Προς το περιεχόμενο

Τα νέα MacBook της Apple δεν διαθέτουν standard υποδοχές USB αλλά μόνο USB Type-C


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τιτλο τιμης το εχω εγω το early adopter και ειδικα σε τεχνολογικο φορουμ ειμαι σιγουρος πως η πλειοψηφια θα ηθελε να ηταν .

Κριμα που δεν μπορει .

Αλλα για αυτο ειναι τα φορουμ θα σας μεταφερουμε εμεις την εμπειρια που θα ζησετε εσεις αρκετα αργοτερα .

Πλεμπα, τι περιμένεις!

Εγώ δεν τους μιλάω μη με κολλήσουν και τίποτα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλεμπα, τι περιμένεις!

Εγώ δεν τους μιλάω μη με κολλήσουν και τίποτα!

Παιξε κανα  nintendo  εσυ γιατι και σαν gamer αποτυχημενος εισαι και ασε τα αλλα τα παιδικα σχολια γιατι δεν ψαρωνει κανεις να ξερεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Για ποιο λογο να αρχισουν να βγαινουν ποντικια, πληκτρολογια, ακουστικα, sticks κτλ με USB Type C αν δεν υπάρχει που να τα βάλεις;

 

Για πιο λόγο να βγάλουν ποντίκια, πληκτρολόγια με USB Type C, δύο περιφερειακά που τα κουμπώνεις στο pc και δεν τα ξαναβγάζεις π.χ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξε κανα nintendo εσυ γιατι και σαν gamer αποτυχημενος εισαι και ασε τα αλλα τα παιδικα σχολια γιατι δεν ψαρωνει κανεις να ξερεις .

 

ΩΩΩΩΩΩΩΩ, τι μου πε!

Φαίνεται το υψηλό και ώριμο επίπεδο!

Υποκλινομαστε!

HARDCORE!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα εμείς τα ξεκινάμε αυτά, ώστε όταν και οι δικές σας συσκευές θα έχουν μόνο τις νέες usb θύρες να μπορείτε να βρίσκετε πιο εύκολα αντάπτορες ή συμβατές συσκευές. :P

εγώ δεν έχω θέμα, έχω πχ usb stick usb 3 που δουλεύει σε ταχύτητες ssd sata 2 (240+ MB/s)  σε όλους τους υπολογιστές μου (desktop, laptop όπου έχω usb 3.0 υποδοχές) και άμα χρειαστεί να πάω σε άλλον υπολογιστή το κουμπώνω και κάνω τη δουλειά μου  είτε είναι είναι το λαπτοπ ενός φίλου με usb 2.0 είτε είναι το αρχαίο desktop του ΙΚΑ που πάω να υποβάλλω αρχείο και είναι usb 1.0 ξερωγώ και αν έρθω ποτέ και σε σένα να δώσω ένα αρχείο θα είναι δικό σου πρόβλημα να έχεις αντάπτορα 

 

οπότε ο λοιπός κόσμος δε θα επηρεαστεί, απλά εσείς θα πρέπει να έχετε μαζί σας και από έναν αντάπτορα ή έναν διακλαδωτή για να βάζετε κι άλλες συσκευές

 

γιατί αν πχ θες να κάνεις κάποια παραπάνω πράγματα και θες να έχεις και ένα ασύρματο (ή και όχι ασύρματο) ποντίκι  θα πρέπει πάλι να βάζεις αντάπτορες προεκτάσεις και τα ρέστα, ενώ εχώ στο φθηνιάρικο κινέζικο laptop μου έχω 3 usb και το ένα μόνιμα κατειλημμένο από τη κεραία του ποντικιού το βάζω δε το βγάζω για επιπλέον ευκολία, η κεραία είναι μόνιμα επάνω και δε κάθομαι να κουμπώνω και να ξεκουμπώνω τσουτσουνάκια

 

ένα εργαλείο πρέπει πάνω από όλα να είναι εργαλείο και τα usb κάνουν το εργαλείο πιο χρήσιμο 

 

δε διαφωνώ που έβαλαν usb type c, ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ EKANAN 

 

απλά η μετάβαση θα έπρεπε να γίνει σταδιακά, να είναι δηλαδή future proof με το type c, αλλά να έχει και κάνα δυό ακόμα usb 3.0 για να μιλάμε για "εργαλείο" 

 

και αν μελλοντικά ξεπεραστεί στο κλασικό usb να το βγάλουν, το θέμα είναι να σου δίνει επιλογές ο κατασκευαστής όχι να σε περιορίζει

 

πχ στα ακουστικά του iphone για μένα καλά κάνουν και τα βάζουν να δουλεύουν μέσω της δικής τους θύρας, αλλά δεν εξυπηρέτησε σε τίποτα να βγάλουν και το κλασσικό jack

 

