Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

παρέλαβα και εγω εδω και δυο μερες το oculis cv1 . μεχρι τωρα απο παιχνιδια δοκίμασα μονο το euro truck simulitor 2, το οποιο μου  αφησε ανάμικτες εντυπωσεις. Απο την μια ειναι η αίσθηση οτι εισαι οντως εκει, αλλα απο την αλλη πιστεύω η χαμηλή αναλυση και η θολούρα στο βαθος που δεν βλεπεις καθαρα τον δρομο , δημιουργούν λιγο το αισθημα της ναυτιας... Μπορει να ειναι και απλα θεμα συνηθιας.

Στο project cars ειναι καλύτερα τα πράγματα? Αν το κατεβάσω απο θειο θα παιζει? γιατι μου ειπαν οτι μεχρι τωρα τα παιχνιδια του OCULUS δεν παίζουν απο θειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και απαγορεύεται η κουβέντα για θείους και τα σχετικά μπορείς να το δοκιμάσεις και μόνος σου με το free edition από το steam 

http://store.steampowered.com/app/429180/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ναυτία συνηθίζεται. Δεν νομίζω πως παίζει ρόλο η θολούρα αλλά η αίσθηση κίνησης. Πάντως τα παιχνίδια με κόκπιτ δεν νομίζω πως αναδυκνειουν το VR μια και τα όργανα δεν διαβάζονται εύκολα. Ίσως το supersampling που είπαν κάποιοι πιο πάνω να βοηθάει.

 

Εμένα στο eurotruck μου άρεσε γιατί πας αργά και χαλαρά και χαζεύεις. Επίσης μου άρεσε πολύ να βγάζω το κεφάλι μου από το παράθυρο στο τελικό παρκάρισμα στην όπισθεν.

 

Επαναλαμβάνω, το altspaceVR εξαιρετικό!

 

Επίσης κατέβασα το oculus dreamdeck από το oculus store και έχει περισσότερα demos από αυτά που έρχονται με το oculus home.

 

Σήμερα δεν πρόλαβα να ακουμπήσω το VR και μου λείπει! Τα χειριστήριά μου πάτησαν Ελλάδα. Κατά Τετάρτη πιστεύω θα τα έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρέλαβα και εγω εδω και δυο μερες το oculis cv1 . μεχρι τωρα απο παιχνιδια δοκίμασα μονο το euro truck simulitor 2, το οποιο μου  αφησε ανάμικτες εντυπωσεις. Απο την μια ειναι η αίσθηση οτι εισαι οντως εκει, αλλα απο την αλλη πιστεύω η χαμηλή αναλυση και η θολούρα στο βαθος που δεν βλεπεις καθαρα τον δρομο , δημιουργούν λιγο το αισθημα της ναυτιας... Μπορει να ειναι και απλα θεμα συνηθιας.

Στο project cars ειναι καλύτερα τα πράγματα? Αν το κατεβάσω απο θειο θα παιζει? γιατι μου ειπαν οτι μεχρι τωρα τα παιχνιδια του OCULUS δεν παίζουν απο θειο...

Αν εχεις μια καλη καρτα γραφικων (1070+) κατεβασε το debug tool απο την oculus για να μπορεις να χρησιμοποιεις supersampling,η διαφορα ειναι χαωδης,αλλα θελει gpu δυνατη,επισης οταν ενεργοποιειται το asw δηλαδη εχετε κατω απο 90fps τοτε τα γραφικα γινονται blurry,το vr μπορει να ειναι playable με διαφορες τεχνικες αλλα για να το δεις σωστα θες hardware με @@ δυστυχως.Οσο για τα οργανα που λεει ο kgian μπορω να διαβασω πεντακαθαρα ακομα και τα μικροτερα dash με χ1.5+ supersampling στο assetto corsa,δοκιμασε το.

 

Γενικα το μονο που εχω να προσθεσω σαν feedback ειναι το οτι παρα του οτι το vr χανει σε clarity το παραδοσιακο gaming σε monitor μου φαινεται αδιαφορο πια,ειμαστε τουλαχιστον 5 χρονια μακρια για να αποδωσει το vr την λεπτομερια της οθονης του σημερα σε μεγαλο draw distance,δε θα προτεινα το vr σε εναν millennial που παρακολουθει ανελειπως digital foundry γιατι δυσκολα και λογικα δε μπορει να εκτιμησει το που φτασαμε :D ,επισης το οτι μια 480 των 300 ευρω μπορει να οδηγησει το rift δε σημαινει οτι μπορει να το κανει και σωστα,ακομα και μια 1080 σε εναν απαιτητικο τιτλο δε μπορει να τρεξει με 2.0 supersampling για να πουμε οτι εκμεταλευεται πληρως οτι μπορει να δωσει το vr οπτικα,αν και γενικα με τη ναυτια δεν εχω θεματα,στην αρχη ειχα καποια θεματα αποπροσανατολισμου τωρα πια δε καταλαβαινω τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

