Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Lunar Flight

 

Θυμοσαστε το παλιο καλο Thrust στα 8μπιτα; Γνωριστε τον πουσαρισμενο εγγονο του. Τo παιχνιδι αυτο ηταν η 2η VR αγορα που ειχα κανει απο το Steam, για το DK1, μετα το Half Life 2. Εχεις μια σεληνακατο και προσπαθεις να κανεις διαφορες αποστολες (να παραδωσεις διαφορα πραγματα απο την μια πλατφορμα στην αλλη, να βρεις καποιο χαμενο πακετο, κλπ) στην Σεληνη και στον Αρη. 

 

Ακουγεται απλο αλλα.. Το παιχνιδι κανει τρελη εξομοιωση των κανονων της φυσικης που διεπουν αυτους τους πλανητες. Επισης χειριζεσαι καθε τουρμπινα προωθησης ξεχωριστα. Ενα τυπικο session εχει ως εξης.

 

Απογειωνεσαι, πας λιγο δεξια, πας λιγο αριστερα, δινεις παραπανω ωθηση απο οτι επρεπε, ΒΟΟΟΟΟΟΟΟΜΜΜ!! Στον κρατηρα.. :mad:

Παρολα αυτα ειναι πολυ εθιστικο, εχει και Multiplayer deathmatch με τις ρουκετες του και τα flares του και στο θεμα των γραφικων εχει μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις VR που υπαρχουν. Το immersion ειναι απλα απιστευτο! Επισης παιζεις μια χαρα και χωρις VR.

 

 

 

Και εδω η αφεντομουτσουναρα μου να κανω οτι παιζω (γιατι σιγα μην το καταφερνα) ενω εχω βαλει prerecorded demo:

https://www.youtube.com/watch?v=4oPGmz1sFN4?t=1h45m17s

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλά αν βγαζαν τπτ drivers για psvr να δουλεύει στο pc θα γινόταν o χαμός 

λόγω ποιότητας και τιμής

προσωπικά δεν πιστεύω να βγάλουν γιατί η sony θέλει να boostαρι το ps4 pro 

αλλά μετά από 5-6 μήνες ίσως κάτι γίνει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι γιατι το oculus rift εχει 799€ σε πλαίσιο(το έφεραν)...

 

Γύρω στα 680€ με την γρήγορη παράδοση μου βγήκε από Amazon Αγγλίας. Σε δύο ημέρες μου ήρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλά αν βγαζαν τπτ drivers για psvr να δουλεύει στο pc θα γινόταν o χαμός 

λόγω ποιότητας και τιμής

προσωπικά δεν πιστεύω να βγάλουν γιατί η sony θέλει να boostαρι το ps4 pro 

αλλά μετά από 5-6 μήνες ίσως κάτι γίνει 

80€ με την γρήγορη παράδοση μου βγήκε από Amazon Αγγλίας. Σε δύο ημέρες μου ήρθε.

 

 

Θα γίνει κατά 100%, αλλά μάλλον θα χρειαστεί να πάρουμε την camera του Rift καθώς η PS4 camera δεν συνδέεται με USB. Kinect κλπ απορρίπτονται λόγω υπερβολικού lag.

 

Γύρω στα 680€ με την γρήγορη παράδοση μου βγήκε από Amazon Αγγλίας. Σε δύο ημέρες μου ήρθε.

 

Ακόμα και 680 δεν μου πάει το χέρι να τα δώσω για 1080p pentile headset. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ νομίζω ότι εκεί στην oculus ίσως πιεστούν τώρα με το psvr και ρίξουν τις τιμές 

ο ανταγωνισμός πάντα κάνει καλό στις τσάπες μας 

στην δικιά μας περίπτωση βέβαια μπαίνει στην μέση και ελληνας μεσάζοντας οπότε...

το δικό μου ταβάνι είναι τα 500 ευρώ 

όσο για το amazon είχα την εντύπωση ότι είχε σταματήσει να στέλνει Ελλάδα (λάθος ?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Euro Truck Simulator 2

 

Εαν δεν εχετε παιξει το συγκεκριμενο παιχνιδι πιθανον να εχετε την αποψη οτι το να παιρνεις μια νταλικα και να διασχιζεις την Ευρωπη μεταφεροντας εμπορευματα ειναι το ιδιο ενδιαφερον με το να βλεπεις ολοκληρο προγραμμα πλυντηριου η μπογια σε τοιχο να στεγνωνει.

 

Πιο λαθος δεν θα μπορουσατε να ειστε! Ειναι μια επικη εμπειρια ανταξια του Skyrim που με την χρηση VR τερματιζει στο 11 που λεγαν και στο Spinal Tap.

 

Εχει γινει εξαιρετικη υλοποιηση στο θεμα VR, που σε συνδιασμο με ενα εστω και φθηνο τιμονι σου δινει πραγματικα την αισθηση οτι εισαι εκει.

