Προς το περιεχόμενο

Μισθολογικη ανισοτητα των 2 φυλων


4saken

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς βρίσκουν και γιατί αυτό αποδεικνύει κάποιο wage gap, γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω.

Όλες οι "έρευνες" που μιλάνε για gender gap και τα μπλογκζ και τα σαιτς και τα "εγώ έτσι ξέρω" αδυνατούν να αντιληφθούν statistics 101. Βλέπουν median income των αντρών και median income των γυναικών, σου λέει το ένα είναι μικρότερο του άλλου ΑΡΑ, discrimination με βάση το φύλο.

 

Και γαμώ, αν οι επιστήμονες όλου του κόσμου είχαν τέτοιο βάθος αναλυτικής σκέψης θα λαξεύαμε ακόμα μενιρ.

 

Ας δούμε τι λέει ξέρω γω, όχι ένας blogger, αλλά μια γυναίκα, καθηγήτρια οικονομικών του Harvard, director του Development of the American Economy Program,  research associate στο National Bureau of Economic Research κι άλλα μακρυνάρια.

 

Ιt’s deceptively easy to calculate how much—or how little—women earn relative to men. “You take everyone who’s working 35 or more hours a week for the full year, find the median for women, find the median for men, and divide,” says Lee professor of economics Claudia Goldin, explaining how to arrive at the ratio repeated by public officials: 78 cents to the dollar. “It’s very simple.”

 

“It answers a particular question,” she says, “but it doesn’t say that men and women are doing the same thing. It doesn’t say that they’re working the same amount of time, the same hours during the day, or the same days of the week.” The rhetoric of politicians, and policy prescriptions meant to close the gender wage gap, assume that pay disparities are created primarily by outright discrimination by employers, or by women’s lack of negotiation skills. Goldin has a less popular idea: that the pay gap arises not because men and women are paid differently for the same work, but because the labor market incentivizes them to work differently.

 

[...]But a few years later, Goldin says, one of them—more likely the woman—may decide to leave for a smaller practice with fewer hours and more flexibility in scheduling. In that new job, research suggests, she’s likely to earn less per hour than her partner

 

http://harvardmagazine.com/2016/05/reassessing-the-gender-wage-gap

 

Πιο απλά, το "πρόβλημα" των γυναικών ΔΕΝ είναι ότι πληρώνονται λιγότερο γιατί έτσι, είναι ότι είτε επιλέγουν, είτε αναγκάζονται να δουλεύουν λιγότερο.

 

Όσο ο κάθε ότιναναις συνεχίζει να ισχυρίζεται ότι οι γυναίκες πληρώνονται λιγότερο γιατί φοράνε φούστες και δεν πληρώνονται λιγότερο γιατί εργάζονται λιγότερο, το πρόβλημα δεν θα λυθεί ούτε σε 170 χρόνια.

 

Οι πρώτες που θα έπρεπε να ξεσηκώνονται από αυτό το μύθο είναι οι γυναίκες, γιατί αν σου λένε ότι το πρόβλημα σου είναι ότι γεννήθηκες χωρίς μακρυνάρι, νομίζεις ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν σου πουν όμως ότι το πρόβλημα είναι ότι σου επιβάλλεται να φροντίζεις τα παιδιά ή να κάνεις νοικοκυριό, ενώ εσύ μπορείς να κερδίζεις τα ίδια με τον άντρα σου κοιτάζοντας την καριέρα σου, είναι δική σου επιλογή.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εξαρτάται από τον τομέα, υπάρχουν πράγματι επαγγέλματα, στα οποία οι μισθοί εξαρτώνται από το φύλο του εργαζομένου. Αλλά το κύριο πρόβλημα των γυναικών παραμένει η άρνηση των εργοδοτών να προσλάβουν γυναίκες σε θέσεις ευθύνης, διότι φοβούνται εγκυμοσύνες και απουσίες λόγω των παιδιών. Και νομίζω πως δεν είμαστε λίγες, οι οποίες κλήθηκαν να απαντήσουν κατά τη διάρκεια της συνέντευξης εάν έχουμε ή εάν σκοπεύουμε να αποκτήσουμε παιδιά στο μέλλον, φυσικά οι περισσότεροι καμουφλάρουν την ερώτηση, και σε ρωτούν ποιοι είναι οι προσωπικοί σας στόχοι, πέρα από τους επαγγελματικούς. Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι ένα από τα μεγάλα άλυτα προβλήματα που σαν ρίζα έχουν τη διάκριση των φύλων.

