Προς το περιεχόμενο

Εξωτερικό και εξοικίωση με ξένη γλώσσα


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσοι εχετε φυγει εξωτερικο,εξοικειωθεικατε γρηγορα με τη γλωσσα; Ξερατε να την μιλατε καλα και πριν πατε ή την αναπτυξατε εκει καλυτερα;

 

Ειναι το μονο θεμα που με αγχωνει οταν το σκεφτομαι. Οσο να πεις,αλλη ανεση εχεις οταν μιλας τη μητρικη σου γλωσσα κι αλλη ανεση οταν θα πρεπει να μιλας μια ξενη που δε χρησιμοποιουσες προφορικα. Οσο καλα αγγλικα κι αν γνωριζω ας πουμε,στο προφορικο σιγουρα πασχω,κολλαω καποιες φορες κι ορισμενες λεξεις δε μου ερχονται,ενω καποιες φορες κανω κι εκφραστικα λαθη. Στα υπολοιπα δεν εχω θεμα,αλλα το προφορικο ειναι το βασικοτερο. Κι ειδικα οταν θα εχει να κανει και με εξειδικευμενες λεξεις που εχουν σχεση αποκλειστικα με τη δουλεια σου,εκει φανταζομαι θα ειναι ακομη δυσκολοτερο.

 

Αναρωτιεμαι λοιπον πως προσαρμοστηκατε εσεις που εχετε φυγει,ειδικα κιολας οσοι εχετε παει σε χωρες που δε μιλανε τα αγγλικα ως βασικη γλωσσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά χρειάζεται μιά περίοδος προσαρμογής μέχρι να συνηθήσεις και να ανεβάσεις το effective επίπεδό σου εκεί που είναι οι γνώσεις σου. Μέχρι τότε θα κάνεις λάθη κλπ κλπ και γενικά θα αισθάνεσαι ότι μιλάς σαν άσχετος. Είναι μία φάση που περνάς, απλά το αγνοείς και συνεχίζεις την πορεία σου.

 

Αγγλια συγκεκριμένα μου πήρε κάνα εξάμηνο να αισθανθώ ότι δε φεύγουν τούβλα όταν ανοίγω το στόμα μου, κι ακόμα και μετά από αυτό αισθανόμουν ότι το προφορικό μου έχει πολύ χαμηλό επίπεδο (όπως αισθάνομαι και τώρα in Berlin).

 

Υπόψη βέβαια ότι ανάλογα τι τύπος είσαι παίζει κι ένα impostor syndrome εδώ όπου εσύ νομίζεις ότι τα πας πολύ χειρότερα από ότι νομίζουν οι συνομιλητές σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εξαρταται παντα σε ποια χωρα πας. Εσθονια που ειμαι δεν μπορω να πω οτι εχει ανεβει τρελα το επιπεδο μου. Σε πολλα μαγαζια δεν μιλανε αγγλικα και ακομη και στη σχολη μου ετυχε να εχω καθηγητες που δεν μιλουσαν καθολου αγγλικα (ναι παρεδιδαν μαθημα στα Αγγλικα). Ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι εχετε φυγει εξωτερικο,εξοικειωθεικατε γρηγορα με τη γλωσσα; Ξερατε να την μιλατε καλα και πριν πατε ή την αναπτυξατε εκει καλυτερα;

 

Ειναι το μονο θεμα που με αγχωνει οταν το σκεφτομαι. Οσο να πεις,αλλη ανεση εχεις οταν μιλας τη μητρικη σου γλωσσα κι αλλη ανεση οταν θα πρεπει να μιλας μια ξενη που δε χρησιμοποιουσες προφορικα. Οσο καλα αγγλικα κι αν γνωριζω ας πουμε,στο προφορικο σιγουρα πασχω,κολλαω καποιες φορες κι ορισμενες λεξεις δε μου ερχονται,ενω καποιες φορες κανω κι εκφραστικα λαθη. Στα υπολοιπα δεν εχω θεμα,αλλα το προφορικο ειναι το βασικοτερο. Κι ειδικα οταν θα εχει να κανει και με εξειδικευμενες λεξεις που εχουν σχεση αποκλειστικα με τη δουλεια σου,εκει φανταζομαι θα ειναι ακομη δυσκολοτερο.

 

Αναρωτιεμαι λοιπον πως προσαρμοστηκατε εσεις που εχετε φυγει,ειδικα κιολας οσοι εχετε παει σε χωρες που δε μιλανε τα αγγλικα ως βασικη γλωσσα.