 

Απο τις αγαπημενες μου εμπειριες gaming ever! Δεν θα ξεχασω ποτε μια διαδρομη καπου στην Γαλλια νυχτα με τρελη καταιγιδα. Οι υαλοκαθαριστηρες να δουλευουν σαν μανιακοι, τα φωτα ομιχλης να μην φτανουν πανω απο 10 μετρα μπροστα και ξαφνικα απο τον internet ραδιοφωνικο σταθμο που ακουγα να μπαινει το The Clairvoyant των Iron Maiden! Πραγματικα δεν ηθελα να τελειωσει το ταξιδι!

 

Must για οποιονδηποτε κατοχο VR (και μη)!

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Obduction

Απλα το ομορφοτερο VR game που εχω δει εως τωρα! Το σαγονι μου ακουμπησε στο πατωμα οταν το ειδα για πρωτη φορα! Τετοια δουλεια σε γραφικα δεν την περιμενα απο "indie" studio.

Το παιχνιδι ξεκιναει οταν μια λαμψη σε απαγαγει απο την γη και σε πηγαινει σε εναν εξωγηινο κοσμο ο οποιος εχει κομματια απο διαφορες διαστασεις, μεταξυ των οποιων και τις δικης μας. Στο εδαφος υπαρχουν ολογραμματα οπου ο δημαρχος της "ανθρωπινης" πολης σε καλοσωριζει και σε ξεναγει στον χωρο.

Τα περισσοτερα κτιρια ειναι εγκατελειμενα, εκτος απο ενα οπου εκει βρισκεται κλεισμενος ενας μηχανικος που εχει ερθει και αυτος απο την γη. Σου μιλαει για εναν πολεμο που εχει γινει και σου ζηταει να ενεργοποιησεις την γεννητρια ετσι ωστε να επιστρέψει το ρευμα και να μπορεσει να γυρισει στην γη. Η συνεχεια επι της οθονης..

Απο τους δημιουργους του Myst αλλος ενας εκπληκτικος κοσμος. Επισης ειναι πολυ μεγαλο σαν διαρκεια.

Αλλα πρεπει να προειδοποιησω οτι οι γριφοι του ειναι πολυ δυσκολοι. Old school adventure game χωρις τον Τσουρινακη.

Τελος το παιχνιδι παιζει μια χαρα και χωρις VR..

Επεξ/σία από vste
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα καταρχην.
Θελω να θέσω μια ερωτηση καθώς ειμαι πολυ πληροφορημένος μετα vr γενικότερα..
Λοιπον επειδη οικονομικά δεν με περνει για αγορα oculus,htc vive,υπαρχει κάποια οικονομικότερη λυση για να παίξω vr games;;πχ(assetto corsa -p cars, η και γενικότερα αλλα games;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά τα games έχουν βγάλει vr patch ?

ή χρησιμοποιείς κάποιο τρίτο πρόγραμμα για να τα παίξεις με το rift ?

 

Οτι βαζω εδω ειναι Native VR φιλε μου.

Βεβαια προτεινω με χιλια την αγορα του Vorpx σαν injector. Ειδικα μερικα παιχνιδια (Bioshock Infinite, Dishonored πχ) ελαχιστα τα ξεχωριζεις απο Native vr.

 

Καλησπερα στην παρεα καταρχην.

Θελω να θέσω μια ερωτηση καθώς ειμαι πολυ πληροφορημένος μετα vr γενικότερα..

Λοιπον επειδη οικονομικά δεν με περνει για αγορα oculus,htc vive,υπαρχει κάποια οικονομικότερη λυση για να παίξω vr games;;πχ(assetto corsa -p cars, η και γενικότερα αλλα games;)

Προς το παρων το Oculus DK2 μτχ ειναι μια πολυ αξιολογη επιλογη. Αυτο εχω εγω και επειδη εχω δοκιμασει και το CV1 υπαρχουν διαφορες αλλα οχι τραγικες.

 

Σε λιγο καιρο παρουσιαζονται τα HMD που θα βγαλουν διαφοροι για την Microsoft με τιμες που θα ξεκιναν απο 299 ευρω. Αυτα περιμενω να δω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alice VR

 

Αλλη μια διασκευη της κλασικης ιστοριας (τι διασκευη δηλαδη, της πεταξαν τα ματια) του Caroll Lewis.

 

Ξεκινα με την Alice να ξυπναει μεσα σε ενα διαστημοπλοιο (!!) το οποιο και εχει προβλημα παροχης ρευματος. Μια γυναικεια φωνη απο τον ΑΙ υπολογιστη του σκαφους την καθοδηγει στο πως να φτασει στην μηχανη ωστε να το επαναφερει.

 

Εδω φαινεται και η σχεση του παιχνιδιου με τα βιβλια μιας και τα puzzles εχουν να κανουν αρκετα με την αυξομειωση του μεγεθους της Alice μεσω καποιων πλατφορμων. Απο οσο γνωριζω παρακατω πρεπει να προσγειωσεις το σκαφος σε καποιο πλανητη (δεν το εχω φτασει εκει ακομα) και να βρεις καυσιμα ωστε να συνεχισεις το ταξιδι. Ειναι ενα puzzle game με διαρκεια 4-5 ωρες περιπου.

