Προς το περιεχόμενο

Έλεγχος απο ΔΙ.ΑΣ.


Pireotis88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, προ ολιίγων ημερών , ειχα τη τύχη να με ελέγξει η ομάδα ΔΙ.ΑΣ. γιατι κρατούσα φωτογραφική πηγαίνοντας προς το σπίτι.Είναι κατι που συνηθίζω μιας και πολλές φορές βγαινω για φωτογραφίες στην πολη μου τον Πειραιά.Βέβαια μιας και βρισκόμουν κοντά σε ελλιμενισμένο πολεμικό ξένης χώρας , οι άνθρωποι ειχαν οσο να είναι μια περιέργια να δούν αν το ειχα φωτογραφίσει κατι το οποίο προφανώς και δεν είχα κάνει απο τη στιγμή που έχω ακούσει για ενα σωρο περιστατικά.

 

Η απορία μου έγκειται στα εξής :

1) έγινε πλήρης έλεγχος στη τσάντα που  είχα ,οπου προφανώς δε βρήκαν κάτι πέραν απο ενα σπρέι για τη μύτη μιας και ειμεθα και κρυωμένοι... Εχουν το δικαιωμα του πλήρη έλεγχου?

2)σημειώσαν σε ενα μπλοκάκι τα στοιχεία μου (ταυτοτητα και τοπο κατοικίας - 5 λεπτα απο το σπιτι μου). Είναι τυπικό να σημειώνουν ολα αυτα τα στοιχεία?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω ημουν απιστευτα γκαντεμης ειχα κατεβει Αγιο Νικολαο να τσεκαρω ενα κονσολαδικο αλλα για κακη μου τυχη ειχε μεταφερθει κεντρικα στη Πατησιων και μη γνωριζοντας πως μετακομισε λιγα μετρα ουσιαστικα παραπανω κατηφορισα για τον ΗΣΑΠ.ελα μου ομως που την δεδομενη στιγμη ειχε κλαπει σε κοντινη μου αποσταση ενα αμαξι και να βλεπεις τους ΔΙΑΣ να κανουν γυρους ξαφνικα με σταματανε μη γνωριζοντας πως δεν ημουν ο υποπτος και να αρχιζουν να με ρωτανε που πας τι κανεις εδω που μενεις που ειναι το εισιτηριο σου...ταυτοποιηση μου κανανε θα μπορουσαν βεβαια να με πανε για εξακριβωση αλλα με τα πολλα ευτυχως ειχα Αγιο που λεμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν το δικαίωμα του ελέγχου, εφόσον δεν έχεις κάτι να κρύψεις και δε το παίξεις τσαμπουκάς δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

Αν αρνηθείς τον έλεγχο έχουν το δικαίωμα να σε οδηγήσουν στο τμήμα και να φας πολύ από το χρόνο σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,μια χαρά και δεν ειχα να κρυψω τιποτα ,και τους ρωτουσα πράγματα. Απλά δε μου ειχε τυχει ΔΙ.ΑΣ. ποτε , παρα μονο Ζ που έψαχναν παρομοιο με το δικο μ αμάξι που το βρήκανε μετά απο 10 μέρες οπως διάβασα σε τοπικό σάιτ.. Απλα ειχα την εντυπωση πως η ΔΙ.ΑΣ. δεν ξεψαχνιζε τοσο.. Μονο που δε μου ζητησαν και συγνωμη,τοσο ευγενικοι ηταν.Απλα τη σημερον ημεραν δε ξέρεις... κλασικες ερωτήσεις οπως και η Ζ,έχετε εκρεμοδικιες,τι δουλεια κάνετε,παει καλα κτλ... μη χρωστάς κτλ... Αλλα αυτα ειχα ακουσει/διαβάσει για τη Ζ,οχι για τη ΔΙ.ΑΣ.  Αλλα οπως ξαναειπα και πριν,τρομερα ευγενικοι τα παιδια. Να λεμε και τα σωστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε να με ελεγξουν μια ημέρα, χωρις προφανή λογο, κάτω απο το σπίτι μου, έχοντας τη σακουλα των σκουπιδιών στα χέρια μου.

Δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα, μου ζήτησαν να  κατεβάσω τη ταυτότητα, αλλά με πρότρεψαν να τη κουβαλάω παντου τ διότι μπορει να βρεθώ σε τμημα για εξακρίβωση στοιχείων.

Αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι ειναι:

Αν εισαι με το παιδί/ανηψι/εγγόνι σου και κάνεις μια μικρη βολτα διπλα στο σπιτι και . Τυχει να σε ελέγξουν. Τι προβλέπετε αν δεν έχεις επισημο έγραφο μαζί, πράγμα απολυτα λογικο αφου δε ξέρω και πολλούς να κουβαλάνε επίσημα έγγραφα όταν πάνε κάπου διπλα απ΄το σπιτι τους. Αστυνομικο τμημα μαζί με το παιδί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχουν δικαίωμα να σε ψάξουν αλλά έχεις και εσύ το δικαίωμα να αρνηθείς, δεν θα σε πυροβολήσουν κιόλας.

Αλλά μετά έχουν το δικαίωμα (σχεδόν υποχρέωση) να σε οδηγήσουν στο τμήμα.

 

Οπότε το καλύτερο είναι να τους αφήνεις να κάνουν την δουλειά τους.


Ετυχε να με ελεγξουν μια ημέρα, χωρις προφανή λογο, κάτω απο το σπίτι μου, έχοντας τη σακουλα των σκουπιδιών στα χέρια μου.

Δεν μου δημιούργησαν πρόβλημα, μου ζήτησαν να  κατεβάσω τη ταυτότητα, αλλά με πρότρεψαν να τη κουβαλάω παντου τ διότι μπορει να βρεθώ σε τμημα για εξακρίβωση στοιχείων.

Αυτό που με κάνει να αναρωτιέμαι ειναι:

Αν εισαι με το παιδί/ανηψι/εγγόνι σου και κάνεις μια μικρη βολτα διπλα στο σπιτι και . Τυχει να σε ελέγξουν. Τι προβλέπετε αν δεν έχεις επισημο έγραφο μαζί, πράγμα απολυτα λογικο αφου δε ξέρω και πολλούς να κουβαλάνε επίσημα έγγραφα όταν πάνε κάπου διπλα απ΄το σπιτι τους. Αστυνομικο τμημα μαζί με το παιδί; 

Κοίτα να δεις, αν δεν είσαι περίεργη μούρη δεν θα μπει κανένας αστυνομικός στην διαδικασία να σε τρέχει στο τμήμα για εξακρίβωση επειδή ξέχασες την ταυτότητα. 

 

Και αυτοί δεν περιμένουν να την έχει ο καθένας μαζί πάνω του κάθε στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα έχουν δικαίωμα να σε ψάξουν αλλά έχεις και εσύ το δικαίωμα να αρνηθείς, δεν θα σε πυροβολήσουν κιόλας.

Αλλά μετά έχουν το δικαίωμα (σχεδόν υποχρέωση) να σε οδηγήσουν στο τμήμα.

 

Οπότε το καλύτερο είναι να τους αφήνεις να κάνουν την δουλειά τους.

Κοίτα να δεις, αν δεν είσαι περίεργη μούρη δεν θα μπει κανένας αστυνομικός στην διαδικασία να σε τρέχει στο τμήμα για εξακρίβωση επειδή ξέχασες την ταυτότητα. 

 

Και αυτοί δεν περιμένουν να την έχει ο καθένας μαζί πάνω του κάθε στιγμή.

