Προς το περιεχόμενο

Παιχνίδια Virtual Reality για PC [PC VR]


vste

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και που να δεις εγώ που έχω προχωρήσει σε καταθέση στην oculus και περιμένω εντός της εβδομάδας τα χειριστήρια θα χαζέψω εντελώς.

Από ότι έχω καταλάβει, ότι παιχνίδι παίζεις εκτός του oculus store παίρνει τις ρυθμίσεις από το steamVR. Σε εμένα δεν είχε πάρει σωστά την θέση του πατώματος και στο doom φαινόταν σαν να είναι τα πόδια μου μέσα στο πάτωμα. Τελικά για να ρυθμίσω το ύψος ακούμπησα το ριφτ πάνω σε καρέκλα και μέτρησα και έβαλα χειροκίνητα το ύψος.

Εγώ δοκίμασα το oculus video. Έχει αρκετά βιντεάκια, κάποια καλά, κάποια με αρκετή συμπίεση. Μια και είναι δωρεάν αξίζει. Που εντυπωσιακό το theater mode που σε βάζει μέσα σε έναν εικονικό κινηματογράφο. Μπορείς να βάλεις και τις δικές σου ταινίες να παίξουν αλλά αφενός δεν δείχνει σωστά τους ελληνικούς υπότιτλους και δεν παίζει DTS.

Ποιος είναι ο καλύτερος player τέτοιου τύπου για ταινες; αν είναι και δωρεάν ακόμα καλύτερα.

μαλλον ειχες βαλει καποια παλιοτερη εκδοση γιατι τωρα εχει μενου που μπορεις να ορισεις μεχρι και το υψος σου και το αν θα παιζει seated η standing το κανονιζεις απο console,default ειναι seated,το big screen με καποιον windows player δε κανει δουλεια?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το ότι δεν ήταν σε σωστό ύψος το πάτωμα του doom έχει σχέση με την ρύθμιση του steamVR. Ακόμα και στο interface αυτού ήταν λάθος το ύψος, παντού, όχι μόνο στο doom. Ότι αλλαγή να κανείς στο παιχνίδι δεν πρόκειται να σου δείξει σωστά.

 

Το oculus video έχει τους δικούς του codecs και φυσικά τον δικό του player. Δεν μπορείς να βάλεις άλλους codecs για να παίζει αλλά formats.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν ήταν σε σωστό ύψος το πάτωμα του doom έχει σχέση με την ρύθμιση του steamVR. Ακόμα και στο interface αυτού ήταν λάθος το ύψος, παντού, όχι μόνο στο doom. Ότι αλλαγή να κανείς στο παιχνίδι δεν πρόκειται να σου δείξει σωστά.

Το oculus video έχει τους δικούς του codecs και φυσικά τον δικό του player. Δεν μπορείς να βάλεις άλλους codecs για να παίζει αλλά formats.

εχει βγει native για oculus δεν ανοιγεις καν το steam!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θυμάμαι που το λέγαν στο reddit.com ότι κάποια στιγμή θα το έφτιαχναν και native στο oculus

δεν ξέρω με τα touch τι έγινε αν  υποστηριζονται και αυτά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει βγει native για oculus δεν ανοιγεις καν το steam!

Εγώ το έχω κατεβάσει από εδώ

https://github.com/Codes4Fun/RBDOOM-3-BFG/releases

 

Για το ίδιο δεν λέμε; Ή έχεις υπόψιν κάποιο άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ το έχω κατεβάσει από εδώ

https://github.com/Codes4Fun/RBDOOM-3-BFG/releases

 

Για το ίδιο δεν λέμε; Ή έχεις υπόψιν κάποιο άλλο;

Εδω ειναι το λινκ για native oculus support https://github.com/KozGit/DOOM3-BFG-RIFT/releases/tag/v0.11-alpha

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο φαίνεται, και optimized  για τα touch controllers. Δεν μπορώ να περιμένω να έρθουν!!

 

Να υπενθυμίσω το deskscene που δείχνει το τι βλέπουν οι κάμερες και βοηθάει πάρα πολύ στο στήσιμο. 

https://www.reddit.com/r/oculus/comments/5gy2my/desk_scene_multisensor_update_check_your_cameras/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απίστευτο φαίνεται, και optimized  για τα touch controllers. Δεν μπορώ να περιμένω να έρθουν!!

 

Να υπενθυμίσω το deskscene που δείχνει το τι βλέπουν οι κάμερες και βοηθάει πάρα πολύ στο στήσιμο. 

https://www.reddit.com/r/oculus/comments/5gy2my/desk_scene_multisensor_update_check_your_cameras/

Με τον μοχλο τρωω πολυ ξυλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως η άλλη έκδοση που έχω βάλει εγώ στην προτελευταία έκδοση παίζει πολύ καλά με το gamepad. Όπλο και φακός πάνε μαζί με το βλέμμα και σημαδεύεις πολύ καλά. Στην τελευταία έκδοση το αλλάξανε και τα χέρια κοιτάνε όπου και το σώμα ανεξάρτητα από το βλέμμα. Επίσης βλέπεις στα πόδια σου τον κύκλο του steam και ξέρεις ποσό να περπατήσεις για να μην τσακιστείς σε κανέναν τοίχο.

