Προς το περιεχόμενο

Τζίρος επιχείρησης


Angelos1993

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ θερμά για το χώρο !

 

Είμαι 23 χρονών ακολουθώ μεταπτυχιακές σπουδές αλλά υπάρχει ένα θέμα που με τρώει και θα ήθελα την άποψή σας

 

Πιο συγκεκριμένα, στην επαρχεία η οικογένειά μου κρατάει ένα εμπορικό μαγαζί. Δεν υπάρχει ενοίκιο, δεν υπάρχουν έξοδα υπαλλήλων κτλ κτλ. Ο τζίρος του Μαγαζιού είναι κοντά 20.000

 

Με βάση τα τιμολόγια, τη φορολογία κτλ κτλ κτλ το μαγαζί μένει τελικώς με το πολύ 8000

 

Εγώ έχω φαγωθεί για θέμα κακοδιαχείρισης, για θέμα ανεκμετάλλευσης του μαγαζιού αλλά δεν με ακούει κανείς

 

Η οικογένειά μου βέβαια έχει και απί αλλού εισόδημα και το μαγαζί το κρατάει για τη μόστρα και μόνο

 

Επι της ουσίας, για να μη σας κουράζω, η αγορά έχει ξεπέσει τόσο πολύ; ή στο μαγαζί το συγκεκριμένο τίθεται θέμα κακοδιαχείρισης 

 

Επίσης, στην επαρχεία του Νομού Ηλείας, υπάρχει οικονομικιή προοπτική για να έχω στο μέλλον μια προσδοκία;

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι εγώ λάθος ή οι δικοί μου είναι τόσο απαρχαιωμένοι

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν από τα 20000 τζίρο σου μένουν 8000 τότε οχι μονο δεν γινεται κακοδιαχείριση αλλά ή το μαγαζί είναι σούπερ και πετάει ή εσυ κάνεις λάθος στους υπολογισμούς σου

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιον κλάδο ανήκει το μαγαζί;

Γενικά ναι υπάρχει σχεδόν παντου μείωση τζιρου-κερδων λόγω κρίσης.

Αλλά το ερώτημα σου καταλαβαίνεις πως είναι πολύ γενικό. Και δεν μπορούμε να το κρίνουμε χωρίς οικονομικά στοιχεία. Φυσικά μπορεί να τίθεται και θέμα κακοδιαχείρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειστε ΚΑΘΟΛΑ νομιμοι, και εχετε τζιρο 8000 με την φορολογια της ελλαδας ( εχουμε και ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ φορου) τοτε οι δικοι σου να προταθουν για νομπελ οικονομιας..

δεν φταιει η επιχειρηση σας, αλλα η Ελλαδα...

να προσεχατε να μην ψηφιζατε πασοκ και νδ 40 χρονια τωρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ...Δεν υπαρχουν εξοδα υπαλληλων :P

Σε κανενα uni δεν θα μαθεις πως θα δουλευεις ενα μαγαζι στην ελλαδα .-

Ο τζιρος δεν εχει καμμια σχεση με τα εσοδα...μπορει να βγαζες 100χιλ και να μπαινεις μεσα.

40% κερδος ειναι γιατι δεν πληρωνες ενοικιο και ικα οαεε κτλ τα διπλανα μαγαζια μπορει να πληρωνουν ενοικιο οσα βγαζεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ θερμά για το χώρο !

 

Είμαι 23 χρονών ακολουθώ μεταπτυχιακές σπουδές αλλά υπάρχει ένα θέμα που με τρώει και θα ήθελα την άποψή σας

 

Πιο συγκεκριμένα, στην επαρχεία η οικογένειά μου κρατάει ένα εμπορικό μαγαζί. Δεν υπάρχει ενοίκιο, δεν υπάρχουν έξοδα υπαλλήλων κτλ κτλ. Ο τζίρος του Μαγαζιού είναι κοντά 20.000

 

Με βάση τα τιμολόγια, τη φορολογία κτλ κτλ κτλ το μαγαζί μένει τελικώς με το πολύ 8000

 

Εγώ έχω φαγωθεί για θέμα κακοδιαχείρισης, για θέμα ανεκμετάλλευσης του μαγαζιού αλλά δεν με ακούει κανείς

 

Η οικογένειά μου βέβαια έχει και απί αλλού εισόδημα και το μαγαζί το κρατάει για τη μόστρα και μόνο

 

Επι της ουσίας, για να μη σας κουράζω, η αγορά έχει ξεπέσει τόσο πολύ; ή στο μαγαζί το συγκεκριμένο τίθεται θέμα κακοδιαχείρισης

 

Επίσης, στην επαρχεία του Νομού Ηλείας, υπάρχει οικονομικιή προοπτική για να έχω στο μέλλον μια προσδοκία;

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι εγώ λάθος ή οι δικοί μου είναι τόσο απαρχαιωμένοι

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Μόνο σ'εμένα πάει ο νους μου σε ξέπλυμα;
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8000\12 = 666,666 το μήνα μένουν  :confused:

 

Δεν τίθεται θέμα κακαδιαχείρισης. 40% κέρδος είναι τεράστια επιτυχία το πως το κατάφεραν με την σημερινή φορολογία.

