Προς το περιεχόμενο

Michigan proficiency ή ielts/toefl?


mgs4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι και μεσαιωνική ποίηση έχω διαβάσει και δεν το χρειάστηκα το λεξικό.

 

Μόνο που δεν πρόκειται να θυμάσαι πολύ δύσκολες λέξεις από ένα βιβλίο που θα διαβάσεις μια φορά. Αντιθέτως θεωρώ ποιο χρήσιμο να διαβάζεις το ίδιο το λεξικό.

Ε δε διαβάζεις αρκετά δύσκολα γι'αυτό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μα από το λεξικό θα διαβάζεις όσες λέξεις βρίσκεις και δε γνωρίζεις στο εκάστοτε βιβλίο

Αλλιώς πώς χρησιμοποιείς το λεξικό, ξεκινάς από το A και διαβάζεις μία μία τις λέξεις? :P

Ναι ακριβώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι και μεσαιωνική ποίηση έχω διαβάσει και δεν το χρειάστηκα το λεξικό.

 

Μόνο που δεν πρόκειται να θυμάσαι πολύ δύσκολες λέξεις από ένα βιβλίο που θα διαβάσεις μια φορά. Αντιθέτως θεωρώ ποιο χρήσιμο να διαβάζεις το ίδιο το λεξικό.

Δηλαδη οσες λεξεις δεν καταλαβαινεις τις καταλαβαινεις απο τα συμφραζομενα; Πως το κανεις; Εγω ολο με το λεξικο ειμαι στο χερι. Αν και το εχω παρακανει με το λεξικο, δεν μπορω να πω, κατι σαν ocd εχει γινει πλεον για μενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οσες λεξεις δεν καταλαβαινεις τις καταλαβαινεις απο τα συμφραζομενα; Πως το κανεις; Εγω ολο με το λεξικο ειμαι στο χερι. Αν και το εχω παρακανει με το λεξικο, δεν μπορω να πω, κατι σαν ocd εχει γινει πλεον για μενα.

Όχι απλώς τις γνωρίζω τις λέξεις. Μάλλον γιατί οι γονείς μου μου διάβαζαν από μικρή βιβλία στα αγγλικά και έβλεπα και πιο δύσκολες ταινίες στα αγγλικά. Οπότε μεγαλώνοντας είχα φτάσει σε ένα άριστο επίπεδο κατανόησης αγγλικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vocabulary ειναι το λιγοτερο..τι να το κανεις αν δεν μπορεις να "στρωσεις" μια προταση η αν δεν μπορεις να μιλας fluently που λενε και στο χωριο μου :P Τα Αγγλικα θελουν πολυ δουλεια για να τα φτασεις σε ενα επιπεδο,τα πτυχια παλι δεν λενε τιποτα αν δεν εξασκεις την γλωσσα καθημερινα.

Εχουν φοβερη γραμματικη και δεν αναφερομαι μονο στους χρονους αλλα και στα phrasal verbs κτλ!Eχει πολυ δουλεια το πραγμα..

 

(Kαι εγω λογω μηδενικης τριβης με την γλωσσα,τα εξασκω ξανα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε,

καταρχάς να πω οτι βαρέθηκα να διαβάσω όλες τις απαντήσεις, οπότε συγχωρέστε με αν γράψω κάτι που έχει ήδη ειπωθεί.
Προσωπικά σπουδάζω σε πανεπιστημίο του εξωτερικού, στις ΗΠΑ συγκεκριμένα.

Δεν έχω το proficiency, μέχρι advanced είχα φτάσει (το οποίο ψιλοάχρηστο είναι, αλλά νταξ, το δωσα και το πήρα τέλοσπαντων)