 

Βέβαια με τα χειριστήρια που θα ενεργοποιήσω το guardian θα μπορώ να κινηθώ πιο άνετα σε όλο το δωμάτιο. Σήμερα παρέλαβα κα το usb3 10 μέτρα καλώδιο για τον 2ο σένσορα. Τώρα περιμένω και ένα hdmi repeater για να επεκτείνω το καλώδιο του rift.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σχετικά με την επέκταση καλωδίου το oculus rift. Η επέκταση του hdmi είναι πονεμένη ιστορία. Εμένα πάντως δ,2ούλεψε με ένα HDMI repeater , 10E από Ελλάδα, 4,5 από EBAY και ένα απλό καλώδιο 2m HDMI. Τώρα μπορώ να κινούμαι άνετα σε όλο το δωμάτιο. 

 

To repater που πήρα είναι αυτό http://mrdigital.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD/%CE%BA%CF%81%CE%B5%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AE-%CF%84%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%84%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CF%89-2/

αλλά κυκλοφορεί φασόν στο ebay και αλλού Ελλάδα αβέρτα. 

 

Δοκίμασα ένα Demo δωρεάν του oculus store, το senza peso. Ωραίο για επιδείξη. επίσης μια άλλη δωρεάν εμπειρία, το The Forgotten Chamber. Έχει κάποιες ωραίες τρομακτικές σκηνές. Δεν έχω δοκιμάσει κάποιο από τα πιο γνωστά τρομακτικά (dreadhalls, emily wants to play κλπ) αλλά αυτό ήταν ωραίο για αρχή.

 

Τώρα μενει μόνο να μου έρθουν τα χειριστήρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το Abe VR demo. Ωραίο και πολύ ανατριχιαστικό. Δωρεάν είναι, αξίζει.

 

Αγόρασα και το euro truck simulator 2 στα 4,4€. Ωραίο και χαλαρωτικό σε σχέση με τα συνηθισμένα παιχνίδια οδήγησης μια και πας πιο αργά. Το κακό σε αυτό όπως και στο project cars που έχω δοκιμάσει είναι πως λόγω της ανάλυσης δεν μπορείς να δεις καθαρά τις ενδείξεις των οργάνων. Επίσης το user interface δεν είναι καλό για VR και χειριστήριο μια και είχε πολλά πλήκτρα και πιστεύω θα μπορούσε να έχει καλύτερες επιλογές στο χειριστήριο. Και τα μενού του κάπως περίεργα βγαίνουν και ζαλίζουν. Αλλά σε γενικές γραμμές φαίνεται ενδιαφέρον. Έκανα τρεις διαδρομές και θέλω κι άλλες!

 

ΥΓ. Στο oculus store έχει εκπτώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα το Abe VR demo. Ωραίο και πολύ ανατριχιαστικό. Δωρεάν είναι, αξίζει.

 

Αγόρασα και το euro truck simulator 2 στα 4,4€. Ωραίο και χαλαρωτικό σε σχέση με τα συνηθισμένα παιχνίδια οδήγησης μια και πας πιο αργά. Το κακό σε αυτό όπως και στο project cars που έχω δοκιμάσει είναι πως λόγω της ανάλυσης δεν μπορείς να δεις καθαρά τις ενδείξεις των οργάνων. Επίσης το user interface δεν είναι καλό για VR και χειριστήριο μια και είχε πολλά πλήκτρα και πιστεύω θα μπορούσε να έχει καλύτερες επιλογές στο χειριστήριο. Και τα μενού του κάπως περίεργα βγαίνουν και ζαλίζουν. Αλλά σε γενικές γραμμές φαίνεται ενδιαφέρον. Έκανα τρεις διαδρομές και θέλω κι άλλες!

 

ΥΓ. Στο oculus store έχει εκπτώσεις!

Ανοιξε το oculus debug tool και παιξε με το supersampling,δε ξερω βεβαια τι μπορεις να κανεις με την 970,εγω πηρα την 1070 γιαυτον τον λογο,κανει τρελη διαφορα στις λεπτομερειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφήστε τα demos

time to get serious :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=reE31rF7TCQ

 

είναι το κανονικό πρώτο serious sam σε vr 

είναι στο steam σε early access είναι στα 29.59 me 20% έκπτωση 

αυτό κιαν είναι χριστουγεννιατικο δωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AltspaceVR

 

Social app σε VR. Κινείσαι σε δωμάτια κα συναντάς άλλους χρήστες. Φτιάχνεις τον avatar σου και μπορείς να συμμετέχεις σε παιχνίδια και εκδηλώσεις. Εκεί που πας σαν τον κουλό με το gamepad συναντάς άλλους με touch controllers και βλέπεις απίστευτα φυσική και εκφραστική κίνηση χεριών. Φυσικά η επικοινωνία γίνεται μιλώντας με το ενσωματωμένο μικρόφωνο του rift.

 

Ακόμα και η πιο απλή γραφικά εφαρμογή με το vr καταλήγει να είναι εμπειρία. Βασικά θα έλεγα να φτιάξουμε όλοι λογαριασμό στο altspace και να συναντιόμαστε εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...