Προς το περιεχόμενο

Michigan proficiency ή ielts/toefl?


mgs4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Ήρθε η ώρα μου να προχωρήσω τα αγγλικά μου και να πάω για κάτι ανώτερο για να αποκτήσω φυσικά εξοικίωση με τη γλώσσα...

 

Έχω Lower  (Cambridge) πριν το λύκειο όπου τότε με μέτρια προσπάθεια και μέτριες γνώσεις το πέρασα με C βέβαια...

Πλέον σήμερα στα 27 μου λόγω internet, ταινιών, ξένων φόρουμ κλπ είμαι σε καλύτερο επίπεδο από τότε αλλά δεν το έχω σε υψηλό επίπεδο με το προφορικό και το γραπτό φυσικά...

 

Δυστυχώς απ ότι έχω διαβάσει το αντίστοιχο του Cambridge είναι αρκετά μανίκι, οπότε το ξεχνάμε...

 

Έχω διαβάσει και απόψεις που λένε ότι του Michigan είναι σχεδόν ανύπαρκτο στο εξωτερικό και ότι ακόμα και κατόχους τους βάζανε να δίνουνε για ielts/toefl σε πανεπιστήμια/δουλειές έξω αλλά δεν ξερω και κατά πόσο αυτά τα δύο μετράνε για τα ελληνικά δεδομένα.

 

Προσωπικά πάντως είμαι περισσότερο προς το ielts... Θα ήθελα λοιπόν να μου πει κάποιος που να γνωρίζει πόσο περίπου θα κοστίσει το μαλλί για την προετοιμασία και τις εξετάσεις και πόση προετοιμασία χρονικά χρειάζεται....

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γνώμη μου είναι μην αποσκοπείς σε πτυχίο με το σκεπτικό να αποκτήσεις εξοικίωση και επαφή. Μόνο με συνεχή εξάσκηση έρχονται αυτά, όχι με το να μάθεις να λύνεις συγκεκριμένους τύπους ασκήσεων.

 

Αν το θες για να το προσθέσεις στο CV σου, έχει νόημα μόνο αν αναγνωρίζεται από τις εταιρείες στις οποίες έχεις σκοπό να κάνεις αίτηση για δουλειά.

 

Κατά τ' άλλα είναι κάτι σαν το δίπλωμα οδήγησης. Στα μαθήματα κάτι μαθαίνεις, αλλά η πραγματική γνώση έρχεται με την εξάσκηση.

 

Για μένα, σκέψου τι θες να κάνεις με το θέμα της δουλειάς και σε ποια χώρα, και πράξε αναλόγως και με το πτυχίο στα Αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Αυτά που έγραψες γενικά είναι σωστά ΑΛΛΑ το αποδεικτικό της γλώσσας πρέπει να υπάρχει κατά τη γνώμη μου.

 

Επίσης η εξάσκηση σχύει...
 Αλλά πως θα έρθει ειναι το θέμα...

 

Είχα δει στην ελληνοαμερικανική Ένωση  στην Αθήνα τμήματα συνομιλίας (ανάλογα το επίπεδο) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σε προτεινω να πας για το Cambridge. Καμια σχεση με τα υπολοιπα, το εδωσα πριν 2 χρονια και οταν ημουνα 28. Μιας και το ηθελα για τις σπουδες μου στο εξωτερικο, εχεις δικιο το αλλο ειναι ανυπαρκτο στην Ευρωπη. Υπαρχει κ ενα ακομα PTE νομιζω που το αναγνωριζουνε και ειναι αρκετα ευκολοτερο, αν θες ομως να εξικοιωθεις με τη γλωσσα και να το εχεις ( ομιλια και γραπτο λογο), Cambridge 100%

 

 

Link.png Site: PTE-GENERAL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πρέπει να γνωρίζεις ότι το Prof ισχύει για πάντα ενώ τα άλλα που ανέφερες είναι πιστοποιητικά με ημερομηνία λήξης (συνήθως 2 χρόνια) που χρησιμεύουν κυρίως στους φοιτητές για την εισαγωγή τους σε Πανεπιστήμια και ενίοτε για αποδεικτικό σε κάποιον εργοδότη.

 

Οπότε δεν έχει νόημα να ασχοληθείς με τα IELTS-TOEFL. 

 

Πάντως συμφωνώ 100% με τον φίλο Phanispal.

 

Δεν θα μάθεις τίποτα ιδιαίτερο. Άντε μερικές πιο περίπλοκες λέξεις και λίγο πιο εξελιγμένη γραμματική.

 

Έχω φίλο χωρίς κανένα πτυχίο Αγγλικών που έφυγε έξω και επειδή ήταν αναγκασμένος να επικοινωνεί στα Αγγλικά σε 2 χρόνια μιλούσε πολύ καλύτερα Αγγλικά από εμένα που έχω Lower και με αρκετά καλό βαθμό και μια ιδιαίτερη αγάπη για την γλώσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

IELTS-TOEFL παίρνεις για να το χρησιμοποιήσεις συγκεκριμένα, όχι για να το κάνεις κορνίζα.