Η παραπληροφόρηση ρε μόρτη πάει σύννεφο!Μην γράφεις πράγματα που δεν ξέρεις μπορείς να πάρεις άτομα στο λαιμό σου.Εαν αρνηθείς τον έλεγχο προσωπικών σου στοιχείων εχει την δυνατότητα να σου κάνει μηνυση για απείθεια και να περάσεις αυτόφωρο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο ολα θεωρώ οτι ειναι ο τρόπος που θα φερθείς ,  απο την στιγμή που δεν εχεις κατι να κρύψεις , συναντούν καθε καρυδιάς καρύδι στον δρόμο ,  θυμάμαι πριν μερικά χρονια που ειχαν στήσει μπλόκο με αυτοκίνητα ,  προς έκπληξη μου εμφανίστηκαν απο το πουθενά , με σταμάτησαν , μου έκαναν σωματικό ελεγχο κτλπ κτλπ , μου έψαξαν το αυτοκίνητο και μάλιστα το αστείο ηταν οτι ειχε χαλάσει το ντουλαπάκι του συνοδηγού και δεν άνοιγε , και αφου δεν μπορούσαν να το ανοίξουν και υπήρξε μια μικρη συνήχηση εκείνη την στιγμη , τους προέτρεψα κιόλας να το σπάσουν αν θέλουν , πράγμα που δεν έγινε! αργότερα πιάσαμε την "κουβέντα" τύπου  να βαστάω τα χαρτιά μου και να μην τα αφήνω σπιτι ( καθώς δεν βαστούσα δίπλωμα , ταυτότητα κτλπ τους εξηγησα οτι ηταν του πάτερα μου το αμάξι , και τα χαρτιά μου ήταν στο δικό μου ) και με άφησαν να φυγω  . 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύμησες τώρα..

Είχα ξεμείνει από τσιγάρα και πήγα να πεταχτώ στο περίπτερο επειδή ψιλόβαριόμουνα σκέφτηκα να πάρω το μηχανάκι.

Κλασσικά σαν τουρίστας χωρίς χαρτιά ούτε κράνος κατηφορίζω και ξαφνικά βλέπω 4 μπατσόνιας της ΔΙΑΣ με τον έναν να είναι πιο μπροστά από τους άλλους έτοιμο να με σταματήσει.

Καθώς πλησιάζω αρχίζει να μου κάνει νόημα με το χέρι να σταματήσω ε και λέω από μέσα μου "οχι ρε π***η μου " .. νόμιζα δηλαδή ότι το είπα από μέσα μου γιατί ο τύπος διάβασε τα χείλη μου και μόλις σταμάτησα μου λέει :

 

- Ποιόν βρίζεις ;;

  Δεν έβρισα εσένα

- Καλά , άδεια ασφάλεια δίπλωμα ταυτότητα

  Δεν έχω τίποτα μαζί μου

- Κλεμμένο είναι ;

  Σοβαρά μιλάς ; τρία λεπτά από εδώ μένω ..στο περίπτερο πετάχτηκα

- Δεν έχει σημασία .. θα πάμε στο τμήμα και θα σου βεβαιώσουμε και παράβαση που δεν έχεις το κράνος

  Εντάξει όπως νομίζεις

 

Ανεβαίνω στο μηχανάκι , φεύγει πρώτα η μια μηχανή της ΔΙΑΣ ..ακολουθώ εγώ και από πίσω μου η άλλη μηχανή ( φοβήθηκαν μην τους ξεφύγω ξέρω γω χαχα )

 

Πάμε στο τμήμα ..αράζω στο καναπέ :

- Πάρε τηλέφωνο να σου φέρουν τα έγγραφα

  Μόνος μένω , δεν υπάρχει κάποιος να μου τα φέρει

- Καλώς θα περιμένεις εδώ τότε

  Όπως νομίζεις

 

Έρχεται μετά από δέκα λεπτά  :

 - Δεν πρόκειται να φύγεις από εδώ αν δεν δούμε τα έγγραφα και δεν σου κόψουμε την κλήση

   Σου εξήγησα πως δεν έχω κάποιον να μου τα φέρει , μόνο εγώ μπορώ να τα φέρω.

 

Μετά από πέντε λεπτά έρχεται ένα άλλο μπατσόνι ..:

 - Πήγαινε να φέρεις τα χαρτιά σου ( το αστείο ήταν ότι δεν μου κράτησαν καν τα κλειδιά της μηχανής) 

   Εντάξει 

 

Ε και τέλοσπαντων έφαγα ταλαιπωρία για μαλακίες .. τουλάχιστον δεν μου έκοψε πρόστιμο για κράνος  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου θύμησες τώρα..