 

Υ.Γ Διάβασα σχεδόν όλα τα προηγούμενα σχόλια, και στάθηκα σε δυο

 

Α) Δεν θα μας πέσει τίποτα εάν πάμε στο στρατό, αλλά μήπως στρατός  + 1-2 εγκυμοσύνες θα μας πάνε λίγο πίσω επαγγελματικά; Δεν θα μπω στο τρυπάκι να τα συγκρίνω εις βάθος, αναφέρω μόνο ότι και στις δυο περιπτώσεις, αναγκαζόμαστε «άθελα» να απέχουμε από τον επαγγελματικό χώρο.

 

Β) Δεν ξέρω σε ποιες γυναίκες αναφέρεται, αλλά προσωπικά θα κρινόμουν αρνητικά από τον περίγυρο μου εάν δούλευα σε φαστφουντάδικο, το ίδιο με οποιονδήποτε άντρα που αναγκάζεται να κάνει αυτή τη δουλειά, ενώ σπούδασε. Δεν ξέρω, πως φαντάζεστε ότι λειτουργούμε και πως προσδιορίζουμε τον εαυτό μας, αλλά πέρα από την εμφάνιση μας ασχολούμαστε και την επαγγελματική μας πρόοδο και προσδιοριζόμαστε μέσα από αυτή.

Γιατί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε παιδια... εχει παει ποτε καποιος σε καποια δουλεια... και για το ιδιο πραμα να πληρωνεται παραπανω μονο και μονο επειδη ειναι αντρας?

Αυτο δεν το εχω δει ποτε και πουθενα..  ουτε εγω.. ουτε καποιος που να ξερω...

 

Αντιθετως ομως εγω εχω παει σε δουλεια που η γυναικα επειδη ειχε ενα παιδι εφευγε 20 λεπτα νωριτερα για να προλαβει το λεωφορειο...ακομα και οταν ερχοτανε στην ζουλα με το αμαξι

οπως που εκανε περιπου το 1/3 σε απογευματινα σε σχεση με τους αλλους..

και την αδεια την δικη της, φυσικα την διαλεγε οποτε βολευε... οι αλλοι να πατε να γα#*$%ται

κουβαλημα και λοιπες βαριες δουλειες ηταν δεδομενο οτι ουτε κουνουσε το δαχτυλακι της..

δηλαδη με λιγοτερη δουλεια επαιρνε τα ιδια... 

 

οπως επισης σε μαγαζι "bar" επειδη το αφεντικο κουτουπονε την γκαρσονα την εδινε σχεδον τα διπλα απο τους υπολοιπους... για να μην φυγει..  νταξει.. αυτο γινεται σχεδον παντου θα μου πεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

 

Βρε εγώ μαζί σου, ο λόγος που έγραψα αυτό το post ήταν για να δω αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει την επιχειρηματολογία της "άλλης πλευράς" με επιστημονικά και έγκυρα κριτήρια και όχι με "έτσι είναι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μανα είναι λογικό, εχεις κάνει μάνα;

 

Οι μητέρες στην Ελλάδα δεν έχουν σχεδόν κανένα δικαίωμα μην τρελαθούμε.

 

Καλά δεν είναι κι Αμερική :P

 

Federally_mandated_maternity_leave_by_co

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν συγκρίνουμε τις άδειες με αποδοχές τότε είμαστε οι 4 καλύτεροι στο γράφημα. Αν συγκρίνουμε ΑΕΠ κρατών λογικά είμαστε στους τελευταίους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρίνουμε τις άδειες με αποδοχές τότε είμαστε οι 4 καλύτεροι στο γράφημα. Αν συγκρίνουμε ΑΕΠ κρατών λογικά είμαστε στους τελευταίους..

Δεν είναι μόνο οι άδειες, στην Γερμανία σου αλλάζουν το ωράριο στη δουλειά όπως σε βολεύει, γενικώς έχεις πολλές ευκολίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α) Δεν επιλέγεις αν θα μείνεις έγκυος; Από πότε;

 

Β) Μπορεί αλλά δεν θα επηρέαζε το αν νιώθει ο άλλος έλξη για εσένα και το αν θα έκανε κάτι μαζί σου.