 

Στο θέμα μη εκμετάλλευσης μπορείς να σταθείς και να προωθήσεις το μαγαζί κάπως και να πολλαπλασιάσεις τον τζίρο και τα κέρδη.

 

Αν και με την φορολογία που υπάρχει σήμερα, ίσως να μην συμφέρει να πολλαπλασιάσεις τον τζίρο γιατί τότε υπάρχει περίπτωση να σου μένουν και λιγότερα στο χέρι. Γι' αυτό βέβαια θα ρωτήσεις λογιστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι γράφεις δεν έχεις ιδέα από τη διαχείριση της επιχείρησης. Άρα πως έχεις άποψη αν γίνεται κακοδιαχείριση;

 

Και άντε σε πείσαμε ότι γίνεται κακοδιαχείριση. Μετά τι θα κάνεις;

 

Άποψή μου, δεν έχεις δικαίωμα να τη λες στους γονείς για το μαγαζί. Πάρτο επ ώμου ένα χρόνο για να αποκτήσεις δικαίωμα και να μη χρειάζεται να ρωτάς άλλους για τη διαχείριση.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιο αόριστο ερώτημα πεθαίνεις.

-έχω ένα όχημα που πρέπει να πηγαίνω κάθε εβδομάδα στο βενζινάδικο. είναι καλό ή έχει πρόβλημα;

 

να υποθέσω ότι οι σπουδές σου έχουν να κάνουν με επιχειρήσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω ότι μάλλον κάτι έχετε καταλάβει λάθος.

 

Ο OP -φαντάζομαι ότι- εννοεί ότι κάνει τζίρο 20k το μήνα και τους μένουν στην τσέπη 8k το χρόνο. Δεν μπορεί να εννοεί κάτι διαφορετικό.

 

Και βασικά, OP, τι είδους μαγαζί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ θερμά για το χώρο !

 

Είμαι 23 χρονών ακολουθώ μεταπτυχιακές σπουδές αλλά υπάρχει ένα θέμα που με τρώει και θα ήθελα την άποψή σας

 

Πιο συγκεκριμένα, στην επαρχεία η οικογένειά μου κρατάει ένα εμπορικό μαγαζί. Δεν υπάρχει ενοίκιο, δεν υπάρχουν έξοδα υπαλλήλων κτλ κτλ. Ο τζίρος του Μαγαζιού είναι κοντά 20.000

 

Με βάση τα τιμολόγια, τη φορολογία κτλ κτλ κτλ το μαγαζί μένει τελικώς με το πολύ 8000

 

Εγώ έχω φαγωθεί για θέμα κακοδιαχείρισης, για θέμα ανεκμετάλλευσης του μαγαζιού αλλά δεν με ακούει κανείς

 

Η οικογένειά μου βέβαια έχει και απί αλλού εισόδημα και το μαγαζί το κρατάει για τη μόστρα και μόνο

 

Επι της ουσίας, για να μη σας κουράζω, η αγορά έχει ξεπέσει τόσο πολύ; ή στο μαγαζί το συγκεκριμένο τίθεται θέμα κακοδιαχείρισης 

 

Επίσης, στην επαρχεία του Νομού Ηλείας, υπάρχει οικονομικιή προοπτική για να έχω στο μέλλον μια προσδοκία;

 

Πραγματικά, δεν μπορώ να καταλάβω αν είμαι εγώ λάθος ή οι δικοί μου είναι τόσο απαρχαιωμένοι

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ 

 

έχεις καθαρό ποσοστό κέρδους 40% και παραπωνιέσαι ?

 

Από του χρόνου που θα έρθει η ανάκαμψη και η αναπλαισίωση των ασφαλιστικών εισφορών, με φόρο/τέληεισφορές ήδη στο 60% των προ-φόρων κερδών , να σε δω τι θα λες ...

 

μη το πεις ούτε του παπά.

 

 

PS:

και στη τελική κύριε, αν δε μπορείς να πας στη Βουλγαρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...