 

Από τη στιγμή όμως που θα το χρησιμοποιήσεις, έπεται ότι θα ζήσεις ένα σεβαστό χρονικό διάστημα σε αγγλόφωνη χώρα, χρησιμοποιώντας τα αγγλικά είτε για δουλειά είτε για σπουδές. Μετά από αυτό δε νομίζω ότι θα υπάρξει κανένας εργοδότης που θα σου πει όχι γιατί δεν έχεις CPE.

 

Επομένως, μια χαρά νόημα έχει στις κατάλληλες περιπτώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστώ για το χρόνο σας ειλικρινά. Μπορεί όμως κάποιος να μου πει για το proficiency χοντρικά πόση προετοιμασία απαιτείται; Δλδ με δύο 2ωρα για κάνα 4μηνο-6μηνο βγαίνει για έναν μετριου επιπέδου αγγλικών;

 

Και κόστος αν κάποιος έχει εμπειρία για Αθήνα τι παίζει θα ήθελα να ξέρω...

 

 

Έχω να κάνω ιδιαιίτερο από Λυκείο δλδ σχεδόν 10ετια... Επίσης practice πώς θα κάνω ρε παιδιά; Mε τους φίλους μου που κάποιοι δεν έχουν καν lower ή ειναι σε χαμηλότερο επίπεδο από εμένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cambridge Proficiency

 

θα σου φύγει ο πάτος για να μάθεις μέχρι την πιο άχρηστη λεπτομέρεια και όταν πας σε αγγλόφωνη χώρα, θα συνειδητοποιήσεις ότι σπάνια θα στο ζητήσει κάποιος

 

 

 

Για εξοικείωση σε προφορικό κτλ που λες, μία καλή λύση είναι να πας Αγγλία ή Ιρλανδία (από τις κοντίνες). Μία άλλη εξίσου καλή λύση είναι να πας σε τουριστική περιοχή και να βρεις γυναίκα ξένη (προσοχή μόνο μην μάθει καλύτερα τα ελληνικά πριν από σένα...).


Και μην διαβάζω αηδίες. Μια χαρά υπεραρκετές βασικές γνώσεις δίνει το lower για την καθομιλουμένη. Το συζητούσα τις προάλλες με έναν φίλο μου, ότι ένα κομμάτι γραμματικής πολύ advanced, ζήτημα να το έχω δει μετρημένο στα δάχτυλα.

Από την άλλη αν κάνεις διδακτορική διατριβή στα μποζόνια και όλη την ώρα συνομιλείς με καθηγητές για ακαδημαϊκά θέματα, τότε εμμέσως ωφελείσαι καλύτερα με το να βρίσκεσαι πιο κοντά σε επίπεδο proficiency παρά πριν το lower.

Αλλά το αποδεικτικό που λες είναι τόσο σχετικό όσο το να κανει κάποιος κολύμπι στα 16-20 χρόνια του και στα 38 του να εμφανίζεται σε συνέντευξη με μια μπυροκοιλιά ΝΑ. (με εξαίρεση τις δημόσιες υπηρεσίες όπου εκεί είναι απόλυτο όσον αφορά τη μοριοδότηση στα "τυπικά προσόντα")


Βέβαια έχω την εντύπωση ότι ήδη τα ξέρεις όλα τα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστώ για το χρόνο σας ειλικρινά. Μπορεί όμως κάποιος να μου πει για το proficiency χοντρικά πόση προετοιμασία απαιτείται; Δλδ με δύο 2ωρα για κάνα 4μηνο-6μηνο βγαίνει για έναν μετριου επιπέδου αγγλικών;

 

Και κόστος αν κάποιος έχει εμπειρία για Αθήνα τι παίζει θα ήθελα να ξέρω...

 

 

Έχω να κάνω ιδιαιίτερο από Λυκείο δλδ σχεδόν 10ετια... Επίσης practice πώς θα κάνω ρε παιδιά; Mε τους φίλους μου που κάποιοι δεν έχουν καν lower ή ειναι σε χαμηλότερο επίπεδο από εμένα;

 

Δυο 2ωρα συν μπολικο διαβασμα απο μερους σου ειναι κατορθωσιμο. Ο καθηγητης σου μπορει να σου κανει ενα τεστ να δει ακριβως σε τι επιπεδο βρισκεσαι και τι κενα εχεις.

Για τιμες δεν ξερω.

 

Οσο για το practice υπαρχουν sites οπου μπορεις να βρεις ατομα να κανεις εξασκηση μεσω Skype. Π.χ. το https://www.interpals.net/ αλλα πρεπει να ξεκαθαρισεις οτι ψαχνεις ατομο ειδικα γι'αυτον τον λογο (επειδη πολλοι απλα μπαινουν να κανουν φιλους) και κανεις add ατομα απο αγγλοφωνες χωρες αν θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο με συνεχή εξάσκηση έρχονται αυτά, όχι με το να μάθεις να λύνεις συγκεκριμένους τύπους ασκήσεων.

 

Δεν ισχύει αυτό.