 

A) υπάρχει πολλές γυναίκες που δεν θέλουν παιδιά, πού είναι το περίεργο;

 

Β) Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό. Στην Ελλάδα έχουμε την οξυμορη κατάσταση στην οποία πτυχιουχοι δουλεύουν ως σουβλατζιδες αλλά σε άλλες χώρες η δουλειά σε φαστφουντάδικο σημαίνει αυτόματα ότι είτε είσαι φοιτητής και βγάζεις χαρτζιλικι είτε δεν έχεις στον ήλιο μοίρα. Το να λες ότι ένας άντρας δεν έχει πρόβλημα να μπλέξει με μία τέτοια κοπέλα δυνιτικα προσβάλει τον άντρα. Ή ο άντρας έχει χαμηλά στάνταρ ή έχει θέματα με τον εαυτό του. Δεν το λέω για να μειώσω όσους κάνουν τέτοιες δουλειές αλλά ένας μορφωμενος άνθρωπος θα ψάξει να έχει στο πλάι του έναν σύντροφο που τον εξιταρει πνευματικά πέρα από τον ενθουσιασμό του πρώτου χρόνου. Αναγκαστικά ανεβαίνουν τα στάνταρ μας όσο προχωράμε στην ζωή μας και βελτιωνομαστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην χτυπιέστε άδικα . Οι μισθοί είναι ίδιοι ανεξαρτήτου φύλου. Το αν θα προτιμήσουν κάποιον λόγω φύλου είναι θέμα του εργοδότη και άσχετο με το παρόν θέμα. Άιντε ,μπήκατε κάποιοι να στάξετε την χολή σας πάλι.


 

 Γι' αυτό μεταξύ άλλων φεύγουν  στα 18  μόλις πάνε Γυμνάσιο από το πατρικό

 

μόλις τελειώσουν το δημοτικό δηλαδή;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι "έρευνες" που μιλάνε για gender gap και τα μπλογκζ και τα σαιτς και τα "εγώ έτσι ξέρω" αδυνατούν να αντιληφθούν statistics 101. Βλέπουν median income των αντρών και median income των γυναικών, σου λέει το ένα είναι μικρότερο του άλλου ΑΡΑ, discrimination με βάση το φύλο.

 

......

 

Όσο ο κάθε ότιναναις συνεχίζει να ισχυρίζεται ότι οι γυναίκες πληρώνονται λιγότερο γιατί φοράνε φούστες και δεν πληρώνονται λιγότερο γιατί εργάζονται λιγότερο, το πρόβλημα δεν θα λυθεί ούτε σε 170 χρόνια.

 

Το πρόβλημα εδώ ειναι ότι λόγω ελληνικού φόρουμ, οι περισσότεροι μιλάνε προφανώς για Ελλάδα.

 

 

Με αφορμη πορειες διαμαρτυριας στην Ισλανδια, υπαρχει μισθολογικη ανισοτητα στην Ελλαδα?

 

 

 

Το συμπέρασμα που βγάζει η (δυνατή) έρευνα όμως επικεντρώνεται στις αγορές εργασίας της Αμερικής. Δεν λέει κάτι για μισθολογικές ανισότητες στην Ελλάδα. Δεν έχει ελληνικά data. Ούτε δίνει εικόνα του τι συμβαίνει στο εν λόγω γεωγραφικό μέρος της Ευρώπης.

 

Θέλω να πω ότι εκτός κι αν υπάρχουν πιο αναλυτικές ερευνητικές προσεγγίσεις, τότε δεν ξέρουμε αν υπάρχει όντως πρόβλημα και σε τι βαθμό. Πρόβλημα που να βασίζεται σε "outright discrimination by employers" ή σε "women’s lack of negotiation skills" και όχι όπως σωστά λες "πήραν το median των ανδρών, το median των γυναικών και έκαναν αφαίρεση".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εδώ ειναι ότι λόγω ελληνικού φόρουμ, οι περισσότεροι μιλάνε προφανώς για Ελλάδα.

Μα κι εμενα το πρωτο ποστ για Ελλαδα μιλουσε. Μετα εβαλαν αλλοι χρηστες στο παιχνιδι Ισλανδιες και παγκοσμιους δεικτες and I played along.

 

Το argument ομως παραμενει. Ολοι λενε οτι υπαρχει διαφορα, αλλα δινουν ο,τι κατσει αιτιολογια.

 

Γιατι αν ειναι σοβαρη απαντηση το "γιατι ειναι γυναικες" δεν ξερω τι σοι εργοδοτης με εγκεφαλικη αναπηρια θα πληρωνε premium για να εχει αγγουροπαρεα στον εργασιακο του χωρο, ποσο μαλλον στην Ελλαδα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...