 

Δεν ειναι κακο παιχνιδι εως τωρα αλλα τα γραφικα του στερουνται λεπτομερειας, ειδικα στο βαθος οπου ειναι απλα ενα ματσο pixels. Επισης εαν καποιος ζαλιζεται ευκολα με το VR ας μην το δοκιμασει γιατι τα σχολια στο reddit μιλανε για πολυ αβολη εμπειρια.

 

Παντως ειναι αρκετα ατμοσφαιρικο σαν αρχη. Επισης και αυτο παιζει μια χαρα και χωρις VR.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σήμερα το πρωι πέρασα απο το Πλαίσιο Πάτρας και είχαν το oculus rift για δοκιμή. Έκατσα και το δοκίμασα γύρω στα 20 λεπτά.

 

Με λίγα λόγια, εξαιρετική εμπειρία!!!!

 

Μέσα από το headset φορούσα τα γυαλιά μου. Αφού ρύθμισα την απόσταση μεταξύ των ματιών μπήκα στο αρχικό μενού. Έβλεπα λίγο φως απο την κάτω μεριά, καθώς και λίγο τον σκελετό από τα γυαλιά μου. Στην αρχή έπαιξε ένα ντεμο με έναν εξωγήινο που ήταν μπροστά μου. Δεν με ξετρέλανε. Μετά όμως μπήκε μια άλλη σκηνή που είσαι σε μια φουτουριστική πόλη και στέκεσαι στην άκρη ενός γκρεμού. Ε, αυτό ήταν συγκλονιστικό! Τρομερή 3D αίσθηση. Νόμιζες πως ήσουν εκεί. Όταν όμως πήγαινες να πλησιάσεις την άκρη και να κοιτάξεις απο κάτω έχανε κάπως το tracking. Εκεί βλέπεις τον περιορισμό σε σχέση με το vive που μπορείς να μετακινηθείς στον χώρο. 

 

Μετά είχε άνα άλλο demo Που ήσουν μέσα σε ένα μουσείο και ερχόταν προς το μέρος σου ένας τυρανόσαυρος. Τρομερή αίσθηση χώρου και διαστάσεων. Πραγματικά νόμιζες πως ήσουν εκεί. 

 

Μετά είδα ενα άλλο demo Που ήσουν μέσα σε ένα αιμοφόρο αγγείο στο ανθρώπινο σώμα και σου έδειχνε διάφορες πληροφορίες. Επίσης εξαιραιτική αίσθηση βάθους και αντικειμένων. Δίπλα σου εμφάνιζε διάφορα στοιχεία του κυττάρου. Επίσης εδω άλλος ένας περιορισμός υπήρχε. Θα ήθελα να αλληλεπιδράσω με αυτά τα αντικείμενα. Ένιωθα τρομερή την έλλειψη των χεριών μου. Εδώ κολλάει πάλι το vive  με τα χειριστήριά του. 

 

Μετά είδα κάποια 3D VR videos. Σε ένα ήμουν μέσα σε μια πιρόγα σε κάποιο μέρος της ασίας με καλύβες πάνω σε πασσάλους, σε άλλο ανάμεσα σε ακροβάτες, ανάμεσα σε μπασκετμπωλίστες κλπ. Τα βίντεο αυτά μου φάνηκαν ότι είχαν χαμηλή σχετικά ανάλυση σε σχέση με τα computer graphics αλλά η αίσθηση be there ήταν τρομερή. 

 

Τα συμπεράσματά μου:

 

  • Τρομερή εμπειρία και μακάρι να πιάσει. Πρώτη φορά που εχω εντυπωσιαστεί τόσο απο VR και έχω δοκιμάσει παλιότερα διάφορες άλλες υλοποιήσεις και arcades κλπ. 
  • Στην αρχή έβλεπα φως απο κάτω και τα γυαλιά μου κλπ. Μετά από λίγη ώρα δεν έβλεπα τίποτα. Απλά ήμουν εκεί. 
  • 20 λεπτά το φόρεσα, δεν κουράστηκα καθόλου. Το headset μου φάνηκε πολύ ελαφρύ και άνετο και το καλώδιο δεν με ενοχλούσε καθόλου.
  • Πραγματικά νιώθεις την έλλειψη χειριστηρίων και room scale. 
  • Τα γραφικά ήταν μια χαρά. Έβλεπα και το screen door effect αλλά δεν με ενοχλούσε καθόλου. Το περιεχόμενο σε απορροφάει και ζεις την εμπειρία. Και αυτό που έβλεπα ήταν απλό demo χωρίς interaction. 
  • Κάποια στιγμή στο ανθρώπινο σώμα που κόλλησε το tracking δεν ζαλίστηκα καθόλου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρέ η εμπειρία τρομερή είναι αλλά ζητάνε ένα χιλιάρικο (αν όχι παραπάνω) μαζί με το oculus touch (για να μην ζηλεύεις τα χειριστήρια του vive)

αυτή η τιμή σκοτώνει την εμπειρία για τα ελληνικά δεδομένα πάντα 


κάποιο γατονι έκανε το doom 3 BFG (το remaster δηλ) να δουλεύει με το vive 

https://www.youtube.com/watch?v=i92cyArHhSA

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...