξεσκιστείς για να το δώσεις σε 3 μήνες, λογικά δε βγαίνει εκτός και αν εισαι σε advanced επίπεδο...

 

1000 είναι πολλά τέτοιες εποχές αλλά  θέλω να το πάρω γαμώτο.. Τεσπα θα το ψάξω για φροντιστήριο ή ότι οικονομικό μπορώ να βρω γιατί τα φροντιστήρια ζητάνε μαλλιοκέφαλα....

 

Και μιας που ανέφερα advanced... Ποια η γνώμη σας αξίζει;  Μήπως το advanced του Cambridge είναι αναγνωρισμένο έξω;

 

 

 

 

Που θα σε βοηθήσει αυτό για δουλειά στην Ελλάδα; Εννοώ πέρα από θέσεις που δίνουν μόρια κλπ.

 

Το θεωρώ αφενός μεν ως ένα τρόπο για εξοικίωση με τη γλώσσα (έστω σε μικρό βαθμό), αφετέρου αυτοπεποίθηση για την κατανόηση και ομιλία γλώσσας (πολύ βασικό για μένα). Από κει και πέρα μπορεί αν τα βρω σκούρα με θέμα δουλειάς εδώ να την κάνω. Πιστεύω θα βοηθήσει για τον δεύτερο λόγο σε αυτή την περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλόγως τι το θες.

 

Αν το θες για ελληνικό δημόσιο, πάρε οποίο να ναι.

αν το θες για βιογραφικό, πάρε μισιγκαν η κεμπριτζ διότι δεν έχουν ημερομηνία λήξης.

αν το θες για ακαδημαϊκούς λόγους όπως πχ πτυχίο στο εξωτερικό, συνήθως ιελτσ η τοεφλ, κάποια αρκούνται και με κεμπριτζ η μισιγκαν, αλλά ΝΟΜΙΖΩ αν τα έχεις έως δύο έτη.

 

Αν θέλεις γνώσεις, για μένα ώρες ένα καλό φροντιστήριο και τράβα κανε φουλ προετοιμασία για κεμπριτζ. Κατ εμέ, είναι το τοπ πιστοποιητικό.

εγώ είχα πάρει μισιγκαν σε 8 μήνες, 3 ωριτσες την εβδομάδα. 5 μηνες βγαλανε τα βιβλία κ 3 μήνες κάναμε ντριλσ. φουλ τεστακια. πρόσεξε όμως αν πας για μισιγκαν, το σπικινγκ είναι ίσως πιο ζορικο από του κεμπριτζ.

επίσης η μόνη κ πραγματική δυσκολία π συνάντησα εκείνους τους οκτώ μήνες ήταν να προσπαθήσω να ενσωματωσω το καινούριο λεξιλόγιο στον λόγο μου. Για μενα, αυτή είναι η πραγματική δυσκολία του προφ.

 

Διαλέξε αναλόγως τις ανάγκες σου.

 

προ τιπ. ταινίες τραγούδια κλπ όλα αυτά οκ, απλά σκεψου και το ενδεχόμενο να κάτσει να δεις ντοιτσε βελε DW στην τηλεόραση. 1-2 ώρες τη μέρα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...