Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η τιμή θα πέσει μαζί με την  διαθεσιμότητα και τα κινέζικα αντίγραφα. Πάντως εντυπωσιάστηκα τρομερά. 

 

Κατα την γνώμη μου το room scale θα είναι απίστευτο και τα χειριστήρια επίσης χρειάζονται. Ένιωθα σαν κουλός που δεν έβλεπα τα χέρια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο χτες το απόγευμα είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος του oculus rift CV1. Το έστησα και άρχισα να ψάχνομαι. 

 

Τι εχω καταλάβει μέχρι στιγμής:

 

1)Τα παιχνίδια που αγοράζεις από το oculus home είναι σωστά φτιαγμένα και πάιζουν απευθείας στο rift. 

 

2) Για να τρέξεις παιχνίδια του steam πρέπει να έχεις ανοιχτό το oculus home και να εκκινήσεις το steamVR. Τότε δεν τρέχει τίποτα στο oculus home μέχρι να κλέισεις το steamVR. 

* Τα παιχνίδια του steam πρέπει να λένε συγκεκριμένα ότι είναι για το rift; Κατέβασα το Back to dinosaur island 2 που λέει πως κάνει για το DK2 αλλά δεν παίζει στο CV1, σωστά; Δεν κατάφερα να το τρέξω. 

 

3) Για να τρέξω κατεβασμένα παιχνίδια, έχω ανοιχτό το oculus home και το steamVr. στην συνέχεια απλά τρέχω το παιχνίδι; Αλλά πρέπει και αυτό να υποστηρίζει oculus αλλιώς δεν; Δοκίμασα το project cars αλλά δεν τα κατάφερα. Το απόγευμα θα δοκιμάσω το Project cars:pagani edition που το έχω στο steam. Λογικά θα πάιζει απευθείας. 

 

ΥΓ. Πολλή μοναξια στο VR βρε παιδάκι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χτες το απόγευμα είμαι και εγώ ευτυχής κάτοχος του oculus rift CV1. Το έστησα και άρχισα να ψάχνομαι. 

 

Τι εχω καταλάβει μέχρι στιγμής:

 

1)Τα παιχνίδια που αγοράζεις από το oculus home είναι σωστά φτιαγμένα και πάιζουν απευθείας στο rift. 

 

2) Για να τρέξεις παιχνίδια του steam πρέπει να έχεις ανοιχτό το oculus home και να εκκινήσεις το steamVR. Τότε δεν τρέχει τίποτα στο oculus home μέχρι να κλέισεις το steamVR. 

* Τα παιχνίδια του steam πρέπει να λένε συγκεκριμένα ότι είναι για το rift; Κατέβασα το Back to dinosaur island 2 που λέει πως κάνει για το DK2 αλλά δεν παίζει στο CV1, σωστά; Δεν κατάφερα να το τρέξω. 

 

3) Για να τρέξω κατεβασμένα παιχνίδια, έχω ανοιχτό το oculus home και το steamVr. στην συνέχεια απλά τρέχω το παιχνίδι; Αλλά πρέπει και αυτό να υποστηρίζει oculus αλλιώς δεν; Δοκίμασα το project cars αλλά δεν τα κατάφερα. Το απόγευμα θα δοκιμάσω το Project cars:pagani edition που το έχω στο steam. Λογικά θα πάιζει απευθείας. 

 

ΥΓ. Πολλή μοναξια στο VR βρε παιδάκι μου.

1) Ισχυει αλλα απο την αλλη αν το επομενο σου μοντελο δεν ειναι Oculus (πραγμα που μπορει να συμβει) τοτε θα εχεις δωσει αρκετα λεφτα τζαμπα. Πηγαινε στις ρυθμισεις και ενεργοποιησε το "Uknown Sources" ωστε να σου ξεκιναει αυτοματα το Home καθε φορα που τρεχεις εξωτερικη VR εφαρμογη.

 

2) Αν εχει κανει το βημα απο πανω τοτε τα παιχνιδια του Steam VR παιζουν κανονικα. Ειδικα το Project Cars ειναι φοβερο! Για κατεβασμενα παιχνιδια, εκτος Steam (ειδικα αν ειναι απο θειο) σε αρκετα θα χρειαστει να βαλεις μια εντολη στο shortcut του παιχνιδιου. ΠΧ στο The Solus Project η εντολη που προσθετεις ειναι "-OculusVR". Αλλα δεν τρεχουν καθολου (The Assembly) οποτε και η μονη λυση ειναι να τα αγορασεις και αλλα (οπως το Alice VR) αναγνωριζουν το Oculus και τρεχουν αυτοματα σε VR.

 

3) Οταν θελεις να αγορασεις VR παιχνιδι απο το Steam καλο θα ειναι να φιλτραρεις συμφωνα με συμβατοτητα με το Oculus. Τα περισσοτερα θα ανοιξουν αλλα αν ειναι φτιαγμενα για HTC μαλλον δεν θα μπορεις να παιξεις λογο Motion Controls. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ισχυει αλλα απο την αλλη αν το επομενο σου μοντελο δεν ειναι Oculus (πραγμα που μπορει να συμβει) τοτε θα εχεις δωσει αρκετα λεφτα τζαμπα. Πηγαινε στις ρυθμισεις και ενεργοποιησε το "Uknown Sources" ωστε να σου ξεκιναει αυτοματα το Home καθε φορα που τρεχεις εξωτερικη VR εφαρμογη.