Στοιχειώδη έστω πράγματα θα τα μάθεις με ένα πτυχίο:) :)

Πάντως για την ελληνική πραγματικότητα το lower είναι οκ εκτός για υψηλά ιστάμενες θέσεις ή για μια θέση με υποψήφιους 60 άτομα που οι επικρατέστεροι είναι παρομοίων προσόντων, εκεί προφανώς και θα μετρήσει όποιος την έχει μεγαλύτερη.. στα χαρτιά... :)

Για κάποιες του 500ευρου πάντως το Lower φαντάζει μεταδιδακτορική διατριβή με θέμα την ανάπτυξη μικροοργανισμών σε κυτταροκαλλιέργιες στον πλανήτη Άρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες ευχαριστώ για το χρόνο σας ειλικρινά. Μπορεί όμως κάποιος να μου πει για το proficiency χοντρικά πόση προετοιμασία απαιτείται; Δλδ με δύο 2ωρα για κάνα 4μηνο-6μηνο βγαίνει για έναν μετριου επιπέδου αγγλικών;

 

Και κόστος αν κάποιος έχει εμπειρία για Αθήνα τι παίζει θα ήθελα να ξέρω...

 

 

Έχω να κάνω ιδιαιίτερο από Λυκείο δλδ σχεδόν 10ετια... Επίσης practice πώς θα κάνω ρε παιδιά; Mε τους φίλους μου που κάποιοι δεν έχουν καν lower ή ειναι σε χαμηλότερο επίπεδο από εμένα;

 

Απάντησα πριν το δω αυτό

 

Θα σε γελάσω πόσες ώρες ή κόστος. Κι εγώ όταν ήμουν μαθητής τα τελείωσα. Αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν τουλάχιστον 4 ώρες καθημερινά (και ΣΚ) διάβασμα χωρίς μαθήματα.

 

Για κόστος, πάρε τηλέφωνο σε ένα οποιοδήποτε φροντιστήριο και ρώτα πόσο κοστίζει το exam.

 

 

Πως γίνεται να κάνεις εξάσκηση με άτομα που δεν γνωρίζουν αγγλικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό.

Στοιχειώδη έστω πράγματα θα τα μάθεις με ένα πτυχίο :) :)

Πάντως για την ελληνική πραγματικότητα το lower είναι οκ εκτός για υψηλά ιστάμενες θέσεις ή για μια θέση με υποψήφιους 60 άτομα που οι επικρατέστεροι είναι παρομοίων προσόντων, εκεί προφανώς και θα μετρήσει όποιος την έχει μεγαλύτερη.. στα χαρτιά... :)

Για κάποιες του 500ευρου πάντως το Lower φαντάζει μεταδιδακτορική διατριβή με θέμα την ανάπτυξη μικροοργανισμών σε κυτταροκαλλιέργιες στον πλανήτη Άρη.

 

 

Εγώ είδα ότι το 80% των εργασιών στο καρίερα ζητάνε άριστη γνώση αγγλικών ακόμα και για δουλειές χαμηλομισθες σχετικά...... Επίσης σε συνεντεύξεις είναι το πρώτο πραγμα που με ρώτησαν όσον αφορά τα αγγλικά...

 

Δεν ξέρω τι να πω μακάρι να το είχα πάρει μικρότερος να είχα ξεμπερδέψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην ιδια φαση με σενα.

 

Η δικια μου ερευνα λεει τα εξης: το προφισιενσι στο εξωτερικο δε πολυμετρα. Ειτε το ενα ειτε το αλλο. Και να το εχεις, για να μπεις σ ενα μεταπτυχιακο, κατα 99% θα σου ζητησουν ενα απο τα δυο πιστοποιητικα που ανεφερες.

Τα οποια οντως ληγουν οποτε δεν εχει νοημα να τα δωσεις τωρα αν θες να φυγεις εξω σε τρια χρονια.

 

Το θεμα ειναι να δεις για που το θες. Αν σκοπευεις να φυγεις εξω, ισως (μαλλον)σου ειναι αχρηστο.

Αν θες να μεινεις ελλαδα, αναγνωριζεται κανονικα.

 

Εγω θα παω για το michigan καθως θελω να κανω μεταπτυχιακο στη σχολη μου και δε σκοπευω αμεσα να φυγω εξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω proficiency του Michigan και δεν μου έχει χρειαστεί πουθενά πέρα από την σχολή.

Πολλοί φίλοι στο εξωτερικό (δουλειά πάντα) δεν ξέραν/ξέρουν καν τι είναι.

Το είχα πάντα απορία όμως. Μήπως Lower, Advanced & Proficiency είναι απλά κάτι που αναγνωρίζεται στην Ελλάδα, ώστε να δουλεύουν οι "περιττοί" καθηγητές (παρόμοιο σύστημα με των πανελληνίων, που προσφέρει δουλειά στα φροντιστήρια) και απλά έχει παιχτεί συμφωνία για να φέρει το χαρτί υπογραφή από Michigan/Cambridge (ή άλλα 3α) που απλά κρατάνε ένα ποσοστό από τα εξέταστρα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...