Είχα ξεμείνει από τσιγάρα και πήγα να πεταχτώ στο περίπτερο επειδή ψιλόβαριόμουνα σκέφτηκα να πάρω το μηχανάκι.

Κλασσικά σαν τουρίστας χωρίς χαρτιά ούτε κράνος κατηφορίζω και ξαφνικά βλέπω 4 μπατσόνιας της ΔΙΑΣ με τον έναν να είναι πιο μπροστά από τους άλλους έτοιμο να με σταματήσει.

Καθώς πλησιάζω αρχίζει να μου κάνει νόημα με το χέρι να σταματήσω ε και λέω από μέσα μου "οχι ρε π***η μου " .. νόμιζα δηλαδή ότι το είπα από μέσα μου γιατί ο τύπος διάβασε τα χείλη μου και μόλις σταμάτησα μου λέει :

 

- Ποιόν βρίζεις ;;

Δεν έβρισα εσένα

- Καλά , άδεια ασφάλεια δίπλωμα ταυτότητα

Δεν έχω τίποτα μαζί μου

- Κλεμμένο είναι ;

Σοβαρά μιλάς ; τρία λεπτά από εδώ μένω ..στο περίπτερο πετάχτηκα

- Δεν έχει σημασία .. θα πάμε στο τμήμα και θα σου βεβαιώσουμε και παράβαση που δεν έχεις το κράνος

Εντάξει όπως νομίζεις

 

Ανεβαίνω στο μηχανάκι , φεύγει πρώτα η μια μηχανή της ΔΙΑΣ ..ακολουθώ εγώ και από πίσω μου η άλλη μηχανή ( φοβήθηκαν μην τους ξεφύγω ξέρω γω χαχα )

 

Πάμε στο τμήμα ..αράζω στο καναπέ :

- Πάρε τηλέφωνο να σου φέρουν τα έγγραφα

Μόνος μένω , δεν υπάρχει κάποιος να μου τα φέρει

- Καλώς θα περιμένεις εδώ τότε

Όπως νομίζεις

 

Έρχεται μετά από δέκα λεπτά :

- Δεν πρόκειται να φύγεις από εδώ αν δεν δούμε τα έγγραφα και δεν σου κόψουμε την κλήση

Σου εξήγησα πως δεν έχω κάποιον να μου τα φέρει , μόνο εγώ μπορώ να τα φέρω.

 

Μετά από πέντε λεπτά έρχεται ένα άλλο μπατσόνι ..:

- Πήγαινε να φέρεις τα χαρτιά σου ( το αστείο ήταν ότι δεν μου κράτησαν καν τα κλειδιά της μηχανής)

Εντάξει

 

Ε και τέλοσπαντων έφαγα ταλαιπωρία για μαλακίες .. τουλάχιστον δεν μου έκοψε πρόστιμο για κράνος :-D

Δεν έχουν δυνατότητα να σου κόψουν οι ΔΙ.ΑΣ πρόστιμο γιατί δεν έχουν μπλοκάκια πρέπει να καλέσουν σταθμό τροχαίας με τον ασύρματο.Οσο για το αν πρέπει να καταγραφούν τα στοιχεία στο μπλοκάκι που ρώτησε ο pireotis ναι καταγράφουν τα στοιχεία απο όσους ελέγχουν και τα δίνουν στον αξιωματικό υπηρεσίας του ΑΤ της περιοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εισαι με το παιδί/ανηψι/εγγόνι σου και κάνεις μια μικρη βολτα διπλα στο σπιτι και . Τυχει να σε ελέγξουν. Τι προβλέπετε αν δεν έχεις επισημο έγραφο μαζί, πράγμα απολυτα λογικο αφου δε ξέρω και πολλούς να κουβαλάνε επίσημα έγγραφα όταν πάνε κάπου διπλα απ΄το σπιτι τους. Αστυνομικο τμημα μαζί με το παιδί; 

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θεωρητικά είμαστε όλοι υποχρεωμένοι δια νόμου να κουβαλάμε πάντα μαζί ταυτότητα/διαβατήριο. Αλλά εντάξει τι θα γίνει, στη χειρότερη θα σου πουν πάμε σπιτι να την πάρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...