Δεν ζω στο εξωτερικό αλλά γενικά όπως με όλα ισχύει ο κανόνας όσο δουλεύεις κάτι τόσο καλύτερος γίνεσαι. Και εγώ στα προφορικά δεν τα πάω τόσο καλά όσο στον γραπτό λόγο που θα googlarω και κάτι που δεν ξέρω αλλά επειδή μιλάω με ξένους σε τσατ έχω παρατηρήσει ότι όσο μιλάω γίνομαι καλύτερη. Επίσης εγώ έχω και το θέμα ότι ακούω την προφορά μου και νιώθω ότι χάλια που με κάνει να κάνω ακόμα περισσότερα λάθη :P Πάντως γενικά απ' ότι μου έχουν πει μιλάω καλύτερα αγγλικά απ' ότι νομίζω οπότε παίζει πολύ το ψυχολογικό που έχεις και νομίζεις ότι είσαι χειρότερος απ' ότι είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω το προβλημα με το προφορικο το εχουμε ολοι.Αυτο παλευεται μονο αν κατσεις να το εξασκησεις με native english speakers !Πρεπει να μιλας σε καθημερινη βαση. Υπαρχουν σαιτ παντως να ξερεις που στην προσφερουν αυτην την δυνατοτητα,να μιλας με ξενους ειτε chat ειτε voice ! Δεν ξερω αν επιτρεπεται να τα αναφερω εδω,μην θεωρηθει και διαφημιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όταν πρωτο-ήρθα Ολλανδία μιλούσα Αγγλικά λίγο καλύτερα από τον Τσίπρα. Σιγά σιγά με εξάσκηση και προσπάθεια μετά από 7 χρόνια περνάω για native speaker. Προσπάθεια εννοώ να ακούς συνέχεια Αγγλικά, ειδήσεις, εκπομπές, ταινίες, σειρές, τα πάντα χωρίς υπότιτλους και να προσπαθείς να αφομοιώνεις εκφράσεις και το ρυθμό του λόγου. Και φυσικά να προσέχεις και να μιμείσαι μια σωστή προφορά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάω σουηδικά και προσπαθώ να το γυρίσω σε αγγλικά, πετάει μπλε οθόνη ο εγκέφαλος. Όταν μιλάω μόνο αγγλικά ή μόνο σουηδικά είναι οκ σε γενικές γραμμές.

Προσωπικά θεωρώ ότι όταν μαθαίνεις μια γλώσσα μεγάλος (>20 ξερωγω) είναι από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να αφομοιώσεις τοπική προφορά, ανεξαρτήτως γλώσσας. Μπορεί να μιλάς τέλεια, αλλά πάντα θα ακούγεσαι σαν ξένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάω σουηδικά και προσπαθώ να το γυρίσω σε αγγλικά, πετάει μπλε οθόνη ο εγκέφαλος. Όταν μιλάω μόνο αγγλικά ή μόνο σουηδικά είναι οκ σε γενικές γραμμές.

Προσωπικά θεωρώ ότι όταν μαθαίνεις μια γλώσσα μεγάλος (>20 ξερωγω) είναι από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να αφομοιώσεις τοπική προφορά, ανεξαρτήτως γλώσσας. Μπορεί να μιλάς τέλεια, αλλά πάντα θα ακούγεσαι σαν ξένος.

Καλά δεν είναι και κακό αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μιλάω σουηδικά και προσπαθώ να το γυρίσω σε αγγλικά, πετάει μπλε οθόνη ο εγκέφαλος. Όταν μιλάω μόνο αγγλικά ή μόνο σουηδικά είναι οκ σε γενικές γραμμές.

Προσωπικά θεωρώ ότι όταν μαθαίνεις μια γλώσσα μεγάλος (>20 ξερωγω) είναι από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να αφομοιώσεις τοπική προφορά, ανεξαρτήτως γλώσσας. Μπορεί να μιλάς τέλεια, αλλά πάντα θα ακούγεσαι σαν ξένος.

Να δεις στα Mandarin :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχη οσο καλα κ να ξέρεις πχ αγγλικά κομπιαζεις γιατι προαπαθεις να μιλήσεις "σωστα" αγγλικα. Με καθημερινή συνομιλία σου φεύγει κ παυεις να σκέφτεσαι ελληνικα κ μιλας αυθόρμητα. Επισης μιλαμε πολυ καλα αγγλικα σαν λαος οταν ακουσεις ιταλους, γαλλους , ισπανους να μιλανε απλα γελάς κατι το οποιο ειναι θετικό γιατι σου φεύγει ενα άγχος στο αν μιλαω δεν μιλαω σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...