Και δε μου χρειάστηκε όταν έδωσα το 'βιογραφικό' μου για να με πάρουν, αντιθέτως το TOEFL ήταν στα απαραίτητα που έπρεπε να χω (μαζί με κάτι εξετάσεις που είναι μόνο για αμερικάνικα πανεπιστήμια, SAT λέγονται). Και απ' όσο ξέρω, το TOEFL γενικά το ζητάνε οι περισσότερες (αγγλόφωνες) σχολές του εξωτερικού.
Τώρα, εξαρτάται πάντα απ' το τι θες να κάνεις. Αν απλά θες ένα έξρτα χαρτί για το βιογραφικό σου για δουλειά, νομίζω το proficiency μετράει περισσότερο, για τον απλό λόγο ότι είναι πολύ πιο δύσκολο (το TOEFL προσωπικά το βρήκα αστείο, αν θυμάμαι καλά πήρα 111/120 με σχετικά λίγο διάβασμα. Το profiency με το διάβασμα που έριξα για το TOEFL δηλαδή δύσκολα το έπαιρνα, με πολύ χαμηλότερη βαθμολογία σίγουρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και οπως εχω ξαναγραψει εχει τη μαλακια που λεξεις/γραμματα προφέρονται οπως να ναι because fuck logic. To οποιο σημαινει οτι πρεπει να θυμασαι τα παντα απ'εξω γιατι δεν υπαρχει καποια λογικη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Παιδια γεια σας.Εφτασε και εδώ η αναζητηση μου.Εν συντομία αρχίζω να ψάχνω για ερασμους και απαιτούν πιστοποίηση.Συγκεκριμένα TOEFL iBT 79+ η TOEFL paper-based 550+ η IELTS 6.0+. Ποιο από τα τρία αξίζει να δώσω; Έχω γνώσεις επίπεδου lower το οποίο ναι μεν το πήρα το 2010 αλλά ψιλόασχολούμαι με αγγλικά οπότε η γνώση μου δεν έπεσε τόσο(είχα δώσει και για advanced και κοπηκα για ελάχιστα). Απο καιρό ήθελα να τα φρεσκάρω και τώρα ήρθε και η αφορμή.Ξέρω για γνώση θέλει προφ αλλά προς το παρών με ενδιαφέρουν αυτά τα 3. Τι λέτε και ποσο χρόνο θα μου πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πρέπει να γνωρίζεις ότι το Prof ισχύει για πάντα ενώ τα άλλα που ανέφερες είναι πιστοποιητικά με ημερομηνία λήξης (συνήθως 2 χρόνια) που χρησιμεύουν κυρίως στους φοιτητές για την εισαγωγή τους σε Πανεπιστήμια και ενίοτε για αποδεικτικό σε κάποιον εργοδότη.

 

Οπότε δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με τα IELTS-TOEFL. 

 

Πάντως συμφωνώ 100% με τον φίλο Phanispal.

 

Δεν θα μάθεις τίποτα ιδιαίτερο. Άντε μερικές πιο περίπλοκες λέξεις και λίγο πιο εξελιγμένη γραμματική.

 

Έχω φίλο χωρίς κανένα πτυχίο Αγγλικών που έφυγε έξω και επειδή ήταν αναγκασμένος να επικοινωνεί στα Αγγλικά σε 2 χρόνια μιλούσε πολύ καλύτερα Αγγλικά από εμένα που έχω Lower και με αρκετά καλό βαθμό και μια ιδιαίτερη αγάπη για την γλώσσα.

 

Tα ειπες ολα τοσο ευστοχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια γεια σας.Εφτασε και εδώ η αναζητηση μου.Εν συντομία αρχίζω να ψάχνω για ερασμους και απαιτούν πιστοποίηση.Συγκεκριμένα TOEFL iBT 79+ η TOEFL paper-based 550+ η IELTS 6.0+. Ποιο από τα τρία αξίζει να δώσω; Έχω γνώσεις επίπεδου lower το οποίο ναι μεν το πήρα το 2010 αλλά ψιλόασχολούμαι με αγγλικά οπότε η γνώση μου δεν έπεσε τόσο(είχα δώσει και για advanced και κοπηκα για ελάχιστα). Απο καιρό ήθελα να τα φρεσκάρω και τώρα ήρθε και η αφορμή.Ξέρω για γνώση θέλει προφ αλλά προς το παρών με ενδιαφέρουν αυτά τα 3. Τι λέτε και ποσο χρόνο θα μου πάρει;

 Εχω δωσει και τα 2 , εμενα μου φανηκε πολυ πιο απλο το ΙΕΛΤΣ και ειδικα για 6+ πιστευω ειναι πολυ πιο ευκολο. Στην θεση σου αυτο θα εδινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...