επισης το οτι μια 480 των 300 ευρω μπορει να οδηγησει το rift δε σημαινει οτι μπορει να το κανει και σωστα

πάντως με αυτό δεν με βοηθάς ρε γμτ ... :P

άσε με να έχω τουλάχιστον την ψευδαίσθηση ότι δεν θα έχω πρόβλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως με αυτό δεν με βοηθάς ρε γμτ ... :P

άσε με να έχω τουλάχιστον την ψευδαίσθηση ότι δεν θα έχω πρόβλημα

 

Προβλημα ουσιαστικα δεν θα χεις απλα δεν παιρνεις το eye candy της εξτρα ιπποδυναμης!πχ εγω δε μπορουσα να παιξω assetto corsa με asw και χωρις ss...αυτο δε σημαινει οτι δεν ειναι playable
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και εχω ενα ταπεινο dk2 σε μια 1060 η συμβουλη ειναι μια:

 

ΣΚΥΦΤΕ! :)

 

Και στο Eurotruck και στο Elite και σε αλλα το να σκυβω για να διαβασω τις ενδειξεις ειναι σωτηριο.

 

Θυμαμαι εποχες dk1 που απλα δεν σε απασχολουσαν τετοια ταπεινα πραγματα οπως οι ενδειξεις σε καντραν. :P

 

Εχει κανει τρελα αλματα η τεχνολογια σε 3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω την 980 ΤΙ , δεν υποστηρίζει super sampling? να την πουλήσω την 980 ΤΙ και να πάρω 1070 αξίζει?

Επίσης εχω ένα πρόβλημα πολλές φορές όταν ξεκινάω ένα παιχνίδι δεν με βάζει στην σωστή θέση... Πχ στο project cars με βγάζει τον μισό έξω από το αμάξι... Δεν ξέρω πως να το διορθώσω. Στο ps vr που εχω τουλαχιςτον πατούσες ένα κουμπί και εκεί που κοίταζες πάντα κεντράρε η οθόνη, εδώ δεν συμβαίνει...

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάς το μεγάλο άσπρο X κουμπί στο χειριστήριο και σε βγάζει στο μενού της oculus όπου ρυθμίζεις τον ήχο κλπ. Στην δεξιά στήλη έχει μια επιλογή: recenter view in app ή κάπως έτσι. Κοιτάς ευθεία, πατάς το κουμπί και σε κεντράρει σωστά. Με αυτό τον τρόπο ακόμα και στα παιχνίδια που δεν έχουν κουμπί για κεντράρισμα (αν και πολλά εχουν) θα βγαίνεις πάντα σωστά.

 

Επίσης με την αποκάτω επιλογή βλέπεις αν το έχεις κεντράρει καλά στο πρόσωπο σου.

 

Τέλος στα παιχνίδια του steam πρέπει να ρυθμίσεις την θέση σου σωστά. Εμένα όταν ακούμπαγα το headset στο έδαφος για να πάρει την θέση 0, έκανε λάθος και με έβγαζε πιο ψηλά. Τελικά το ακούμπησα στην καρέκλα και μέτρησα το ύψος κα το έγραψα για να με βγάλει σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Wars: Battle of endor

 

Σε βάζει μέσα σε ένα xwing και πολεμάς στο δίαστημα. Είναι αρκετά αποπροσαναλιστικο στην αρχή, όπως είναι στην πραγματικότητα το διάστημα. Η παρουσία και τα γραφικά είναι μια χαρά. Το παιχνίδι πιστεύω θα έπρεπε να είναι πιο γρήγορο όσον αφορά την ταχύτητα των διαστημοπλοίων.

 

Μια και είναι δωρεάν πιστεύω πρέπει όλοι να το δοκιμάσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το doom 1/2

https://github.com/cmbruns/gz3doom/releases

 

Quake εδώ

https://forums.oculus.com/developer/discussion/37132/quake-updated-for-1-4-cv1

 

Το quake θέλει λίγο ρύθμιση στα controls. Το doom είναι καλά.

 

Δειτε και το battle of endor.

https://forums.oculus.com/vip/discussion/12334/star-wars-battle-of-endor-updated-for-dk2-and-cv1

Επεξ/σία από kgian
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...