 

2) Αν εχει κανει το βημα απο πανω τοτε τα παιχνιδια του Steam VR παιζουν κανονικα. Ειδικα το Project Cars ειναι φοβερο! Για κατεβασμενα παιχνιδια, εκτος Steam (ειδικα αν ειναι απο θειο) σε αρκετα θα χρειαστει να βαλεις μια εντολη στο shortcut του παιχνιδιου. ΠΧ στο The Solus Project η εντολη που προσθετεις ειναι "-OculusVR". Αλλα δεν τρεχουν καθολου (The Assembly) οποτε και η μονη λυση ειναι να τα αγορασεις και αλλα (οπως το Alice VR) αναγνωριζουν το Oculus και τρεχουν αυτοματα σε VR.

 

3) Οταν θελεις να αγορασεις VR παιχνιδι απο το Steam καλο θα ειναι να φιλτραρεις συμφωνα με συμβατοτητα με το Oculus. Τα περισσοτερα θα ανοιξουν αλλα αν ειναι φτιαγμενα για HTC μαλλον δεν θα μπορεις να παιξεις λογο Motion Controls. 

1) Το ξέρω αυτό και έχω υπόψιν μου ότι αγοράσω να είναι από το steam. Έχω ενεργοποιήσει το Unknown sources. Δεν ήξερα ότι αν τρέξω vr εφαρμογή ξεκινάει αυτόματα το home. Τα παιχνίδια που υπάρχουν και στο oculus home και στο steamVR μπορεί να παίζουν καλύτερα στο ένα από ότι στο άλλο;Δηλαδή πχ το project cars στο oculus home να παίζει καλύτερα α΄πο ότι αν το αγοράσω από το steam;

 

2) Όπως είπα θα δοκιμάσω το project Cars:pagani edition που έχω στο steam. Όσον αφορά το κατεβασμένο πχ project cars πως μπορεί να τρέξει σε VR;

 

3)Ναι, το κατάλαβα αυτό. Σε 1 εβδομάδα που θα έχω τα oculus touch χειριστήρια θα παίζουν όλα! Φαντάζομαι θα αλλάξει και η ένδειξη συμβατότητας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικά θα πρέπει να τα σεταρεις μέσα απο το steam vr για να τα βλέπει σαν τα χειριστήρια του vive

το project cars από το steam είναι κανονικά vr ακόμα και με ένα κινητό της πλάκας που έχω δουλεύει μια χαρά

για games που δεν είναι vr υπαρχει το vorpx που το κάνει vr σε κάποιο βαθμό βέβαια  

 

 

 

1) Ισχυει αλλα απο την αλλη αν το επομενο σου μοντελο δεν ειναι Oculus (πραγμα που μπορει να συμβει) τοτε θα εχεις δωσει αρκετα λεφτα τζαμπα. Πηγαινε στις ρυθμισεις και ενεργοποιησε το "Uknown Sources" ωστε να σου ξεκιναει αυτοματα το Home καθε φορα που τρεχεις εξωτερικη VR εφαρμογη.

υπαρχει το revive που τρέχουν και στο htc vive 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έτρεξα το Project cars. Γενικώς κατάλαβα πως παίζουν τα παιχνίδια σε γενικές γραμμές. όπως τα είπαν οι παραπάνω φίλοι. Απο περιεχόμενο δεν έχω παράπονο.

 

Αποφάσισα να το δώσω όμως το oculus. Είναι πολύ εντυπωσιακό και σε γραφικά και σε immersion. Αλλά ένιωθα πολύ μοναχικά. Δεν έχω ούτε θέλω να αφιερώσω τόσο χρόνο σε προσωπικό gaming. Ίσως σε άλλη φάση. 

 

Ο φίλος που το πήρε ελπίζω να το ευχαριστηθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έτρεξα το Project cars. Γενικώς κατάλαβα πως παίζουν τα παιχνίδια σε γενικές γραμμές. όπως τα είπαν οι παραπάνω φίλοι. Απο περιεχόμενο δεν έχω παράπονο.

 

Αποφάσισα να το δώσω όμως το oculus. Είναι πολύ εντυπωσιακό και σε γραφικά και σε immersion. Αλλά ένιωθα πολύ μοναχικά. Δεν έχω ούτε θέλω να αφιερώσω τόσο χρόνο σε προσωπικό gaming. Ίσως σε άλλη φάση. 

 

Ο φίλος που το πήρε ελπίζω να το ευχαριστηθεί.

 

Ποτε προλαβες!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα που δεν μπορούσα να κρατηθώ και το ξανά αγόρασα!

Χαχαχα,καλα εγω μιση ωρα το δοκιμασα γτ επρεπε να φυγω για δουλεια...ειναι εξωφρενικο αυτο που ζεις,τι ριβιους και χαζομαρες αν ο κοσμος δε το δοκιμασει δεν μπορει να πουληθει μαζικα,ειναι κατι που δεν περιγράφεται ουτε απεικονίζεται σε βιντεο,ναι τεχνικα δεν ειναι on par με το clarity των συμβατικων οθονών,ισως για τους πιτσιρικαδες ειναι πιο δυσκολο να το αποδεχτουν,αλλα αυτοι που παρακολουθουν την τεχνολογια 10-20 χρονια θα παθουν μεγαλο κακο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβο φυσικα,αλλα η τελευταια φορα που μου ειχε κανει τοσο μεγαλη εντυπωση κατι σχετικο με video games,πρεπει να ηταν το 1996 με το quake αλλα και παλι δε ισως και να υποτιμω την εμπειρια με τη συγκριση αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τελευταία φορά που μου είχε κάνει εντύπωση κάτι σε σχέση με video games είναι όταν είχα δει 3D κάρτα, την 3DFX voodoo 1 που έκανε επιτάχυνση και bilinear filtering.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...