απλά στην apple βρίσκουν και τα κάνουν, οι υπόλοιποι καταναλωτές όταν θέλουν κάτι οι πωλήσεις προφανώς και επηρεάζονται ή υπάρχει δυσαρέσκεια και επαναφέρουν πράγματα (βλέπε sd σε διάφορα android κινητά, που για αποθήκη media υλικού είναι η καλύτερη δυνατή λύση από το να πληρώνεις ακριβή ενσωματωμένη μνήμη της οποίας η ταχύτητα είναι αδιάφορη ουσιαστικά) 

 

στην apple ξέρουν ότι οι περισσότεροι δε θα μιλήσουν ή θα βγαίνουν στα fora και θα υποστηρίζουν ότι πετάει ο γάιδαρος, οπότε ο,τι γουστάρουν κάνουν 

 

και καλά κάνουν βέβαια, αν αυτό τους συμφέρει οικονομικά και κανείς δε πρόκειται να αντιδράσει

 

εγώ αν ήμουν apple θα σας έκανα χειρότερα, θα σας πούλαγα μέχρι και λαπτοπ χωρίς οθόνη (σε πλήρη τιμή) και μετά θα περνούσατε και μια βόλτα από το istrore να βάλετε και μία retina 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάω δημόσια συγνώμη που σχολίασα πρίν. Δεν είχα καταλάβει οτι το παρόν θρέντ απευθύνεται αποκλειστικά σε καπιταλιστές και early adopters :unsure:

 

Εμείς οι φτωχοί δεν ξέρουμε από MacBook. Πάω να βάλω Καζαντζίδη στο Allienware να πνίξω τον πόνο μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε μα το type c δε προσφέρει και κάτι πέρα από ευκολία στο βάλε βγάλε, για κινητά κυρίως φλασάκια και σληρούς ειναι χρήσιμο, αλλά για τα λοιπά περιφερειακά αδιάφορο

 

οπότε ποιος θα βγάλει πληκτρολογιο ας πούμε σε type c

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο να βγάλουν ποντίκια, πληκτρολόγια με USB Type C, δύο περιφερειακά που τα κουμπώνεις στο pc και δεν τα ξαναβγάζεις π.χ.

 

+1

 

Δέν υπάρχει λόγος για τέτοιες συσκευές να έχουν βύσμα USB C. Ούτε τα extra features του πρότυπου χρησιμοποιούν, αλλά και ειδικά όταν μιλάμε για μόνιμη εγκατάσταση, το μεγάλο μέγεθος του κλασσικου USB είναι πλεονέκτημα (καλύτερη μηχανική αντοχή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου υπάρχει παρανόηση. Το type c δημιουργήθηκε με σκοπό να αντικαταστήσει τα πάντα. Σκοπός είναι στο μέλλον όλες οι USB (και όχι μόνο) συσκευές να έχουν type c κονέκτορα. Ναι, είναι νωρίς αλλά εκεί θα πάμε. Στο στικάκι πάντως το θέμα λύνεται εύκολα με ένα dual.

 

ps. Το type A δεν έχει καλύτερη μηχανική αντοχή από το type c.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου υπάρχει παρανόηση. Το type c δημιουργήθηκε με σκοπό να αντικαταστήσει τα πάντα. Σκοπός είναι στο μέλλον όλες οι USB (και όχι μόνο) συσκευές να έχουν type c κονέκτορα. Ναι, είναι νωρίς αλλά εκεί θα πάμε. Στο στικάκι πάντως το θέμα λύνεται εύκολα με ένα dual.

 

ps. Το type A δεν έχει καλύτερη μηχανική αντοχή από το type c.

 

Εγώ πάντως δέν βλέπω στο εγγύς μέλλον το USB να καταργείται και να επικρατεί αποκλειστικά το USB C στη θέση του.

 

Όπως και παρά την ύπαρξη του USB 3, οι μητρικές συνεχίζουν να βγαίνουν με τις περισσότερες θύρες να είναι USB 2.

 

Δέν έχει νόημα σε ένα υπολογιστή να του δεσμέυεις τις γρήγορες θύρες βάζοντας του χαζές συσκευές όπως πληκτρολόγια, mouse και εκτυπωτές, που έτσι κι αλλιώς δέν χρειάζονται την επιπλέον ταχύτητα και τα  επιπλέον features.

 

Το πιό λογικό και πιό cost effective είναι όπως έγραψα και στο πρώτο μου πόστ μερικές σελίδες πρίν, να υπάρχει μία ή δύο θύρες USB-C και οι υπολοιπες USB.

 

 

Όσο για τη μηχανική αντοχή, φυσικά και οι μεγάλοι κοννέκτορες Α, Β κτλ έχουν μεγαλύτερη αντοχή απο τους μικρούς (mini USB, type C). Μεγαλύτερα solder pads και mounting tabs πάνω στην πλακέτα = μεγαλύτερη αντοχή σε πλευρικά φορτία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...